Zavrieť

Porady

Účtovanie v MRP

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
1. Prosim Vás keď nahadzujem interny doklad v uct.denniku napr.predkontacia 548/381 použijem typ DPH 19 ci 39 pri firme co je oslobodena od DPH?

2. Daň z motorového vozidla a zákonnú poistku motorového vozidla je spravne ked uctujem na 538 alebo to mam byt na 531?

3. Keď je urobená zmluva podla ktorej sa úctuje prenajom - na zaklade tejto zmluvy sa plati z BU. Staci ked tu platbu rozuctujem na BU alebo treba robit interny doklad?

Dakujem
Usporiadat
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Keď nie si platca DPH, použiješ pri príjmoch typ DPH 19, pri výdavkoch 39.
Ja účtujem daň z motor. vozidla na 531, zákonnú poistku na 568. Keď účtujem prenájom na základe zmluvy, robím predpis nájmu interným dokladom a úhradu až z výpisu z účtu, pretože sa môže stať, že sa nájom zaplatí aj oneskorene a v nákladoch to má byť v tom období, ktorého sa nájom týka.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Treba robit predpis najmu aj vtedy ked sa to na 100% zaplati za ten mesiac za ktory sa to ma?
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

ja by som urobila predpis
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Pre istotu nauctujem to nasledovne?
ID 518/321
BV 321/221 ............ najom priestoru

ID 518/321
BV 321/221 .............likvidácia nebezpečného odpadu

zauctovali by ste to takto?
Dakujem
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Ja účtujem :
ID 518/325
BV 325/221
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
mne sa ta 325 nepaci tak potom na 379 uz skôr ak nie priamo na 321
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

321 by som nedala, tam účtujem iba na základe faktúr, nájomné na základe zmluvy o nájmne mi tam nesedí
0 0
Kvietocek Kvietocek

Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac
Tamila Pozri príspevok
321 by som nedala, tam účtujem iba na základe faktúr, nájomné na základe zmluvy o nájmne mi tam nesedí
A nemoze to byt takto:
518/379 .... interny doklad
379/211(221)....
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Ja si myslím, že to je v celku jedno. Na účet 325 sa účtujú ostatné krátkodobé záväzky z obchodných vzťahov a na 379 sa účtujú krátkodobé záväzky, ktoré nie sú obsiahnuté v ostatných účtoch záväzkov v triede 3.
0 0
willy willy

willy je offline (nepripojený) willy

ekonóm - živnostník
Tamila Pozri príspevok
Ja si myslím, že to je v celku jedno. Na účet 325 sa účtujú ostatné krátkodobé záväzky z obchodných vzťahov a na 379 sa účtujú krátkodobé záväzky, ktoré nie sú obsiahnuté v ostatných účtoch záväzkov v triede 3.
Dovolím si nahodiť svoj postup: Na účet 321 účtujem LEN v prípade došlej faktúry, inak 325. Nič strašné sa neudeje, ak sa to zaúčtuje na 379, resp. 325. Ja však účtujem na 325 tie ostatné záväzky, kde mám napr. zmluvy, prípadne priznania (zmluva o ochrane prevádzky - pult ochrany PZSR - aj keď PZSR už zasiela faktúry čiže budú na účte 321, daň z nehnuteľnosti, poplatok za odpad a podobne.) a na 379 účtujem napr. ostatné zmluvne nepodchytené záväzky.

Podľa platných postupov účtovania účet 379:
Na účtoch 378 - Iné pohľadávky a 379 - Iné záväzky sa účtujú pohľadávky a krátkodobé záväzky, ktoré nie sú obsiahnuté v predchádzajúcich účtoch pohľadávok a záväzkov v účtovej triede 3, napríklad a) pohľadávka voči zodpovednej osobe na náhradu škody alebo manka, súvzťažne s účtom 648 - Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti a pohľadávka voči poisťovni v dôsledku poistných udalostí,
b) záväzok zo zodpovednosti za spôsobenú škodu, súvzťažne k účtu 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť, ak tento záväzok nemá charakter rezervy,
c) záväzok voči colnému orgánu z dôvodu cla, dane z pridanej hodnoty a záväzok zo spotrebných daní pri dovoze; na analytických účtoch sa sleduje osobitne zúčtovanie ciel a zúčtovanie dane z pridanej hodnoty a jednotlivých spotrebných daní pri dovoze; v nadväznosti na daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty a spotrebnej dani je evidovanie na analytických účtoch k účtu 379 - Iné záväzky usporiadané tak, aby sa preukázalo platenie dane z pridanej hodnoty a spotrebnej dane colnému orgánu a nárok na odpočet dane z pridanej hodnoty a na vrátenie spotrebnej dane voči daňovému úradu,
d) pohľadávka spoločníka alebo člena na priznané podiely zo zisku, vyrovnacie podiely a podiely na likvidačnom zostatku,
e) záväzky spoločníka alebo člena z úhrady straty v obchodnej spoločnosti alebo družstve.

Podľa platných postupov účtovania účet 325:

(5) Na účte 325 - Ostatné záväzky sa účtujú ostatné krátkodobé záväzky z obchodných vzťahov, napríklad odberateľmi uplatnené reklamácie, záväzok voči obchodnému partnerovi, ktorý preberá záručné záväzky za predané výkony.

Ak máte niekto iný názor, resp. skúsenosť, podeľte sa o ňu.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
postupujem ako píše willy.
321 len faktúry.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

321 len faktúry, 325 iba reklamácie, 379 všetko ostatné, analyticky rozdelené - záväzky firmy tuzemské, záv. firmy zahraničné, záväzky zamestnancov ( pôžičky, splátky). Účtovníctvo prešlo auditom.
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

willy Pozri príspevok
Dovolím si nahodiť svoj postup: Na účet 321 účtujem LEN v prípade došlej faktúry, inak 325. Nič strašné sa neudeje, ak sa to zaúčtuje na 379, resp. 325. Ja však účtujem na 325 tie ostatné záväzky, kde mám napr. zmluvy, prípadne priznania (zmluva o ochrane prevádzky - pult ochrany PZSR - aj keď PZSR už zasiela faktúry čiže budú na účte 321, daň z nehnuteľnosti, poplatok za odpad a podobne.) a na 379 účtujem napr. ostatné zmluvne nepodchytené záväzky.

Podľa platných postupov účtovania účet 379:
Na účtoch 378 - Iné pohľadávky a 379 - Iné záväzky sa účtujú pohľadávky a krátkodobé záväzky, ktoré nie sú obsiahnuté v predchádzajúcich účtoch pohľadávok a záväzkov v účtovej triede 3, napríklad a) pohľadávka voči zodpovednej osobe na náhradu škody alebo manka, súvzťažne s účtom 648 - Ostatné výnosy z hospodárskej činnosti a pohľadávka voči poisťovni v dôsledku poistných udalostí,
b) záväzok zo zodpovednosti za spôsobenú škodu, súvzťažne k účtu 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť, ak tento záväzok nemá charakter rezervy,
c) záväzok voči colnému orgánu z dôvodu cla, dane z pridanej hodnoty a záväzok zo spotrebných daní pri dovoze; na analytických účtoch sa sleduje osobitne zúčtovanie ciel a zúčtovanie dane z pridanej hodnoty a jednotlivých spotrebných daní pri dovoze; v nadväznosti na daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty a spotrebnej dani je evidovanie na analytických účtoch k účtu 379 - Iné záväzky usporiadané tak, aby sa preukázalo platenie dane z pridanej hodnoty a spotrebnej dane colnému orgánu a nárok na odpočet dane z pridanej hodnoty a na vrátenie spotrebnej dane voči daňovému úradu,
d) pohľadávka spoločníka alebo člena na priznané podiely zo zisku, vyrovnacie podiely a podiely na likvidačnom zostatku,
e) záväzky spoločníka alebo člena z úhrady straty v obchodnej spoločnosti alebo družstve.

Podľa platných postupov účtovania účet 325:

(5) Na účte 325 - Ostatné záväzky sa účtujú ostatné krátkodobé záväzky z obchodných vzťahov, napríklad odberateľmi uplatnené reklamácie, záväzok voči obchodnému partnerovi, ktorý preberá záručné záväzky za predané výkony.

Ak máte niekto iný názor, resp. skúsenosť, podeľte sa o ňu.
Daň z nehnuteľností 532/345.
K ďalšiemu textu : Nie je to "jedno", či sa použije účet 325, alebo 379.
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Dobrý den, robím v mrp jednoduché účtovníctvo a pozerám že z minulého roka sa nám preklopilo nejakých 33000 eur do penažného denníka, poradte ako ich vymazať z tohto roka, alebo to tam môže byť? Ved v roku 2008 sme zostatok dali do osobnej spotreby a tým sa nám pokladna vynulovala. Nechápem to. A ani neviem kde sa nabralo tých 33000eur. ved do osob. spotreby sme dávali nejaku 50000eur
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Tých 33 000 € je ako počiatočný stav v pokladni a na konci roka nebol taký konečný stav? Ak je to tak, niekde musela vzniknúť chyba a opravila by som to podľa skutočného konečného stavu poklade v počiatočných stavoch pokladne - peňažný denník - funkcie - počiatočné hodnoty.
Ale ja robím v MRP už hodne rokov PÚ aj JÚ a ešte sa mi nestalo, aby mi nesedeli konečné hodnoty s počiatočnými. Niekde sa musela stať chyba.
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

My to na konci roka vždy vynulujeme, ale máme v tých nastaveniach nastavenú tu sumu tam som ju našla. To si môžeme aj opravovať ako nám to vyhovuje?
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

31Jankal Pozri príspevok
My to na konci roka vždy vynulujeme, ale máme v tých nastaveniach nastavenú tu sumu tam som ju našla. To si môžeme aj opravovať ako nám to vyhovuje?
Upresni to, ako to myslíš.
V predchádzajúcom príspevku som to nemyslela tak, že si môžete opravovať ako vám to vyhovuje, ale tak, že ak nastala chyba pri ročnom prevode, tak treba zosúladiť KS s PS.
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Takže v roku 2008 sme to čo nám v pokladni zostalo dali do osobnej spotreby /cca50tis.eur/ a tým sme pokladnu vynulovali. Tento rok tam máme počiatočný stav z nastavení 33tis.eur. A to ani neviem kto to tam nahodil. Tak či tú sumu v nastaveniach - počiatoč. stavy môžeme meniť? Ak je niečo nezrozumiteľné opýtajte sa ma. Dakujem za odpovede
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Nechápem, aký tam môže byť problém. Ale držala by som sa KS pokladne a výkazu o majetku a záväzkoch, ktorý sa odovzdal s daňovým priznaním.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať