Zavrieť

Porady

Rodičovský príspevok či príspevok na starostlivosť o dieťa

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť.

Som SZČO. V roku 2008 sa mi narodilo tretie dieťa. V máji 2009 mi končí materská dovolenka. Nakoľko chcem pokračovať v podnikaní, nemám nárok na rodičovský príspevok, ale len na príspevok na starostlivosť o dieťa a to:
- pokiaľ sa o dieťa starám sama, resp. sa stará starý rodič, či iný príbuzný, mám nárok na príspevok vo výške 25% z rodičovského príspevku, t.j. 39,67 Eur
- pokiaľ dieťaťu starostlivosť poskytuje osoba na základe živnostenského oprávnenia, mám nárok na preplatenie výdavkov vynaložených na starostlivosť, max.do výšky rodičovského príspevku, t.j. 158,67 Eur.
Moja otázka:
Môže túto starostlivosť poskytovať aj starý rodič, pokiaľ by si vybavil živnostenské oprávnenie. Je nutné na túto činnosť spĺňať nejakú špeciálnu podmienku, napr.pedagog.vzdelanie alebo ho môže získať ktokoľvek?
Nemýlim sa ak:
1. Ak dôchodca živnostník, ktorý by mal príjem menší ako 50% 12-násobku min.vymeriavacieho základu pre SZČO a samoplatcov (pre r.2009 = 295,50 Eur), nemusí platiť zdravotné poistenie
2. Ak dôchodca živnostník, ktorý by mal príjem menší ako 50% Nezdaniteľnej časti na daňovníka, t.j. v r.2009 do 2012,85 Eur, nemusí odvádzať daň z príjmu
3. Ak dôchodca živnostník neprekročí 12x min. mzdy (pre r.2009 = 295,50 Eur), nemusí sa registrovať na sociálnej poisťovni a tým odvádzať sociálne poistenie

Ďakujem za odpoveď, verím, že to pomôže aj iným prácechtivým maminám.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

JuliaSv je offline (nepripojený) JuliaSv

JuliaSv
Dobrý deň, ja by som potrebovala poradiť s trocha iným problémom.

Sklamalo ma, že ak chcem poberať rodičovský príspevok, nemala by som byť zároveň aj SZČO. Okrem živnosti však mám ešte pečiatku súdneho znalca (som prekladateľka) a nie som si istá, či túto činnosť môžem vykonávať aj počas poberania rodičovského.
Ak nie (čo predpokladám), v zákone o znalcoch stojí, že ak nevykážem činnosť v priebehu dvoch rokov, ministerstvo spravodlivosti mi pečiatku odoberie. Zákon nepozná prerušenie činnosti znalca na vlastnú žiadosť.

Bola by som vďačná za každú radu, pretože o svoju pečiatku nechcem prísť a zároveň chcem byť vzornou matkou.

Ďakujem

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ivka70
Danda71 Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť.

Môže túto starostlivosť poskytovať aj starý rodič, pokiaľ by si vybavil živnostenské oprávnenie.
ANO, MOZE.

Danda71 je offline (nepripojený) Danda71

Danda71
Ďakujem Ivka za odpoveď, už som sa bále, že sa mi nikto neozve. Chápem teda správne, že sa jedná o bežnú činnosť na živnosť a nie je k tomu treba spĺňať nejaké špeciálne podmienky? A neviete ešte čo sa týka výšky príjmu a odvodov u dôchodcu, či je to spávne, to čo som uviedla v mojej otázke?

Vopred ďakujem, Dana

Danda71 je offline (nepripojený) Danda71

Danda71
JuliaSv Pozri príspevok
Dobrý deň, ja by som potrebovala poradiť s trocha iným problémom.

Sklamalo ma, že ak chcem poberať rodičovský príspevok, nemala by som byť zároveň aj SZČO. Okrem živnosti však mám ešte pečiatku súdneho znalca (som prekladateľka) a nie som si istá, či túto činnosť môžem vykonávať aj počas poberania rodičovského.
Ak nie (čo predpokladám), v zákone o znalcoch stojí, že ak nevykážem činnosť v priebehu dvoch rokov, ministerstvo spravodlivosti mi pečiatku odoberie. Zákon nepozná prerušenie činnosti znalca na vlastnú žiadosť.

Bola by som vďačná za každú radu, pretože o svoju pečiatku nechcem prísť a zároveň chcem byť vzornou matkou.

Ďakujem
Júlia, na jediné čo máte nárok je príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 25% z rodičovského príspevku. Pokiaľ chcete získať viac, musíte mať s niekým, kto má na to živ.oprávnenie dohodu o vykonávaní starostlivosti o Vaše dieťa a na základe toho by Vám úrad práce preplatil náklady, ktoré by ste mu zaplatili, ale len max. do výšky rodičovského príspevku. T.z., že najlepšie je to urobiť na starú mamu alebo niekoho z rodiny kto je na dôchodku a viete, že by Vám to samozrejme dal. To je práve to, čo som sa snažila dopátrať, či je to bežná činnosť, na ktorú si môže vybaviť. živ.oprávnenie každý. Pokiaľ sa nemýlim vo výške príjmu a odvodov u dôchodu živnostníka, tak pokiaľ by ste s ním mala dohodu, že bude dostávať 147,-Eur mesačne a nemal by samozrejme žiadne iné príjmy okrem dôchodku, nemusel by platiť žiadne odvody ani dane, ak nepočítam kolok na vybavenie živnosti. Nie je to síce toľko čo rodičovský príspevok, ale viac ako tých 25%.

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta ivustek
Rodičovský príspevok poberám od 1.3.2008 a zároveň som SZČO od 1.1.2008. Mám podľa nového zákona v r. 2009 nárok na celý rod.príspevok alebo len na príspevok na starostlivosť? Bolo mi totiž povedané,že nový zákon sa vzťahuje len na tých, čo začnú poberať rod.príspevok tento rok.

Ďakujem za rady.

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad
ivustek Pozri príspevok
Rodičovský príspevok poberám od 1.3.2008 a zároveň som SZČO od 1.1.2008. Mám podľa nového zákona v r. 2009 nárok na celý rod.príspevok alebo len na príspevok na starostlivosť? Bolo mi totiž povedané,že nový zákon sa vzťahuje len na tých, čo začnú poberať rod.príspevok tento rok.

Ďakujem za rady.
odpovedala si si sama. Zákon o príspevku na dieťa sa vzťahu len na príspevky schválené po 1,1.2009

Rodičovský príspevok či príspevok na starostlivosť o dieťa

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.