Zavrieť

Porady

Dodatočné daňové priznanie DPH

Keď robím dodatočné priznanie DPH, ak som mala daň.povinnosť 45000Sk a teraz mi v dodatočnom vychádza 44800Sk, musím poslať s dodat.priznaním aj žiadosť o vrátenie tých 200Sk, alebo mi to nevrátia?V dodat.priznaní sa vypíšu údaje ako mali byť v skutočnosti?Teda vypisuje sa celé priznanie, všetky potrebné riadky?
Usporiadat
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

Lida
pozri príspevky 8 a 12 k tvojmu problému.

nie, neodpovedala som tebe, tvoj príspevok sa vsunul , kým som odpovedala na predchádzajúci príspevok - anonymke
Ak tomu správne rozumiem, lehota 1 rok vyplýva z dôvodu, že po tomto období nie je nárok na vrátenie nadmerného odpočtu.
V danej firme je ale opačný prípad - odpočítali si viac ako bol nárok (dosť veľa - pár desaťtisíc). Mali nadmerné odpočty celý rok (firma nič neprodukovala, iba investovala do výstavby). A kontrola este nebola.
Naopak v 3. a 4. Q si odpočítali menej v úhrne cca takú istú sumu ako v 2. Q naviac.

T.j. aj keď uplynul 1 rok od 2.Q v prípade zníženia nadmeráku je možné podať DDP? a taktiež treba podať DDP k 3. a 4. Q aby nebolo neskoro.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Mirkaska
Ahojte,

chcela by som sa opýtať, či existuje nejaké obmedzenie ohľadom podania dodatočného daňového priznania k DPH. Čítala som niekde, že je DDP k DPH je možné podať max do 1 roka po podaní riadneho DP. V zákone o správe daní a poplatkov som to nenašla. Ale možno sa to niekde predo mnou skrylo... :-))
V starom zákone o DPH platilo /289/1995 v znení nesk.predpisov/, že v dodatočnom DP si môže platiteľ odpočítať daň najneskôr v lehote 12 mesiacov od konca zdaňovacieho obdobia, kedy mu nárok vznikol. Takéto znenie však už v zákone 222/2004 nie je. Platí paragraf 39 bod 3 zákona o správe daní a poplatkov :

Dodatočné priznanie alebo hlásenie môže daňový subjekt predložiť aj v tom prípade, ak zistí, že jeho daňová povinnosť má byť nižšia, ako bola uvedená v daňovom priznaní alebo hlásení alebo správcom dane vyrubená. Znížiť základ dane na základe dodatočného daňového priznania alebo hlásenia možno len v prípade uplatnenia skutočností, ktoré neboli predmetom daňovej kontroly alebo opakovanej daňovej kontroly. Dodatočné daňové priznanie alebo hlásenie nemôže daňový subjekt predložiť po uplynutí jedného roka od ukončenia daňovej kontroly.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Mirkaska
Ak tomu správne rozumiem, lehota 1 rok vyplýva z dôvodu, že po tomto období nie je nárok na vrátenie nadmerného odpočtu.
V danej firme je ale opačný prípad - odpočítali si viac ako bol nárok (dosť veľa - pár desaťtisíc). Mali nadmerné odpočty celý rok (firma nič neprodukovala, iba investovala do výstavby). A kontrola este nebola.
Naopak v 3. a 4. Q si odpočítali menej v úhrne cca takú istú sumu ako v 2. Q naviac.

T.j. aj keď uplynul 1 rok od 2.Q v prípade zníženia nadmeráku je možné podať DDP? a taktiež treba podať DDP k 3. a 4. Q aby nebolo neskoro.
takže odpovedam tebe : ak je daňová povinnosť nižšia - v neprospech daňovníka, musí podať daňové priznanie. Ak je v jeho prospech, nemusí podať, ale môže, ale max. do 1 roka. lepšie to vysvetľuje citáciou zo zákona evina
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Lida
takže odpovedam tebe : ak je daňová povinnosť nižšia - v neprospech daňovníka, musí podať daňové priznanie. Ak je v jeho prospech, nemusí podať, ale môže, ale max. do 1 roka. lepšie to vysvetľuje citáciou zo zákona evina
Nerozumiem.
0 0
Janiela Janiela

Janiela je offline (nepripojený) Janiela

jednoduchý človek, ako ostatní ...viac
Janina7
Zdravím všetkých na porade,
prosím o radu pre môj problém:
V máji tohto roku sme mali kontrolu na DPH 4.Q/2003 a zistili nám, že zálohovú platbu, ktorú sme obdržali na náš podnikat.účet v decembri sme mali i vyfakturovať v decembri 2003 a nie až po odobraní tovaru v januári 2004. Rozdiel bol 6700,- Sk, ktorý sme opravným daňovým priznaním za 4.Q/2003 museli zaplatiť 6700,- Sk a opravným daňovým priznaním za 1.Q/2004 nám sumu 6700,- Sk mali vrátiť na náš účet. Problém spočíva v tom, že opravné daňové priznanie za 1.Q/2004 bolo podané až v júni tohto roku, čo je od podania daňového priznania 1.Q/2004 viac ako rok, a tým nám zaniká nárok na vrátenie nadmerného odpočtu. Suma 6700,- Sk nie je malá na to, aby sme si my, ako malá firmička, mohli dovoliť dotovať štát. Nevie mi niekto v tomto poradiť, čo by som mala urobiť?
Vďaka moc všetkým za odpovede.
S pozdravom JANINA .

Asi pred týždňom mi ukončili daňovú kontrolu DPH v roku 2003, pričom sme sa pracovníčkami DÚ bavili aj na vyššie uvedenú tému. Upozornili ma na zmenu v zákone, pričom pre opravy daň. priznaní pre DPH padá lehota 1 rok. Tak teraz neviem. Podľa mňa platí skôr uvedené: čo DÚ, to iný názor. Ale opravné priznania by som určite dala.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Janiela
Ale opravné priznania by som určite dala.
Len drobná oprava. Dodatočné daňové priznanie.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Janiela
Asi pred týždňom mi ukončili daňovú kontrolu DPH v roku 2003, pričom sme sa pracovníčkami DÚ bavili aj na vyššie uvedenú tému. Upozornili ma na zmenu v zákone, pričom pre opravy daň. priznaní pre DPH padá lehota 1 rok. Tak teraz neviem. Podľa mňa platí skôr uvedené: čo DÚ, to iný názor. Ale opravné priznania by som určite dala.
Myslím, že v tomto prípade neplatí čo DÚ to iný názor. V príspevku 23 píšem o tom , že v starom zákone o DPH 289/1995 v zn. nesk. pred. platila pre nárokovanie si odpočtu dodatočným DP lehota jeden rok.
Zákon 222/2004 v znení nesk. predpisov platný od 4/2004 túto lehotu zrušil a neplatí. Treba teda pozorne rozlišovať.
Takže ešte raz k príspevku Mirkaska č. 22 podáš dodatočné DP na . II. III.aj IV kvartál a keďže si nemala zahájenú žiadnu kontrolu neplatí žiadne obmedzenie jedného roka. Druhý kvartál 2004 platil už nový zákon o DPH.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

evina a to platenie DPH v splátkach alebo odklad pri platení DPH o ktorom sa bavíme v tejto téme na začiatku je myslíš možné? Ja si myslím, že nie ale v zákone to nevidím
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
pyton
evina a to platenie DPH v splátkach alebo odklad pri platení DPH o ktorom sa bavíme v tejto téme na začiatku je myslíš možné? Ja si myslím, že nie ale v zákone to nevidím
Zaplatiť môžeš kedy chceš, ale Ti to vyrúbia ako oneskorenú platbu.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

pyton
evina a to platenie DPH v splátkach alebo odklad pri platení DPH o ktorom sa bavíme v tejto téme na začiatku je myslíš možné? Ja si myslím, že nie ale v zákone to nevidím
Myslím si, že napr. paragraf 59 zákona o správe daní a poplatkov .. , hovorí o povolení platenia dane v splátkach, resp. o odklade platenia dane ako takej všeobecne. Nešpecifikuje sa tu druh dane, takže pri splnení tam uvedených podmienok by sa to malo vzťahovať aj na DPH. Z praxe poznám konkrétny prípad, kedy povolil DÚ platenie DPH v splátkach /bolo to cca 3-4 roky dozadu.
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

to Alda:To hej, ale či sa dá požiadať o .........
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

to Evina: mne sa stále zdá, že pri DPH sa taká žiadosť nedá dať alebo to tak bolo upravené v minulosti?? Ale keď také prípady poznáte aj 3-4 roky staré, tak už fakt neviem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
evina
Lida ešte raz , ja sa snažím aj v príspevku 23 aj 28 jasne povedať, že lehota jeden rok na podanie dodatočného DP, resp. lepšie povedané uplatnenie si odpočtu DPH dodatočným DP, neplatí účinnosťou zákona č. 222/2004 v znení nesk. predpisov, t.j. od 4/2004. Obmedzenie platí, len v prípade konanej daňovej kontroly - presné znenie paragrafu uvádzam v príspevku 23. /ten je zo zákona o správe daní a poplatkov..../
áno správne sa snažíš .... a úspešne. sme všetci online. Ja som si odskočila ešte raz pozrieť zákon o správe daní, potom som sa vrátila a opravila svoj príspevok, ktorý už andrej medzičasom citoval a napadol - PROSIM VYMAZAT - A AJ TY ale bez citacie. moj prispevok je b tomto momente opravený a v súlade s Tvojim - dúfam. Potrebovala som si to ozrejmiť, lebo doteraz som to chápala zle. Vdaka za usmernenie.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

pyton
to Alda:To hej, ale či sa dá požiadať o .........
Dá sa požiadať pozri si pozorne spomínaný paragraf 59 zákona 511/92 v znení .... a máš tam presne uvedené aj podmienky za akých môžeš požiadať - má to súvis aj so záložným právom..
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Lida
... potom som sa vrátila a opravila svoj príspevok, ktorý už andrej medzičasom citoval a napadol - PROSIM VYMAZAT ...
Už som ho vymazal, ale vôbec som nikoho a nič nechcel napádať. Len som sa bál, že som zase nejaký dôležitý § prehliadol, tak som sa informoval na argument potvrdzujúci opodstatnenosť Tvojho názoru. Ale to sa pýtam vždy, keď niečomu nerozmiem .
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Nerozumiem, ci sa teda oplati podat DDP, ked je rozdiel v prospech danovnika a uz uplynul 1 rok od terminu podania DP. Vratia rozdiel? Asi nie (podla prispevku Janiny7), tak potom radsej zbytocne neupozornovat?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ala13
Nerozumiem, ci sa teda oplati podat DDP, ked je rozdiel v prospech danovnika a uz uplynul 1 rok od terminu podania DP. Vratia rozdiel? Asi nie (podla prispevku Janiny7), tak potom radsej zbytocne neupozornovat?
Ala znovu upopzorňujem na to, že lehota 1 rok platila podľa zákona 289/1995 .., ktorý platil ešte aj vI.. Q. 2004 , za ktorý žiadala vrátiť NO Janina 7. Od II. Q. 2004 novým zákonom o DPH 222/2004.... táto lehota bola zrušená, takže DDP sa oplatí žiadať rozdiel v prospech daňovníka a vrátia ho v zmysle zákona ...
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Dakujem, rozmotala si tym moj chaoticky nazor, ktory som po citani tychto prispevkov ziskala. Teraz mi uz je vsetko jasne.

Teraz je doba 3-rocna?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ala13
Dakujem, rozmotala si tym moj chaoticky nazor, ktory som po citani tychto prispevkov ziskala. Teraz mi uz je vsetko jasne.

Teraz je doba 3-rocna?
Prečo myslíš trojročná? Z čoho vychádzaš?
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Janina7
V máji tohto roku sme mali kontrolu na DPH 4.Q/2003 a zistili nám, že zálohovú platbu, ktorú sme obdržali na náš podnikat.účet v decembri sme mali i vyfakturovať v decembri 2003 a nie až po odobraní tovaru v januári 2004. Rozdiel bol 6700,- Sk, ktorý sme opravným daňovým priznaním za 4.Q/2003 museli zaplatiť 6700,- Sk a opravným daňovým priznaním za 1.Q/2004 nám sumu 6700,- Sk mali vrátiť na náš účet.
Ked vam nasli nejaky problem v DPH nezacali aj kontrolu skorsich danovych obdobi? Okrem rozdielu 6700,- ste nemuseli platit ziadne dalsie penale?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať