Zavrieť

Porady

prevod podielu v nehnuteľnosti na príbuzného

chcela by som sa spýtať ako čo najjednoduchšie previesť, darovať, prípadne predať svoj podiel v nehnuteľnosti rodinnému príslušníkovi. Jedná sa o 2/36 z pozemku, vedenom v extraviláne o celkovej rozlohe 11700 m2, čiže 2/36 predstavujú niečo vyše 600 m2. Okrem mňa je v uvedenej nehnuteľnosti ďaľších 5 vlastníkov, ale ani jeden nie je ten na koho svoj podiel chcem previesť a nie je to môj žiadny rodinný príslušník. ana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Podla mojho nazoru by nemala byt v popredi "jednoduchost", ale pravne dosledky, danove, prip. ine dosledky v buducnosti.

    Dovolim si prilozit prispevok Marie27 http://www.porada.sk/967836-post9.html, kde ide podla mojho nazoru o podobnu situaciu (voci sucasnym podielovym spoluvlastnikom). Maria sa vyjadrovala k predaju podielu, v pripade, ze nehnutelnost je v podielovom vlastnictve viacerych osob. Cely temu tu: http://www.porada.sk/t104245-predaj-polovice-bytu.html

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Predaj podielu v nehnuteľnosti rodinnému príslušníkovi je možný aj bez predchádzajúceho ponúknutiu spoluvlastníkom. Môžeš predať.

    alexandrap je offline (nepripojený) alexandrap

    alexandrap
    sarasara Pozri príspevok
    Predaj podielu v nehnuteľnosti rodinnému príslušníkovi je možný aj bez predchádzajúceho ponúknutiu spoluvlastníkom. Môžeš predať.
    to by pomohlo aj mne. je to niekde zakotvene v OZ ?

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    § 140

    Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    alexandrap Pozri príspevok
    to by pomohlo aj mne. je to niekde zakotvene v OZ ?
    V tomto pripade ide o blizku osobu, nie je to hocikto z pribuzenstva.
    /deti a rodicia napr. ano, vzdialenejsi pribuzny uz nie/

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Blízke osoby
    § 116

    Blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel; iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.
    § 117

    Stupeň príbuzenstva dvoch osôb sa určuje podľa počtu zrodení, ktorými v priamom rade pochádza jedna od druhej a v pobočnom rade obidve od najbližšieho spoločného predka.
    díky za všetky rady, len mi je nejasná ešte jedna vec, dá sa predať podiel 600 m2 v extraviláne? ana

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Ano da sa predat, najprv ho vsak musite ponuknut spoluvlastnikom, pretoze by v buducnosti predaj mohli napadnut. Tiez dobre zvazte cenu, zamyslite sa nad realnym uzitkom podielu, kolko vynosov ste mali z podielu za poslednych 20 rokov. Nema zmysel ponukat podiel za 500 Sk/m2 luky, kde nemozete postavit ani psiu budu a vyuzivat ju mozete maximalne na kosenie sena.

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    hrkotova anna Pozri príspevok
    díky za všetky rady, len mi je nejasná ešte jedna vec, dá sa predať podiel 600 m2 v extraviláne? ana
    Podiel v nehnuteľnosti môžeš predať. Ponúknuť spoluvlastníkom musíš, ale ak to predávaš svojmu príbuznému, tak ponúkať nemusíš. Ak by si spoluvlastnícky podiel predala bez toho, aby si ho ponúkla spoluvlastníkom, môžu sa domáhať tohto svojho práva do troch rokov od doby, kedy si podiel predala. Neskoršie už nie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.