Zavrieť

Porady

susedia pri stavebnom konaní

Dobrý večer,
viem, že sa tu podobné témy preberali, ale čaká ma stavebné konanie ohľadom prístavby terasy k rodinnému domu. Z pokľudných susedov sa vykľúvajú susedia ktorí majú pocit, že majú čo hovoriť do mojej terasy. Má to byť estetická terasa na oceľových pilieroch s pergolou a možno časom prekrytá lexanom. Terasu chceme stavať 1,1 m od plota. Prvý problém nastáva, že môj nebohý svokor bol vraj svojský a vraj postavil bazén i s letným domčekom asi 30 cm (plot od susedov) na ich pozemku. Svokor zomrel oni nič neriešili 30 rokov čo stavby stoja a teraz nám to predkladajú. Môžu s tým teraz niečo dosiahnúť? Neexistuje tu nejaká premlčaná doba?
ďalej pani suseda vytiahla niečo také, že musíme ísť s tou terasou 1,5 m od plota. Pán na stavebnom úrade mi povedal, že v SZ nie je uvedená vzdialenosť prístavby od pozemku susedov, že tento rozmer sa týka stavby RD.
Projekt terasy je robený tak, aby neobmedzoval susedov. Neuberieme im ani slnko na dvore, náš pozemok je postavený vyššie takže im do dvora vidíme tak či tak (nie že by sme kukali). Ďalšie oprávnené výhrady z ich strany ma nenapadajú, ale bojím sa, že bude nesúhlasíme, lebo nesúhlasíme.
poraďte mi prosím na čo sa pripraviť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    pracujem v stavebnej agende Miloš Mičega - CIMOM TN
    Janapb Pozri príspevok
    Dobrý večer,
    1. ďalej pani suseda vytiahla niečo také, že musíme ísť s tou terasou 1,5 m od plota.
    2. Pán na stavebnom úrade mi povedal, že v SZ nie je uvedená vzdialenosť prístavby od pozemku susedov, že tento rozmer sa týka stavby RD.

    3. poraďte mi prosím na čo sa pripraviť?
    K bodu :

    1. Taká vzdialenosť nie je o nič opretá.

    2. Pán na stavebnom úrade si musí prečítať § 139b ods. 5 písm. b) SZ. Pre prístavbu sa aplikuje § 6 vyhl. č. 532/2002 Z.z.


    3.
    Janapb Pozri príspevok
    poraďte mi prosím na čo sa pripraviť?
    Na to, že tá prístavba nemusí byť povolená. Ak nie sú stiesnené pomery na Vašom pozemku, a prístavba nebude v súlade s ust. § 6 vyhl. 532, tak nemôže byť povolená vo Vami uvádzanej vzdialenosti.





    CIMOM
    pracujem v stavebnej agende Miloš Mičega - CIMOM TN
    Janapb Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď, ale môžete trošku jednoduchšie vysvetliť bod č.3
    Pre prístavbu platí to isté, ako keby sa jednalo o samostatnú stavbu. Vzdialenosť od hranice pozemkov nemôže byť menšia ako 3, resp. 2 m pri splnení podmienok v § 6 vyhl. č. 532.

    Pri Vami uvádzanej logike pracovníka stavebného úradu by som môhol postaviť stavbu RD napr. 4 m od hranice a prístavbou napr. týždeň po kolaudácii až na 1,0 m a aj bližšie (samozrejme cez stav. povolenie na prístavbu). Jednoznačne by to bolo obchádzanie zákona. Nie, aj prístavba sa posudzuje ako stavba, teda platí § 6.


    CIMOM

    Janapb je offline (nepripojený) Janapb

    Janapb
    Prepáčte, ale zle som sa vyjadrila. Dom stoji na hranici pozemkov s dotyčným susedom a ja chcem odsadiť terasu od plota 1,1 m do svojho dvora.

    susedia pri stavebnom konaní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.