Zavrieť

Porady

podielove spoluvlastnictvo partnerov

Dobry den, som 100% vlastnickou bytu ktory som kupila od rodicov. Byvam v nom s priatelom s ktorym este nie sme zobrati (hoci nad tym uvazujeme v blizkej dobe). Partner by ale chcel odo mna odkupit cast bytu pretoze sa obava ze v pripade mojej smrti ho moji rodicia z tohto bytu hned vyhodia. Zvazujem teda predaj napriklad 10% bytu. Ale mam otazku co v pripade rozchodu (po svadbe rozvodu) - mohol by mi napriklad blokovat predaj bytu? A ak by nepristal na vyplatenie tych 10% ako sa dalej pokracovalo?
Vopred dakujem za rady!
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Nerob to, mnohé to oľutovali.
Pravdepodobnosť rozvodu a úmrtia je nepomerná. Ak - no tak odíde do iného bytu, nie je to jedno? Tých 10 % by narobilo len zlobu v rodine.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Byt jedinou vlastnickou nehnutelnosti, a este za slobodna, je velka vyhoda. Neoberaj sa o nu. Aj ked teraz si pravdepodobne v citovej euforii, casom mozu byt veci inak, a az potom zistis, ako si si pripadnym prepisom/predajom skomplikovala zivot. Nekomplikuj si zivot, pokial nemusis. A ty ozaj nemusis...
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Uvedomte si aj, že v manželstve - ak nie sú deti - dedí zo zákona manžel a rodičia rovnakým dielom. Ako spoluvlastníka by ho nemohli vyhodiť. Zo závetu môže aj všetko.

Za slobodna - prečo by mu mal byt zostať?
0 0
jalla jalla

jalla je offline (nepripojený) jalla

Dakujem vam za reakcie!
Plne s vami suhlasim, nie som ani v euforii ani uplne hlupa
ale zas chapem partnera ktory sa stazuje, ze mu v byt nepatri a úpritom (spolu so mnou) do neho investuje - nabytok, malovanie, pripadne vymena okien, etc.
A na druhej strane som dost zatazena hypotekou... a takisto keby som chcela zostat na materskej, tak co vtedy s hypotekou? Nie je nadseny ze by mal platit ked mu byt nepatri.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak sa vezmete, bude mu patriť (napr. pri tom dedení). Ak sa rozvediete, môžete sa vyrovnať.
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

ale on si musi uvedomit jednu vec. Momentálne tvoríte spolocnú domácnost. Som v podobnej situácii. My sme to spravili tak, ze priatel mi odpredal polovicu bytu, ktoru ja som mu vyplatila ale zaroven som zapisana ako spoludlznik hypoteky na ten byt. Rovnakym dielom budem postihovana v pripade neplatenia. A co sa tyka platenia uctov ja platim vsetky faktury co pridu zo svojho uctu cez IB, aby som to vedela vydokladovat a on plati hypoteku zo svojho uctu. Takze v pripade potreby vysachovania jeden druheho budeme mat troska problem. Ale inac sa lubime ako koneeeeeee


ale u nas to bolo troska ine. Ja som predala vlastny byt a z toho som kupila polovicu jeho.
Naposledy upravil kaco11 : 17.05.09 at 21:11 Dôvod: doplnenie
0 0
jalla jalla

jalla je offline (nepripojený) jalla

Kaco11, tak to mate celkom pekne poriesene.

Mna by ale aj zaujimalo ci mi neviete niekto poradit, ze ak by som odpredala napriklad 10% bytu, tak v pripade rozchodu/rozvodu ma ake pravo vlastnik tych desiatich percent? Ak by nepristal na vyplatenie tych 10% tak ako by sa to riesilo?
0 0
elaurie elaurie

elaurie je offline (nepripojený) elaurie

jalla Pozri príspevok
Kaco11, tak to mate celkom pekne poriesene.

Mna by ale aj zaujimalo ci mi neviete niekto poradit, ze ak by som odpredala napriklad 10% bytu, tak v pripade rozchodu/rozvodu ma ake pravo vlastnik tych desiatich percent? Ak by nepristal na vyplatenie tych 10% tak ako by sa to riesilo?
Ak by nepristal na vyplatenie, musela by si podať na súd žalobu, aby súd vyporiadal podielové spoluvlastníctvo... A ten súd by sa mohol ťahať a ťahať... Takže na Tvojom mieste by som počúvla rady, ktoré boli uvedené vyššie a nekomplikovala si život...

§ 141 Občianskeho zákonníka

(1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.

(2) Každý zo spoluvlastníkov je povinný vydať ostatným na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali, ak nemala už dohoda o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní písomnú formu.


§ 142

(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.

(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

(3) Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznúce na nehnuteľnosti.
Naposledy upravil elaurie : 18.05.09 at 10:06 Dôvod: doplnenie
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

jalla Pozri príspevok
Kaco11, tak to mate celkom pekne poriesene.

Mna by ale aj zaujimalo ci mi neviete niekto poradit, ze ak by som odpredala napriklad 10% bytu, tak v pripade rozchodu/rozvodu ma ake pravo vlastnik tych desiatich percent? Ak by nepristal na vyplatenie tych 10% tak ako by sa to riesilo?
Je jedno, či má 1/10 alebo 1/2, vždy by išlo o podielového spoluvlastníka, ktorý má práva spoluvlastníka. AK nebude súhlasiť s vyplatením, tak zostáva naozaj len ten súd.

Ale to už nebude nikdy spoločný začiatok, pokiaľ ty máš nejaký majetok, resp. pokiaľ jedna strana vloží do manželstva väčší majetok ako druhá. Jedine keby si ten byt predala, on by pridal rovnakú sumu peňazí a spoločne by ste si kúpili nový byt - vtedy by sa mohlo hovoriť o rovnocenných vlastníckych vzťahoch. Alebo nech on prinesie do manželstva rovnakú sumu peňazí, ako si ty za ten byt zaplatila a potom mu môžeš prepísať polovicu bytu a peniaze spolu použijete v manželstve ako spoločné. Inak ťa stále bude hlodať červík, že ty si do manželstva vložila byt a on čo?
0 0
jalla jalla

jalla je offline (nepripojený) jalla

Dakujem moc!

Este by som sa rada opytala na to dedenie.
Písali ste tu niekto, ze keď v manželstve nie sú deti - dedí zo zákona manžel a rodičia rovnakým dielom. Ak rodicia uz nezijú, detia potom zijuci surodenci??
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Nie, súrodenci by dedili vtedy, keby neboli potomkovia, manžel, ani rodičia, ani osoby, ktoré by žili s poručiteľom aspoň rok pred smrťou v spoločnej domácnosti.
Ak by teda už rodičia nežili, dedil by všetko manžel. Pozri občiansky zákonník:

§ 474
(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
(2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

§ 475
(1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
(2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.
0 0
launat launat

launat je offline (nepripojený) launat

Dobrý deň, mohla by som sa spýtať ako to je, keď sa mi rodičia rozviedli pred 15 rokmi, ale byt v ktorom sme ostali s mamou bývať je stále spoločný, ale otec tých 15 rokov ho ani neuzival ani neplatil, tak ma nan stale narok?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak je spoluvlastník, tak áno. Dokonca by mohol od mamy pýtať peňažné vyrovnanie za to, že využíva aj jeho podiel.
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Ak majú byt v OV, je byt rovnako matkin ako aj otcov. Ak neplatil 15 rokov za byt, t. j. za služby spojené s užívaním bytu, je to asi preto, že byt neužíval. Vy s matkou ste byt užívali, platili služby, neplatili ste otcovi nič za užívanie jeho podielu. Treba ale dodať, že aj za byt, ktorý sa neužíva, sú nejaké náklady. Toto ale váš problém nie je. Zrejme chcete, aby bol byt iba matkin. Ak je byt v OV, musíte osloviť otca a byt odkúpiť.
0 0
elaurie elaurie

elaurie je offline (nepripojený) elaurie

jalla Pozri príspevok
Dakujem vam za reakcie!
Plne s vami suhlasim, nie som ani v euforii ani uplne hlupa
ale zas chapem partnera ktory sa stazuje, ze mu v byt nepatri a úpritom (spolu so mnou) do neho investuje - nabytok, malovanie, pripadne vymena okien, etc.
A na druhej strane som dost zatazena hypotekou... a takisto keby som chcela zostat na materskej, tak co vtedy s hypotekou? Nie je nadseny ze by mal platit ked mu byt nepatri.
Jalla, musím ešte zareagovať na tento príspevok, včera som to nestíhala. Myslím si, že nie je od tvojho partnera fér, aby sa sťažoval... Keď býva v Tvojom byte, iste nemusí platiť normálne nájomné... Ak do Tvojho bytu investuje, môžte sa dohodnúť, akým spôsobom by ste sa v prípade rozchodu vyrovnali... Ak sa zoberiete a Ty zostaneš na materskej, myslím si, že nemusíš mať žiadne výčitky svedomia kvôli plateniu hypotéky, veď sa budeš starať o (aj) jeho dieťa, nebudeš sedieť doma s vyloženými nohami... Jeho príjem bude vtedy úplne zaslúžene aj Tvojim
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Kúpenie nábytku nie je investovanie do bytu. Nábytok sa dá rozdeliť, každý si vezme polovicu a ide. Maľovanie je bežná údržba bytu a robia to aj ľudia, ktorí bývajú v podnájme. Investovanie do úprav bytu (okná, dvere, podlahy...) sa dá pri prípadnom rozchode vyplatiť.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Partner môže byť rád, že má rodina kde bývať a nemusí to zabezpečovať on. Keby si nevlastnila byt, boli by ste v nájme, to je jedno, v ktorom byte - ako on, keď by sa čosi stalo. Nájomných bytov je dnes dosť.

Skutočne neviem, prečo chcú všetci hneď vlastniť to, čo má vo výlučnom vlastníctve partner. Keď chce nehnuteľnosť, nech si nejakú kúpi sám. Lenže partner je ovplyvniteľný. lebo mu na ňom záleží ... a vlastne ho chce okradnúť.

Poučenie - nepriznaj sa, že si vlastníčka, bude spokojný.
0 0
jalla jalla

jalla je offline (nepripojený) jalla

Dakujem za vase rady a nazory!!!
Ked sa o tom uz dlho bavime (obcas hadame), rozoberame z roznych uhlov pohladu a zvazujeme alternativy tak uz sa ani riadne neviem zorientovat...
kazdopadne dakujem este raz!
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

chcem sa spytat na margo prispevku. Ak má niekto 1/2 alebo 1/10 to je jedno, má predkupné právo na tú časť bytu, ktorú vlastní. Prípade, že by nedošlo k dohode medzi mnou a ním tak /samozrejme písomne obdrží moju ponuku na odpredaj časti nehnuteľnosti/ tak ja môžem svoju časť predať následne hockomu /v prípade ak niekoho nájdem/. Je to tak???
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

kaco11 Pozri príspevok
chcem sa spytat na margo prispevku. Ak má niekto 1/2 alebo 1/10 to je jedno, má predkupné právo na tú časť bytu, ktorú vlastní. Prípade, že by nedošlo k dohode medzi mnou a ním tak /samozrejme písomne obdrží moju ponuku na odpredaj časti nehnuteľnosti/ tak ja môžem svoju časť predať následne hockomu /v prípade ak niekoho nájdem/. Je to tak???
Áno, je to tak. Najprv ponúkneš svoj podiel spoluvlastníkovi a ak ak ten neprejavia záujem, tak môžeš predať hoci komu, kto bude mať záujem, ale za rovnakých podmienok, ako si ponúkla spoluvlastníkov
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať