Zavrieť

Porady

Dôchodca-živnosť alebo mandát.zml.

Prosím o radu v 2.problémov.Potrebujem to pre priateľa.Ak niekto vie aspoň niečo pomôžte.Ďakujem.
Dôchodca-živnosť
1.Živnosť
A.Podlieha odvodovej povinnosti do soc.fondov pri dosiah.brutto príjmu 12-násobku minim.mzdy, t.j.78000Sk.Brutto príjem sa rozumie aj náklady?bez odpočtu réžie?
Ak je to tak,
B.z rozdielu nákladov a príjmu mi vyjde brutto zisk, z ktorého sa vyráta suma na odvod do SP, minimál. zo 6.500Sk- aj keď je brutto zisk nižší?
C.Zdrav.poisťovňa:živnostníci do 39000Sk príjmu nemusia platiť do ZP, ostetní 14%, t.j.910Sk-nezohľadňuje sa tam nič?nemožno poukazovať dobrovoľne nejakú čiastku?
Je súlad v SP a ZP v pojme príjem?
Aká je možnosť riešenia, ak náklady z celkového príjmu tvoria 2/3, čím sa stáva pre mňa odvodová povinnosť nevýhodná?

2.Práca na základe mandátnej zmluvy-spolupráca s ČR

Doteraz spolupracujem s ČR na živnosť, t.j. uhrádzam náklady spojené s činnosťou, a mesačne im spolu s dohodnutou odmenou vystavujem faktúru, ktorá sa mi zahŕňa do prijmu.Keďže by mi vyhovovalo pracovať s ČR formou zmluvy(nie na živnosť), chcela by som vedieť, aký druh zmluvy to môže byť, ak ide o pravidelnú a dlhodobú činnosť dôchodcu, a aký je v tomto prípade postup.Viem, že na prácu na zákl.zmluvy sa nevzťahuje povinnosť odvodov do SP- ako je to z odvodom do ZP a ako sa na konci roka vyčísluje povinnosť odovodu dane z príjmu-čo sa dá z brutto príjmu odpočítať?
Naposledy upravil zuzana : 21.07.05 at 08:51
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    l. Živnosť:
    A.Podieha odvodovej povinnosti do soc. poisťovne /ako pre dôchodcu/ pri dosiahnutí príjmu vo výške 12-násobku min. mzdy /78 tis. platí za rok 2004/. Príjmom rozumej príjmy bez odpočítania nákladov.
    B. Z rozdielu príjmov a nákladov ti vyjde ČZD, z ktorého vyrátaš :12:2 , ktorý je u SZČO /bez ohľadu na to či ti vyjde menej ako 6500 - pozor poberatelia inv. dôchodkov do 70% a nad inak/ min 6500,- Sk.
    C. Živnostníci do 39000,- Sk nemusia platiť - no podľa mňa musia pokiaľ nie je SZČO popri HPP.
    Či je súlad v SP a ZP v pojme príjem - pre SZČO určite, veď predkladáš ten istý výpis z DP.

    Dôchodca-živnosť alebo mandát.zml.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.