Zavrieť

Porady

spoločník sro a odvody

SZCO a zaroven spolocnik s.r.o. bez pracovnej zmluvy za prace pre spolocnost dostava pravidelne mesacne odmenu, z ktorej podla platnych zakonov od 1.1.2004 odvadza spolocnost aj spolocnik uz len ZP {nejde o taku vysku odmeny, aby bol povinny platit do SP}, nakolko je poisteny uz
z titulu SZCO, kde plati vsetky odvody.
Tento spolocnik si ale plati sam za seba {dava si zrazat z tejto odmeny} doplnkove dochodkove poistenie, ktore mu z odmeny za pracu pre spolocnost zrazame a zasielame na ucet doplnkovej poistovne. Do 31.12.2003 tato odmena bola povazovana za pzc a spolocnost mu mohla prispievat tiez ako ostatnym zamestnancom na DDP percentom alebo pevnou ciastkou, najviac do vysky 3% a to bol pre spolocnost uznany naklad.
Potrebujem poradit, ci aj nadalej takemuto spolocnikovi mozme prispievat na DDP ako ostatnym zamestnancom a je to danovo uznany naklad pre spolocnost.
Pre upresnenie uvadzam, ze DDP si cez zivnost neplati z toho dovodu, ze vykazuje naklady pausalnou vyskou 25%, co by bolo pre neho nerentabilne.
Dakujem vopred za radu.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Janca je offline (nepripojený) Janca

  Janca
  Este dodavam, ze prispevok na DDP od zamestnavatela od 1.1.2004 sa mu pripocita k zakladu dane a odvadza sa dan hned. Ide mi len o uznatelnost nakladu tohoto prispevku pre spolocnost. Dakujem

  Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

  Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
  V prvom rade - podľa môjho názoru spoločník, ktorý nemá pracovnú zmluvu a za svoju prácu pre spoločnosť dostáva odmenu (ktorá sa považuje v zmysle zákona o dani z príjmov za príjem zo závislej činnosti), NIE JE považovaný za zamestnanca v zmysle § 7 odsek 3 zákona č.123/1996 Z.z. o DDP. Preto nemôže byť z tohto titulu (príjmu za prácu pre spoločnosť) zúčastnený na DDP ako "zamestnanec".

  Janca je offline (nepripojený) Janca

  Janca
  Pan Mihal podla Vas len v tomto roku alebo aj v minulosti. Ide totiz o to, ze dopl. doch. poistovna s tymto spolocnikom uzavrela v roku 2003 normalne zmluva o zrazkach ako s klasickym zamestnancom a so spolocnostou zamestnavatelsku zmluvu. Teda brala takehoto spolocnika ako "zamestnanca". Dakujem

  Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

  Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
  Ťažko povedať, poisťovni ide o zisk, takže rada "prijme" každú ďalšiu ovečku do svojho košiara. Ak by sme to dali do polohy, že spoločník má uzatvorenú zamestnaneckú zmluvu s poisťovňou, tak potom sa pri posudzovaní práv a povinností nekladie rozdiel medzi "klasickým" zamestnancom a spoločníkom. Takže príspevok spoločnosti je daňovo uznaným nákladom, spoločník si znižuje základ dane o výšku svojej časti príspevkov, na druhej strane sa mu zvyšuje základ dane o sumu príspevkov, ktorými prispieva spoločnosť...
  Mimochodom, v úvode Vášho prvého príspevku píšete, že spoločník neplatí odvody do SP (z odmeny za prácu pre spoločnosť) LEBO UŽ JE POISTENÝ ako SZČO. Táto logika nie je správna. Aj keby spoločník nebol poistený v SP ako SZČO, aj tak neplatí ani on, ani firma, odvody do SP z odmien za prácu pre spoločnosť - a to preto, lebo nie je zamestnaný na pracovnú zmluvu.

  Janca je offline (nepripojený) Janca

  Janca
  Ano, mate pravdu. Totiz kategoria "spolocnik s.r.o. bez pracovnej zmluvy" v novom zakone o SP uz nie je. Dakujem za odpovede a uzatvaram tento prispevok z mojej strany. Dakujem.

  VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

  VieraPopluharova
  Dobry den,

  mam klienta, ktory si zalozil s.r.o., je v nej konatelom a spolocnikom, ake odvody mu vyplyvaju voci ZP a SP. Ak sa nemylim tak voci ZP ma povinnost a voci SP nie, lenze ak bude potrebovat PN, moze sa den pred odchodom na PN poistit na nemocenske? nie je tam potreba 27O dni byt poisteny?Ja mu odporucam platit NP,DP a IP. Je moj nazor spravny?
  Dakujem za pomoc.

  spoločník sro a odvody

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.