Zavrieť

Porady

tehotná študentka denného štúdia a výživné na ňu

acco acco

acco je offline (nepripojený) acco

Prosím o radu:

Kamarátka - študentka 4. ročníka denného štúdia na vysokej škole (na jeseň bude mať 23 rokov) otehotnela, koncom júla by mala porodiť. Nie je isté, či dostane nejakú pomoc od otca svojho dieťaťa. Jej rodičia sú rozvedení, otec jej platí výživné. Mám niekoľko otázok:

1. Odkedy má nárok na rodičovský príspevok na dieťa?
2. Dokedy je jej otec povinný platiť výživné? Ak bude poberať rodičovský príspevok na svoje dieťa, má nárok aj na výživné na seba od svojho otca?
3. Je výživné viazané na denné štúdium? Ak nastúpi od septembra na externé štúdium, stratí nárok na výživné?

Pomôže mi čokoľvek, čo mi o tejto téme napíšete, prípadne ak mi doporučíte, kde by som sa dozvedela viac. Je mi jasné, že na výživné na svoje dieťa má nárok od jeho otca, výživné spomenuté v otázkach je myslené výživné na moju kamarátku.

Ďakujem.
Usporiadat
bobiku bobiku

bobiku je offline (nepripojený) bobiku

No je to zaujimavý problém. To či má nárok kamarátka na výživné by zaujímalo aj mna. V tom ti neporadím, ale viem s istotou, že ked prejde na externé štúdium tak určite nemá nárok na výživné. Rodičia sú povinný svoje dieťa živiť pokiaľ nie je schopné sa samo živiť. A stretla som sa s viacerými názormi. Niekto tvrdí, že je to bez obmedzenia veku a niekto zas, že sa to týka len nezaopatreného dieťaťa a to je do veku 26 rokov.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

1. Uz za mesiac, kedy sa dieta narodi
2. Pokial nie je schopna sa sama zivit. Rodicovsky prispevok nie je davka na dieta ale na matku dietata do 3 rokov, nic to vsak nemeni na skutocnosti naroku na vyzivne na nu. Dokonca /pravdepodobne matka ma stale narok na danovy bonus aj detske pridavky na nu, pokial je studentkou denneho studia/
3. nemala by /do 25 rokov nie/- myslim si, ale to sa treba presne popytat na socialke.
Mozno by bolo jednoduchsie pre nu poziadat si o individualny studijny plan a zostat na dennom studiu. Matkam ho zvyknu skoly povolovat bez problemov /samozrejme zavisi od typu skoly/
0 0
acco acco

acco je offline (nepripojený) acco

No tak to sú dve odlišné odpovede na to, či má nárok na výživné na seba od svojho otca, ak prejde na externé štúdium Ona kalkuluje teraz s každou korunou, hlavne chce ešte od otca dostaávať nejaké peniaze, aj keď ja neviem.... Myslíte, že ak by zostala na dennom štúdiu s individuálnym učebným plánom, že by jej bol povinný ešte platiť výživné aj keď bude dostávať rodičovský príspevok?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

acco Pozri príspevok
No tak to sú dve odlišné odpovede na to, či má nárok na výživné na seba od svojho otca, ak prejde na externé štúdium Ona kalkuluje teraz s každou korunou, hlavne chce ešte od otca dostaávať nejaké peniaze, aj keď ja neviem.... Myslíte, že ak by zostala na dennom štúdiu s individuálnym učebným plánom, že by jej bol povinný ešte platiť výživné aj keď bude dostávať rodičovský príspevok?
pozri bod 6 v tomto článku :


http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Arti...povinnost.html
0 0
acco acco

acco je offline (nepripojený) acco

Veronika podľa toho článku mi vychádza, žeby ju mal skôr živiť otec jej dieťaťa, ktorý ju do tejto nepríjemnej situácie dostal, ako jej otec:

"Slobodná matka sa počas tehotenstva a po narodení dieťaťa často dostáva do horšej osobnej i sociálnej situácie. V takomto prípade je otec dieťaťa povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov a najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom."

Jej otec je aj tak teraz nezamestnaný a napriek tomu jej posiela 83 eur mesačne, mne sa to nezdá celkom fér, že chce vymôcť výživné od neho. (dala ho k súdu a žiada 166 eur)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

acco Pozri príspevok
Veronika podľa toho článku mi vychádza, žeby ju mal skôr živiť otec jej dieťaťa, ktorý ju do tejto nepríjemnej situácie dostal, ako jej otec:

"Slobodná matka sa počas tehotenstva a po narodení dieťaťa často dostáva do horšej osobnej i sociálnej situácie. V takomto prípade je otec dieťaťa povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov a najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom."

Jej otec je aj tak teraz nezamestnaný a napriek tomu jej posiela 83 eur mesačne, mne sa to nezdá celkom fér, že chce vymôcť výživné od neho. (dala ho k súdu a žiada 166 eur)
nie jej vlastný otec, ale otec jej dieťaťa, u neho by si mala uplatniť príspevok na výživu
0 0
acco acco

acco je offline (nepripojený) acco

Veronika vieš mi poradiť aj nejaký predpis?

Kamoška volala na ÚPSVR, rodičovský prípsevok má nárok od narodenia dieťaťa, ale kto má platiť výživné, či jej otec, alebo otec jej dieťaťa, tak to jej nikto nevie povedať.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

acco Pozri príspevok
Veronika vieš mi poradiť aj nejaký predpis?

Kamoška volala na ÚPSVR, rodičovský prípsevok má nárok od narodenia dieťaťa, ale kto má platiť výživné, či jej otec, alebo otec jej dieťaťa, tak to jej nikto nevie povedať.
§ 74 Zákona o rodine č. 36/2005 Zb.

https://data.juls.savba.sk/std/prisp...ydatej%20matke

Zadaj si do google príspevok nevydatej matke, nájdeš viac informácii ...
0 0
acco acco

acco je offline (nepripojený) acco

Veronika našla som, že otec dieťaťa je povinný platiť príspevok na výživu a úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom nevydatej matke, najdlhšie po dobu 2 rokov a najneskôr odo dňa pôrodu.

Nikde však neviem nájsť, či je otec povinný prispievať výživným nevydatej dcére s dieťaťom, ak je stále študentkou, či už denného, alebo externého štúdia na vysokej škole
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Acco,
a čím si to kamarátkin otec zaslúžil, že ho dala na súd? On jej platí výživné 83 eur, a ona chce viac?

Mám známych, ktorý sa vzali počas štúdia na VŠ, počas ktorého sa im narodili dve deti. Rodičia oboch známych boli povinný platiť im tzv. výživné ( tj. ak to aplikujem na tvoju známu tak ak jej otec dáva 83 eur tak aj mama by jej mala prispievať 83 eur ), dalej dostávala známa rodičovský príspevok a ešte im na rodinu do životného minima doplácal UP. Samozrejme, vtedy sa trošku ináč posudzovala hmotná núdza, teraz by taký nárok nemali.
Nárok na výživné od rodičov má len ak bude na dennom štúdiu na vysokej škole.

Takže tvoja známa môže získať podľa mňa ( ked tak ráta peniažky pred pôrodom ) ak bude na dennom štúdiu:
1. peniaze od svojho otca ako výživné
2. peniaze od svojej matky ako výživné + prídavok čo berie na kamarátku
3. výživné od otca nenarodeného dieťaťa
4. prídavok na dieťa
5. a v neposlednom rade výživné teda príspevok na seba od otca dieťaťa ako sa píše v zákone Zákon č. 36/2005 Z. z. o rodine, §74 tj. Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.

Nemyslím, že je fér od tvojej kamarátky ťahať peniaze len od svojho otca, ktorý aj napriek tomu že stratil prácu sa ju snaží podporovať. Predsa jej otec ju nedostal do druhého stavu, a kamarátke má pomôcť ten kto sa o to pričinil.

Ale pokiaľ by známa odišla zo školy alebo prestúpila na externú formu štúdia, a jej otec by to dal na súd tak žiaden súd by ho neprinútil platiť. Lebo prestane tým byť tvoja kamarátka nezaopatrením dieťaťom.
0 0
acco acco

acco je offline (nepripojený) acco

Xanti súhlasím s Tebou a s odstupom času musím povedať, že mojej kámoške sa to už celkom vymklo z rúk.
Jej otec sa na súde bráni zvýšeniu výživného, lebo je stále nezamestnaný. Ona v snahe vytrieskať z neho nejaké peniaze zatajila výživné, čo jej dával do rúk posledné tri roky cez prázdniny, keď bývala u neho. On sa za to naštval a od júla, kedy sa jej narodil syn jej prestal výživné platiť celkom a podal na súd žiadosť o zrušenie. Súd ešte nerozhodol.
Ja sa jej teda čudujem, lebo od júna žije s otcom svojho dieťaťa, dieťa má dokonca po ňom aj priezvisko, svojho otca si celkom pohnevala, už spolu ani nekomunikujú. Ja sem tam, keď mám čas, tak hľadám po nete nejaké rady ohľadom toho, ale nič som nenašla, je to komplikovaný prípad.
Sama som zvedavá, či jej otcovi ešte určia nejaké výživné, alebo mu ho zrušia.
0 0
acco acco

acco je offline (nepripojený) acco

Xanti ak tomu ale správne rozumiem, ak kamoška zostane na dennom štúdiu, tak musí dostávať výživné na seba od oboch svojich rodičov a od otca svojho dieťaťa, výživné na svoje dieťa od jeho otca, rodinné prídavky na seba a na svoje dieťa a rodičovský príspevok?

Aj ak žije v spoločnej domácnosti s otcom svojho dieťaťa?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

acco Pozri príspevok
Xanti ak tomu ale správne rozumiem, ak kamoška zostane na dennom štúdiu, tak musí dostávať výživné na seba od oboch svojich rodičov a od otca svojho dieťaťa, výživné na svoje dieťa od jeho otca, rodinné prídavky na seba a na svoje dieťa a rodičovský príspevok?

Aj ak žije v spoločnej domácnosti s otcom svojho dieťaťa?
No podla mňa má vyživovaciu povinnosť voči nej ako študentke denného štúdia aj jej matka, nakoľko s nou už nebýva v spoločnej domácnosti.
A otázka je či musí, veľa záleží od rozhodnutia súdu. Čo rozhodne o tom výživnom od otca.
Ak kamoška býva s otcom svojho dieťaťa v spoločnej domácnosti, tak on ju podporuje predpokladám a aj jej dieťa. Ale môže mať určené výživné pre prípade, že sa rozíde s priateľom.

No a výživné by mala v tom prípade žiadať aj od matky ak ostane na dennom študiu. A nebýva s ňou. Šak je pohádaná s otcom, môže byť aj s matkou. Ale mali by sa rovným dielom otec aj matka podielať na jej výžive, nakoľko nebýva ani s jedným a je nezaopatrením dieťaťom.

Kamoška to riadne posrala, len aby niečo dostala lebo kludne súd môže jej otcovi určiť výživné v sume bajočko 25 € mesačne. Lebo nechcem byť hnusná, ale bola tá tvoja kamoška riadna mrcha na otca.
0 0
acco acco

acco je offline (nepripojený) acco

Xanti súhlasím, že to riadne po..... a pritom má takého super otca, ten by jej aj modré z neba zniesol. Aj tá jeho nová manželka je fajn, celý čas sa snažila si ju získať, ja neviem, prečo ju tak neznáša.... Ale kamoška dostáva rady od svojej matky a tá je taká mrcha...
Uvidíme, ako to dopadne. Som prekvapená, že na internete je toho ohľadom takéhoto prípadu tak málo.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

acco Pozri príspevok
Xanti súhlasím, že to riadne po..... a pritom má takého super otca, ten by jej aj modré z neba zniesol. Aj tá jeho nová manželka je fajn, celý čas sa snažila si ju získať, ja neviem, prečo ju tak neznáša.... Ale kamoška dostáva rady od svojej matky a tá je taká mrcha...
Uvidíme, ako to dopadne. Som prekvapená, že na internete je toho ohľadom takéhoto prípadu tak málo.
Vieš je to dosť komplikované, a myslím že sa to rieši vždy individuálne. Preto nevieš nič nájsť na nete. A čo sa týka kamošky, tak by mala mať rozum. Mala podporu od otca a aj nejaké peniaze a teraz nemá nič lebo chcela prečúrať systém. Daj potom vedieť ako dopadla na súde s otcom. Som na to celkom zvedavá a možno to niekomu do budúcna pomôže ( prepáč som krutá, aby nebol lakomí ).
0 0
acco acco

acco je offline (nepripojený) acco

Xanti určite dám vedieť, prípadne, ak ešte niekto máte nejakú radu, alebo skúsenosti, tak sem s nimi .
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

acco, otec dieťaťa študentky je tiež študent, alebo už má príjem ?
0 0
acco acco

acco je offline (nepripojený) acco

On je normálne zamestnaný.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

acco Pozri príspevok
On je normálne zamestnaný.
V prísp. č. 9 som ti dala odkaz na § 74 Zákona o rodine.

Pre svojho otca zostane študentka naďalej nezaopatreným dieťaťom, ale narodenie vlastného dieťaťa nie je dôvodom, aby požadovala zvýšenie výživného od svojho otca. Ten však bez rozhodnutia súdu - pokial bude v štúdiu pokračovať, nesmie prestať platiť výživné.

Výživné na dieťa aj seba v zmysle § 74 Zákona o rodine si musí študentka uplatniť u otca svojho dieťaťa.
0 0
acco acco

acco je offline (nepripojený) acco

Veronika on jej ale prestal platiť a zároveň požiadal o zrušenie. Bude jej musieť tie peniaze doplatiť?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať