Zavrieť

Porady

Trhliny v betone

Ma prosim Vas niekto skusenosti s trhlinami v betone na vrchnej deke? Zalievali sme putzmajstrom, vystuz zo zeleze bola klasicka - 12 roxor po 15 cm, a nad to 8 roxor po 30 cm. Problem je ze sme salovacie dosky pod zelezom nepoliali pred betonazou, a dalsi problem je ze pod 12 roxorom bolo ako podklad len 6ka roxor. Davali sme pod vystuz aj kusky polystyrenu, tie sa vsak uplne stlacili,tak sa teraz bojim ze to zelezo bude vytrcat zospodu. Takze neviem co mohlo tie trhliny sposobit, ale je ich fakt velmi vela - su sice tenke ako nit, ale su vsade. Tak sa teraz bojim ci mi to cele nepadne na hlavu. Este sme salovaciu kontrukciu nerozobrali, ideme az tento vikend?Mate s tymto prosim Vas niekto nejake skusenosti?Dakujem
Usporiadat
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Pokial sa jedna len o zmrastovanie, tak sa nejakeho vyrazneho vplyvu na funkcnost stropu nemusite bat.
0 0
IgyPop IgyPop

IgyPop je offline (nepripojený) IgyPop

Pôjde tam statik, ale predsa - môžem nejak laicky zistiť, či je pôvodom tých trhlín zmrašťovanie betónu? Osobne si myslím, že to bude to zmraštovanie, lebo tehly pred betonážou nestihli poliať (napriek tomu, že sami ma kvôli tomu 2 dni do predu žiadali o hadicu a aj ju dostali).

ciners, gerlach - ďakujem za odpovede
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Pri takýchto teplotách sa polieva po pol hodine od betonáže cca každú polhodinu cca 10 hodín.Postupne sa intervaly predlžujú a po 3 dňoch sa nepolieva.beton sa môže prikryť fóliou,alebo textíliou čo dobre drží vodu..
0 0
IgyPop IgyPop

IgyPop je offline (nepripojený) IgyPop

Nie je trochu problém ako to poliat? Po pol hodine sa dá cement este pomerne lahko vymyt. Hádam iba jemne rozprasovat vodu, ale to je problém dostat vodu na celú plochu z okraja dosky.
Este k tým teplotám - bolo teplo, ale uz počas betonáže sa zamračilo a bolo pomerne sparno, zrejme asi aj vysoká vlhkost vzduchu. Mám pocit, že tie suché tehly tomu výrazne napomohli (80% trhlín je nad a v tesnej blízkosti múrov).

Firma, ktorá mi to robila má uz nejakú tú prax, ja sám som mal na nich dobré referencie, dokonca aj statik ich pozná a nezaregistroval nejaké problémy. Neviem ci to flákajú iba u mňa, alebo o čo ide.
0 0
lapejko lapejko

lapejko je offline (nepripojený) lapejko

živnostník remeselník
IgyPop Pozri príspevok
Ahojte,

dúfal som, že do tejto témy nebudem písať, ale bohužial...

Železobetónová doska o hrúbke 17cm, uloženie výstuže pred betonážou prevzal statik, ktorý vypracoval projekt statiky. Betón B20, putzmeister. Betónovali včera, bolo pod mrakom a teplo (vlhko), po betonáži veľmi "díétne" spŕchlo.
Cca 2-3h po vybetónovaní som bol dosku polievať a už tam boli trhliny. Trhliny sú najmä v okolí nosných múrov, zrejme preto, že tehly rýchlo stiahly vodu z betónu a v okolí otvoru pre schody. Dosku som polieval v intervaloch 3-4h aj v noci. Dnes som to bol pozrieť detailneišie. Trhliny sú hlboké okolo 4cm, šírka na povrchu 2 - max 3mm, v dlžke tak do 1 metra, vačšionou kratšie. V najbližších dňoch to pôjde pozrieť statik.
Aký je váš názor? Mňa zaráža tá hĺbka (meral som to 0,8mm drôtom).
aké tehly? Typu Porotherm? Tieto sa majú pred betonážou prekrývať ťažkou lepenkou /info z prospektu výrobcu/ ale si myslím že to u nás takmer nikto nerobí.
0 0
IgyPop IgyPop

IgyPop je offline (nepripojený) IgyPop

Lapejko - tehla klasika pálená Termobrik z Pezinka 290PD

Urobil som zopár fotiek tých trhlín. Na obrázku č. 1 ide priamo pod trhlinami nosný múr (240PD). Obrázok č. 2 - pod tým je miestnosť 5x3 a 4,5x4,5m. Na obr. č. 5 je vidno ako sa olupuje cementové mlieko - zhorenie betónu sa to volá?

Statik sa vyjadril, že "myslí, že s tým nebude žiadny problém", ešte spraví nejaké prepočty.

Na opravu mi doporučil (resp. firma, ktorá to vyrába) REPARAL K F - NÁTER, t.j. zarobiť a zaliať trhliny.
1.jpg  
2.jpg  
3.jpg  
4.jpg  
5.jpg  

1/1
0 0
lapejko lapejko

lapejko je offline (nepripojený) lapejko

živnostník remeselník
V tomto ti asi neporadím, vyzerá to hrozivo, v praxi som toto ešte nevidel a už boli aj horúčavy... vyzerá to že bolo riedke debnenie a voda z betónu rýchlo stiekla- môj názor...
0 0
Bach Bach

Bach je offline (nepripojený) Bach

pozeral som foto dufam že si nezabetonoval tie piliere v takom stave ako vydim tie strmienka to by bola katastrova a podla tych prasklyn ako uz povedal lapejko suhlasim a je tu ešte jedna možnost že stojky neboli v roviny boli asi trochu volnejšie a niektore boli dobre osadedne tak to popukalo pozry smer popukania a zistiš kde si mal zle stojky napiš ako si dopadol
0 0
IgyPop IgyPop

IgyPop je offline (nepripojený) IgyPop

Je tam toho sfušovaného oveľa viac. Strmienka dávali normálne, ale už počas armovania bolo vidno, že sú to fušeri. Roxory na stlpiky tiež dali, zle a museli ich traja ludia upozorniť, aby to opravili a snáď to aj opravili. Áno, aj podstojkovanie sfušovali - mali vlastné kovové stojky, ale na niektorých chýbal zaisťovací klin, tak tam dali klince a tie sa pod váhou betonu prehli, takze jedna trhlina je presne z dovodu poklesu debnenia. Som zvedavý, čo sa ešte ukáže po odstojkovaní.
0 0
alltracboy alltracboy

alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

a potom si vyberaj firmu na stavbu.
0 0
IgyPop IgyPop

IgyPop je offline (nepripojený) IgyPop

Je to ..... ako to slusne povedat. Ale na túto firmu som mal dobré referencie, u mňa však kazia jednu vec za druhou.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Pomohlo by fotto.polystyrén sa po výstuž nedáva práve pre to čo píšete.Vlásočnicové trhliny sú na každej deke.Dosky pred betonážou sa polievajú preto, aby sa ľahšie oddebňovalo.
0 0
IgyPop IgyPop

IgyPop je offline (nepripojený) IgyPop

220870 - nerozumiem tomu s tým polystyrénom a výstužou, môžeš to nejak presnejšie popísať? Nejaké fotky sú na predcházajúcej strane diskusie.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Písali ste že výstuž ste podkladali kúskami polystyrénu.To sa nerobí.
0 0
IgyPop IgyPop

IgyPop je offline (nepripojený) IgyPop

Aha, tak to nie. Na deku aj pod vence som im nakúpil dištančné prvky, aby bolo krytie výstuže také, ako naprojektoval statik.
Včera sme boli trochu pozalievať trhliny Vusokretom. Tých vlásočnicových do toho 1mm je tam požehnane, a zopár 2-3mm širokých, zväčša na neškodných miestach (nad nosnými múrmi), len 2-3 sú v strede nad miestnosťami. Pri polievaní vidno, že práve pod nimi preteká voda cez debnenie.
0 0
nds nds

nds je offline (nepripojený) nds

chcem sa opytat igy pop ako to dopadlo s tymi trhlinami ci sa zvacsuju? mam totiz podobny problem
0 0
Stavoš Stavoš

Stavoš je offline (nepripojený) Stavoš

Velmi zaujímavá téma, fotky po takom čase som nevidel, ale nechcem si ich ani predstavit.
Ak by niekto hladal odpoved, vystuž ma krytie v strope vždy min. 20mm zdola aj zhora, ak hodnotu krytia nijak inak neurčuje výkres tvaru stropu, platí aj pre iné konstrukcie. Existuju nato plastove dištančne listy dlžky 2 metre ktore su v hrubkach 15,20,25,30 mm atd., prípadne špeciálne betonové podložky, ale to nie je obvykle u RD, nikdy sa nepoužíva polystyren, drevo, ani pruty betonarskej vystuže-roxory. Dostatočné krytie vystuže zabezpečuje aby vystuž nekorodovala, korodujuca vystuž naberá časom ako oxiduje objem, a sposobuje praskanie betónu. Krytie je hodnota najbližsieho povrchu betonu od prútov výstuže. Pozor aj na vrchné krytie, jeho nedostatocná hodnota sposobi navyše prerysovanie prútov a popraskanie betonu v tvare ako ma vystuž.
Bednenie sa samozrejme ako som cital v jednom z prispevkov pri vačších doskách pridvíhovať, kvoli tomu že betón zataží celu konštrukciu bednenia statočne.
Rád by som videl toho inteligenta ktorý tvrdil že obnažená výstuž je v poriadku a ma byt co najbližšie k spodnemu povrchu betonu ( blbost-spominane krytie) a blbost je aj tvrdenie ze praskliny na takom nedolezitom mieste ako je priestor nad nosnými stenami su neskodne a ze v prostriedku niesu, co je dobré. Dotyčný vobec nevie o čom točí, nepozná ani zakladné schémy namahaní ktoré posobia na dosku, inak by taku blbost v živote netresol.
Betón sa uplne moze odbednit po 28 dnoch a nieje potrebné mat ani stojky, po 14 dnoch by sa strop nezosypal pravdaže, ale hrozí riziko možnosti dotvarovania dosky.
O vybrovaní sa nemá ani cenu baviť, a uz vobec nie o riedení betonovej zmesi vodou, vedome si tým zhoršujeme výslednú pevnost betónu.
Po zatuhnutí betónu, výdatne dažde ničomu neuškodia, a prve dni je dobré ho polievat a prikryt bud fóliou aleb geotextíliou.
Netreba sa báť prasklín, bez nich ŽB nemoze fungovat, kedze len vtedy je iste ze je výstuž využitá, ale neplatí to o všetkých trhlinách...pri neistote a zvacsovaní sa trhlín je lepsie konzultovat s dozorom, pripadne projektantom statiky.

Ospravedlnujem sa za chybajuce makcene a dlzne, nechce sa mi ich písat btw. mam ing. stavebné vzdelanie a mám za sebou vedenie stavieb kde bolo monolitov pozehnane, vyrobné haly a stavby občianskeho vybavenia.
Naposledy upravil Stavoš : 12.04.18 at 23:37
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
reaguješ na 5 rokov starú tému
0 0
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
Beton by mal vydrzat dlhsie, t.j. stale aktualne.
Naposledy upravil vicktor : 16.04.18 at 09:35
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať