Zavrieť

Porady

Operatívny leasing a DPH

milan007

milan007 je offline (nepripojený) milan007

milan007
Prosím Vás,
je možné pri prenájme poľnohospodárskeho stroja formou operatívneho leasingu uplatniť odpočet DPH aj ak nie som v zmluve uvedený ako majiteľ tohto stroja?
Osobne si myslím že áno, ale prosím odobrite mi to niekto?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Johanka

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak dobre rozumiem, tak si nájomca. Ak je prenajímateľ platiteľ DPH a máš potrebné doklady ( faktúra, nájomná zmluva), tak si odpočet môžeš uplatniť. Len nechápem , ako by si chcel byť majiteľom niečoho , čo máš prenajaté.
    porfin

    porfin je offline (nepripojený) porfin

    porfin
    Veru tak, operatívny lízing je práve v tom špecifický, že to nikdy nebude tvoj majetok , máš ho vlastne "požičaný" a po skončení doby ho vrátiš. DPH si podľa mňa z oper.lízingu môžeš nárokovať, len nezabudni, že na takýto stroj si môžeš uplatňovať iba "drobné " prevádzkové náklady, napríklad mazací olej, spotreb.elektrinu... ALE nie veľkú opravu či technické zhodnotenie, lebo na to má nárok iba majiteľ takéhoto majetku.
    milan007

    milan007 je offline (nepripojený) milan007

    milan007
    Dakujem za odpovede, len som nevedel, či nie je podmienka odpočtu DPH vzhľadom na vlastníctvo aktíva...
    hemaja

    hemaja je offline (nepripojený) hemaja

    hemaja
    Našla som túto tému už založenú, tak len pripojím môj problém. Klient si prenajal formou operatívneho leasingu traktor za cca 1,5mil. Sk - pracuje v poľnohospodárstve. Doba trvania leasingu - 12 mesiacov. Nedal mi žiadnu zmluvu alebo faktúru, len protokol o prevzatí a poistnú zmluvu. Môžem odpočítať DPH - je to cca 250tis. Ešte som nemala skúsenosť s operatívnym leasingom u jednoduchého účta. Ďakujem za rady.
    Johanka

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Operatívny leasing=klasický prenájom.
    Zákon o DPH
    §71
    (3) Za faktúru sa považuje aj
    a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,


    ... DPH sa uplatňuje z jednotlivých splátok.
    karpis

    karpis je offline (nepripojený) karpis

    karpis
    Totot som skopirovala v jednom príspevku
    Potreboval by som poradit ako spravne zauctovat operativny leasing, ak danovym dokladom je splatkovy kalendar. Mozem priamo cez vypis z BU 518,343/221 a prilozim k tomu splatkovy kalendar, alebo 378/221 a cez interny 518,343/378.

    Dakujem

    Nie, cez BV nie, naúčtuješ si predpis lízingu podľa kalendára a potom už iba jeho úhradu cez banku.
    janaGT

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    karpis Pozri príspevok
    Totot som skopirovala v jednom príspevku
    Potreboval by som poradit ako spravne zauctovat operativny leasing, ak danovym dokladom je splatkovy kalendar. Mozem priamo cez vypis z BU 518,343/221 a prilozim k tomu splatkovy kalendar, alebo 378/221 a cez interny 518,343/378.

    Dakujem

    Nie, cez BV nie, naúčtuješ si predpis lízingu podľa kalendára a potom už iba jeho úhradu cez banku.
    ja som tento postup tiež čítala v niektorom príspevku, len neviem, či to je tak správne. Potrebovala by som okolo toho naštudovať viacej vecí. Napr. z pohľadu DPH, DzP ...

    Operatívny leasing a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.