Zavrieť

Porady

Práca v štátnej správe

Dobrý deň prajem,
mal zopár otázok a dúfam že mi niekto bude vedieť poradiť. Som študentom VŠ v 5. ročníku v odbore manažment, marketing a o cca. 2 mesiace by som mal absolvovať štátnice, a preto je najvyšší čas poobzerať sa po nejakom zamestnaní. Zaujímam sa o prácu vo verejnej správe ako: daňový úrad, sociálna poisťovňa, mestský alebo obecný úrad, UPSVaR, Obvodný úrad, a iné...
1. Chcel by som vedieť kde konkrétne posielať svoje žiadosti o prijatie do zamestnania, kedže tieto úrady (inštitúcie) patria pod štát.
2. Ako by mala vyzerať žiadosť?
Usporiadat
stefan-s stefan-s

stefan-s je offline (nepripojený) stefan-s

V podstate mám ešte jednu otázku - možno sa bude zdať niekomu ako trápna. Každé toto jedno čestné prehlásenie na nový kancelársky papier?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

stefan-s Pozri príspevok
V podstate mám ešte jednu otázku - možno sa bude zdať niekomu ako trápna. Každé toto jedno čestné prehlásenie na nový kancelársky papier?
Ja som ich nabúchala asi tri na jeden papier ale každá mala formu a tvar a pod každé prehlásenie ( vyhlásenie ) som sa podpísala a žiadosť som mala samostatne.
0 0
stefan-s stefan-s

stefan-s je offline (nepripojený) stefan-s

Ešte by som sa opýtal ohľadom Výpisu z registra trestov. Všade sa uvádza že ten nesmie byť starší ako 3 mesiace. Preto zaujímalo by ma, či sa dá jeden použiť viac krát??? Veď predsa ak si žiadam o výpis trestu tak nie preto aby som mal doma vždy aktuálny, ale preto že ho potrebujem za nejakým účelom (napr. ako v mojom prípade za účelom výberového konania). Čiže po tom čo mi ho doručia z generálnej prokur. ho použijem na konkrétny účel. Alebo je možnosť ho prefotiť-notársky overiť-používať viac krát (teda 3 mesiace) k rôznym žiadostiam?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

stefan-s Pozri príspevok
Ešte by som sa opýtal ohľadom Výpisu z registra trestov. Všade sa uvádza že ten nesmie byť starší ako 3 mesiace. Preto zaujímalo by ma, či sa dá jeden použiť viac krát??? Veď predsa ak si žiadam o výpis trestu tak nie preto aby som mal doma vždy aktuálny, ale preto že ho potrebujem za nejakým účelom (napr. ako v mojom prípade za účelom výberového konania). Čiže po tom čo mi ho doručia z generálnej prokur. ho použijem na konkrétny účel. Alebo je možnosť ho prefotiť-notársky overiť-používať viac krát (teda 3 mesiace) k rôznym žiadostiam?
Stačí ofotena kopia, a na pohovory som si nosila originál aby mohli porovnať. Nebol s tým problém .
0 0
stefan-s stefan-s

stefan-s je offline (nepripojený) stefan-s

Takže bol som pozvaný na výberové konanie, no výberové konanie pozostáva z 2. častí a okrem osobného pohovoru s členmi výberovej komisie má byť aj: "overovanie odborných znalostí uchádzača vykonaním testu odborných znalostí z príslušného odboru štátnej služby". Chcem sa opýtať či neviete niekto aké otázky môžu byť v danom teste. Ide o odbor štátnej služby: 2.17 Vnútro, prípravná štátna služba do funkcie samostatný radca, organizačný útvar: Odbor živnostenského podnikania.
Ďakujem.
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
stefan-s Pozri príspevok
Ide o odbor štátnej služby: 2.17 Vnútro, prípravná štátna služba do funkcie samostatný radca, organizačný útvar: Odbor živnostenského podnikania.
Ďakujem.
Odbor ŽP je súčasťou špecializovanej ŠS a patrí pod Ministerstvo vnútra.
Asi by som si vygooglila MV a pozrela si organizačnú štruktúru, kompetencie.....
...prečítala živnostenský zákon, nejaké lehoty, poplatky
...druhy živností a potrebné náležitosti k nim, prerušenie živnosti, proste čítaj všetko, čo sa týka živnostenského podnikania
...vyhľadala zákoné normy upravujúce postavenie zamestnanca v štátnej správe,napr. Zákon o štátnej službe, Zákon o výkone práce vo verejnom záujme, a tak podobne
Naposledy upravil účtovník 007 : 30.09.09 at 12:07
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Tu som našla niečo také:
http://www.civil.gov.sk/archiv/p09/p09.shtm
0 0
elaurie elaurie

elaurie je offline (nepripojený) elaurie

stefan-s Pozri príspevok
Takže bol som pozvaný na výberové konanie, no výberové konanie pozostáva z 2. častí a okrem osobného pohovoru s členmi výberovej komisie má byť aj: "overovanie odborných znalostí uchádzača vykonaním testu odborných znalostí z príslušného odboru štátnej služby". Chcem sa opýtať či neviete niekto aké otázky môžu byť v danom teste. Ide o odbor štátnej služby: 2.17 Vnútro, prípravná štátna služba do funkcie samostatný radca, organizačný útvar: Odbor živnostenského podnikania.
Ďakujem.
V teste časť otázok bude z Ústavy SR a zákona o štátnej službe (bez ohľadu na to, o aké miesto v štátnej službe ide). Ďalej by som si určite naštudovala živnostenský zákon a ostatnú legislatívu upravujúcu živnostenské podnikanie. A nezabudni ani na nejakú tú teóriu...
0 0
azorek22 azorek22

azorek22 je offline (nepripojený) azorek22

ak si mám pozrieť zákon v znení neskorších predpisov, stačí posledné znenie zákona, alebo už aj prvé znenie?
0 0
elaurie elaurie

elaurie je offline (nepripojený) elaurie

azorek22 Pozri príspevok
ak si mám pozrieť zákon v znení neskorších predpisov, stačí posledné znenie zákona, alebo už aj prvé znenie?
Nechápem otázke ... záleží od toho na aký účel sa ten zákon pozerá... Ak sa pýtaš v súvislosti s výberovým konaním do štátnej služby, tak stačí naštudovať "posledné" znenie, presnejšie znenie zákona účinné v deň výberového konania...
0 0
azorek22 azorek22

azorek22 je offline (nepripojený) azorek22

ano myslel som VK do st. spravy. dakujem za odpoved
0 0
azorek22 azorek22

azorek22 je offline (nepripojený) azorek22

prosim vas, mozete mi niekto, kto bol na VK v st. sprave uviest priklad otazky, co davaju v teste a co sa ma moze pytat komisia? (napr. zo zakona o st. sluzbe)
dakujem
0 0
stefan-s stefan-s

stefan-s je offline (nepripojený) stefan-s

azorek22 Pozri príspevok
prosim vas, mozete mi niekto, kto bol na VK v st. sprave uviest priklad otazky, co davaju v teste a co sa ma moze pytat komisia? (napr. zo zakona o st. sluzbe)
To by zaujímalo aj mňa, nakoľko v utorok sa koná to výberové konanie.
0 0
elaurie elaurie

elaurie je offline (nepripojený) elaurie

azorek22 Pozri príspevok
prosim vas, mozete mi niekto, kto bol na VK v st. sprave uviest priklad otazky, co davaju v teste a co sa ma moze pytat komisia? (napr. zo zakona o st. sluzbe)
dakujem
Vymyslela som si príklad otázky, aká by mohla byť v teste...

Zmenou štátnozamestnaneckého pomeru je
a) uplynutie dočasnej štátnej služby
b) odvolanie predstaveného
c) nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol štátny zamestnanec odsúdený za úmyselný trestný čin

Na ústnej časti sa nemusia pýtať na zákon o štátnej službe, aspoň mňa sa nepýtali, otázky na ústnej časti boli priamo z oblasti, ktorej sa obsadzované miesto týkalo...
0 0
azorek22 azorek22

azorek22 je offline (nepripojený) azorek22

elaurie dakujem za priklad...
stefan-s ako ste dopadli na VK? je to naozaj len fraska, ako niektori tvrdia?
0 0
stefan-s stefan-s

stefan-s je offline (nepripojený) stefan-s

Zdravím, no nedopadol som najlepšie nakoľko nás na výberovom konaní bolo 25 a test ktorý sme dostali spravil len jediný uchádzač. Celkovo bolo 25 otázok a na úspech bolo potrebne zodpovedať min. 20 správne (ja som zodpovedal 19 ). Mám to šťastie, že stálu prácu mám, takže beriem to ako dobrú skúsenosť do budúcnosti, resp. bral som to ako výzvu. Viem, že do budúcnosti sa musím lepšie pripraviť.
A či to je fraška? To teraz posúdiť neviem, nakoľko som sa k osobnému pohovoru nedostal, no na druhej strane si myslím že podmienky boli pre všetkých rovnaké. A či ten pán ktorý ako jediný uspel mal test dopredu (alebo vedel otázky dopredu) - tak o tom môžeme len a len polemizovať. Ja musím zodpovedne povedať za seba - neuspel som lebo mi chýbala jedna správna odpoveď.
Naposledy upravil stefan-s : 09.10.09 at 14:02
0 0
mimika mimika

mimika je offline (nepripojený) mimika

Súhlasím s Juditou1971.Ja som 9 rokov pracovala v štátnej správe, presne tak to funguje. To by si sa čudoval, koľko rodinných príslušníkov na nejakom úrade pracuje. A ešte nezabudni, aby si mal to správne politické tričko. Ja som si tiež myslela, že ako úradník mám byť apolitická a riadiť sa kódexom zamestnanca v štátnej správe. Realita je však iná. A bez správnej tlačenky to v štátnej správe nejde. Tiež by ťa možno prekvapilo, ako funguje naša štátna správa, akí nefundovaní ľudia sú na vedúcich pozíciách a aký bordel tam vládne. Ako keď jedna ruka nevie, čo robí druhá. Takže prajem veľa šťastia.
0 0
mimika mimika

mimika je offline (nepripojený) mimika

No neviem či to nie je naozaj fraška, pretože aj ja som bola na takom konkurze a hľadali sa dvaja zamestnanci a presne dvaja aj urobili dosť náročný test, kde naozaj išlo o hru slovíčok - citovanie zo zákona. To by som musela vedieť tie zákony naozaj naspamäť, aby som napísala test správne. Väčšinou však ide o niekoľko zákonov, ktoré musí uchádzač vedieť. Ja som mala pocit, že to bolo dohodnuté dávno do predu.
0 0
azorek22 azorek22

azorek22 je offline (nepripojený) azorek22

prosím vás, tí, čo pracujete v štátnej službe, myslíte si, že na pozícii samostatný radca by som dostal plat viac ako 14000 Sk v čistom?
0 0
elaurie elaurie

elaurie je offline (nepripojený) elaurie

azorek22 Pozri príspevok
prosím vás, tí, čo pracujete v štátnej službe, myslíte si, že na pozícii samostatný radca by som dostal plat viac ako 14000 Sk v čistom?
Nuž plat by si určite nedostával v Sk... Samostatný radca je 6. platová trieda s platovou tarifou 515 eur , t.j. v hrubom (Príloha č. 2 k zákonu č. 312/2001 Z. z. o štátnej službe). Po uplynutí skúšobnej doby Ti "za kvalitné plnenie služobných úloh" môžu priznať k tarifnému platu aj osobný príplatok až do výšky 100% z platovej tarify (§ 85), ale to nie je nárokovateľná položka, nemôžeš dopredu rátať s tým, kedy Ti ho priznajú, a aj keby Ti ho priznali, nevieš, v akej výške a na ako dlho...
Naposledy upravil elaurie : 14.10.09 at 11:05
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať