Zavrieť

Porady

obnovenie dedickeho konania?

ahojte,
poprosil by som o nazor k nasledovnemu: dedicske konanie bolo pred 14 rokmi,ktore preslo na dve deti.A a B napr.
Vysledkom bolo ze na jedneho z nich - A presli zeme a lesy s tym,ze ak dotycny bude nieco predavat tak ma dat polovicu tomu druhemu - B. Doteraz to bolo OK. Pred casom ale prisiel vsak A za B s napadom,aby si isiel B vybavit na seba ze chce polovicu z zdedeneho majetku A. Lenze B to vyhovuje tak ako to je a nechce nic vybavovat. mozete vzjadrit niekto k tomuto svoj nazor co vsetko by ten B musel absolvovat? Neviem preco po tolkom case chce taketo vysporiadanie.Dakujem budem sa tesit na diskusiu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Dedičské konanie sa dá obnoviť, ale za úplne iných okolností., nie preto , že si niekto niekto po 14-tich rokoch zmení názor.
    Ani na súde by asi neprešiel návrh, že niekto si "rozmyslel" , čo pred rokmi podpísal.
    Co je psáno,to je dáno

    http://www.porada.sk/search.php?searchid=8231621
    no vtedy to dedicske konanie bolo tak, zo zakona ze to preslo na jedneho, no neviem, preco to tak bolo. Teraz ma Ist B za notarom a povedat ze ho ziada A ze si chce spravodlivo rozdelit majetok?. Je mi to nejake divn aj ked to vyzera spravodlivo

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    bibione_rog Pozri príspevok
    no vtedy to dedicske konanie bolo tak, zo zakona ze to preslo na jedneho, no neviem, preco to tak bolo. Teraz ma Ist B za notarom a povedat ze ho ziada A ze si chce spravodlivo rozdelit majetok?. Je mi to nejake divn aj ked to vyzera spravodlivo
    Možno sa dohodli, že zdedí jeden a druhého vyplatí apod. Môžeme iba hádať,alebo tipovať...nepoznáme podrobnosti, čo je dôležité pre konkrétnejšiu odpoveď

    Najlepšiu odpoveď dostanete, ake si prečítate papiere z dedičského konania,tam musia byť podrobnosti , prečo sa majetok zdedil takto "nespravodlivo".

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    bibione_rog Pozri príspevok
    no vtedy to dedicske konanie bolo tak, zo zakona ze to preslo na jedneho, no neviem, preco to tak bolo. Teraz ma Ist B za notarom a povedat ze ho ziada A ze si chce spravodlivo rozdelit majetok?. Je mi to nejake divn aj ked to vyzera spravodlivo
    Bol prijatý zákon, myslím že 293/1992, ktorý v určitej lehote umožňoval tieto podiely napraviť. Ak prekluzívnu lehotu nevyužil, už to zo zákona nenapraví.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    alla66 Pozri príspevok
    Dám do pozornosti link : Ako sa odkupujú podiely

    http://www.docstoc.com/docs/1859422/...4%BEnost%C3%AD
    Lenže oni nie sú spoluvlastníci. Za socialzmu sa pri dedení zo zákona museli všetky dedičské podiely napísať na jedného. Preto sa po revolúcii prijímali rôzne reštitučné zákony - aj tento. V takýchto zákonoch vždy býva prekluzívna lehota na nárokovanie, aby sa zabezpečila právna istota.

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    Ked A vlastní a teraz sa chce podelit s B nech mu to napríklad daruje. To by možno bolo najjednoduchšie vysporiadanie.
    Otázkou je akurát o akú výmeru ide, či budú dodržané minimálne možné rozlohy

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    bibione_rog Pozri príspevok
    no vtedy to dedicske konanie bolo tak, zo zakona ze to preslo na jedneho, no neviem, preco to tak bolo. Teraz ma Ist B za notarom a povedat ze ho ziada A ze si chce spravodlivo rozdelit majetok?. Je mi to nejake divn aj ked to vyzera spravodlivo
    Bolo to preto, lebo išlo o poľnohospodárske pozemky. Podľa zákona je zákaz drobenia pľnh pozemkov, preto menšie parcely sa nededili, ale boli prepísané v rámci dedičského konania na jedného dediča s tým, aby sa finančne vyrovnali.

    Aj ja som riešil tento problém niekedy v roku 2007, diskusia k tomu je tu:

    http://www.porada.sk/t57307-drobenie...dedicstvo.html

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Na obnovenie dedičského konania nemáte dôvod, lebo dedičia sa pri pôvodnom ded. konaní dohodli a nové okolnosti nenastali. Pre vás by bola vhodná dohoda o vyrovnaní dedičských podielov, no tak ako uviedla Mária 27, lehota prešla. Možnosť by bola, dohoda medzi A a B, by sa delili podľa jednotlivých parciel. Nie delením podielov. Posúdiť jednotlivé parcely, kde by si A nechal určité parcely a iné parcely by daroval B.

    kacena26 je offline (nepripojený) kacena26

    katka :-) kacena26
    Ahojte, chcela by som Vás poprosiť o radu. môj dedko chce obnoviť dedické konanie po svojích súrodencoch, s dovodu že zistil že do dedického konania neboli zahrnuté pozemky,čo zdelili po rodičoch. dedko je jediný dedič. jeho súrodenci nemali deti a len jeden bol ženatý a jeho žena už zomrela. nemožeme sa dopátrať ako je to spodaním návrhu na obnovu dedického konania. čo všetko na to potrebujeme? viem len mená súrodencov, posledné bydlisko,rok úmrtia. ale nemožeme sa dopátrať čísla dedického konania. dedko toto ded,konanie po súrodencov nemá. Ak sa niekdo stretol s podobným prípadom bola by som rada keby ste mi poradili ako mám ďalej postupovať a čo všetko na to potrebujem, ďakujem.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Na katasterportal sk nájdeš listy vlastníctva na pozemky podľa mien súrodencov. Tie budú dokladom o novoobjavenom majetku podľa § 175x obč. súdneho poriadku. Nemusíš vedieť číslo pôvodného konania.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.