Na zrušenie a zánik verejnej obchodnej spoločnosti platia všeobecné ust. § 68 až 75 Obch. z., ktoré sú doplnené ešte o ust. § 88 – 92 Obch. z., vrátane novelizácie § 88 a úplne nového ust. § 88a Obch. z. K zrušeniu verejnej obchodnej spoločnosti dochádza okrem prípadov podľa § 68 Obch. z. aj v prípadoch uvedených pod písm. a) až h) ods. 1 § 88, ktoré doplnila novela ešte o ďalší dôvod, označený pod písm. g), a to vydaním exekučného príkazu na podiel spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti.
– ods. 2 Zákon tak rieši situáciu, ktorá nastane po zomrelých spoločníkoch, fyzických osobách, pričom ich podiel na verejnej obchodnej spoločnosti je predmetom dedenia. Dedičia sa stávajú spoločníkmi spoločnosti okamihom smrti poručiteľa, t.j. spoločníka. S takýmto právnym nástupníctvom by však musela spoločenská zmluva počítať a musela by ho pripustiť. Inak smrť spoločníka má za následok zrušenie spoločnosti. Z osobnej povahy spoločnosti totiž vyplýva, že je prepojená s určitými konkrétnymi osobami a ak sú len dvaja spoločníci, z ktorých jeden zomrie, má táto skutočnosť za následok zrušenie verejnej obchodnej spoločnosti. Práve preto novela konkretizuje a zdôrazňuje pre prípad, že by danú situáciu spoločenská zmluva neriešila skutočnosť, že po smrti spoločníka musia zostať v spoločnosti ďalší dvaja spoločníci. Aj samotné vydanie exekučného príkazu na podiel spoločníka znamená, že uznesením nariadenou exekúciou môžu nastať následky výkonu tohto práva voči jednému spoločníkovi a môže dôjsť k vyplateniu podielu spoločníka tretej osobe. Podiel by zrejme zodpovedal pri 2-člennej spoločnosti výške vyrovnacieho podielu. Ak by však bola právoplatným rozhodnutím súdu exekúcia zastavená, má spoločnosť nárok na vrátenie tohto podielu. Zákon upravuje možnosť dohody zostávajúcich spoločníkov o tom, že sa spoločenská zmluva zmení a bude spoločnosť trvať aj bez spoločníka, ktorého sa dôvod zániku týka – [ods. 1 písm. a), c), d), e) a f) § 88]. Novela dopĺňa lehotu, v ktorej je potrebné túto zmenu spoločenskej zmluvy vykonať, a to v lehote 3 mesiacov od zrušenia spoločnosti, inak toto právo zaniká a spoločnosť musí vstúpiť do likvidácie. Ide o prekluzívnu lehotu, ktorá má za následok zánik tohto práva.
– ods. 3 Vyhlásenie konkurzu je všeobecný dôvod zrušenia obchodnej spoločnosti podľa § 68 Obch. z., avšak ide o konkurz na majetok spoločnosti. Ak sa vyhlási konkurz na majetok jedného spoločníka, znamená to zrušenie celej spoločnosti. Zákon v ods. 2 umožňuje spoločníkom dohodnúť sa na ďalšom trvaní spoločnosti aj bez spoločníka na majetok ktorého bol konkurz vyhlásený. V takom prípade by spoločník obdržal vyrovnávací podiel podľa § 61 ods. 2 a 3 a § 89 Obch. z. a ten by sa stal súčasťou konkurznej podstaty. Novela v tomto ust. dopĺňa možnosti pre obnovenie účasti spoločníka, na ktorého síce bol vyhlásený konkurz a ktorému už mohol byť vyplatený aj vyrovnávací podiel, avšak došlo k právoplatnému zrušeniu konkurzu súdom.
Aj v ust. ods. 4 je daná možnosť zmeny spoločenskej zmluvy na základe dohody spoločníkov o tom, že ak aj bola verejná obchodná spoločnosť zrušená z dôvodu podľa písm. e) alebo f), avšak ešte nebola vymazaná z obchodného registra, bude trvať naďalej.