Zavrieť

Porady

predaj nového auta

V januári 2005 som kúpil v hotovosti nový osobný automobil, zaplatil cestnú daň. Teraz uvažujem auto predať. Ako sa mi celá úvaha o predaji odrazí v jednoduchom účtovníctve? Ďakujem za rady, hľadal som aj podobné témy, ale nenašiel som nič o novom aute.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Kúpené auto máš v majetku, odpisovať nemôžeš, lebo ho v tom istom roku predáš. Príjem za predaj = ZD, a výdavok na kúpu = ZD, tiež cestná daň = ZD ( už je to daň z motorových vozidiel, ale nevadí-rozumieme, o čo ide). Časť CD Ti daňový úrad vráti, odporúčam po odhlásení si to ísť usporiadať. Ak nevráti v r. 2005, bude to príjem 2006. Teda zdaňuješ zisk z predaja-

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Alebo zlikviduj z účtovníctva záznamy o kúpe vozidla aj kartu HIM vozidla a samozrejme aj všetky výdavky , ktoré si zaúčtoval ako výdavok na firemné vozidlo. - A máš súkromné vozidlo.
    Ponecháš si iba výdavky, ktoré si môžeš uplatniť pri používaní súkromného vozidla v podnikaní.
    Samozrejme ak to je pre Teba výhodnejšie - ak by si auto predal za vyššiu sumu ako kúpil.

    bobak je offline (nepripojený) bobak

    bobak
    Muška
    Alebo zlikviduj z účtovníctva záznamy o kúpe vozidla aj kartu HIM vozidla a samozrejme aj všetky výdavky , ktoré si zaúčtoval ako výdavok na firemné vozidlo. - A máš súkromné vozidlo.
    Ponecháš si iba výdavky, ktoré si môžeš uplatniť pri používaní súkromného vozidla v podnikaní.
    Samozrejme ak to je pre Teba výhodnejšie - ak by si auto predal za vyššiu sumu ako kúpil.
    Ďakujem, za názor, uvažoval som aj nad touto možnosťou, ale na DÚ už je záznam o dani z motorových vozidiel, takže by to asi nebolo OK.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    To máš jedno, daň z MV musíš mať zaplatenú aj keď používaš súkr. auto na podnikateľské účely. DÚ z tohoto priznania nevie vyčítať, či bolo auto na firmu alebo nie.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Johanka: bobak asi chce auto predať "nie sebe"...keď bude žiadať vrátenie alikv.čiastky dane, k žiadosti priloží fotokópiu TP ako dôkaz, že auto zmenilo majiteľa a teda daň. povinnosť zanikla....alebo som zle pochopila prvotnú otázku?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Jemu vôbec nejde o daň z MV, ale o to , čo mu urobí v JÚ nákup a predaj auta v rámci jedného roka.

    bobak je offline (nepripojený) bobak

    bobak
    Paula
    Johanka: bobak asi chce auto predať "nie sebe"...keď bude žiadať vrátenie alikv.čiastky dane, k žiadosti priloží fotokópiu TP ako dôkaz, že auto zmenilo majiteľa a teda daň. povinnosť zanikla....alebo som zle pochopila prvotnú otázku?
    Auto predávam cudzej osobe, išlo mi o optimálny postup z hľadiska príjmov v JÚ. NC je 800 000, predávam 750 000, v tom istom roku, teda auto nie je možné odpisovať.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Aha.... mne len neišlo do hlavy, že DÚ nevie vyčíítať z DP k dani z motorových vozidiel, či ide o súkromnú osobu alebo podnikateľa. SZČO i s.r.o. uvádzajú na DP svoje DIČ.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    bobak
    Auto predávam cudzej osobe, išlo mi o optimálny postup z hľadiska príjmov v JÚ. NC je 800 000, predávam 750 000, v tom istom roku, teda auto nie je možné odpisovať.
    ak ho predávaš so stratou, tak by som to dala z majetku. Máš naviac 50000 Sk do výdavkov, fajn, nie?

    Susan je offline (nepripojený) Susan

    Susan
    Johanka
    To máš jedno, daň z MV musíš mať zaplatenú aj keď používaš súkr. auto na podnikateľské účely. DÚ z tohoto priznania nevie vyčítať, či bolo auto na firmu alebo nie.
    Opravte ma, ak sa mylim, ale na priznani k dani z motorovych vozidiel je vidiet ci sa jedna o sukromne vozidlo, alebo firemne vozidlo a to podla DIČ = firemne auto a podla rodneho cisla je to sukromne auto.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Keď píšem priznanie na daň z MV ako:

    - SZČO na auto , ktoré je firemné ,uvádzam v priznaní svoje DIČ.

    - SZČO na vlastné osobné auto, ktoré budem využívať na podnikateľské účely ,uvádzam v priznaní svoje DIČ ( ja to priznanie nepodávam ako občan, ale ako podnikateľ s prideleným DIČ).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.