Zavrieť

Porady

Dobrovolne odstupne

Dobry den, chcela by som pekne poprosit o informaciu, ci moze zamestnavatel ukoncit so zamestnancom pracovny pomer dohodou bez udania dovodu a vyplatit zamestnancovi dobrovolne dvoj mesacne odstupne. Moze dohodu o odstupnom zakomponovat do dohody o ukonceni pracovneho pomeru? V zakonniku prace som to nenasla.
Velmi pekne dakujem, Tina
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Marína je offline (nepripojený) Marína

  Marína
  Ak zamestnávateľ pridá "nadstavbu" nad rámec zákona, výhodnú pre zamestnanca, nič mu v tom nebráni. Je vhodné uviesť to v dohode.

  Tweety je offline (nepripojený) Tweety

  Tweety
  Tinusha Pozri príspevok
  Dobry den, chcela by som pekne poprosit o informaciu, ci moze zamestnavatel ukoncit so zamestnancom pracovny pomer dohodou bez udania dovodu môže a vyplatit zamestnancovi dobrovolne dvoj mesacne odstupne. môže, ale kedže na odstupné nie je zákonný nárok, bude pripočít. položkou k ZD. odstupné neb Moze dohodu o odstupnom zakomponovat do dohody o ukonceni pracovneho pomeru? V zakonniku prace som to nenasla. môže Velmi pekne dakujem, Tina
  Odpovede v texte

  Tinusha je offline (nepripojený) Tinusha

  Tinusha
  Velmi pekne dakujem za odpovede. Ak na odstupne nie je zakonny narok, budu sa z neho musiet platit odvody? Ake ine naklady v porovnani so zakonnym odstupnym z toho pre zamestnavatela vyplyvaju? Velka vdaka, Tina

  Marína je offline (nepripojený) Marína

  Marína
  Tinusha Pozri príspevok
  Velmi pekne dakujem za odpovede. Ak na odstupne nie je zakonny narok, budu sa z neho musiet platit odvody? Ake ine naklady v porovnani so zakonnym odstupnym z toho pre zamestnavatela vyplyvaju? Velka vdaka, Tina
  V § 138 ods.1 písm. a),b) je taxatívne vymedzené, čo je a čo nie je vymeriavacím základom zamestnanca. Odstupné sa do VZ nezahŕňa.
  http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...009-a.html#138
  dtto platí pre ZP - § 13 ods.4 písm. a)
  http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-...2009-a.html#13

  mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

  mzdarka renca
  Podľa môjho názoru sa nejedná o odstupné, to je taxatívne dané v §76 Zákonníka práce, nakoľko v dohode o rozviazaní PP nebude uvedený dôvod podľa § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu.

  V dohode sa môžu ode zmluvné strany dohodnúť na odmene vo výške napr. 2.násobku priemerného mesačného zárobku za výbornú prácu pre spoločnosť.
  Ak by tam bolo v dohode aj uvedené, že sa jedná o odstupné, a nebude tam uvedený §, na základe ktorého je vyplatené, tak podľa mňa pri prípadnej kontrole to kontrola neuzná ako odstupné, ale ako odmenu.

  Môj názor a výklad Zákonníka práce.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.