Zavrieť

Porady

dedictvo a dlhy

Dobry den,
pred casom zomrel moj brat a zanechal po sebe dlhy..mal uvery v bankach...rodicia na pojednavani dedicstvo odmietli,ale kazdu chvilu chodili na meno neboheho brata,vyzvy na zaplatenie dlhu,ci uz z banky,alebo vymahacskej spolocnosti..viem,ze podla zakona,ak bolo dedicstvo odmietnute nemaju narok na zaplatenie dlzoby po nebohom..tak o co im vlastne ide..skusaju to na nas,alebo ako tomu mam rozumiet?naposledy prisla "vyzva na zaplatenie" od istej vymahacskej spolocnosti na meno matky a vyzyvaju ju ako dedicku na zaplatenie dlhu...maju na to pravo,takto stresovat ludi?Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ejos Pozri príspevok
    Dobry den,
    pred casom zomrel moj brat a zanechal po sebe dlhy..mal uvery v bankach...rodicia na pojednavani dedicstvo odmietli,ale kazdu chvilu chodili na meno neboheho brata,vyzvy na zaplatenie dlhu,ci uz z banky,alebo vymahacskej spolocnosti..viem,ze podla zakona,ak bolo dedicstvo odmietnute nemaju narok na zaplatenie dlzoby po nebohom..tak o co im vlastne ide..skusaju to na nas,alebo ako tomu mam rozumiet?naposledy prisla "vyzva na zaplatenie" od istej vymahacskej spolocnosti na meno matky a vyzyvaju ju ako dedicku na zaplatenie dlhu...maju na to pravo,takto stresovat ludi?Dakujem.
    Oni možno nevedia, že dedičstvo bolo odmietnuté. Vychádzajú z toho, že matka mala byť dedičom zo zákona, keďže asi nemal potomkov.

    ejos je offline (nepripojený) ejos

    ejos
    myslim,ze to velmi dobre vedia,pretoze matka to bola osobne v banke oznamit...a ked aj nevedia,nech si zistia a potom nech nieco posielaju...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    ejos Pozri príspevok
    myslim,ze to velmi dobre vedia,pretoze matka to bola osobne v banke oznamit...a ked aj nevedia,nech si zistia a potom nech nieco posielaju...
    Tak potom len skúšajú, že čo keď hádam zaplatíte.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Dá sa odmietnuť dedičstvo na pojednávaní až po smrtí? Je to možné? Ja som totiž počula, že iba v tom prípade,ak dedič odmietne dedičstvo počas života nededí, ináč musí dediť aj dlhy /ale som úplný laik, asi to patrí do jedna baba povedala..../

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Mária27 Pozri príspevok
    Za života si nik nemôže byť istý, že bude dedič. A kto by to evidoval?
    Neviem, asi nejako tak, že ak by som bol dedič / dieťa/, tak sa zriekam vopred dedičštva ...tak som chápala. Bol to nejaký článok, ale bolo to dávnejšie, neviem, či som ho dobre pochopila. A evidujoval by to nejaký notár, tak ako závet.

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Iwett Pozri príspevok
    Neviem, asi nejako tak, že ak by som bol dedič / dieťa/, tak sa zriekam vopred dedičštva ...tak som chápala. Bol to nejaký článok, ale bolo to dávnejšie, neviem, či som ho dobre pochopila. A evidujoval by to nejaký notár, tak ako závet.
    To je nezmysel, o dedičstve sa rozhoduje až po smrti na dedičskom konaní. Dediči nededia dlhy, ak mal zosnulý dlhy aj majetok, tak sa najskôr v rámci dedičského konania uspokoja veritelia, a potom, čo zostane, sa dedí. Keď nezostane nič, alebo zostanú iba dlhy, tak sa nededí.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Iwett Pozri príspevok
    Dá sa odmietnuť dedičstvo na pojednávaní až po smrtí? Je to možné? Ja som totiž počula, že iba v tom prípade,ak dedič odmietne dedičstvo počas života nededí, ináč musí dediť aj dlhy /ale som úplný laik, asi to patrí do jedna baba povedala..../
    V podstate sa nic na co mas zo zakona narok, odmietnut dopredu .

    Dedicstvo bud odmietnes na dedicskom konani ako celok alebo zdedis majetok + dlhy spolu. dlhy vsak mozes zdedit len do vysky zdedeneho majetku.

    Iwett je offline (nepripojený) Iwett

    Iwett
    Ďakujem za vysvetlenia, dúfam, že je to tak...ma to potešilo, naozaj ten článok o takom niečom písal...

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    § 464 obč.z.

    Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva môže dedič urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, keď bol súdom o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia upovedomený. Z dôležitých dôvodov môže súd túto lehotu predĺžiť.

    ejos je offline (nepripojený) ejos

    ejos
    Ďakujem za odpovede.Ale zaujimalo by ma,ci aj ked dedictvo dedic neodmietne a ak v dedicstve bolo viac pasiv ako aktiv,to znamena,ze ak porucitel zanechal viac dlhov ako majetku (priklad:aktiv bolo dokopy 70 000 sk a pasiv:270000),ci su povinny dedicia ,ak teda dedicstvo neodmietli uhradit veritelom tieto dlhy (tych 200000).Docital som sa,ze:"Zodpovednosť dediča je obmedzená výškou ceny nadobudnutého dedičstva".

    Ďakujem.

    Watson je offline (nepripojený) Watson

    Vylúčený člen Watson
    Však to máš uvedené v príspevku č. 9
    Zo zákona dedič zodpovedá za dlhy poručiteľa IBA do výšky nadobudnutého dedičstva, tzn. ak ste zdedili aktíva v celkovej hodnote 70.000,- Sk, tak zodpovedáte za dlhy poručiteľa IBA do tejto výšky.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Ešte by som chcela dodať, že písomnosti na meno brata chodia preto, lebo tie spoločnosti nevedia, že zomrel. Ak poštárka napíše na zadnú stranu, že zomrel, oni si to overia a sklapnú. Lenže ak mal veľa dlhov a takto sa k tomu musí dopracovať každý dlžník, preto chodia písomnosti. Ak by vedeli, že niekto po ňom niečo zdedil (čo sa v tomto prípade nestalo), tak by to posielali na meno dediča.
    Nie sú v tom žiadne špekulácie ani machinácie.

    ejos je offline (nepripojený) ejos

    ejos
    tak tomu neverim,pretoze teraz po 3 rokoch po dedicskom konani dosla "vyzva na zaplatenie" od vymahacskej spolocnosti,na meno matky ako dedicky...pricom ziadaju dvojnasobnu sumu ako si pozical a pisu,ze uroky stale rastu...maju pravo takto zastrasovat?

    Watson je offline (nepripojený) Watson

    Vylúčený člen Watson
    ejos Pozri príspevok
    tak tomu neverim,pretoze teraz po 3 rokoch po dedicskom konani dosla "vyzva na zaplatenie" od vymahacskej spolocnosti,na meno matky ako dedicky...pricom ziadaju dvojnasobnu sumu ako si pozical a pisu,ze uroky stale rastu...maju pravo takto zastrasovat?
    Čo by chceli oni je už ich problém. Máte notársku zápisnicu osvedčujúcu nadobudnutie dedičstva? Máte. Tak im treba odpísať a uviesť skutkový stav. A ak ste tú hodnotu zdedených aktív v ekvivalentnej sume cca 70 tis. Sk nepoužili na vyplatenie jeho iných dlhov, tak im oznám, že im v tejto sume ste ochotní dlh uhradiť. Samozrejme pred notárom! Prípadne choďte za notárom aj sami, spíšte zápisnicu o uhradení sumy na účet toho a toho, z dôvodu toho a toho, do lehoty tej a tej a LEN do výšky aktív, ktoré ste zdedili. Tým zároveň uzavrete celý tento bludný kruh, pretože budete disponovať notárskou zápisnicou o tom, že ste už celú sumu, ktorú ste zdedili vyčerpali na jeho dlhy a za dlhy ste ručili len do tejto výšky. Konať musíte, pretože do výšky tej zdedenej sumy ste dlžníci vy ako ručitelia a ak nebudete konať môžu z toho vyplynúť pre vás ďalšie následky spojené s omeškaním.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak ste dedičstvo odmietli, pripadlo štátu - nech si vymáhajú dlhy od štátu. Veď matka nebola ani dedičkou. Odmietnutie dedičstva sa nedá vrátiť, ani keby sa teraz zistilo, že poručiteľ bol vlastníkom zámku.

    Pokiaľ sa mimosúdne domáhajú splatenia dlhov od dedičov, nejde o zastrašovanie. Treba im riadne odpísať, že k dedeniu neprišlo a v ďalšom sa prípadne môžu domáhať svojich práv súdnou cestou.

    Veriteľ môže spochybniť hodnotu zdedených aktív uvedenú v dedičskom konaní. Na novom súde sa znovu dokazuje hodnota zdedeného majetku. Môže sa dokazovať aj iný zastretý majetok, napr. spláca úverom auto, ktoré nebolo v dedičskom konaní prejednané ...

    Ešte k tým úrokom - dedia sa len dlhy, ktoré poručiteľ urobil za svojho života. Úroky z dlhov už nepatria do deičstva. Mohli by to byť úroky dediča, ak by mu bolo jasné, že dlh za poručiteľa musí platiťa, a neplatil by ho.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.