Zavrieť

Porady

Zmena prac. zmluvy z doby neurčitej na dobu určitú

Ahojte poraďáci. Máme zamestnanca, ktorý u nás pracuje od r. 2006 v TPP na dobu neurčitú. Je možné tomuto zamestnancovi ukončiť napr. 31.5.2009 túto prac. zmluvu dohodou a uzatvoriť s ním prac. zmluvu od 1.6.2009 na dobu určitú? Je to v budúcnosti napadnuteľné zo strany zamestnanca i keď by obidve zmluvy podpísal? Je v takomto prípade aj skúšobná doba? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Alčalča Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci. Máme zamestnanca, ktorý u nás pracuje od r. 2006 v TPP na dobu neurčitú. Je možné tomuto zamestnancovi ukončiť napr. 31.5.2009 túto prac. zmluvu dohodou a uzatvoriť s ním prac. zmluvu od 1.6.2009 na dobu určitú? Je to v budúcnosti napadnuteľné zo strany zamestnanca i keď by obidve zmluvy podpísal? Je v takomto prípade aj skúšobná doba? Ďakujem.
    Je možné tak, ako píšeš, ale ani sa PP končiť nemusí, stačí to zmeniť Dodatkom k PZ.
    Ak to podpíšu obidve strany, nie je to napadnuteľné. Ak dáš dodatok, skúšobná doba sa nedáva. V opačnom prípade je to možné

    Alčalča je offline (nepripojený) Alčalča

    Som baba z veľkomesta Alčalča
    Zamestnávateľ by sa dohodol zo zamestnancom taktiež na zvýšení mes. mzdy a preto som chcela ukončiť túto PZ a uzatvoriť novú s novými podmienkami. Ale čo s preplatením dovolenky? Ako by som to mala riešiť? Nová PZ by bola uzatvorená do 31.12.2009, čiže teoreticky by som mu nemusela vyplatiť nevyčerpanú dovolenku, pretože by na ňu mal nárok z novej PZ. Ale bolo by to správne?

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Alčalča Pozri príspevok
    Zamestnávateľ by sa dohodol zo zamestnancom taktiež na zvýšení mes. mzdy a preto som chcela ukončiť túto PZ a uzatvoriť novú s novými podmienkami. Ale čo s preplatením dovolenky? Ako by som to mala riešiť? Nová PZ by bola uzatvorená do 31.12.2009, čiže teoreticky by som mu nemusela vyplatiť nevyčerpanú dovolenku, pretože by na ňu mal nárok z novej PZ. Ale bolo by to správne?
    Ale Ty aj dodatkom vieš upraviť pracovné podmienky.
    Ak ukončíš PP, musíš preplatiť dovolenku.

    Alčalča je offline (nepripojený) Alčalča

    Som baba z veľkomesta Alčalča
    Ale môžem dodatkom zmeniť PZ z doby neurčitej na dobu určitú? Z toho mám strach, aby táto zmena zmluvy nebola napadnuteľná. Zasa na druhej strane by mal o niekoľko dní viac dovolenky za kalendárny rok, ako by mu prislúchalo. A keďže by sa mu zamestnávateľ nezmenil, dovolenku by mal mať len podľa zákona 20 dní.

    Alčalča je offline (nepripojený) Alčalča

    Som baba z veľkomesta Alčalča
    Sorry, s tou dovolenkou je to hlúposť. Vždy by mal len 20 dní, pretože by sa mu preplatila len alikvótna časť. A čo tak dať mu podpísať najskôr dodatok k zmluve o zvýšení platu a následne na to mu dať podpísať dohodu o rozviazaní prac. pomeru k 31.12.2009. Mohla by som mu to dať aj teraz, pol roka pred ukončením?

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Alčalča Pozri príspevok
    Ale môžem dodatkom zmeniť PZ z doby neurčitej na dobu určitú? Z toho mám strach, aby táto zmena zmluvy nebola napadnuteľná. Zasa na druhej strane by mal o niekoľko dní viac dovolenky za kalendárny rok, ako by mu prislúchalo. A keďže by sa mu zamestnávateľ nezmenil, dovolenku by mal mať len podľa zákona 20 dní.
    Podľa mňa si to zbytočne komplikuješ. Ak sa dohodnete, zmeň Dodatkom k PZ dobu určitú do konca roka, zmen mzdové podmienky. Ak bude obojstranne podpísaná, nie je napadnuteľná. Ďovolenku si môže do konca roka vyčerpať, ak nie, potom pri výstupe preplatíš.

    Alčalča je offline (nepripojený) Alčalča

    Som baba z veľkomesta Alčalča
    Špekulujem nad tým len kvôli tomu, že ma dnes presviedčala mzdárka, ktorá to robí už niekoľko rokov, že nemôžem zmeniť PZ z doby neurčitej na dobu určitú. Ale nikde som to v zákone nenašla. Tak sa snažím pátrať ďalej.

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Alčalča Pozri príspevok
    Špekulujem nad tým len kvôli tomu, že ma dnes presviedčala mzdárka, ktorá to robí už niekoľko rokov, že nemôžem zmeniť PZ z doby neurčitej na dobu určitú. Ale nikde som to v zákone nenašla. Tak sa snažím pátrať ďalej.
    Ale keď sa vzájomne dohodnete, tak prečo by nie?
    To je môj názor, snáď sa Ti zajtra k tomu niekto vyjadrí.
    Naposledy upravil drobeceva : 21.05.09 at 17:01 Dôvod: doplnenie

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Alčalča Pozri príspevok
    Špekulujem nad tým len kvôli tomu, že ma dnes presviedčala mzdárka, ktorá to robí už niekoľko rokov, že nemôžem zmeniť PZ z doby neurčitej na dobu určitú. Ale nikde som to v zákone nenašla. Tak sa snažím pátrať ďalej.
    Môžeš zmeniť, stačí upraviť pôvodnú PZ dodatkom podľa § 54 ZP.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    ZP nezakazuje zmeniť PP na dobu neurčitú na PP na dobu určitú. No ten spôsob, čo si uviedla v príspevku č.6, dodatok o zvýšení platu a podpísanie dohody o ukončení PP k 31.12.09 sa mne osobne zdá prijatelnejší. Nevadí, že sa dohoda o ukončení PP podpíše aj pol roka pred ukončením PP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.