Zavrieť

Porady

Strešné okná - áno či nie??

Ahojte,
potrebujem poradiť:
staviame rodinný dom a v podkroví máme navrhnuté strešné okná. Ide mi konkrétne o dve izby, kt. sú orientované na juhozápad. Jedna má 12,5 m2, druhá 16 m2. V oboch sú balkónové dvere 100cm x 205cm (na juhozápade) a tiež po jednom strešnom okne. Myslíte, že sú potrebné, alebo by sme ich mohli vypustiť?
Ďakujem za každú radu.
Usporiadat
AnnaZam AnnaZam

AnnaZam je offline (nepripojený) AnnaZam

Treba doplniť aj účel izieb.
Podľa info sú to miestnosti, ktoré budú najvviac presvetlené v čase od 15,30 až do 18,30 hod.
Treba si zvážiť, ako sú orientované dvere a aký uhol presvetlenia sa dosiahne.


0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Nepoznam nikoho kto by mal stresne okna a pochvaloval si ich...a poznam vela ludi so stresnymi oknami. Takze ked mozes, vyhni sa im, neda sa inde pridat okno? Ak je to uplne nevyhnutne, dal by som ich, ale inak nie.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

AndrejG Pozri príspevok
Nepoznam nikoho kto by mal stresne okna a pochvaloval si ich...a poznam vela ludi so stresnymi oknami. Takze ked mozes, vyhni sa im, neda sa inde pridat okno? Ak je to uplne nevyhnutne, dal by som ich, ale inak nie.
Môžeš to prosím vysvetliť? Prečo si ich nepochvaľujú? Zaujíma ma to
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

arizona Pozri príspevok
Môžeš to prosím vysvetliť? Prečo si ich nepochvaľujú? Zaujíma ma to
Zatekanie, problemy s prehrievanim podkrovia(bez vonkajsich roliet je to v lete smrt), pokial niesu uplne nizko, problemy s otvaranim, cistenim, atd atd...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Keď Vás tak čítam , aj my môžeme jedine strešné okná . Mne sa to tiež veľmi nepáči . Máme dosť úzky pozemok a susedov dom je na hranici pozemku .Tiež by som rada spravila nejakú zmenu .

Nájde sa vôbec niekto , kto je spokojný so strešnými oknami ?
Naposledy upravil Zita5 : 11.06.09 at 11:07
0 0
frogoo frogoo

frogoo je offline (nepripojený) frogoo

Tie izby budú využívané ako spálne. (jedna detská izba, druhá manželská) Tiež by sme sa tým "strešákom" najradšej vyhli a myslím, že svetla tam bude dosť aj cez tie balkónové dvere.
Ďakujeme za rady.
Pokiaľ ich zrušíme stačí to zakresliť do projektu pred skolaudovaním? Alebo musíme mať aj nejaké povolenie zo strany autora projektu?
0 0
Jana Grofčíková Jana Grofčíková
Ja mám strešne okna na dome 2 ale už nikdy viac. Stáli nas pred 12 rokmi 22000skk. Nielen zatekajú atď ale v zime je uplná tma pretože sú celé zasnežené(bývam na severe slovenska. Keď to zamrzne pretože sú z juhu a svieti slnko ako sa topí sneh tak to v noci mrzne. Niekedy keď boli tuhšie zimy neni šanca ich otvoriť veľkú časť zimy. Ja osobne sa prikláňam k vikiru.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

My máme 5 strešných okien (už 6 rokov), musím poklopať, nezatekajú, páči sa mi, že sú izby presvetlené. Je pravda, že v lete bolo v izbách veľmi teplo, žalúzie na nich nemám, ale ušila som si také závesy (kúpila som tyčky v TESCU za 80, SK na jedno okno) a funguje to. Jediné, čo mi vadí na týchto oknách, je ťažšie umývanie, ale v zime ich zvonka "umyje" sneh a priznám sa, že ich neumývam tak často ako ostatné okná. Niekedy sa to naozaj nedá riešiť normálnymi oknami, keď je úzky pozemok (náš prípad).
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Však nám ich naprojektoval asi 10 tých strešných okien . Nemôžeme mať všade normálne okná . Balkónové okná máme dve smerom do záhrady .Mňa z toho picne .

Ak by ste mali niekto čas , mám v Blogu Stavebný denník , keby ste to niekto pozreli , hlavne hranice pozemku .

Mám dojem , že to zatekanie čo sa sťažujete je spôsobené aj neodbornou prácou .Možno ma z toho niekto vyvedie , ale zatiaľ si to myslím .
Naposledy upravil Zita5 : 10.06.09 at 09:15
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

A ešte sa mi páči, že v noci vidím z postele na hviezdy a tiež keď prší, je to veľmi romantické...
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

Ja zatial len prerabam podrovie - cize este tam nebyvam, ale ziadne funkcne problemy som so stresnymi oknamy nezaznamenal (2 roky).
Mame 5ks celoplastove velux. Udrzba jednoducha a aj umyvanie - kedze sa deju preklopit a zaistit.
V streche mam cca 25 cm izolacie a nejake nevydrzatelne horko som v lete v podkrovi nemal.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Som rada , že sa nájde niekto , kto je aj spokojný so strešnými oknami , lebo som sa už zľakla .
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
frogoo Pozri príspevok
Tie izby budú využívané ako spálne. (jedna detská izba, druhá manželská) Tiež by sme sa tým "strešákom" najradšej vyhli a myslím, že svetla tam bude dosť aj cez tie balkónové dvere.
Ďakujeme za rady.
Pokiaľ ich zrušíme stačí to zakresliť do projektu pred skolaudovaním? Alebo musíme mať aj nejaké povolenie zo strany autora projektu?


Mám taký dojem, že tie okná sú vlastne zbytočné, min. v spálni, najmä ak je uvedené, že presvetlenie je dostatočné cez dvere.

Ale k vypusteniu okien z PD :
1. Môže sa to kľudne vypustiť z PD, resp. nerealizovať. Netreba k tomu žiadny súhlas autora PD.
2. Pri kolaudácii je to zabezpečené postupom podľa § 82 ods. 3 SZ. Netreba k tomu žiadne konanie, iné by to bolo opačne, teda ak by sa okná pridávali a neboli povolené.


CIMOM
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

ak str.okná pôvodne boli v projekte,ale neurobili sa. Môžu sa dorobiť po 7. rokoch ? Treba na to znovu povolenie,alebo niekde ohlasovať ?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
arizona Pozri príspevok
ak str.okná pôvodne boli v projekte,ale neurobili sa. Môžu sa dorobiť po 7. rokoch ? Treba na to znovu povolenie,alebo niekde ohlasovať ?
stavba je už po kolaudácii ?


CIMOM
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

CIMOM Pozri príspevok
stavba je už po kolaudácii ?


CIMOM
áno, býva sa tam už 7 rokov
0 0
bocan111 bocan111

bocan111 je offline (nepripojený) bocan111

jednoznacne stresne okna len kvalitne a znackove a hlavne ak sa potom niekto stazuje, ze mu zatekaju, je to URCITE NEODBORNA MONTAZ a treba sa potom podakovat tym "majstrom sveta" co to montovali.....stresne okna SU V POHODE A HLAVNE PRESVETLIA PRIESTOR VIAC AKO OKNO
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Máme strešné okná už desať rokov a žiadne problémy nemáme. Okná sa preklopia a umyjú v pohode. Nezatekajú, nepremrzajú. Je to naopak príjemné ležať a dívať sa na hviezdy, počúvať klopkanie dažďa. Ak by cez leto slniečko robilo problém, tak dať rolety - a to robíme predsa i pri bežnom okne.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
arizona Pozri príspevok
áno, býva sa tam už 7 rokov
Treba stavebné povolenie.

§ 55 ods. 2 písm. c) stavebného zákona
2)
Ohlásenie stavebnému úradu postačí


c) pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti;



CIMOM
0 0
katka katka

katka je offline (nepripojený) katka

Ja sa tiež pridávam k skupine spokoných so strešnými oknami.Máme ich síce len dva roky,ale zatiaľ nebol žiadny problém so zatekaním.Tiež ich tak často nemusím umývať,ako ostatné okná a máme na nich žalúzie,takže ani v lete nie je problém s horúčavou v podkroví.Strešné okno mám dokonca aj v kúpeľni nad vaňou a v spálni nad posteľou,takže sa aj kochám pohľadom na oblohu....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať