Zavrieť

Porady

Osobný bankrot - vyhlásenie konkurzu...

Dobrý deň.
Prosím poraďte mi niekto: v roku 2004 som v decembri dostala hotovostnú pôžičku v banke, ktorá slúžila na to, aby sme v čase núdze vyplatili s druhom výplaty zamestnancom s.r.o.-čky; niekolko mesiacov sme ju splácali, ale odvtedy ani halier... V tom čase sa so mnou môj druh rozišiel, musela som hladať prácu, čo nebolo jednoduché, moja dcéra mala vtedy 3 roky. Odvtedy sa dlh zdvojnásobil vďaka vysokému trestnému úroku, suma sa blíži k pol miliónu. Poštou som dostala oznámenie o tom, že začnú exekúciu, ak nesplatím dlh. Čo môžem v tejto situácii robiť, aby sme to s dcérou pocítili čo najmenej? Viem, že nikoho nezaujíma, že tie peniaze som neminula na dovolenky, a pod...; je pre mňa riešením vyhlásenie konkurzu, alebo osobného bankrotu? V podstate nevlastním nič, a čo zarobím, ide na nájomné (bývame v podnájme), na stravu, na školu, na hygienu, na krúžky, na oblečenie... Nemám ani nasporené peniaze, ani poistenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    Osobný bankrot rieši Zákon o konkurze a reštrukturalizácii, podľa toho čo udávaš asi ti súd podľa mňa, žiaľ nedá možnosť vyhlásenia osobného bankrotu, už pri podaní návrhu musíš zaplatiť nemalú čiastku )25.000,-sk, a mať ďalšie peniaze, najmenej 50.000.-Sk, zohnať kopu potvrdení, minimálny príjem nepostačuje,
    skús to riešiť inou cestou, napríklad zisti si ako oni vidia možnosť splácania,

    zákon najdeš aj tu http://209.85.129.132/search?q=cache...&ct=clnk&gl=sk

    andy9 je offline (nepripojený) andy9

    andy9
    Ďakujem ti za odpoveď. Som v zúfalom rozpoložení, hľadám možnosti. Ani to neviem, koľko mi môže vziať exekútor a koľko mi nechá z výplaty, ak príde k najhoršiemu. Dúfam, že mi nenechá len životné minimum, lebo to nestačí na pokrytie nákladov na živobytie...

    bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

    bv_alexandra
    Na samotné vyhlásenie bankrotu musí byť majetok postačujúci na pokrytie minimálne nákladov konkurzného konania. V tvojom prípade som si neni istá či by ho súd povolil.
    Záleží to aj od prístupu predbežného správcu konkurznej podstaty,ktorého ti pridelí súd. Skúsiť to treba, súd pridelí predbežného spravcu, a on ti povie, či sa dá vstúpiť do konkurzu alebo nie.
    V prípade že áno, počas konkurzu je potrebné požiadať súd o oddlženie. Ale. Oddlženie neznamená že súd ťa oddlži a tým to končí. Súd ti nariadi myslím že na dobu troch rokov splátky, ktoré budeš musieť splácať. V prípade že budeš splácať poctivo a načas, súd ťa po troch rokoch oddlži.

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    andy9 Pozri príspevok
    Ďakujem ti za odpoveď. Som v zúfalom rozpoložení, hľadám možnosti. Ani to neviem, koľko mi môže vziať exekútor a koľko mi nechá z výplaty, ak príde k najhoršiemu. Dúfam, že mi nenechá len životné minimum, lebo to nestačí na pokrytie nákladov na živobytie...
    No bohužial nechá len životné minimum na teba a na dceru,

    andy9 je offline (nepripojený) andy9

    andy9
    bv_alexandra Pozri príspevok
    Na samotné vyhlásenie bankrotu musí byť majetok postačujúci na pokrytie minimálne nákladov konkurzného konania. V tvojom prípade som si neni istá či by ho súd povolil.
    Záleží to aj od prístupu predbežného správcu konkurznej podstaty,ktorého ti pridelí súd. Skúsiť to treba, súd pridelí predbežného spravcu, a on ti povie, či sa dá vstúpiť do konkurzu alebo nie.
    V prípade že áno, počas konkurzu je potrebné požiadať súd o oddlženie. Ale. Oddlženie neznamená že súd ťa oddlži a tým to končí. Súd ti nariadi myslím že na dobu troch rokov splátky, ktoré budeš musieť splácať. V prípade že budeš splácať poctivo a načas, súd ťa po troch rokoch oddlži.
    Ďakujem za každú odpoveď, ktorú mi posielate. Mám v pláne sa poradiť s právnikom, ktorý mi ozrejmí moju situáciu a moje možnosti. Ak je pre mňa schodná cesta vyhlásenie bankrotu (ak sa to podarí), predsa len ľahšie dám dokopy poplatok za túto službu, ako takmer 15tisíc eur...

    bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

    bv_alexandra
    andy9 Pozri príspevok
    Ďakujem za každú odpoveď, ktorú mi posielate. Mám v pláne sa poradiť s právnikom, ktorý mi ozrejmí moju situáciu a moje možnosti. Ak je pre mňa schodná cesta vyhlásenie bankrotu (ak sa to podarí), predsa len ľahšie dám dokopy poplatok za túto službu, ako takmer 15tisíc eur...
    Poraď sa. Ja si myslím že konkurz a následné oddlženie je východiskovým riešením, len je si treba uvedomiť, že budeš musieť ešte nejaké financie do toho dať. a to nie len poplatok.
    Ja by som skôr ako s právnikom sa poradila so správcom konkurznej podstaty.
    skús si na tejto stránke nájsť kontakt, podľa mesta v ktorom bývaš a informovať sa.
    http://www.justice.gov.sk/skp/fs.aspx

    andy9 je offline (nepripojený) andy9

    andy9
    ...som úplne neznalá témy, takže sa spýtam: správca konkurznej podstaty je kto? Ako prichádza do obrazu?

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Nasla som clanok, ktory ti moze dat taky vseobecny prehlad o konkurzom konani: http://ec.europa.eu/civiljustice/ban...tcy_svk_sk.htm. V clanku "spravca" = spravca konkurznej podstaty.

    Správcu v konkurznom konaní ustanovuje súd uznesením; za správcu môže ustanoviť len osobu zapísanú do zoznamu správcov. Správca počas konkurzu vykonáva správu majetku podliehajúceho konkurzu, speňažuje majetok podliehajúci konkurzu a z výťažku zo speňaženia tohto majetku v súlade s týmto zákonom uspokojuje veriteľov úpadcu a vykonáva aj ďalšie práva a povinnosti v priebehu konkurzu v súlade s týmto zákonom.
    Zdroj: http://referaty.atlas.sk/odborne-hum...anovenia-sudom

    bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

    bv_alexandra
    Presne tak ako písala Lianka. Dáš súdu návrh na vyhlásenie konkurzu, a súd ti urči predbežného správcu konk.podstaty.
    Ten od teba pozbiera info ohľadom tvojich záväzkov a majetku, a pošle na súd či konkurz môže byť vyhlásený alebo nie.
    Keď bude vyhlásený, tak dostávaš nového, /ale môže byť ustanovený aj ten istý/.
    Ty už vyhlásením konkurzu nemáš právo manipulovať so svojim majetkom.ani účtami. Stracaš na nich dispozičné právo. Všetky financie ti riadi on.
    Ale ak je dobrý správca, nechá dýchať aj teba, a snaží sa pomaly uspokovať aj veriteľov. Je to inak dosť dlhý proces.
    Nie je to otázka ani mesiaca, ani dvoch.
    Vyhlásením konkurzu sú všetky exekúcie pozastavené, ale čiastku ak si splácala už nejakého exekútora, neposielaš ex. ale na účet ktorý ti zriadi správca konkurzu.

    andy9 je offline (nepripojený) andy9

    andy9
    Neviete náhodou, ak som teraz v tom štádiu, že som od advokátskej kancelárie dostala Pokus o zmier - teda že do určeného dátumu mám uhradiť dlh (čo nemám šancu - a už sme po termíne) - je ešte šanca dohodnúť sa na splátkach? Alebo začnú exekučné konanie?

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Sanca je vzdy, len treba komunikovat, a najlepsie pisomne a v stanovenom termine.

    Janka215 je offline (nepripojený) Janka215

    Janka215
    Ja by som sa chcela opýtať ako je to z vyhlásením konkurzu zamestnancom.Koľko sa platí za vyhlásenie a aké podmienky sú potrebné k tomu.Zamestnávateľ nám dlží na výplatách má veľa dlhov a nespláca tak ako má.Chceli by sme sa takto poradiť,že čo je lepšie v našom prípade podať alebo čakať.Velmi pekne ďakujem za odpopveď.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.