Zavrieť

Porady

Rozhodnutie o veci bez nariadenia pojednavania

Poslala som zalobu na sud ohladne - navrh na zacatie konania na zaplatenie - na najomnikov, kt. mi dlzia najomne a platby spojene s uzivanim bytu. Vcera som miesto ocakavanej vyzvy na zaplatenie poplatku obdrzala "uznesenie", kde ma
- vyzyvaju, aby som sa vyjadrila ci suhlasim s rozhodnutim o veci bez nariadenia pojednavania. Ako to spisat? Znamena to, ze bude skratene pojednavanie, kde obzalovani dolozia listiny v pripade ze so zalobou nesuhlasia a nasledne rozsudok? Ziadne navstevy sudu?
- nechcu zaplatit ziadny poplatok - je to v poriadku?
- je mozne moj navrh rozsirit, ked mi prislo vyuctovanie za energie? Staci to spisat kratko ze rozsirujem navrh na zacatie konania na zaplatenie - zvysenie sumy.. ? Alebo to ma svoj standardny postup?

dakujem. Kazdy den nieco vpisem, lebo kazdy den ma caka nejake prekvapko. Vacsinou negativne..
Lucia
Usporiadat
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

posuvam
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

nikto nevie poradit?
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

posuvam. dakujem
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

posúvam
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

pekný deň, podala som návrh na začatie konania o zaplatenie. Mám predvolanie na súd. Medzičasom mi prišlo vyúčtovanie nedoplatku, ktoré by som rada zahrnula do žaloby. Je možné ešte momentálne - za dva týždne je súd - rozšírit žalobu, resp. mám zaslať podklady priamo sudcovi, aký postup zvoliť. Alebo už to v momentálnej situácii nie je možné zahrnúť do pôvodnej žaloby? ďakujem. L
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Bez pojednávania môže súd rozhodnúť platobným rozkazom, ak má dosť listinných dôkazov. Súdne pojednávanie sa vtedy začne len ak je podaný odpor.

Ak prebieha súdne konanie, môžeš až do rozhodnutia meniť petit. Návrh na zmenu petitu môžeš zaslať hneď, súd ti za to vyrubí poplatok. Ak by súd nestihol zmenu petitu zaslať odporcom pred pojednávaním, doručí im ho na pojednávaní. Odporcovia môžu z toho dôvodu žiadať odročenie pojednávania, aby si vec naštudovali, prípadne predložili dôkazy.
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

Mária27 Pozri príspevok
Bez pojednávania môže súd rozhodnúť platobným rozkazom, ak má dosť listinných dôkazov. Súdne pojednávanie sa vtedy začne len ak je podaný odpor.

Ak prebieha súdne konanie, môžeš až do rozhodnutia meniť petit. Návrh na zmenu petitu môžeš zaslať hneď, súd ti za to vyrubí poplatok. Ak by súd nestihol zmenu petitu zaslať odporcom pred pojednávaním, doručí im ho na pojednávaní. Odporcovia môžu z toho dôvodu žiadať odročenie pojednávania, aby si vec naštudovali, prípadne predložili dôkazy.
super, ďakujem, hneˇim to posielam. pekny deň
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

lucilali Pozri príspevok
super, ďakujem, hneˇim to posielam. pekny deň
ešte otázočka - chcela by som k obhajobe svedka. Je potrebné ho súdu vopred oznámiť, alebo ho stačí priniesť priamo ku konaniu? dakujem
0 0
alibernet alibernet

alibernet je offline (nepripojený) alibernet

lucilali Pozri príspevok
ešte otázočka - chcela by som k obhajobe svedka. Je potrebné ho súdu vopred oznámiť, alebo ho stačí priniesť priamo ku konaniu? dakujem
K tej tvojej povodnej otázke, podla zmeneneho Obcianskeho súdneho poriadku moze sud v urcitych pripadoch rozhodnut bez nariadenia pojednavania (nejde o rozhodovanie platobnym rozkazom, ale o iny pripad - § 115a O.s.p.); dôlezite však je, ze s tym musia suhlasit ucastnici - ty si (ocividne) nesuhlasila, takze sud dalej kona.
Co sa tyka svedka, sud vykonava dokazy na zaklade navrhu ucastnikov - je vsak na posudeni sudu, ktore dokazy vykona a ktore nie. Je preto lepsie dokazy navrhovat s predstihom. V tvojom pripade odporucam sudu pisomne oznamit, ze na preukazanie toho a toho tvrdenia (podla toho, co ma svedok potvrdit), navrhujes dokaz svedeckou vypovedou osoby XY, ktorej ucast na pojednavani dna xx.xx.2009 sama zabezpecis (teda sud ho nemusi predvolavat); v takom pripade je skor pravdedpodobne, ze sud takto navrhovany dokaz vykona.
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

alibernet Pozri príspevok
K tej tvojej povodnej otázke, podla zmeneneho Obcianskeho súdneho poriadku moze sud v urcitych pripadoch rozhodnut bez nariadenia pojednavania (nejde o rozhodovanie platobnym rozkazom, ale o iny pripad - § 115a O.s.p.); dôlezite však je, ze s tym musia suhlasit ucastnici - ty si (ocividne) nesuhlasila, takze sud dalej kona.
Co sa tyka svedka, sud vykonava dokazy na zaklade navrhu ucastnikov - je vsak na posudeni sudu, ktore dokazy vykona a ktore nie. Je preto lepsie dokazy navrhovat s predstihom. V tvojom pripade odporucam sudu pisomne oznamit, ze na preukazanie toho a toho tvrdenia (podla toho, co ma svedok potvrdit), navrhujes dokaz svedeckou vypovedou osoby XY, ktorej ucast na pojednavani dna xx.xx.2009 sama zabezpecis (teda sud ho nemusi predvolavat); v takom pripade je skor pravdedpodobne, ze sud takto navrhovany dokaz vykona.
dakujem, takto to spisem. velmi dakujem.
co sa tyka suhlasu - nesuhlasu, ja som suhlasila, zrejme sa "ozvala" druha strana a preto konanie bude. dakujem, prijemny den
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

prosba o radu / rozsirujem povodnu zalobu - navrh na zacatie konania o zaplatenie popisany vyssie a to konkretne o vyuctovanie za studenu vodu a elektrinu, teda dlznu sumu pre spravu bytu. AKY UROK z tejto sumy mozem ziadat, vyplyva mi zo zakona, kde to najdem? Vopred dakujem. L
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

posuvam, prosím o radu - vid vyššie ohľadne úroku z dlžnej sumy. ďakujem
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

prosba o radu / rozsirujem povodnu zalobu - navrh na zacatie konania o zaplatenie popisany vyssie a to konkretne o vyuctovanie za studenu vodu a elektrinu, teda dlznu sumu pre spravu bytu. AKY UROK z tejto sumy mozem ziadat, vyplyva mi zo zakona, kde to najdem? Vopred dakujem. L
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Podľa nariadenia vlády 87/1995 Z.z.
(pri dlhu na nájomnom je poplatok z omeškania, pri iných dlhoch úrok z omeškania)

§ 3

(1) Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky2) platná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.

(2) Ak sa počas trvania omeškania zmení základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky a ak je to pre veriteľa výhodnejšie, výška úrokov z omeškania je o 7 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky platná k prvému dňu príslušného kalendárneho polroka, v ktorom trvá omeškanie; táto základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky sa použije počas celého tohto polroka.
------------------------------------------------------------------
2) § 17 ods. 1 zákona č. 659/2007 Z. z. o zavedení meny euro v Slovenskej republike a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

§ 4

Poplatok z omeškania je za každý deň omeškania 1 promile dlžnej sumy, najmenej však 0, 83 eura za každý i začatý mesiac omeškania.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

lucilali Pozri príspevok
posuvam, prosím o radu - vid vyššie ohľadne úroku z dlžnej sumy. ďakujem

Ani sa nečuduj, že ti dlho nikto neporadil, veď si otázku zadala to úplne inej sekcie - čo má tvoj problém spoločného s daňou z pridanej hodnoty??

Preto som ti tému presunul do správnej sekcie.
0 0
ivica sisolak ivica sisolak

ivica sisolak je offline (nepripojený) ivica sisolak

nie som detailista
Rozšírenie návrhu = doplnenie návrhu - musímať rovnakú formu ako samotná žaloba, návrh na doplnenie môžeš vzniesť aj na samotnom pojednávaní, a súd o ňom rozhoduje uznesením. Navrhnutie svedkov je lepšie vopred, aby si neurobil škrt sudcovi kvôli časovému plánu... apropo ... sudca môže reagovať tak, že vypočutie ďalších svedkov nie je potrebná ... a dúfam, že si požadovala aj úhradu trov konania a poplatku z omeškania pri nájme.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Chobot Pozri príspevok
Ani sa nečuduj, že ti dlho nikto neporadil, veď si otázku zadala to úplne inej sekcie - čo má tvoj problém spoločného s daňou z pridanej hodnoty??

Preto som ti tému presunul do správnej sekcie.

A možno to ani nenájde ...
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

Mária27 Pozri príspevok
A možno to ani nenájde ...
dobrý deň, Mária, samozrejme že to nájdem. Ďakujem Vám i chobotovi, za pomoc a cennú radu. Zároveň sa ospravedlňujem, že som tému nesprávne zaradila, stalo sa.. sme len ľudia ďakujem a pekný deň. L
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

ešte otázočka - uistenie. Alibernet mi teda poradila, že úrok z omeškania za vyúčtovanie vody + spoločnej elektriny bude 9 %. Bude to teda rovnako platiť pre vyúčtovanie plynu za rok 2008 + 2009, splatnosť vyúčtovania 12.mája 2009? ďakujem
0 0
lucilali lucilali

lucilali je offline (nepripojený) lucilali

ivica sisolak Pozri príspevok
Rozšírenie návrhu = doplnenie návrhu - musímať rovnakú formu ako samotná žaloba, návrh na doplnenie môžeš vzniesť aj na samotnom pojednávaní, a súd o ňom rozhoduje uznesením. Navrhnutie svedkov je lepšie vopred, aby si neurobil škrt sudcovi kvôli časovému plánu... apropo ... sudca môže reagovať tak, že vypočutie ďalších svedkov nie je potrebná ... a dúfam, že si požadovala aj úhradu trov konania a poplatku z omeškania pri nájme.
áno, požadovala. ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať