Zavrieť

Porady

Výpočet materskej ak som pred nástupom bola PN

Chcem Vás požiadať o radu ohľadom VZ a rozhodujúceho obdobia pre výpočet materského príspevku, ak som bola pred nástupom na MD práceneschopná.
Môj hlavný prac.pomer trvá viac ako 4r. Pre účely nemocenského poistenia som vzdy platila odvody z horného stropu.
Od 6.2.09 som PN, pravdepodobne do 30.4.09.
Termin porodu je 7.10.09, tj. predpokladany nastup na MD 26.8.09.
Zaujíma ma akým spôsobom mi ovplyvní moja PN materský príspevok, a to, či sa toto obdobie započítava do rozhodujúceho obdobia pre výpočet materskej.
Ďakujem Vám veľmi za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    aninam Pozri príspevok
    Chcem Vás požiadať o radu ohľadom VZ a rozhodujúceho obdobia pre výpočet materského príspevku, ak som bola pred nástupom na MD práceneschopná.
    Môj hlavný prac.pomer trvá viac ako 4r. Pre účely nemocenského poistenia som vzdy platila odvody z horného stropu.
    Od 6.2.09 som PN, pravdepodobne do 30.4.09.
    Termin porodu je 7.10.09, tj. predpokladany nastup na MD 26.8.09.
    Zaujíma ma akým spôsobom mi ovplyvní moja PN materský príspevok, a to, či sa toto obdobie započítava do rozhodujúceho obdobia pre výpočet materskej.
    Ďakujem Vám veľmi za odpoveď.
    výšku tvojho materského to vôbec neovplyvní.

    Tvoje rozhodujúce obdobie je r.2008 (predchádzajúci kalend.rok § 54 ods.1 zákon o sociálnom poistení) a aj v prípade, že by si bola PN v danom roku, tak samotná PN neznižuje výšku materského (aj ked pri max.VZ to výšku ovplyvniť môže, lebo sú rôzne maximá do 30.6. a od 1.7., takže by bolo výhodné mať PN v prvom polroku), lebo dni poberania nemocenského nie je povinnosť platiť odvody a tieto dni sa pri výpočte výšky nem.dávky vynímajú (vid § 54 ods.6 + § 140 myslím ods.1 písm. a, Z o SP).

    aninam je offline (nepripojený) aninam

    aninam
    možno ešte predsa len jedna otazka:
    v r.2008 som PN nebola vobec... odvody na nemocenske som platila z max.stropu cely rok (viem, že sa strop menil v july)... ak správne počítam, tak by mi mal výjsť nárok na MD vo výške 17,5146849 Eur na deň (neviem, ako sa to zaokruhluje). Je to tak? Ešte raz velmi dakujem za odpoved.

    Výpočet materskej ak som pred nástupom bola PN

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.