Zavrieť

Porady

Solarne panely

Nazdar poradaci

Viem ze sa tu uz nieco popisalo o solarnych paneloch.Mna vsak zaujima ci je tu niekto kto to ma namontovane na rodinnom dome a ake su vysledky?

Oplati sa do toho pustat alebo nie.

Dakujem za kazdu cennu radu
Usporiadat
Vlado.s Vlado.s

Vlado.s je offline (nepripojený) Vlado.s

Taký klasický východniar
Len sa pripojím, že to zaujíma viacerých a osobne by som najradšej čo najpodrobnejšie info o nákladoch počiatočných, prevádzkových... . Ono odpoveď typu "Áno mám to a je to super" veľa nepovie. Tak sa rozpíšte. Veď ste poraďáci, či nie? :-)
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
krvak krvak

krvak je offline (nepripojený) krvak

Chcem si to dat a verim, ze to bude super. :-) Pociatocne naklady su v cennikoch. Moj odhad je pociatocna investicia cca 140 tisic, aj s kotlom. Navratnost -zhruba 15 rokov, zivotnost - pevne verim 30 rokov :-) Solar ma stryko. Pochvaluje si to a ozaj sa mu uz polovica vratila, ma to cca 6 rokov. Teraz su uz zase modernejsie systemy , aj cena sla trochu dole. Na vasom mieste , ked uz mate postavene, najdem si nieco okolo 70-80 tisic bez kotla s 300-500l zasobnikom tak tam je ta navratnost vazne cca 12-15 rokov. Ale podla mna sa to oplati.
Naposledy upravil krvak : 02.05.09 at 21:12
0 0
Milan.Žiška Milan.Žiška

Milan.Žiška je offline (nepripojený) Milan.Žiška

" pilotný projekt" Podunajské Biskupice, BA, obnova objektu panelového bytového domu. Jednou z možností riešenia úspor energie je montáž solárnych kolektorou. Zníženie nákladou - za energie pre celý dom ( 142 bytových jednotiek ) je cca 26.000,-€ . Po dvoch rokoch je pripravovaný projekt tepelného čerpadla na daľšie zníženie spotreby energií. Racionálne uvažovanie je aj riešenie splachovania WC úžitkovou vodou a nie pitnou atď.... Pravdou ostávajú značne vysoké vstupné náklady - v tomto prípade prispel štát a výrobca ako i eurofond. Deto sa týka TČ. Treba sa okolo toho točiť a hladať cestu. Sú riešenia aj pre RD.
0 0
james bond james bond

james bond je offline (nepripojený) james bond

Pocuj krvak a ake panely chces dat?

mna presvedcili na fasadne.Budu presne v uhle 180 stupnov takze maju vyhodu ze po cely den bude svietit slnko.Pociatocne naklady boli okolo 96 tisic(kotol,rozvody,panely).Samozrejme len ohrev vody,pretoze som mal asi 8 firiem a kazda jedna mi povedala ze na ohrev vody a aj kurenia je to dost nerentabilne.

A k tomu zevraj sa da este dostat nejakych 18 000 spat od statu takze by to mohlo celkom vyjst.
0 0
sartira sartira

sartira je offline (nepripojený) sartira

Pripájam sa tiež, myslíte, že vhodné použiť ich aj pri bytoch, ak bývate na najvyššm poschodí (možnosť využiť strechu)? Našla som nejake Solarboxy, ktoré dávajú aj s dotáciou.
"SOLARBOX sa jednoducho napojí na prívod studenej vody a vývod s ohriatou vodou sa pripojí na už existujúci systém (bojler, prietokový ohrievač a podobne).

Stavebnicový systém umožňuje pripájať jednotlivé moduly a vytvárať tak aj velke celky.

V letnom období sa takto dá ušetriť až 100% energie potrebnej na ohrev TÚV a v zimnom období v prípade nedostatku slnečnej energie sa predohriata voda ešte doohreje v pôvodnom existujúcom systéme."

Myslíte, že je to rentabilné?

Ďakujem
0 0
ladharis ladharis

ladharis je offline (nepripojený) ladharis

A ako je to s dotáciami od štátu napr. pre rodinné domy, vraj je nejaká možnosť, je to reálne?
Naposledy upravil ladharis : 05.05.09 at 14:40
0 0
james bond james bond

james bond je offline (nepripojený) james bond

Tak vidim ze tato tema ohladom solarnych panelov uz asi skoncila.

no co uz

aj tak diky vsetkym za nazory
0 0
mrsinko mrsinko

mrsinko je offline (nepripojený) mrsinko

Solarne panely sa v dnesnej dobe zacinaju konecne uplatnovat, hlavne z dovodu dotacie aj ked to este nieje ono. Nebojte to casom pride len sa dobre rozhodnite ake solare si kupite je hrozne vela typov lacnych drahych skor by som preferoval pri tejto investicii nesetrit pretoze sa to moze vypomstit pouzitim lacnych materialov a po kratkej dobe mozu vypovedat...vakuove trubicove su preukazane ze maju 1.5 x vacsiu ucinnost ako ploche
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

mrsinko Pozri príspevok
Solarne panely sa v dnesnej dobe zacinaju konecne uplatnovat, hlavne z dovodu dotacie aj ked to este nieje ono. Nebojte to casom pride len sa dobre rozhodnite ake solare si kupite je hrozne vela typov lacnych drahych skor by som preferoval pri tejto investicii nesetrit pretoze sa to moze vypomstit pouzitim lacnych materialov a po kratkej dobe mozu vypovedat...vakuove trubicove su preukazane ze maju 1.5 x vacsiu ucinnost ako ploche
A hlavne prepočítať si či sa to vôbec ekonomicky oplatí. Aby to nedopadlo podľa hesla: "Budem šetriť, nech to stojí koľko chce".
0 0
gomanek gomanek

gomanek je offline (nepripojený) gomanek

Nějaké info o dotacích na solární panely je možné se dozvědět na webu prodejce těchto solárních panelů.
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

gomanek Pozri príspevok
Nějaké info o dotacích na solární panely je možné se dozvědět na webu prodejce těchto solárních panelů.
V prepočte stojí tento systém cca 5 100 Eur na Slovensku. Keďže na prípravu TÚV miniem ročne cca 200 Eur, tak mi vychádza návratnosť 25,5 roka. Do toho som nerátal náklady na údržbu, v zimných mesiacoch potrebu doohrevu. Tak tá návratnosť bude možno niekde okolo 30 rokov. Vydržia tie kolektory dovtedy? No nekúp to.
1 0
mysurk mysurk

mysurk je offline (nepripojený) mysurk

Ferdosondo Pozri príspevok
V prepočte stojí tento systém cca 5 100 Eur na Slovensku. Keďže na prípravu TÚV miniem ročne cca 200 Eur, tak mi vychádza návratnosť 25,5 roka. Do toho som nerátal náklady na údržbu, v zimných mesiacoch potrebu doohrevu. Tak tá návratnosť bude možno niekde okolo 30 rokov. Vydržia tie kolektory dovtedy? No nekúp to.
Podľa mňa to stráca význam pri návratnosti okolo 15 rokov.
0 0
jajah1 jajah1

jajah1 je offline (nepripojený) jajah1

Ahoj,

ked premyslas nad solarnymi panelmi tak sa najprv rozhodni ake, lebo solarne su aj fotovoltaicke.
Zakladne pravidlo pri slnecnych kolektoroch je, ze kvalita je priamo umerna cene a cim tmavsie sklo, tym lepsie- drahsie- ucinnejsie, zaroven chcem podotknut, ze kvapalinove trubicove su omnoho lepsie, nakolko maju mensi unik tepla- ucinnejsie. Co sa tyka navratosti investicii, vsetko zalezi na tom aj ake oslnenie je na mieste, kde si ich chces namontovat a samotny pocet kolektorov, ktory sa odvija aj od poctu obyvatelov v danom dome. Co sa tyka cenovych relacii - kazda firma ine ceny, samozrejme + dotacia od statu.
V kazdom pripade odporucam slnecne kolekroty najma pre novostavby, kvoli vsetkym rozvodom a pripadnym potrebnym zariadeniam, co sa tyka starsich domov, ktore uz maju vlastny zdroj kurenia a vody, je to po zvazeni daneho projektu, teda treba sa porozpravat s nejakou firmou, kolko penazi najviac bude treba na prestavbu rozvodov, aby bolo vsetko tradicne prisposobene na verziu s kolektormi- alternativne. A odporucam este zapojenie vedla seba, ako pod sebou kvoli istym stratam a mensim nevyhodam. Neviem do akej miery chces blizsie vysvetlit problematiku.
0 0
jajah1 jajah1

jajah1 je offline (nepripojený) jajah1

A navratnosti investicii sa neboj, nakolko ked premyslas ze novy kotol stoji riadny balik a este platis kazdy mesiac plyn, elektirku,.... tak kolko preplatis oproti tomu ked zainvestujes raz do kolektorov a uz len cakas. A ani sa nenazdas a prejde 10 rokov a budes cely rad, ze sa ti penazenka plni co si usetril. Navratnost je zasa o tom, kedy a ako ucinne kolektory si das. + ekonomika na slovensku a vstupanie cien energii takze rozmyslaj rychlo, aby si potom nelutoval, ze si to davas neskoro, a mohol si uz davno setrit.
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Jajah1 Skôr by som sa priklonil k rozmýšľaniu pomaly a poriadne. Účinnejšie kolektory sú zároveň aj drahšie. Na stránke výrobcu Thermosolar som sa dočítal. že na dobre oslnených polohách kolektory pokryjú 60-75% spotreby.To je pri ideálnych podmienkach. Doohrev je potrebný. To sú ďalšie náklady. Takže tá návratnosť sa posúva zas o niečo ďalej
0 0
mysurk mysurk

mysurk je offline (nepripojený) mysurk

Ferdosondo Pozri príspevok
Jajah1 Skôr by som sa priklonil k rozmýšľaniu pomaly a poriadne. Účinnejšie kolektory sú zároveň aj drahšie. Na stránke výrobcu Thermosolar som sa dočítal. že na dobre oslnených polohách kolektory pokryjú 60-75% spotreby.To je pri ideálnych podmienkach. Doohrev je potrebný. To sú ďalšie náklady. Takže tá návratnosť sa posúva zas o niečo ďalej
Pokrytie spotreby v % je nepresné. Musel by si vedieť spotrebu v kW.
0 0
alus.tom alus.tom

alus.tom je offline (nepripojený) alus.tom

Je dost tazke ziskat dotecie pre slnecne kolektory. Ak mam poradit,najprv sa dobre informujte na tel. linkach. Su ne internete. Pretoze som vsetky doklady odoslala a este vela mi chybalo. Hlavne ake kolky treba na niektore doklady. Stale to menam vybavene. Udaje, ktore su na internete nie su kompletne.
0 0
Zuziana Zuziana

Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

Skúste sa pozrieť aj sem
http://www.solarlab.mtf.stuba.sk/index.html
0 0
menomeno007 menomeno007

menomeno007 je offline (nepripojený) menomeno007

Moja rada je. Ak sú peniaze tak do toho jednoznačne treba ísť.

Ceny energií pôjdu určite hore a dosť výrazne. Sú za tým špekulácie. Stačí sa pozrieť čo sa dialo za posledné dva roky s ropou to nemá s trhovým hospodárstvom nič spoločné. Z 50 dolárov na 150. Čistá špekulácia. Cena zemného plynu je zatiaľ viazaná na cenu ropy ale Rusi to chcú zmeniť aby tie ceny boli od seba nezávislé.
V priebehu 15-20 rokov može ísť cena hore o 100% alebo aj o viac a nespravíme s tým nič.Maximálne si zanadávame.
Tá návratnosť ktorá teraz vychádza na 30 rokov sa dramaticky skráti.

A treba pritom myslieť ešte na jednu významnú vec. Teraz sme na tom finančne buď dobre alebo ako tak dobre a inkaso platíme bez problémov. Ale nikto nikdy nemôže vedieť do akej zlej finančnej situácie sa dostane a vtedy dobre padne keď to inkaso bude menšie.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

V kazdom pripade je dolezite spracovat projekt, kde musi byt jasna navratnost investicie na zaklade prepoctov. Dolezita je velkost spotreby teplej vody, najma po jednotlivych mesiacoch. Niekdy moze byt investicia vyssia a navratnost dlhsia, ako ocakavame, aj napriek dotacie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať