Zavrieť

Porady

odmietnutie dedičstva

Ahojte, porosím Vás o pomoc pre môjho otca.
Pred časom zomrel môj brat. Kedže nemal žiadny majetok, len dlhy, otec - ako dedič odmietol dedičstvo. Po čase zistil - možno si v tom žiali neuvedomil, že brat mal bežný účet s asi 500 sk a podielové listy nášho družstva - chodili mu výpisy. Kedže z účet kvôli poplatkom išel do mínusu, chcel ho zrušiť. V banke mu " nakázali ", musí obnoviť dedičské konanie a až potom ako majitel účtu ho môže zrušiť. Otec v dobrej viere chcel vyplatiť banke cca 1500 sk a účet zrušiť a zažiadal o obnovenie znovuobjaveného dedičstva. Tu mu notár nacenil majetok - nepredajné bezpodielové listy vytunelovaného družstva na základe ceny zo strediska cenných papierov na 1500 € a kedže brat mal dlhy v soc. poistovni, v tej cene má vraj zaplatiť dlh poistovni. Dedičstvo chcel teda odmietnuť, ale vraj to už nie je možné, kedže sám zažiadal o obnovenie konania. Notár zatial konanie odložil
. Prosím Vás, ako sa dá z toho dostať, zo svojho dôchodku to nikdy nesplatí.
Dakujem
Usporiadat
nunik nunik

nunik je offline (nepripojený) nunik

prosim vas pekne neviem či som v spravnej rubrike ale ak pomožete budem velmi vdačna. Manžel zdedil min.rok po otcovi podu,a počula som že musi podat danove priznanie aby mohol platit do buducna stoho dan..Prosim vas je to pravda ? ak ano komu podat danove priznanie,? pomožete mi ? dakujem!!
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

nunik Pozri príspevok
prosim vas pekne neviem či som v spravnej rubrike ale ak pomožete budem velmi vdačna. Manžel zdedil min.rok po otcovi podu,a počula som že musi podat danove priznanie aby mohol platit do buducna stoho dan..Prosim vas je to pravda ? ak ano komu podat danove priznanie,? pomožete mi ? dakujem!!
Ano, dan z nehnutelnosti je povinny priznat do 31.1. v mieste bydliska, na oddeleni miestnych dani miestneho/obecneho uradu.
0 0
nunik nunik

nunik je offline (nepripojený) nunik

dakujem vam velmi pekne.
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

nunik Pozri príspevok
prosim vas pekne neviem či som v spravnej rubrike ale ak pomožete budem velmi vdačna. Manžel zdedil min.rok po otcovi podu,a počula som že musi podat danove priznanie aby mohol platit do buducna stoho dan..Prosim vas je to pravda ? ak ano komu podat danove priznanie,? pomožete mi ? dakujem!!
a manžel sa na tejto pôde chystá behať traktorom? túto pôdu obrábať a podnikať na nej? predpokladám, že toto robí miestne družstvo takže odporúčam toto navštíviť spísať s nimi zmluvu o prenájme poľnohospodárskej pôdy a dane za túto pôdu bude platiť družstvo a Vám bude vyplácané nájomné za užívanie pôdy...
ja som tiež zdedil pôdu po svojom otcovi a na toto som nedával žiadne daňové priznanie - všetko vybavilo družstvi, keďže danú pôdu majú v užívaní
3 0
nunik nunik

nunik je offline (nepripojený) nunik

nooo,,,ice dive,,spravny postrech !! nie nechysta sa behat traktorom po poli,ale myslim že to ma v najme družstvo tak musime to pozistovat,,.manžel sa o to nikdy nejako nezaujimal ani ja ,,ale diiki za radu.pekny den..
0 0
Dandýsek Dandýsek

Dandýsek je offline (nepripojený) Dandýsek

Dobrý deň. Vyťahujem toto vlákno s otázkou: Ide o dedičstvo po mojom otcovi. Dediť bude: moja mama, sestra a ja. Môžem sa dedičkého podielu vzdať v prospech môjho syna?
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Ak odmietnete dedičstvo, dedia Váš podiel Vaši potomkovia. Nie je možné sa vzdať dedičstva v prospech niekoho (ak máte napr. dve deti, nemôžte sa vzdať dedičstva len v prospech jedného potomka)
1 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Dandýsek Pozri príspevok
Dobrý deň. Vyťahujem toto vlákno s otázkou: Ide o dedičstvo po mojom otcovi. Dediť bude: moja mama, sestra a ja. Môžem sa dedičkého podielu vzdať v prospech môjho syna?
Nie, "vzdať sa" svojho dedičského podielu by si sa mohol len v prospech mamy/sestry uzavretím príslušnej dedičskej dohody.
Tvoj syn by mohol dediť, ak by si dedičstvo odmietol. Odmietnutie by sa stalo neodvolateľným (§ 467 Obč. zákonníka) navždy platným úkonom aj do budúcna a aj v prípade novoobjaveného majetku-dedičstva po otcovi by si už nebol dedičom Ty, ale Tvoj syn. Dedič nemôže dedičstvo odmietnuť len sčasti (musí ho odmietnuť celé) a nemôže k odmietnutiu pripojiť výhrady alebo podmienky (§ 466 OZ). Dedičstvo nemôže odmietnuť dedič, ktorý svojím počínaním dal najavo, že dedičstvo nechce odmietnuť (§ 465 OZ). K odmietnutiu dedičstva viac od § 463 OZ.
Naposledy upravil luja5 : 23.01.13 at 21:10
1 0
Dandýsek Dandýsek

Dandýsek je offline (nepripojený) Dandýsek

Ďakujem za odpoveď. Ide o to, že len jeden syn je na Slovensku a ostatní v zahraničí a neprejavili o toto dedičstvo záujem. Oni by sa teda asi mohli vzdať dedičstva v prospech brata, pokiaľ ja to dedičstvo odmietnem?
0 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Dandýsek Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Ide o to, že len jeden syn je na Slovensku a ostatní v zahraničí a neprejavili o toto dedičstvo záujem. Oni by sa teda asi mohli vzdať dedičstva v prospech brata, pokiaľ ja to dedičstvo odmietnem?
Áno.
Upravila-doplnila som Ti do môjho predchádzajúceho príspevku aj paragrafy Občianskeho zákonníka, kde si môžeš pozrieť viac o odmietnutí dedičstva, ak o tom uvažuješ.
Naposledy upravil luja5 : 23.01.13 at 21:14
0 0
VANUSKA VANUSKA

VANUSKA je offline (nepripojený) VANUSKA

Som
Veru tak !!!!
0 0
Dandýsek Dandýsek

Dandýsek je offline (nepripojený) Dandýsek

Ďakujem.
0 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Dandýsek Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Ide o to, že len jeden syn je na Slovensku a ostatní v zahraničí a neprejavili o toto dedičstvo záujem. Oni by sa teda asi mohli vzdať dedičstva v prospech brata, pokiaľ ja to dedičstvo odmietnem?
Dandýsek, pri svojej odpovedi "áno" v príspevku č. 31 som akosi automaticky vychádzala z toho, že žiadne z Tvojich detí nie je maloleté a teda že aj tie, ktoré sú v zahraničí, sú plnoleté a ako také neprejavili o dedičstvo záujem. Len pre komplexnosť preto ešte doplním, že ak by bol medzi dedičmi aj maloletý dedič, prípadná dedičská dohoda by podliehala schváleniu súdom a súd by ju schválil, ak by bola v záujme maloletého dediča (§ 179 Obč. súd. poriadku...).
0 0
Dandýsek Dandýsek

Dandýsek je offline (nepripojený) Dandýsek

traja sú dospelí a jeden je maloletý a ešte ani jeden nevie, čo im chcem hodiť na hlavu. s mojou sestrou totiž nebude rozumná reč, pretože zastáva názor, že tým, že som odišla zo Slovenska, tak nemám žiadny nárok. Lenže ten môj odchod bol tak trochu aj kvôli nej. Ach jaj, rodinné vzťahy.
0 0