Zavrieť

Porady

Predaj odpisaneho auta

Kamaratka by chcela predat 8 rocne uzitkove vozidlo. Uctovne ma 0,- zostatkovu hodnotu.

Moze ho predat aj za 10.000,- Sk?
Ja som jej hovorila, ze trhovu cenu auto ma vyssiu a mala by ho predat za cenu
aka by bola momentalne na trhu. 150 000,- Sk.vratane DPH a z tej ceny zaplati dan z prijmu.

Velmi nebola nadsena a potom rozmyslala keby auto predala synovi za 10 000,- Sk a potom neajakej firme.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zužu je offline (nepripojený) Zužu

    Zužu
    MV zaradené do majetku firmy - pri predaji by sa mala použiť trhová cena MV alebo najlepšie je dať si vypracovať znalecký posudok na MV. Keby som to hcela dať len synovi tak preradím MV do osobného užívania a potom by som ho predala.
    ucetni_fantozzi
    pozor - v pripade predaja synovi je nutne pouzit cenu obvyklu, v opacnom pripade hrozi dodanenie !!!

    martinala je offline (nepripojený) martinala

    martinala
    ešte by som upozornila na § 9 odst. 1 písm d - od dane nie je oslobodený príjem z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku - myslím, že sem patrí aj preradenie do osobného užívania, teda aj tento príjem by mal byť podľa mňa zdanený a súhlasím s fantozzim, treba dávať pozor na cenu obvyklú, nakoľko sa jedná o personálne prepojené osoby podľa ZDP.
    martina

    Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

    ťažko pracujúca účtovníčka Yvvetta
    Keby to auto preradila do osobného užívania a potom ho darovala synovi ?

    Niekde som to počula, že takto to robia. Ale neviem či je to správne.

    Zombor je offline (nepripojený) Zombor

    Zombor
    Ako bolo uz napisane ide o personalne prepojene osoby preto treba dbat na ocenenie - trhova cena.
    Na druhej strane podnikatelovi nikto nemoze zakazat darovat automobil. Cisto teoreticky ak ma hodnotu 0 Sk je uz "nepouzitelny" podla definicie odpisov v zakone o uctovnictve. Ja by som ho daroval a nad predajom by som nerozmyslal.
    ucetni_fantozzi
    ja by som to aj v pripade darovania videl na dodanenie s ohladom na cenu obvyklu medzi spriaznenymi osobami...

    KON-EKON je offline (nepripojený) KON-EKON

    KON-EKON
    A keby ho len preradila,resp.vyradila z podnikania, 5 rokov ho nepredá, syn sa na ňom vozí? To by malo aké prekážky?

    Zombor je offline (nepripojený) Zombor

    Zombor
    Asi tu, ze v prvom prispevku sa pisalo ze ho majitelka chce predat. Keby ho chcela nechat synovi tak by preradenie do osobneho uzivania bola najlepsia moznost.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Zombor
    Asi tu, ze v prvom prispevku sa pisalo ze ho majitelka chce predat. Keby ho chcela nechat synovi tak by preradenie do osobneho uzivania bola najlepsia moznost.
    Veď ho môže predať. Auto nech vyradí z firmy do osobného užívania. Od syna nech vyinkasuje dohodnutú sumu a syn nech sa na ňom vozí. Po 5-tich rokoch mu aute formálne predá, spraví u policajtov prepis atď...
    Každému decku ide o to, aby sa malo na čom voziť, či je to jeho, to ho až tak "netrápi". Poznám to z osobnej skúsenosti.
    Pekné ráno želám...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.