Zavrieť

Porady

Založenie bytu bez súhlasu jeho majiteľa?

Vsetkych Vas srdecne zdravim. Rad by som s Vami prebral jednu vec co ma dos tvyviedla z miery. Byvam s priatelkou v dvoj izb. byte v stvor poch bytovke pri ZV. Jedna sa mi o takyto problem. Vlastnikom bytu je priatelka. Na poslednej schodzi prisiel dovernik z genialnym napadom, ze sa ide zateplovat dom vonkajsia fasada za cca 1,3 mil. Je to jednoduche zoberieme uver a zaplatime firmu. Az na to, ze do zabezpeky chce dat vsetky byty resp. cely dom a kazdy vlastnik bytu bude splacat po dobu 30 tich rokov po 1000 sk cca 33 eur No mne aj prietelke sa to zda jednak prehnane pretoze byvame v strednom byte a za zateplenie nasho bytu splacat 15 rokov po spominanej ciastke a hlavne rucit bytom je neprijatelne. To este nemame ani plastove okna a za 360000 (suma po dobu splacania) az sa mi toci hlava mozeme mat okna aj komplet komfortne zariadeny byt. No dobre, ale co ma uz ozaj nastvalo je, ked mi priatelka povedala, ze jej dovernik oznamil vraj uz sa robi projekt a je definitivne rozhodnute. Ale ved ona ziaden suhlas nedala!!! Predsa nikto nevie co ho moze v zivote stretnut (strata zamestania, zdravotne problemy atd.) Ako si moze bez jej suhlasu dat do zabezpeky jej majetok? Je to normalne? Inak mimochodom na poslednej schodzi ludia z jeho navrhu ocividne nadseny neboli a nevieme o tom, ze by to bol niekto odsuhlasil. Mozno kazdemu invidualne povie, ze je uz rozhodnute a ludia si asi povediano uz asi rozhodli viaceri tak sa pridam nic ine mi neostava. Aky je postup v takychto pripadoch, pri takejto zabezpeke? Dakujem a prepacte ak je toho na Vas vela
Naposledy upravil mackojojo : 08.06.09 at 19:02
Usporiadat
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
mackojojo Pozri príspevok
Vsetkych Vas srdecne zdravim. Rad by som s Vami prebral jednu vec co ma dos tvyviedla z miery. Byvam s priatelkou v dvoj izb. byte v stvor poch bytovke pri ZV. Jedna sa mi o takyto problem. Vlastnikom bytu je priatelka. Na poslednej schodzi prisiel dovernik z genialnym napadom, ze sa ide zateplovat dom vonkajsia fasada za cca 1,3 mil. Je to jednoduche zoberieme uver a zaplatime firmu. Az na to, ze do zabezpeky chce dat vsetky byty resp. cely dom a kazdy vlastnik bytu bude splacat po dobu 30 tich rokov po 1000 sk cca 33 eur No mne aj prietelke sa to zda jednak prehnane pretoze byvame v strednom byte a za zateplenie nasho bytu splacat 15 rokov po spominanej ciastke a hlavne rucit bytom je neprijatelne. To este nemame ani plastove okna a za 360000 (suma po dobu splacania) az sa mi toci hlava mozeme mat okna aj komplet komfortne zariadeny byt. No dobre, ale co ma uz ozaj nastvalo je, ked mi priatelka povedala, ze jej dovernik oznamil vraj uz sa robi projekt a je definitivne rozhodnute. Ale ved ona ziaden suhlas nedala!!! Predsa nikto nevie co ho moze v zivote stretnut (strata zamestania, zdravotne problemy atd.) Ako si moze bez jej suhlasu dat do zabezpeky jej majetok? Je to normalne? Inak mimochodom na poslednej schodzi ludia z jeho navrhu ocividne nadseny neboli a nevieme o tom, ze by to bol niekto odsuhlasil. Mozno kazdemu invidualne povie, ze je uz rozhodnute a ludia si asi povediano uz asi rozhodli viaceri tak sa pridam nic ine mi neostava. Aky je postup v takychto pripadoch, pri takejto zabezpeke? Dakujem a prepacte ak je toho na Vas vela
Takže ja iba tolko:
1. Existuju banky, čo poskytuju uvery na obnovu bytoveho fondu a stačí ručenie fondom opráv
2. Platiť za úver sa má/musí takto: každý vlastník bytu odvádza do fondu opráv mesačne sumu, ktorá sa odvíja od podlahovej plochy bytu. Za velky byt viac a za menší byt menej. Z fondu opráv sa bude splácať úver. Mesačná čiastka odvedená do fondu opráv by mala pokrývať mesačnú splátku úveru banke a treba aj rezervu navyše. Nemôže platiť, že za úver budete všetci platiť rovnako. Kto nechce veľký byt, nech ho predá.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Deganova Deganova

Deganova je offline (nepripojený) Deganova

Ak úver neodsúhlasila 2/3 väčšina a nie je o tom zápisnica, ktorá sa musí predložiť k úveru, tak úver nemôžete vybavovať. V prípade úveru nie je potrebné založiť byty, ručí sa fondom opráv. Záruku puskytujú už takmer všetky banky, nám sa najviac oplatilo v SZRB.
0 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

rucenie uveru moze byt rozne, t.j. aj fondom, aj bytmi, zalezi od podmienok banky, najvyhodnejsi je samozrejme SFRB, no su aj ine vyhodne uvery z bank a stavebnych sporitelni

Rozhodovanie o uvere sa riadi:

182/1993 Z.z. o vlastnictve bytov a nebytovych priestorov

Ak vlastnici bytov rozhoduju o uvere a zabezpeceni uveru, tiez o vstavbe, nadstavbe atd., rozhoduje sa vzdy 2/3 vacsinou hlasov VSETKYCH vlastnikov bytov a toto hlasovanie nemoze byt pisomne,
prehlasovany vlastnik ma pravo do 15 dni od oznamenia vysledku hlasovania obratit sa na sud, inak jeho pravo zanika, ak sa vlastnik nemohol dozvediet o vysledku hlasovania, ma pravo sa obratit na sud najneskor do 3. mesiacov od hlasovania, inak jeho pravo zanika
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Bez Vášho súhlasu Vám byt nemože nikto založiť a na tom nezmení nič ani žiadna schodza ani nič- za teba V TOMTO NEMOŽE ROZHODNÚŤ NIKTO...-toto ani nemože byť predmetom žiadneho hlasovania-takže pokoj, nič nepodpisuj a nemáš sa čoho báť...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

duves Pozri príspevok
Takže ja iba tolko:
1. Existuju banky, čo poskytuju uvery na obnovu bytoveho fondu a stačí ručenie fondom opráv
2. Platiť za úver sa má/musí takto: každý vlastník bytu odvádza do fondu opráv mesačne sumu, ktorá sa odvíja od podlahovej plochy bytu. Za velky byt viac a za menší byt menej. Z fondu opráv sa bude splácať úver. Mesačná čiastka odvedená do fondu opráv by mala pokrývať mesačnú splátku úveru banke a treba aj rezervu navyše. Nemôže platiť, že za úver budete všetci platiť rovnako. Kto nechce veľký byt, nech ho predá.
Duves, ale zadávateľ sa pýtal na inú vec a byt mu nemože založiť bez jeho súhlasu nikto...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

mackojojo Pozri príspevok
Vsetkych Vas srdecne zdravim. Rad by som s Vami prebral jednu vec co ma dos tvyviedla z miery. Byvam s priatelkou v dvoj izb. byte v stvor poch bytovke pri ZV. Jedna sa mi o takyto problem. Vlastnikom bytu je priatelka. Na poslednej schodzi prisiel dovernik z genialnym napadom, ze sa ide zateplovat dom vonkajsia fasada za cca 1,3 mil. Je to jednoduche zoberieme uver a zaplatime firmu. Az na to, ze do zabezpeky chce dat vsetky byty resp. cely dom a kazdy vlastnik bytu bude splacat po dobu 30 tich rokov po 1000 sk cca 33 eur No mne aj prietelke sa to zda jednak prehnane pretoze byvame v strednom byte a za zateplenie nasho bytu splacat 15 rokov po spominanej ciastke a hlavne rucit bytom je neprijatelne. To este nemame ani plastove okna a za 360000 (suma po dobu splacania) az sa mi toci hlava mozeme mat okna aj komplet komfortne zariadeny byt. No dobre, ale co ma uz ozaj nastvalo je, ked mi priatelka povedala, ze jej dovernik oznamil vraj uz sa robi projekt a je definitivne rozhodnute. Ale ved ona ziaden suhlas nedala!!! Predsa nikto nevie co ho moze v zivote stretnut (strata zamestania, zdravotne problemy atd.) Ako si moze bez jej suhlasu dat do zabezpeky jej majetok? Je to normalne? Inak mimochodom na poslednej schodzi ludia z jeho navrhu ocividne nadseny neboli a nevieme o tom, ze by to bol niekto odsuhlasil. Mozno kazdemu invidualne povie, ze je uz rozhodnute a ludia si asi povediano uz asi rozhodli viaceri tak sa pridam nic ine mi neostava. Aky je postup v takychto pripadoch, pri takejto zabezpeke? Dakujem a prepacte ak je toho na Vas vela
Ak by sa aj ten domový doverník pokúsil nejakým sposobom dať váš byt do zábezpeky-okamžite treba konať a podať naňho trestné oznámenie...
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Stanislav 1975 Pozri príspevok
Duves, ale zadávateľ sa pýtal na inú vec a byt mu nemože založiť bez jeho súhlasu nikto...
To je v pohode. Určite by som v dome navrhol vybaviť úver bez potreby založiť byt/y pre banku. Preto som reagoval tak, lebo spomínať legislatívu vec nerieši. Založiť byty pre úver na obnovu bytoveho fondu nie je dobre riešenie. Aj keby to bolo v zmysle zákona.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Zo zákona máte byt založený v prospech spoločenstva alebo ostatných vlastníkov. To znamená, že ak nebudete úver splácať do fondu, môžete o byt prísť aj tak.

Banke sa spláca úver z fondu. Ak by chcela realizovať záložné právo na byty, to by znamenalo, že sa nerealizujú splátky z fondu. Tak čo ďalej - mohla by predať všetky byty? Alebo si vyberie, ktorý chce? Ak by ste boli spoludlžníci, môže dlh vyžadovať od hociktorého z vás. Ona nemusí ani vedieť, kto do fondu neplatí, ani nemôže rozhodovať o trestaní jedného. Mohla by si vybrať byt, ktorý sa jej najľahšie predá. Mne sa zdá založenie bytov pre banku veľmi čudné.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Mária27 Pozri príspevok
Zo zákona máte byt založený v prospech spoločenstva alebo ostatných vlastníkov. To znamená, že ak nebudete úver splácať do fondu, môžete o byt prísť aj tak.

Banke sa spláca úver z fondu. Ak by chcela realizovať záložné právo na byty, to by znamenalo, že sa nerealizujú splátky z fondu. Tak čo ďalej - mohla by predať všetky byty? Alebo si vyberie, ktorý chce? Ak by ste boli spoludlžníci, môže dlh vyžadovať od hociktorého z vás. Ona nemusí ani vedieť, kto do fondu neplatí, ani nemôže rozhodovať o trestaní jedného. Mohla by si vybrať byt, ktorý sa jej najľahšie predá. Mne sa zdá založenie bytov pre banku veľmi čudné.
Maji neviem,ale ak na súde dokáže, že on platí do fondu, však predsa mu byt nemožu zobrať,ja neviem-zdá sa mi to zvláštne, že by si mohla banka nárokovať tú čiastku od kohokoľvek, však v tej zmluve musí byť nejaká klauzula, že dlžia nejakým pomerným systémom-či sa mýlim?
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Mária27 Pozri príspevok
Zo zákona máte byt založený v prospech spoločenstva alebo ostatných vlastníkov. To znamená, že ak nebudete úver splácať do fondu, môžete o byt prísť aj tak.

Banke sa spláca úver z fondu. Ak by chcela realizovať záložné právo na byty, to by znamenalo, že sa nerealizujú splátky z fondu. Tak čo ďalej - mohla by predať všetky byty? Alebo si vyberie, ktorý chce? Ak by ste boli spoludlžníci, môže dlh vyžadovať od hociktorého z vás. Ona nemusí ani vedieť, kto do fondu neplatí, ani nemôže rozhodovať o trestaní jedného. Mohla by si vybrať byt, ktorý sa jej najľahšie predá. Mne sa zdá založenie bytov pre banku veľmi čudné.
No kedysi to tak banky robili. Požadovalio založiť minimalne taky počet bytov, ktorych realna predajna hodnota (ich súčet) by postačila pokryť pohladavku banky. Čiže nie všetky byty.
Teraz stačí bankám záložné právo (registrované) na fond opráv. No myslím si, že pred poskytnutím úveru požadujú nahliadnuť do výkazov u správcu a presvedčiť sa, že v dome nie je/sú neplatič/i. Zvyčajne ešte požadujú uložiť a vinkulovať objem prostriedkov vo výške 3 mesačných splátok u nich na účte ako poistku pre prípad, že by sa stali neočakávané situácie a splátka by nebola včas uhradená (PSS, a.s.).
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Kedysi bol majiteľom celého domu jeden vlastník a záložné právo bolo na byty, ktoré nemali splatenú anuitu. Okrem toho nebol zákon o vlastníctve bytov.
Máte práve v tejto banke výhodnejší úver?
Naposledy upravil Mária27 : 08.06.09 at 22:51
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Mária27 Pozri príspevok
Zo zákona máte byt založený v prospech spoločenstva alebo ostatných vlastníkov. To znamená, že ak nebudete úver splácať do fondu, môžete o byt prísť aj tak.
Toto ma zaujalo, lebo pravdepodobne nám náš správca chce navrhúť, aby sme si toto zákonné záložné právo dali vyznačiť na katastri všetky byty.

Je to bežné, môže to spôsobovať nejaké problémy napríklad pri predaji, alebo je to dobré riešenie pre istotu?
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

Lotarka Pozri príspevok
Toto ma zaujalo, lebo pravdepodobne nám náš správca chce navrhúť, aby sme si toto zákonné záložné právo dali vyznačiť na katastri všetky byty.

Je to bežné, môže to spôsobovať nejaké problémy napríklad pri predaji, alebo je to dobré riešenie pre istotu?
Ako chceš,ale ja by som na tvojom mieste nedal podpis na žiadne záložné právo na byt-samozrejme, že by si mala problémy pri predaji bytu-neviem, či by ti niekto kúpil byt s takýmto záložným právom...
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Lotarka Pozri príspevok
Toto ma zaujalo, lebo pravdepodobne nám náš správca chce navrhúť, aby sme si toto zákonné záložné právo dali vyznačiť na katastri všetky byty.

Je to bežné, môže to spôsobovať nejaké problémy napríklad pri predaji, alebo je to dobré riešenie pre istotu?
Je to zákonné záložné právo, t.j. vlastník bytu ani nemá možnosť ho odmietnuť prípadne vymazať. Zákonné záložné právo nekomplikuje predaj a ani poskytnutie osobného úveru hypotekárneho typu v ktorejkolvek banke na území SR.
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

duves Pozri príspevok
Je to zákonné záložné právo, t.j. vlastník bytu ani nemá možnosť ho odmietnuť prípadne vymazať. Zákonné záložné právo nekomplikuje predaj a ani poskytnutie osobného úveru hypotekárneho typu v ktorejkolvek banke na území SR.
Presne tak, toto majú všetky byty zo zákona povinne...
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

Aký je vlastne rozdiel, či je alebo nie je vyznačený na liste vlastníctva?

Môže sa stať situácia, že tam nebude a bude tam záložné právo napríklad banky a pri predaji na uskokojenie banky by nezostali financie na uspokojenie ostatných vlastníkov (prípadného nedoplatku na byte)?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Najskôr, zákonné záložné právo je v prvom poradí, iné záložné právo je neskoršieho poradia.

Zákonné záložné právo by malo byť už v zmluve o prevode a kataster by ho mal zapísať z povinnosti. Do zákona o vlastníctve bytov (§ 15) až novela v roku 2007 priniesla ustanovenia o zapisovaní tohto práva do katastra na základe rozhodnutia vlastníkov po podaní návrhu na zápis predsedom alebo správcom. Asi malo veľa domov toto záložné právo nezapísané, aby si ho mohli dať zapísať.

Podľa môjho názoru banka musí vedieť, že v bytovom dome je zákonné záložné právo, aj keď nie je zapísané.
0 0
mackojojo mackojojo

mackojojo je offline (nepripojený) mackojojo

Vsetkym Vam dakujem za Vas cas Pecital som si Vase nazory a teda na zaklade vasich poznatkov skusime dovernikovi predlozit niektory z Vasich nazorov, teda konkretne, ten spolocny fond verim, ze sa napokon dohodneme a bude spokojnost na oboch stranach. Tak sa drzte vsetkym prajem prijemny den.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Mária27 Pozri príspevok
Najskôr, zákonné záložné právo je v prvom poradí, iné záložné právo je neskoršieho poradia.

Zákonné záložné právo by malo byť už v zmluve o prevode a kataster by ho mal zapísať z povinnosti. Do zákona o vlastníctve bytov (§ 15) až novela v roku 2007 priniesla ustanovenia o zapisovaní tohto práva do katastra na základe rozhodnutia vlastníkov po podaní návrhu na zápis predsedom alebo správcom. Asi malo veľa domov toto záložné právo nezapísané, aby si ho mohli dať zapísať.

Podľa môjho názoru banka musí vedieť, že v bytovom dome je zákonné záložné právo, aj keď nie je zapísané.
Áno, má sa za to, že tam je, aj ked nie je zapísané na LV.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Náš panelák spravuje SBD. Je tu 32 bytov a byty v OV máme asi siedmi. Minule bola schôdza, že sa ide zatepľovať a jedným z bodov programu bolo, že odsúhlasíme, aby sa naše byty, ktoré sú v OV dali ako zábezpeka na úver! Neviem ako to dopadlo, lebo som na schôdzi nemohla byť, ale na jeseň bude ďalšia schôdza, kde sa definitívne rozhodne. Ja sa sťahujem do iného mesta, zatiaľ kupca na byt nemám, ale samozrejme byt nechcem založiť v prospech nikoho....veď o to ťažšie by som ho predala, nie ? Dúfam, že nikto len tak nemôže dať ťarchu na môj byt ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať