Zavrieť

Porady

Aký druh zmluvy použiť ?

Mám takýto problém.

SZČO otvorila obchodnú prevádzku - večierku. Predavačka, ktorá je v nej zamestnaná je tiež SZČO a bude túto prácu vykonávať na živnosť. Ako by ste zmluvne upravili vzťah zamestnávateľ SZČO versus zamestnanec SZČO hlavne čo sa týka hmotnej zodpovednosti a prípadných postihov ?
Usporiadat
porfin porfin

porfin je offline (nepripojený) porfin

a čo takto:
kedže je predavačka SZČO a robí to na živnosť, tak aby si za svoju prácu normálne vystavila faktúru a v zmluvu napísať tak, že predavačka je vlastne dodávateľ služby a zodpovedá za zverené finančné prostriedky...
No možno má niekto aj iný návrh
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Súhlasím s porfinom - zmluva - faktúra. Ja tiež robím dodávateľsky učto - teda na faktúru a súčasne mám ako prílohu zmluvy (samostatne) dohodu o hmotnej zodpovednosti za pokladňu konkrétnej firmy.
0 0
juliska juliska

juliska je offline (nepripojený) juliska

Ja viem že je to bežná prax, ale keď som riešila tento problém ja, tak som bola za kompetentnými na úradoch a bolo mi povedané:

živnostenský úrad - predavačka nemôže pracovať ako SZČO v priestoroch prevádzkovateľa, nemá to ani ako čo vyfaktúrovať lebo taká činnosť nie ja v živn.zákone. Výnimkou je vodič táto činnosť tam je, ale ostatné ako čašník alebo
predavačka tam nenájdete.

daňový úrad - môže,ale počas výkonu práce musí používať vlastnú registračku a to si neviem predstaviť ako by sa to účtovalo a hlavne ako by si vybavovala predavačka povolenie.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Keď tak nad tým rozmýšľam, niekto by mohol namietať, či tam nejde aj o nejaký závislý vzťah a do akej miery robí túto prácu "nezávisle" vo svojom mene.
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
doporučujem fakturovať, lebo pri inom vzťahu - pri dohode - by sa "zamestnávateľ" musel prihlásiť do sociálky, vyfasovať variabil zamestnávateľa a odvádzať úrazové 0,8%...detto daňový úrad a prihlásenie sa za platcu dane zo závislej činnosti...a čo hmotná zodpovednosť?atď...na druhej strane u nás na živnosťáku mi tvrdili, že čašníci a predavači nesmú robiť na živnosť...tak babo raď...
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

ja mam rovnaky pripad - kamarat ma obchod so suciastkami a ked potrebuje vybehnut co to vybavit, tak ho "zastupuje" druhy clovek - SZCO. A z inspekcie prace mu bolo povedane presne to co napisala juliska. Ze pracu predavaca nemoze robit na zivnost a predavat veci na registracke niekoho ineho.... tak tiez hladam inu moznost ako ho zamestnat.

Dalo by sa na dohodu popri zivnosti? Alebo zdruzenie FO /co potom s registrackou/?
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Trošku asi fantazírujem, ale:

Čo tak uzavrieť tzv. "inú nepomenovanú zmluvu na zastupovanie v čase od - do" v zmysle Obč. zákonníka - vyplatiť ju "zástupcovi" brutto cez VPD a "zástupca" si to dá ako jednorázový náhodilý príjem do svojho DP a nakoniec mu tento príjem nebude vchádzať ani do základu na výpočet odvodov a preddavkov ?
A čo sa týka hmotnej zodpovednosti tá sa predsa dá urobiť formou inventúry na ten dohodnutý čas od - do.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
andreaS
ja mam rovnaky pripad - kamarat ma obchod so suciastkami a ked potrebuje vybehnut co to vybavit, tak ho "zastupuje" druhy clovek - SZCO. A z inspekcie prace mu bolo povedane presne to co napisala juliska. Ze pracu predavaca nemoze robit na zivnost a predavat veci na registracke niekoho ineho.... tak tiez hladam inu moznost ako ho zamestnat.

Dalo by sa na dohodu popri zivnosti? Alebo zdruzenie FO /co potom s registrackou/?
Andrejka, ja by som volila buď príkaznú zmluvu, alebo mandátnu zmluvu, dohodnúť sa na cene za 1 hod., na konci mesiaca fakturovať. No. možno budú i iné názory.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
ondrejvla
Andrejka, ja by som volila buď príkaznú zmluvu, alebo mandátnu zmluvu, dohodnúť sa na cene za 1 hod., na konci mesiaca fakturovať. No. možno budú i iné názory.
Alebo čo tak zamestnať na kratší pracovný čas §49 ZP, ale potom všetky odvody, a neviem, ako by si riešila koľko hodín, keď je to občasne?
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ahojte

Jeden môj známy robí v obchode tiež ako SZČO (lebo ho prinútil zamestnávateľ - ale to je iná téma). Našťasie sa to dalo riešiť tým spôsobom, že keďže je to počítačový obchod, robí tam nejakého technika, alebo niečo také. Aj keď popri tom zrejme aj predáva. Ale na večierku.....tam neviem, či by sa dalo niečo vymyslieť...
0 0
Mirka D Mirka D

Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

Ahojte, tiež sa chcem s vami poradiť aký druh pracovnej zmluvy použiť.

Na ca 3 mesiace chceme zamestnať na zastupovanie nášho bývalého zamestnanca - terajšieho starobného dôchodcu.

Dohodu o VP, alebo PP na dobu určitú? Je obmedzené koľko môže zarobiť?
Prosím, prosím poraďte čo je lepšie.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mirka D
Ahojte, tiež sa chcem s vami poradiť aký druh pracovnej zmluvy použiť.

Na ca 3 mesiace chceme zamestnať na zastupovanie nášho bývalého zamestnanca - terajšieho starobného dôchodcu.

Dohodu o VP, alebo PP na dobu určitú? Je obmedzené koľko môže zarobiť?
Prosím, prosím poraďte čo je lepšie.
Určite je lepšia Dohoda o VP. Nemusia sa z nej odvádzať odvody, iba 0,8% UP(platí organiz.).
0 0
Mirka D Mirka D

Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

Tweety
Určite je lepšia Dohoda o VP. Nemusia sa z nej odvádzať odvody, iba 0,8% UP(platí organiz.).
Ďakujem pekne.
Dalo by zastupovanie teda brať ako jednorazová činnosť? A nie je obmedzený zárobok?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mirka D
Ďakujem pekne.
Dalo by zastupovanie teda brať ako jednorazová činnosť? A nie je obmedzený zárobok?
Zárobok na dohodu nie je obmedzený.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Risknite aj na dohodu, ale keďže to bude opakovaná činnosť, mala by byť pracovná zmluva, trebárs aj na kratší úväzok.
0 0
Lenka1 Lenka1

Lenka1 je offline (nepripojený) Lenka1

Prosím nemáte niekto vzor na mandátnu zmluvu? SZČO bude pre nás vykonávať službu ako vodič na našom nákladnom aute a následne si to bude fakturovať, len neviem ako taká zmluva má vyzerať. Ďakujem a dosť ma to súri,lebo už dnes jazdí,vystavila som mu provizorne zmluvu o vykonaní práce.
0 0
Mirka D Mirka D

Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

Tweety
Zárobok na dohodu nie je obmedzený.
Ďakujem, myslela som ale či si môže popri starobnom dôchodku zarobiť koľko chce.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Mirka D
Ďakujem, myslela som ale či si môže popri starobnom dôchodku zarobiť koľko chce.
Zdá sa mi, že už sa výška zárobku nesleduje, ale nemám s tým skúsenosť, takže neviem či je to na sto percent. Možno sa ozve niekto skúsenejší.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Lenka1
Prosím nemáte niekto vzor na mandátnu zmluvu? SZČO bude pre nás vykonávať službu ako vodič na našom nákladnom aute a následne si to bude fakturovať, len neviem ako taká zmluva má vyzerať. Ďakujem a dosť ma to súri,lebo už dnes jazdí,vystavila som mu provizorne zmluvu o vykonaní práce.
Zdá sa mi to neobvyklé, aby vodič pracoval ako SZČO - iné by bolo, keby mal svoje vozidlo a poskytoval vám prepravnú službu, ale takto ??? Čo ti bráni uzatvoriť s ním pracovnú zmluvu ?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Mirka D
Ďakujem, myslela som ale či si môže popri starobnom dôchodku zarobiť koľko chce.
Môže .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať