Zavrieť

Porady

DPH pri prenájme nehnuteľnosti

FO - podnikateľ je plátcom DPH. Prenajíma mot.vozidlá, ktoré má v majetku firmy iným podnikateľom s DPH.

FO - osoba nieje plátca DPH. Je to ale tá istá osoba. Ako občan prenajíma súkromnú nehnuteľnosť na podnikanie inej osobe - plátcovi DPH.

Má pri prenájme nehnuteľnosti v zmluve o nájme požadovať DPH? Ak áno, znamená to, že DIČ má rovnaké ako FO podnikateľ aj ako FO občan? Alebo môže jednoducho brať nájomné bez DPH? Ako to potom bude s daňovým priznaním na DPH? Bude ho dávať iba ako podnikateľ, alebo koeficientom aj ako občan?
Poraďte, ďakujem!!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    no myslim ze to mas trochu popletene. Kedze si ako sukromna osoba a prenajimas auto a nie si platitel nemozes si vystavovat aj s dph je to proti zakonu o dph....tod prve....

    no a pokial tento prenajom podla paragrafu 8 ods 1 pism a nepresiahne prijmy uvedene v paragrafe 9 ods 1 pism h nepresiahne 5 nasobok zivotneho minima ktore je teraz myslim 4580 sk tak su to prijmy oslobodene od dane v pripade ze presiahnes tieto prijmy tak rozdiel musis zdanit....neovplyvnuje to odvody do fondov

    ahoj

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Ja skúsim napísať svoj názor.
    1. FO - platiteľ DPH fakturuje prenájom motorových vozidiel s DPH.
    2. FO - ten istý človek, ale nie ako podnikateľ, prenajíma nehnuteľnosť. Tu si myslím, že to nesúvisí, že je to ten istý človek. A je to prenájom bez DPH a nemá to súvislosť s koeficientom.

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    Ja si myslím, že pokiaľ už ako podnikateľ je platiteľ DPH vyplýva mu zo zákona povinnosť aj pri prenájme ako občan byť platiteľom DPH a fakturovať s DPH.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Nemyslím že musí automaticky prenajímať nehnuteľnosť s DPH. Prenájom je oslobodený a môže sa rozhodnúť. Ale rozhoduje sa platiteľ DPH=SZČO.
    Teda musel by mať nehnuteľnosť v majetku, čo asi podľa zadania otázky nemá.
    .......................
    Ale pokiaľ viem, obrat z nájmu ide do obratu pre účely registrácie (tápem), musí zvážiť, aký má príjem z nájmu, či aj ako občan nebude sa musiť registrovať.
    ......................
    Takže cítim, že je tu tenká pôda,...odporúčam pozrieť vyriešené otázky
    k DPH.

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    Áno súhlasím, že nemusí prenajímať s DPH lebo v prípade platiteľa sa môže rozhodnúť ale zároveň sa môže rozhodnúť prenajímať s DPH nakoľko aj ako občan musí byť platiteľom DPH.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Mne sa pozdáva odpoveď Ester po oprave.
    Je to jedna zdaniteľná osoba, nevadí, že tu nehnuteľnosť nema v majetku, je to ekonomicka činnosť podľa §3/2. Môže ten prenájom oslobodiť aj zdaňovať ako sa rozhodne. DO DP to dá, aj ak ten nájom bude oslobodený a z nehnuteľnosti a nákladov na ňu si nebude uplatňovať daň na vstupe.
    Ešte ina možnosť, že sa dohodnú , že celu nehnuteľnosť prenajíma manželka a ta by sa stala platiteľka, keby dosiahla z toho 1.5 mil. § 3/2 posledna veta.A manžel by do DP nedaval nič.

    sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

    sarmantna
    Súhlasím s Vašou odpoveďou pre Ester, mám podobnú otázku, prosím Vás o Váš názor. Fyzická osoba, plátca DPH vlastní nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov so svojou manželkou, ktorá je tiež fyzická osoba-plátca DPH. Nehnuteľnosť, ktorá nie je v majetku ani jedného z nich, prenajímajú neplátcovi DPH. Je mi jasné, že to budú fakturovať bez DPH, bude to oslobodené, len by som potrebovala poradiť, ktorý z nich si to budú uvádzať v daňovom priznaní DPH, či jeden, alebo sa to má deliť na pol. Poraďte mi, prosím Vás, kto viete. Ďakujem.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    sarmantna
    Súhlasím s Vašou odpoveďou pre Ester, mám podobnú otázku, prosím Vás o Váš názor. Fyzická osoba, plátca DPH vlastní nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov so svojou manželkou, ktorá je tiež fyzická osoba-plátca DPH. Nehnuteľnosť, ktorá nie je v majetku ani jedného z nich, prenajímajú neplátcovi DPH. Je mi jasné, že to budú fakturovať bez DPH, bude to oslobodené, len by som potrebovala poradiť, ktorý z nich si to budú uvádzať v daňovom priznaní DPH, či jeden, alebo sa to má deliť na pol. Poraďte mi, prosím Vás, kto viete. Ďakujem.
    Ako sa dohodnú §3/2/posledná veta, ak sa nedohodnú tak napoly.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.