Zavrieť

Porady

Hudobné reminiscencie........

sprievodca CR Rakúsko,
Ak sa vám téma páči - pridávajte prosím hudobné diela významných majstrov
Wolfgand Amadeus Mozart
Usporiadat
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Luciano Pavarotti - Caro mio ben - Giuseppe Giordani

0 0
58vlasta 58vlasta

58vlasta je offline (nepripojený) 58vlasta

Takéto rada počúvam a je ich tu dosť: http://magnatune.com/collections/ukraine
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666


Tenor by proste nemal spieval Rigoletta a hotovo. Ved barytonom nesiaha ani po spicky.


0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

P.I.Čajkovský - Klavírny koncert č.1 B-mol - časť
Sólo Daniel Barenboim, diriguje Zubin Metha

0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

George Gershwin - Rhapsody in Blue - časť

2 1
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Vidim, ze nie som sam, komu sa nevidi kazda sofistikovana hudba pre hrstku nadsencov. .-)
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Richard Addinsell - Varšavský koncert

0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

WTF? Ani ja nie som prave najzanietenejsi fanusik Cajkovskeho a Barenboim ani Mehta nepatria k mojim oblubencom (no ani proti nim nic nemam), ale preco ''nevhodne''? Co je v tejto teme nevhodne na Cajkovskom?
Lang Lang mi je sice trochu proti srsti a OK, Hancock je jazzman (no a co?), ale Gerschwin sa radi jednoznacne do vaznej hudby, teda ma plne pravo byt v tejto teme. Ze si bral vela z popularnej hudby? No a co? Nerobil to snad takmer kazdy jeden skladatel v dejinach? Takze preco ''neuzitocne''?
A co sa toho posledneho prispevku tyka, nic v zlom, ale tato tema JE pre hrstku nadsencov.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Slayer666 Pozri príspevok
WTF? Ani ja nie som prave najzanietenejsi fanusik Cajkovskeho a Barenboim ani Mehta nepatria k mojim oblubencom (no ani proti nim nic nemam), ale preco ''nevhodne''? Co je v tejto teme nevhodne na Cajkovskom?
Lang Lang mi je sice trochu proti srsti a OK, Hancock je jazzman (no a co?), ale Gerschwin sa radi jednoznacne do vaznej hudby, teda ma plne pravo byt v tejto teme. Ze si bral vela z popularnej hudby? No a co? Nerobil to snad takmer kazdy jeden skladatel v dejinach? Takze preco ''neuzitocne''?
A co sa toho posledneho prispevku tyka, nic v zlom, ale tato tema JE pre hrstku nadsencov.
Možno sa mýlim, ale skôr si myslím, že aj Tebe je jasné: to nie je o hudbe, nie je o Čajkovskom, Gershwinovi, ani Barenboimovi, Methovi, Lang Langovi, či Hancockovi. A trúfnem si napísať, že tí čo zareagovali, o existencii posledných štyroch umelcov ani nechyrovali. Je to len potreba byť všade a čo nie je ich, všetko obliať zvyškami z raňajok-obeda a večere.
Naposledy upravil Petra Nová : 06.02.11 at 18:20
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Prve Gershwinove LP som ziskal niekedy v osemdesiatych rokoch. Teraz ich pocuva moja matka. Navstevnikom stankov umenia som bol, pokial boli cenovo pristupne. Dnes je tento zaner iba pre hrstku s plnym pudilarom. Niektori predstavenie prespia, ja som posluchal. Preco sa mi musia pacit tvoje vyvolene skladby? Na pocuvanie tazkych skladieb, nielen klasiky ale aj rocku a inych zanrov, treba pokoj a pohodu, a kto ich dnes v hektickych casoch ma? :-)
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

alabut Pozri príspevok
Navstevnikom stankov umenia som bol, pokial boli cenovo pristupne. Dnes je tento zaner iba pre hrstku s plnym pudilarom.
Ja ich tiez nenavstevujem, aj ked skor z dovodu, ze tam nic nemaju. Cena je na osobitnu debatu, ale nevidim, ako suvisi s touto temou. Tu je predsa vsetko zadarmo.

alabut Pozri príspevok
Preco sa mi musia pacit tvoje vyvolene skladby?
Nikomu sa nic z tejto ani inej temy pacit nemusi, ved nikto tu nic nikomu nevnucuje. Ale nepacilo sa mi, ze tu niekto (nevravim, ze ty), dal bez (aspon mne) zjavneho dovodu dvom prispevkom take negativne hodnotenie. Ja si napr. myslim, ze cela ta tema o skomoleninach je ''nevhodna'' a ''neuzitocna'', navyse aj jej zaradenie pod forum o kulture posobi ironicky. No nepamatam si, ze by som tam niekedy zasiel rozdavat take hodnotenia.

No mozno mal ten clovek, ktory tie hodnotenia dal, vazny dovod a vie si to obhajit. V takom pripade je jeho nazor vitany.

alabut Pozri príspevok
Na pocuvanie tazkych skladieb, nielen klasiky ale aj rocku a inych zanrov, treba pokoj a pohodu, a kto ich dnes v hektickych casoch ma? :-)
S tym urcite suhlasim. Tazke skladby vyzaduju od cloveka vacsiu investiciu casu a pozornosti a nie kazdy je ochotny ju zaplatit. Preto nie kazdy ma taku hudbu rad. No ten uryvok z Cajkovskeho koncertu b-moll rozhodne nepatri k hudbe, ktora taku investiciu vyzaduje. Je to par lubivych melodii, ktore sice vyzadovali investiciu skladatela a orchestratora (v tomto pripade Cajkovskeho), ale uz nie posluchaca. A podobne je na tom aj druha skladba.

Ale aby som aj konecne prispel k teme a iba tu netliachal, tak pridam dve symfonie z prelomu 19. a 20. storocia, pod vedenim dvoch z najlepsich dirigentov, aki kedy nahravali.

Najprv vynikajuca nahravka druhej symfonie (1894) rakuskeho skladatela Gustava Mahlera pod taktovkou Bruna Waltera (po nom je pomenovany Bruno Walter Symphony Orchestra so sidlom v BA). Trva asi 80 minut, takze to je pre tych, co radi investuju. S kazdym dalsim vypocutim je to este lepsie, takze ak to budete pocuvat cely tyzden kazdy vecer namiesto Seherezady, Panelaku a inych veci, je to vacsi zazitok, nez dokaze ponuknut nejaky Elan.

http://www.youtube.com/view_play_lis...36BBE9474BB3CE

A potom stvrta symfonia (1911) finskeho skladatela Jeana Sibeliusa pod Sirom Johnom Barbirollim. Tato ma nieco vyse 35 minut, takze trochu viac setri cas.

http://www.youtube.com/view_play_lis...99ACE0E48F9D53

Staci stlacit PLAY ALL.
Naposledy upravil Slayer666 : 07.02.11 at 21:03
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Tazsie skladby vyzaduju nielen vacsiu investiciu casu, ale aj lepsiu aparaturu a lepsi akusticky priestor. Dnesna mladez pri pocuvani hudby z mobilov a mptrojek ani nemoze vediet, co je dobra hudba. Musi si vystacit s rytmusom a chrchlanim z reproduktora, nepozna cely frekvencny rozsah neskreslenych tonov. Kde su tie casy, ked cele vlaky skolakov chodili na divadelne a koncertne vystupenia. Tam mohli zazit plnu atmosferu a akustiku umeleckeho prejavu. Pocuval som spievat napriklad v chrame sv.Vita v Prahe. To je uplne iny zazitok, ako v reprakoch u PC. Vazna hudba patri iba do dobrych akustickych priestorov, preto znovu opakujem, ze dnes sa stala vazna hudba pristupna iba pre zopar movitych, pre ktorych je ucast na vystupeniach vacsinou otazkou prestize. Tak, ako sa pred predstavenim musi pripravit interpret, takisto sa musi pripravit aj posluchac. Preto je uplne zbytocna akakolvek investicia zo strany statu. Ti, co na to maju, na to maju aj bez statnej podpory a dobri muzikusovia nech sa zivia hranim pre obycajnych ludi, trebars na svadbach. Howgh. :-)
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666




Naposledy upravil Slayer666 : 25.02.11 at 21:12
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

0 0
xiastro xiastro

xiastro je offline (nepripojený) xiastro

som
jednoducho moja, od detstva


1 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

Na Dvoraka mam oblubeneho Kubelika:
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

slayer666, ty budeš asi ako môj syn, ktorý pri počutí skladby spozná dirigentov rukopis. Netvrdím, že občas nezaváha.

Toto je asi posledné Kubelíkove vystúpenie pred verejnosťou. Škoda, že je koniec useknutý.

0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Vadim Repin - P.I.Čajkovský - Melódia

0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Anne-Sophie Mutter - Mendelssohn - Violin Concerto - Andante
Anne-Sophie Mutter - André Previn - Tango Song and Dance - časť



Uf ... !
Naposledy upravil Petra Nová : 11.05.11 at 15:31
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Keď sa po Paríži rozchýrilo, že nový román Francoise Saganovej sa bude volať Máte rada Brahmsa? zaútočili na ňu novinári s otázkou, aký vzťah má k tomuto skladateľovi. Saganová odpovedala:
- Len si preboha nemyslite, že dávam prednosť Brahmsovi pred Gershwinom. Brahmsa som si zvolila iba preto, lebo som chcela podnietiť zvedavosť čitateľov. A preto som vybrala skladateľa, ktorý nie je tak veľmi známy!
Zdroj : Hefty slávnych


Na otázku zo Saganovej knihy odpovedám: áno, mám rada Brahmsa. Tie jeho husľové sonáty, z ktorých ukážky som pripojila, celkom určite.

Sonáta pre husle a klavír č.1 G-dur, op.78-prvá veta Vivace ma non troppo - A.S.Mutter-Weissenberg



Sonáta pre husle a klavír č 3. D moll, op. 108 - druhá veta Adagio - Itzhak Perlman a Daniel Barenboim



Sonáta pre husle a klavír č 3. D moll, op. 108-tretia veta Un poco presto e kon sentimentu - David Oistrach a Svjatoslav Richter


Naposledy upravil Petra Nová : 20.05.11 at 23:13
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať