Zavrieť

Porady

rozvod a bsm

Potrebujem poradiť,
som rozvedená od 12/2005, manžel ma opustil v 04/2004.
Počas manželstva sme kúpili byt časť sme vyplatili v hotovosti a časť na základe pôžičky, v hotovosti 340.000,- + 100.000,- pôžička.
Od 04/2004 splácam pôžičku sama.
V 12/2008 požiadal ex o BSM a žiada aby som mu vyplatila 500.000,- v hotovosti. Trhová cena bytu k dnešnému dňu je 1.000.000,-, ale ja predsa splácam pôžičku, taktiež som urobila sama úpravy v byte v sume cca 100.000,- mám právo si na ne nárokovať?
Taktiež by som chcela vedieť, aká cena bytu sa ráta, či je to cena v čase rozvodu t.j.12/2005, alebo terajšia trhová cena.

ďakujem za akúkoľvek radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    Pri vysporiadaní BSM a hlavne súdnou cestou sa berie do úvahy trhová cena nehnuteľnosti a to v čase vysporiadania BSM. Pozor. Keďže ste sa nevysporiadali do troch rokov od rozvodu, tvoj bývalý manžel sa stal podielovým vlastníkom nehnuteľnosti. Čiže už idete fifty, fifty. Do troch rokov od rozvodu, ste mali šancu sa vysporiadať (BSM). Teraz to už máš zložitejšie, nakoľko si asi pozabudla na túto (3 roky) skutočnosť. Do tých troch rokov aj keď sa podá vysporiadanie na súd, väčšinou súd prihliada na to, kto v akej miere sa podielal na financovaní nehnuteľnosti, kto akou mierou platil úver, alebo prerábanie. (preto som sa aj ja po rozvode ponáhľala sa dohodnúť s ex manželom, aby sme to neriešili súdnou cestou, lebo sú to potom vysoké poplatky). Ale v tvojom prípade je to už zložitejšie, pretože záleží len a len na sudcovi, či vezme do úvahy "tvoje náklady" (úver, prerábanie, nájomné...) Ale vedz, že bremeno dokazovania je na tvojej strane a pre súd po uplynutí 3 rokov môžu byť tieto tvoje náklady irelevantné. Ešte tak možno zohľadní náklady spojené s tým, že bývalý manžel, keďže sa stal podielovým vlastníkom nehnuteľnosti si mal (musí) plniť niektoré povinnosti, ktoré z toho vyplývajú, ako sú dane, bytové družstvo - fond opráv... Je škoda, že Ťa vysporiadanie napadlo až teraz. V tej trojročnej lehote si mala väčšiu šancu na úspech. Držím palce.

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    Ešte by som sa snáď opýtala, kedy presne rozvod nadobudol právoplatnosť a kedy presne bývalý podal na súd BSM (aj dni)
    Pretože ak podal ešte v 12/2008, to by mohla byť nádej, že podal v časovom rozmedzí, kedy ešte nedovŕšila doba 3 roky od právoplatnosti rozvodu. To by mohla byť Tvoja šanca.

    maga1 je offline (nepripojený) maga1

    maga1
    Podal to ešte pred premlčaním, teda dva týždne pred vypršaním premlčania. Ešte by som chcela upresniť, že byt nie je v osobnom vlastníctve - teda ex žiada 1/2 z trhovej ceny členského podielu.

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    maga1 Pozri príspevok
    Podal to ešte pred premlčaním, teda dva týždne pred vypršaním premlčania. Ešte by som chcela upresniť, že byt nie je v osobnom vlastníctve - teda ex žiada 1/2 z trhovej ceny členského podielu.
    Tak to potom neviem, či má na niečo nárok, ak byt nie je v osobnom vlastníctve. Na koho je vlastne napísaný na tom družstve? Neviem, ako to je, ak nemáte byt vo vlastníctve.

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    maga1 Pozri príspevok
    Je napísaný na oboch
    No dúfam, že sa tu nájde niekto, kto Ti v tomto poradí, lebo ak nie je byt v OV, tak to Ti ja už pomôcť neviem. Môj názor, ak nie je byt v OV, nemá teda bývalý čo žiadať. Ako môže niekto žiadať odomňa 500.000,- Sk za byt, kde som len v podnájme a nie je v mojom OV??? V tomto ti fakt neviem pomôcť. Skús sa spýtať tam, kde máte správcu bytu.

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    To mi príde trochu smiešne,niečo ako, keď bývam 3 roky v hotelovej izbe, tak bývalý ma bude žiadať o vyplatenie z hotelovej izby? (kde nie som vlastník, ale ju užívam) Fakt sa mi to zdá trochu na hlavu.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    02Michaela Pozri príspevok
    To mi príde trochu smiešne,niečo ako, keď bývam 3 roky v hotelovej izbe, tak bývalý ma bude žiadať o vyplatenie z hotelovej izby? (kde nie som vlastník, ale ju užívam) Fakt sa mi to zdá trochu na hlavu.
    Nie je to úplne na hlavu, pretože keby sa maga rozhodla, že predá členstvo v družstve spolu s právom na užívanie bytu, tak by dostala aj 33.000 € za členstvo. Tam sa nepredáva byt, ale členstvo v družstve a ten ex manžel žiada polovicu hodnoty tohto členstva, s ktorým je spojené právo užívania bytu.

    Je to na ich dohode, ak sa nedohodnú, môže súd určiť sumu, ktorú má maga vyplatiť. Na súde by mohla zdokladovať všetky prostriedky, ktoré do bytu vložila, ako aj úver, ktorý spláca a o to by sa požadovaná čiastka jej ex-manželom ponížila. Lebo ak chce polovicu hodnoty bytu, mal by zobrať aj polovicu úveru na seba.

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    Chobot Pozri príspevok
    Nie je to úplne na hlavu, pretože keby sa maga rozhodla, že predá členstvo v družstve spolu s právom na užívanie bytu, tak by dostala aj 33.000 € za členstvo. Tam sa nepredáva byt, ale členstvo v družstve a ten ex manžel žiada polovicu hodnoty tohto členstva, s ktorým je spojené právo užívania bytu.
    .

    Tak toto som nevedela, že je to tak aj u bytov, ktoré nemá niekto v OV. Dobre vedieť. Dík chobot za vedomosti.

    maga1 je offline (nepripojený) maga1

    maga1
    Dakujem pekne za info - Michaela a Chobot.
    Uvidim, co poriesim a urcite napisem ako to cele dopadlo.
    dik

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Hodnota BSM sa berie ku dňu rozvodu, teda keď právna skutočnosť nastala.

    Do BSM patrí aj trhová hodnota členských práv a povinností v družstve, čo sa rovná trhovej hodnote bytu, v čase rozvodu. Vy ste totiž nekúpili byt, ale členské práva a povinnosti v družstve.

    "Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok" (§ 150 obč. zák.).

    Tak si to pekne všetko spíš, odpočítaj náklady a oznám súdu.

    maga1 je offline (nepripojený) maga1

    maga1
    Dakujem za radu Maria27
    Zistila som, ze cena bytu v case rozvodu bola cca 600.000,- cize z tejto sumy by som mu mala vyplatit polovicu, ak som dobre pochopila.

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    Mária27 Pozri príspevok
    Hodnota BSM sa berie ku dňu rozvodu, teda keď právna skutočnosť nastala.
    V tomto by som si nebola tak istá, pretože, ja som bola rozvedená v 2007 a keď som bola u právnika, tak mi povedal, že keď sa chceme vysporiadať teraz, čiže 2009, bude sa brať trhová cena nehnuteľnosti, aká je teraz. A to mi hovorili aj na súde. Tak teraz neviem, asi nemali pravdu

    maga1 je offline (nepripojený) maga1

    maga1
    Prisiel mi list od advokatky mojho exmanzela na mimosudne vyrovnanie a je tam urcena suma bytu ku dňu rozvodu manzelstva, tak asi na tom nieco bude.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vďaka za info! 02Michaela môže hovoriť pravdu, ale právnici tiež občas skúšajú.

    maga1 je offline (nepripojený) maga1

    maga1
    Vcera som bola u advokata, oni tam pisu ku dnu rozvodu, ale cena je predsa len TRHOVA ku dnu vysporiadaniu :-(

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Maga1,
    ako ti to nakoniec dopadlo? S tým bytom? V podstate teraz ceny nehnuteľností klesajú, čo tak trošku naťahovať čas? Hm? Nedá sa? A navyše veľmi ťažko sa predávajú aj podiely v družstvách. Banky hypo nedávajú max. tak 70% z hodnoty. A tú hodnotu určuje znalec banky, a je dosť nízska. Lebo ponuka prevyšuje dopyt. Čo takto vyrukovať na ex-mng. s tým nech on teba vyplatí + peniaze investované do bytu, či s tým bude súhlasiť ... 500 000 + polka úveru + polka nákladov spojených s nájmom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.