Zavrieť

Porady

VÝROČIA , ÚMRTIA , VÝZNAMNÉ UDALOSTI

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Do tejto témy by bolo dobré zadávať tieto skutočnosti z prostredia významných osobností .

P.S. :
Podotýkam a zdôrazňujem slovo významných ...
Naposledy upravil buchač : 30.05.09 at 18:41
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ivuliatko ivuliatko

ivuliatko je offline (nepripojený) ivuliatko

medúza medzi čučoriedkami (Július Satinský: "ČUČORIEDKY = dievčatá od 15 do 25 rokov, MEDÚZY od 30 do 80 a po osemdesiatke sú STARÉ PRAŽENICE, ktoré majú obrovský zmysel pre humor a o svete si myslia svoje"). ...viac
Dnes si pripomíname 105. výročie narodenia Františka Filipovského (1907 - 1993)

http://www.csfd.cz/tvurce/932-frantisek-filipovsky/
7 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

7 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

7 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety



1963Ivana Chýlková, česká herečka
http://www.halo.sk/clanky/09/stale-krasna-gwyneth-paltrow-dnes-oslavuje-styridsiatku.html
Naposledy upravil Tweety : 27.09.12 at 19:11
7 0
ivuliatko ivuliatko

ivuliatko je offline (nepripojený) ivuliatko

medúza medzi čučoriedkami (Július Satinský: "ČUČORIEDKY = dievčatá od 15 do 25 rokov, MEDÚZY od 30 do 80 a po osemdesiatke sú STARÉ PRAŽENICE, ktoré majú obrovský zmysel pre humor a o svete si myslia svoje"). ...viac
... a presne o 10 rokov neskôr Brigitte Bardot (78)

7 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake



Tony Curtis
29. septemberTony Curtis, americký herec (* 1925)


..Tony Curtis and Jamie Lee Curtis /dcéra/
7 0
ivuliatko ivuliatko

ivuliatko je offline (nepripojený) ivuliatko

medúza medzi čučoriedkami (Július Satinský: "ČUČORIEDKY = dievčatá od 15 do 25 rokov, MEDÚZY od 30 do 80 a po osemdesiatke sú STARÉ PRAŽENICE, ktoré majú obrovský zmysel pre humor a o svete si myslia svoje"). ...viac
dnes si pripomíname 250. výročie narodenia Antona Bernoláka (1762 - 1813)



...je to on, je to on, mého srdce šampión... trnafčina moja rodná... píš jako počuješ

P. S.: opravujem - narodil sa 3. októbra, Wikipedia v tom má zase guláš, je zaradený v zozname výročí aj 1., aj 3. októbra
Naposledy upravil ivuliatko : 03.10.12 at 05:57
7 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...


John Lennon - * 9.október 1940 - † 8. december 1980
7 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

7 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

7 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

7 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Dnešný deň je dňom výročia narodenia jedného z najznámejších moreplavcov Jamesa Cooka (*27. 10. 1728).
Kniha Kapitáni fregát, ktorá pútavým dobrodružným, ale aj faktografickým spôsobom opisuje objaviteľské plavby niektorých svetoznámych kapitánov fregát a medzi nimi aj tri plavby Jamesa Cooka okolo sveta, ma v mladosti fascinovala. Po mnohých rokoch som ju opäť vytiahla z poličky a už sa teším na jej čítanie.

http://sk.wikipedia.org/wiki/James_Cook


Plavby Jamesa Cooka. Prvá plavba je vyznačená červenou, druhá zelenou, a tretia modrou farbou.
7 0
ivuliatko ivuliatko

ivuliatko je offline (nepripojený) ivuliatko

medúza medzi čučoriedkami (Július Satinský: "ČUČORIEDKY = dievčatá od 15 do 25 rokov, MEDÚZY od 30 do 80 a po osemdesiatke sú STARÉ PRAŽENICE, ktoré majú obrovský zmysel pre humor a o svete si myslia svoje"). ...viac
28. októbra sa narodili Ján Chalupka (1791 - 1871), Ľudovít Štúr (1815 - 1856), významný slovenský historik a spisovateľ Matúš Kučera má dnes jubileum - 80 rokov

Naposledy upravil ivuliatko : 28.10.12 at 14:45
7 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

7 0
ivuliatko ivuliatko

ivuliatko je offline (nepripojený) ivuliatko

medúza medzi čučoriedkami (Július Satinský: "ČUČORIEDKY = dievčatá od 15 do 25 rokov, MEDÚZY od 30 do 80 a po osemdesiatke sú STARÉ PRAŽENICE, ktoré majú obrovský zmysel pre humor a o svete si myslia svoje"). ...viac
Kuk do Česka - 1. novembra sa narodili Radovan Lukavský (1919 - 2008), Marta Kubišová (70) a Pavel Zedníček (63)

7 0
ivuliatko ivuliatko

ivuliatko je offline (nepripojený) ivuliatko

medúza medzi čučoriedkami (Július Satinský: "ČUČORIEDKY = dievčatá od 15 do 25 rokov, MEDÚZY od 30 do 80 a po osemdesiatke sú STARÉ PRAŽENICE, ktoré majú obrovský zmysel pre humor a o svete si myslia svoje"). ...viac
4. novembra sa narodil Martin Hattala (1821 - 1903) - stredoškolský a univerzitný pedagóg, rímskokatolícky teológ a lingvista, ktorý sa do histórie zapísal ako reformátor štúrovskej slovenčiny, s Michalom Miloslavom Hodžom zaviedol takzvanú hodžovsko-hattalovskú reformu, ktorou sa zaviedol do kodifikovanej (spisovnej) slovenčiny etymologický princíp.



Toto je, prosím pekne, hlavný páchateľ ypsilonu v slovenčine!!! Pôvodca utrpenia celých generácií Slovákov

Raz som dala deviatakom písať sloh na tému "Keby som mal superschopnosti" (supersluch, röntgenový zrak, čítanie myšlienok, neviditeľnosť, lietanie, cestovanie v čase...), jeden si vybral cestovanie v čase a napísal: "Išiel by som do roku 1852 a zabil by som Hattalu."
7 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Jean Gabin (vlastným menom Jean-Alexis Moncorgé)

*17. 5. 1904 - †15. 11. 1976


7 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Dnes je aj výročie narodenia "otca" Toma Sawyera a Huckleberryho Finna, amerického spisovateľa Marka Twaina (vlastným menom Samuel Langhorne Clemens), ktorý sa narodil 30. 11. 1835 a zomrel 21. 4. 1910.

Viaceré jeho knižky patrili v mojom detstve medzi obľúbené, okrem dobrodružstiev Toma a Huckleberryho som sa často rada vracala k "Princovi a žobrákovi"...


(http://sk.wikipedia.org/wiki/Mark_Twain)
Naposledy upravil luja5 : 30.11.12 at 11:06
7 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Daniel Hevier / spisovatelia / vydavatelia

Daniel Hevier
spisovateľ

* 06.12.1955 Bratislava
vzdelanie
Do základnej školy a do gymnázia chodil v Prievidzi. Po maturite roku 1974 študoval estetickú výchovu a slovenský jazyk na Filozofickej fakulte UK v Bratislave.
životopis
Vyrastal v učiteľskej rodine. Už počas vysokoškolského štúdia začal pracovať ako redaktor literárnej redakcie Slovenského rozhlasu v Bratislave. V rokoch 1982 - 1989 pôsobil ako profesionálny spisovateľ v slobodnom povolaní. V rokoch 1989 - 1992 pracoval ako šéfredaktor vydavateľstva Mladé letá. Od roku 1991 vedie vlastné vydavateľstvo Hevi v Bratislave, v ktorom zatiaľ vyšlo viac ako 100 titulov.
Básnicky debutoval Daniel Hevier v roku 1974 zbierkou poézie Motýlí kolotoč. Je autorom takmer stovky kníh, s poéziou, prózou, esejmi, píše básne pre deti, rozprávky, venuje sa prekladom, autorským antológiam pre dospelých i deti... Viaceré jeho knihy boli preložené do cudzích jazykov. Je členom slovenského PEN klubu.
Spisovateľ sa prejavil aj ako textár. Je autorom viacerých známich textov piesní. Z jeho pera vyšli texty pre skupinu Team (Pieseň pre nesmelých, Severanka, Držím ti miesto), ale aj pre skupinu Avion Františka Grigláka.
Píše tiež divadelné a rozhlasové hry, libretá muzikálov, filmové a televízne scenáre, scenáre pre multimediálne projekty, spolupracuje s rozhlasom, televíziou, prekladá z angličtiny.
7 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať