Zavrieť

Porady

Dedičstvo maloletej

Poraďte mi prosím.
pred 11 rokmi mi tragicky zahynul manžel pri autonehode.Ostala mi po nom dcéra. Pred rokom zomrel aj jeho otec a teraz bolo dedičske konanie. Dedit majú jeho dve deti a moja dcéra, t.j.vnučka. Ja som ju mala zastupovat na dedicskom konani. Chcela som dedicstvo odmietnut,notar mi vsak oznamil,ze to nemozem. Ako je to vlastne, mozem alebo nemozem dedicstvo maloletej odmietnut? Podpisala som zdedeny majetok a aj dlh, lebo mi bolo povedane ze inu moznost nemam. Dalej sa chcem opytat ci maloleta nie je oslobodena od poplatkov notarovi? Ako je to s dlhom? Co ak by sa ozvala este nejaka spolocnost koli dlhu, a ten nebol zapisany do dedicstva? Musela by som ho uhradit?
Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Dlhy sa dedia len do vyska zdedeneho majetku.
    A naozaj za maloletu nemozes odmietnut dedicstvo.

    fresco je offline (nepripojený) fresco

    fresco
    ...A kto platí poplatky notárovi, keď dedička je maloletá a dedičstvo sa nedá predať? ( iba po schválení súdom)

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    fresco Pozri príspevok
    Dedit majú jeho dve deti a moja dcéra, t.j.vnučka. Ja som ju mala zastupovat na dedicskom konani. Chcela som dedicstvo odmietnut,notar mi vsak oznamil,ze to nemozem. Ako je to vlastne, mozem alebo nemozem dedicstvo maloletej odmietnut? Dakujem.
    Ako zákonný zástupca dcéry, máš celkom určite právo odmietnuť za ňu dedičstvo. Nikde v Občianskom zákonníku, a ani v iných predpisoch upravujúcich otázky dedenia, nie je táto možnosť zakázaná alebo vylúčená. Na druhej strane, takýto právny úkon by musel schváliť za maloletého súd podľa § 28 Obč.zák., pretože odmietnutie dedičstva nie je bežnou vecou. Notárka Ťa preto neinformovala správne. Urobila to zrejme preto, aby si zjednodušila celý priebeh konania. Ak by si totiž odmietla dedičstvo za dcéru, musela by ona žiadať o schválenie právneho úkonu za maloletého ( z úradnej povinnosti), čím by sa jej konanie predĺžilo a skomplikovalo. Jednoduchšie je povedať, že sa nedá. A osobne si myslím, že súd by takýto právny úkon schválil, ak dedičstvo je predĺžené.

    fresco je offline (nepripojený) fresco

    fresco
    ...zaujímalo by ma, či sa môže ozvať veriteľská spoločnosť po dedičskom konaní a akú má šancu vymôcť dlh od dedičov ak na dedičskom konaní nebola táto skutočnosť zaznamenaná??

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.