Zavrieť

Porady

Zánik daňovej povinnosti k dani z MV

Dobrý večer! Potrebuje poradiť ohľadne zániku daň. povinnosti. Máme kamiónovú súpravu, teda ťahač + náves. Od februára tohto roku sa ťahačom nejazdí na Slovensku, a náves stojí vo dvore..., takže dňom 28. 2. 2009 som súpravu odhlásila na prísluš. DÚ, s tým, že daňový preddavok samozrejme nebudeme platiť, a k 31. 3. 2009 uhradíme len alikvótnu časť dane za jan. - feb. Problém nastal, keď som od DÚ dostala oznámenie, že napriek tomu preddavky na daň každý štvrťrok treba uhradiť. Je to absolútne nelogické, a prečo by mal štát používať moje peniaze??? Ide o cca. 500 €/Q. Rozhodla som sa, že to nebudem uhrádzať, no nič som nedosiahla, nakoľko mi nedoplatok DÚ môže kompenzovať s nadmerným odpočtom na DPH...
Potrebujem vedieť, či v takomto prípade naozaj treba tie preddavky platiť. A čo v takom prípade, ak leasingovka zhabe auto??? Kým sa nazaplatia splátky, príp. porušenie zmluvy všetká evidencia zostáva na majiteľovi. Načo by platil daň z mot. vozidiel? Ten náš prípad je taký istý...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Novelou sa od 1.1.2008 neplatí DMV dopredu ale spätne za predchádzajúci rok. DMV sa podávalo do 31.1.2009 za rok 2008 a bude sa podávať do 31.1.2010 za rok 2009.
    Systém je porovnateľný s DP na daň z príjmu.
    Na základe priznanej, vypočítanej povinnosti za predchádzajúci rok sa platia (neplatia) preddavky na nasledujúci rok. Prírastky a úbytky áut sa nezohľadňujú.
    Takže keby si teraz kúpil 4 nové autá, nahlásil ich na DMV, tiež by si neplatiľ vyššiu DMV - vyššiu daň. Určite by si sa nesťažovala. Tiež "je to nelogické".......... :-)
    Opačný prípad - nakoľko si ich neodhlásila do 31.12.2008, máš smolu, platíš preddavky podľa DMV 2008.
    Skús si podať žiadosť o platenie preddavkov inak, pri dani z príjmov to ide, DMV som v tomto smere neštudovala.
    Bez súhlasu správcu dane však máš povinnosť platiť.
    človiečik Vladimír Ozimý
    ja len doplník k tým preddavkom. Rieši to § 91 ods. 9 zákona 582/2004 Z.z. kde je zadefinované, že ak sa zmení skutočnosť, na základe ktorej bola predpokladaná daň vypočítaná, môže správca dane určiť platenie preddavkov na daň inak ako je ustanovené v ods. 1 a 2 . Zmenu môže uskutočniť aj na základe žiadosti daňovníka...takže ak sa zmenili skutočnosti a vy o nich viete stačí požiadať...spráca dane ak má info môže aj sám rozhodnúť...ale to sa nestane pokiaľ by vo váš prospech...

    Zánik daňovej povinnosti k dani z MV

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.