Zavrieť

Porady

ústna dohoda o kúpe bytu

dobrý deň, prosím Vás o radu.
dohodol som sa s realitnou agentútou ústne na kúpe bytu. No v deň podpísania som sa rozhodol, že ten byt nekúpim (nepodpísal som zmluvu). Realitná agentúra požaduje odomňa zaplatenie ceny za vyhotovenie zmluvy a predávajúci si žiada preplatiť peniaze za zrýchlený prepis ťarchy z bytu na jeho dom. Majú nárok si toto žiadať odomňa podľa Občianskeho zákonníka alebo ineho práva? ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kyblik je offline (nepripojený) kyblik

    Robotník telom i dušou kyblik
    V tomto pripade ide o Podvod a sice porusenie § 221.

    § 221
    Podvod

    (1) Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    helsby Pozri príspevok
    dobrý deň, prosím Vás o radu.
    dohodol som sa s realitnou agentútou ústne na kúpe bytu. No v deň podpísania som sa rozhodol, že ten byt nekúpim (nepodpísal som zmluvu). Realitná agentúra požaduje odomňa zaplatenie ceny za vyhotovenie zmluvy a predávajúci si žiada preplatiť peniaze za zrýchlený prepis ťarchy z bytu na jeho dom. Majú nárok si toto žiadať odomňa podľa Občianskeho zákonníka alebo ineho práva? ďakujem
    Čo by si urobil ty, keby si bol na mieste toho predávajúceho alebo realitky?

    Kvôli takým, ako si ty realitky požadujú potom desaťtisícové zálohy už len pri vstupe do ich kancelárie.

    Ak si nemal seriózny záujem o byt, načo si potom o to požiadal realitku?

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    dovolím si oponovať -
    akékoľvek napadnutie, prípadne vymáhanie nárokov je v danom prípade neprípustné - vymáhateľným sa stáva v prípade podpísania a predloženia akéhokoľvek dokumentu: objednávka, predbežná dohoda, zmluva o budúcej zmluve ap.

    na žiadnom súde neobstojí námietka: on povedal............

    § 221
    Podvod

    (1) Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
    použitie tohto § - ťažko, prípadne vôbec nedokázateľné / úmysel ? /
    Naposledy upravil hanelie : 06.05.09 at 06:07

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    Ja síce nie som odborník na právne záležitosti, ale keď som nič nepodpísala, tak za čo by som mala poplatky? A čo ak som po ústnej dohode s realitkou zistila napr. u susedov, že sused je konfliktný typ, alebo susedské vzťahy sú narušené, ale sú tam nejaké iné problémy. Tak v takom byte by som ani ja nechcela bývať.

    ústna dohoda o kúpe bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.