Zavrieť

Porady

Kam s kotlom + krbová vložka s výmenníkom

Chcem sa spýtať kde je lepšie umiestniť kúrenie. V pôvodnom nepodpivničenom projekte je kúrenie plynom a kotol so zásobníkom TÚV je v priečke oddelujúcej kuchyňu od obývačky pri krbe (kvôli komínu). Dali sme si dodatočne čiastočne podpivničiť dom (pod orig. komínom pivnica nie je). Kam je lepšie umiestniť kotol - do pivnice alebo do tej priečky. Ako je to s hlučnosťou a pod.
Ďalšia otázka je ohľadom krbovej vložky s výmenníkom. Chceli by sme kúrením v krbe vypomáhať kúreniu. Kto to má prosím o skúsenosti.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kero64 je offline (nepripojený) kero64

    kero64
    Ide o to, aký kotol aj s výmenníkom máš. Záleží aj od projektu. Vždy je dobré, ak je kotol čo najbližšie ku komínu. Do pivnice by som kotol dával v prípade, že je stacionár. A vtedy je dobre mať zvlášť kotol a zvlášť ohrev vody. Ale k tomu by sa ti mal vyjadriť odborník, ktorý to posúdi priamo na mieste. Hlučnosti sa báť nemusíš, dnes je to už ošetrené a okrem tichého šumenia by nemalo byť nič počuť. A pokiaľ ide o krbovú vložku, rozhodne s tebou iba súhlasím. Je to úžasná vec, ušetríš dosť plynu a a je to aj estetický doplnok.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    kero64 Pozri príspevok
    Ide o to, aký kotol aj s výmenníkom máš. Záleží aj od projektu. Vždy je dobré, ak je kotol čo najbližšie ku komínu. Do pivnice by som kotol dával v prípade, že je stacionár. A vtedy je dobre mať zvlášť kotol a zvlášť ohrev vody. Ale k tomu by sa ti mal vyjadriť odborník, ktorý to posúdi priamo na mieste. Hlučnosti sa báť nemusíš, dnes je to už ošetrené a okrem tichého šumenia by nemalo byť nič počuť. A pokiaľ ide o krbovú vložku, rozhodne s tebou iba súhlasím. Je to úžasná vec, ušetríš dosť plynu a a je to aj estetický doplnok.
    My máme dva komíny v dvoch rôznych priestoroch, jeden pre krbovú vložku, druhý pre kotol. Tak či tak musíš mať dva komíny a nie je isté, že jeden dvojitý komín by bol lacnejší, ako dva obyčajné.

    kero64 je offline (nepripojený) kero64

    kero64
    Gabi03 Pozri príspevok
    My máme dva komíny v dvoch rôznych priestoroch, jeden pre krbovú vložku, druhý pre kotol. Tak či tak musíš mať dva komíny a nie je isté, že jeden dvojitý komín by bol lacnejší, ako dva obyčajné.
    Ano Gabi03, v tomto máš pravdu. Ja som netvrdil, že je lepšie mať jeden dvojitý komín. Tak či onak, musí mať dva komíny. Nemôže pripojiť do jedného komínu kotol a aj krb. Iba som bral ako samozrejmosť, keď napísal, že miesto na kotol už je určené kvôli komínu. Zrejme má komín už postavený. A z toho som aj vychádzal.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    kero64 Pozri príspevok
    Ano Gabi03, v tomto máš pravdu. Ja som netvrdil, že je lepšie mať jeden dvojitý komín. Tak či onak, musí mať dva komíny. Nemôže pripojiť do jedného komínu kotol a aj krb. Iba som bral ako samozrejmosť, keď napísal, že miesto na kotol už je určené kvôli komínu. Zrejme má komín už postavený. A z toho som aj vychádzal.
    Aha.

    dabratranec je offline (nepripojený) dabratranec

    dabratranec
    Ešte nemám postavený komín. Keď už sa bavíme o komíne mám použiť rovno schiedel alebo sa oplatí (cenovo určite ale kvalita rozhoduje) hladať niečo podobné? Máte nejaké odporúčanie na krby s výmenníkmi (kto, za koľko...)

    kero64 je offline (nepripojený) kero64

    kero64
    My keď sme stavali komín, použili sme tvárnice Schiedel, ale vnútro máme antikórové rúry. A naň máme napojený krb.

    Kam s kotlom + krbová vložka s výmenníkom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.