Zavrieť

Porady

odstupenie od najomnej zmluvy?

ayo ayo

ayo je offline (nepripojený) ayo

Pekny den vsetkym citajucim...
Chcel by som sa opytat, ci mozem (ako najomnik) povazovat nevyuctovanie poplatkov zo strany prenajimatela za dovod, ktory mozem pouzit k okamzitemu ukonceniu najomnej zmluvy?

V najomnej zmluve je okrem ineho uvedena veta:
"Zaplatene zalohy budu prenajimatelom vyuctovane vzdy po ukonceni kalendarneho roku a to najneskor do 2 tyzdnov od vyuctovania zaslaneho spravcovskou firmou."

Od dorucenia vyuctovania od spravcovskej spolocnosti uz uplynuli 2 tyzdne a vyuctovanie od prenajimatela mi este predlozene nebolo. Mozem to povazovat za porusenie najomnej zmluvy a tym padom to pouzit ako dovod odstupenia od najomnej zmluvy?

Dakujem,
Andrej
Naposledy upravil Dav : 05.06.11 at 14:09
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ide o nájom bytu či nebytového priestoru?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ayo ayo

ayo je offline (nepripojený) ayo

Ďakujem za reakciu, ide o nájom bytu.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ayo Pozri príspevok
Pekny den vsetkym citajucim...
Chcel by som sa opytat, ci mozem (ako najomnik) povazovat nevyuctovanie poplatkov zo strany prenajimatela za dovod, ktory mozem pouzit k okamzitemu ukonceniu najomnej zmluvy?

V najomnej zmluve je okrem ineho uvedena veta:
"Zaplatene zalohy budu prenajimatelom vyuctovane vzdy po ukonceni kalendarneho roku a to najneskor do 2 tyzdnov od vyuctovania zaslaneho spravcovskou firmou."

Od dorucenia vyuctovania od spravcovskej spolocnosti uz uplynuli 2 tyzdne a vyuctovanie od prenajimatela mi este predlozene nebolo. Mozem to povazovat za porusenie najomnej zmluvy a tym padom to pouzit ako dovod odstupenia od najomnej zmluvy?

Dakujem,
Andrej
Ešte napíš, čo máš uvedené v nájomnej zmluve - za akých podmienok je možné okamžité odstúpenie od zmluvy. To je smerodajné a podstatné. Bez preštudovania celej zmluvy je ťažké dať jednoznačnú odpoveď (áno/nie).
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Občiansky zákonník upravuje osobitne nájom bytu. Dĺžku výpovednej lehoty určuje len pri výpovedi, ktorú podáva prenajímateľ.
Ak nemáte nejako upravenú výpovednú lehotu v zmluve, podľa môjho názoru nájom zanikne písomnou výpoveďou.

Zánik nájmu bytu
§ 710

(1) Nájom bytu zanikne písomnou dohodou medzi prenajímateľom a nájomcom alebo písomnou výpoveďou.

(2) Ak bol nájom bytu dohodnutý na určitý čas, zanikne tiež uplynutím tohto času. Ustanovenie § 676 ods. 2 neplatí pre zánik nájmu bytu.

(3) Ak bola daná písomná výpoveď, skončí sa nájom bytu uplynutím výpovednej lehoty. Výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Prenajímateľ môže nájomcovi písomne určiť dlhšiu výpovednú lehotu. Na doručovanie písomnej výpovede nájmu bytu sa primerane použijú ustanovenia osobitného predpisu.5a)
2 0
ayo ayo

ayo je offline (nepripojený) ayo

Chobot Pozri príspevok
Ešte napíš, čo máš uvedené v nájomnej zmluve - za akých podmienok je možné okamžité odstúpenie od zmluvy. To je smerodajné a podstatné. Bez preštudovania celej zmluvy je ťažké dať jednoznačnú odpoveď (áno/nie).
Nájom skončí uplynutím zjednanej doby alebo písomnou dohodou o skončení nájmu medzi zmluvnými stranami alebo odstúpením od tejto zmluvy.

Ja to chápem tak, že pokiaľ majú dve strany spísanú zmluvu a jedna zo strán poruší povinnosť danú zmluvou, tak druhá má právo od zmluvy odstúpiť z dôvodu jej porušenia. Mýlim sa?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ayo Pozri príspevok
Nájom skončí uplynutím zjednanej doby alebo písomnou dohodou o skončení nájmu medzi zmluvnými stranami alebo odstúpením od tejto zmluvy.

Ja to chápem tak, že pokiaľ majú dve strany spísanú zmluvu a jedna zo strán poruší povinnosť danú zmluvou, tak druhá má právo od zmluvy odstúpiť z dôvodu jej porušenia. Mýlim sa?
Ale v zmluve by malo byť uvedené, pri porušení ktorých povinností môže zmluvná strana odstúpiť od nájomnej zmluvy. Pokiaľ to nie je uvedené, tak nepredloženie vyúčtovania nemusí byť dôvodom na odstúpenie.

To, že nájom môže skončiť odstúpením, neznamená, že môžeš odstúpiť za akéhokoľvek dôvodu.
0 0
ayo ayo

ayo je offline (nepripojený) ayo

Chobot Pozri príspevok
Ale v zmluve by malo byť uvedené, pri porušení ktorých povinností môže zmluvná strana odstúpiť od nájomnej zmluvy. Pokiaľ to nie je uvedené, tak nepredloženie vyúčtovania nemusí byť dôvodom na odstúpenie.

To, že nájom môže skončiť odstúpením, neznamená, že môžeš odstúpiť za akéhokoľvek dôvodu.
Operujem len tým, čo je v zmluve. A v zmluve je informácia o tom, že prenajímateľ má predložiť vyúčtovanie do 2 týždňov od doručenia. To sa nestalo a s mojím laickým právnym vzdelaním by som to považoval za porušenie bodu zmluvy... Netvrdím, teda že z akéhokoľvek
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Myslím, že to môžeš skúsiť - oznám mu, že odstupuješ od zmluvy, odkedy, z akého dôvodu.
1 0
ayo ayo

ayo je offline (nepripojený) ayo

Mária27 Pozri príspevok
Myslím, že to môžeš skúsiť - oznám mu, že odstupuješ od zmluvy, odkedy, z akého dôvodu.
Bolo by to teda podľa Teba právne v poriadku? Bol porušený bod zmluvy a mám teda právo odstúpiť od nej? Nechcem len "skúsiť", chcem aj vedieť
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak nemáte podmienky na odstúpenie od zmluvy, tak - podľa môjho názoru - možeš odstúpiť, najmä teraz, keď máš aj dôvod.
Nemožno zaručiť, že druhá strana nájde nejaké slovné spojenie napr. aj v zmluve, ktoré nejakú pomienku zakladá.
Preto ti vravím skús, uvidíš, čo ti odpíše. V najhoršom mu dáš riadnu výpoved.
1 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ayo Pozri príspevok
Bolo by to teda podľa Teba právne v poriadku? Bol porušený bod zmluvy a mám teda právo odstúpiť od nej? Nechcem len "skúsiť", chcem aj vedieť
V zmluve nemáš nič konkrétneho, čoho by sa dalo chytiť, preto ti jednoznačné stanovisko nemôžeme dať. Rovnakých "slovíčok" sa môže chytiť aj protistrana a v prípade súdneho sporu výsledok nikdy nie je "nabetón" istý.


ayo Pozri príspevok
Nájom skončí uplynutím zjednanej doby alebo písomnou dohodou o skončení nájmu medzi zmluvnými stranami alebo odstúpením od tejto zmluvy.

Ja to chápem tak, že pokiaľ majú dve strany spísanú zmluvu a jedna zo strán poruší povinnosť danú zmluvou, tak druhá má právo od zmluvy odstúpiť z dôvodu jej porušenia. Mýlim sa?
Myslím, že sa mýliš. Porušenie niektorého ustanovenia zmluvy nedáva automaticky právo odstúpiť od celej zmluvy. V zmluve by malo byť presne uvedené, za porušenie ktorý ustanovení je možné od nej odstúpiť. Ak to nie je uvedené, protistrana určite napadne odstúpienie, pretože to nebolo dohodnuté a tento dôvod nie je vymedzený v obč. zákonníku, ktorý taxativne umožňuje nájomncovi odstúpiť od zmluvy len v prípade uvedenom v § 679 ods. 1

(1) Nájomca je oprávnený odstúpiť od zmluvy kedykoľvek, ak bola prenajatá vec odovzdaná v stave nespôsobilom na dohodnuté alebo obvyklé užívanie alebo ak sa stane neskôr - bez toho, aby nájomca porušil svoju povinnosť - nespôsobilou na dohodnuté alebo obvyklé užívanie, ak sa stane neupotrebiteľnou alebo ak sa mu odníme taká časť veci, že by sa tým zmaril účel zmluvy.
Ty môžeš ale určite požadovať splnenie povinnosti a ak nebude splnený povinnosť predložiť vyúčtovania, môžeš žiadať náhradu škody.
1 0
Andrea Ďurčovičová Andrea Ďurčovičová
Ako treba napísať odstúpenie od nájomnej zmluvy? A
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

Chobot Pozri príspevok
V zmluve nemáš nič konkrétneho, čoho by sa dalo chytiť, preto ti jednoznačné stanovisko nemôžeme dať. Rovnakých "slovíčok" sa môže chytiť aj protistrana a v prípade súdneho sporu výsledok nikdy nie je "nabetón" istý.




Myslím, že sa mýliš. Porušenie niektorého ustanovenia zmluvy nedáva automaticky právo odstúpiť od celej zmluvy. V zmluve by malo byť presne uvedené, za porušenie ktorý ustanovení je možné od nej odstúpiť. Ak to nie je uvedené, protistrana určite napadne odstúpienie, pretože to nebolo dohodnuté a tento dôvod nie je vymedzený v obč. zákonníku, ktorý taxativne umožňuje nájomncovi odstúpiť od zmluvy len v prípade uvedenom v § 679 ods. 1

(1) Nájomca je oprávnený odstúpiť od zmluvy kedykoľvek, ak bola prenajatá vec odovzdaná v stave nespôsobilom na dohodnuté alebo obvyklé užívanie alebo ak sa stane neskôr - bez toho, aby nájomca porušil svoju povinnosť - nespôsobilou na dohodnuté alebo obvyklé užívanie, ak sa stane neupotrebiteľnou alebo ak sa mu odníme taká časť veci, že by sa tým zmaril účel zmluvy.
Ty môžeš ale určite požadovať splnenie povinnosti a ak nebude splnený povinnosť predložiť vyúčtovania, môžeš žiadať náhradu škody.

Uplne suhlasim, pravo od zmluvy odstupit je realne len vtedy, ak bolo v zmluve dohodnute alebo vyplyva priamo zo zakona.
To vsak nic nemeni na tom, ze by si ho mala pisomne vyzvat, aby si svoju povinnost zo zmluvy (predlozit vyuctovanie a financne vysporiadat vzniknuty nedoplatok alebo preplatok) - pripadne s dovetkom, ze nie je opravneny podnikat v oblasti tepelneho a vodneho hospodarstva a preto je povinny predavat Ti tieto sluzby len za cenu, ktoru plati dodavatelovi tepla a vody.
0 0
Ivettka74 Ivettka74

Ivettka74 je offline (nepripojený) Ivettka74

Dobry den, mam taky problem, chcela som zrusit najomnu zmluvu nebytovych prietsorov, v ktorych podnikam. Majitel sa ohradil trojmesacnou vypovednou lehotou. Samozrejme to je v poriadku, ale mna by zaujimalo ci mozem od zmluvy odstupit, nakolko v priestoroch v ktorych sa obchod nachadza su aj napriek dennemu vetraniu na stenach plesne a steny su vlhke. V zmluve nestoji ziadne ustanovenie o odstupeni zmluvy ale zo zakona to vyplyva, rovnako ako tam nieje spomenuta 3 mes. vapovedna lehota. Mna by teda len zaujimalo ci plesne a vlhkost mozu byt dovodom na odstupenie od zmluvy, pretoze pokial viem povazuje sa to za zdravotne zavadne a majitela sme na tuto skutocnost upovedomili este pred zacatim prevadzkovania zivnosti. Samozrejme s tym nic neurobil. Dakujem
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Daj riadnu výpoveď z nájmu nebytových priestorov. Nemusíš ani uvádzať dôvod. Výpovedná 3 - mesačná lehota ti začína plynúť prvým dňom nasledujúceho mesiaca od podania výpovede.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Andrea Ďurčovičová Pozri príspevok
Ako treba napísať odstúpenie od nájomnej zmluvy? A
Stačí keď napíšeš, že odstupuješ od zmluvy o nájme bytu č... nachádzajúceho sa v ......... uzatvorenej dňa.......... z dôvodu porušenia článku (vypíš zo zmluvy). Od zmluvy odstupujem ku dňu ........., kedy začína plynúť trojmesačná výpovedná lehota. Predmet nájmu Vám po ukončení výpovednej lehoty t. j. dňa ......... zápisnične odovzdám.
0 0
Ivettka74 Ivettka74

Ivettka74 je offline (nepripojený) Ivettka74

Dakujem za reakcie, ale ja nechcem vypoved zmluvy pretoze nemozem si dovolit byt tam dalsie tri mesiace nakolko som tehotna a to prostredie je pre mna uplne nevyhovujuce...Dalsia vec je ta ze v zmluve nieje uvedene to, kedy mozem odstupit, ale zo zakona to vyplyva, nakolko zakon hovori ze pokial su priestory nejak zdraviu skodlive, som opravnena od zmluvy odstupit..Ale toto v zmluve nemame, ale ani tu trojmesacnu lehotu..Ale taktiez zo zakona vyplyva..Neviem totiz ako mam dalej postupovat, neviem ci mam zajst na hygienu nech mi dany priestor posudia ako nevyhovujuci a s tym ist za majitelom alebo jednoducho odstupit aj bez toho, dalsia vec je ta ze neviem ci nahodou nemam povinnost o tomto upozornit majitela aby vadu odstranil...Ako som pisala uz som ho na to upozornovala, ale len ustne..Takze neviem... Dakujem za kazdu radu
0 0
Ivettka74 Ivettka74

Ivettka74 je offline (nepripojený) Ivettka74

Aj ked poziadam o odstupenie od zmluvy plynie trojmesacna vypovedna lehota???? :-O
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Skús sa s majiteľom dohodnúť, hlavne ho o to požiadaj písomne.
Zo zákona ti stále plynie trojmesačná výpovedná lehota.
0 0
Ivettka74 Ivettka74

Ivettka74 je offline (nepripojený) Ivettka74

S nim sa dohodnut neda pretoze vie, ze do toho najmu mu nikto nepojde, tak sa snazi z toho vytazit co najviac.Takze aj pri odstupeni od zmluvy je teda trojmesacna vypovedna lehota? Takze nemam ziadne vychodisko
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať