Zavrieť

Porady

Refakturácia energií

Dobrý večer poradáci, dlho som tu hladala tuto problematiku, ale nikde som to nenašla, preto sa chcem opýtat skúsenejších
Prenajímel fakturuje energie /elektrina, plyn, voda/ svojím nájomcom osobitne, podla skutočnej spotreby, každý nájomca má svoje meradlá a podľa toho mu fakturuje.
Elektrika mi je jasná, príde od SSE faktúra, kde je vyfakturovana skutočna spotreba za celý dom, ja ju rozfakturujem podľa spotreby jednotlivých prevádzok - toto je jasné.
Ale plyn - faktúra chodí od plynární stále tá istá teda na tú istú sumu, konkretne chodí fa na 601,80€ a spotreba je tam 10 100, ale to je je len predpokladaná spotreba, potom chodí vyučtovanie a to je vždy preplatok.
A teraz vlastne problém : neviem či postupujem správne, / kedže viem, že prenajímatel nesmie vlastne na energiach zarabat teda nesmie vyfakturovat viac € ako ma naklady/ ale nemal by teda logicky ani prerobit!
Ja to robím tak s tým plynom, že: spotreba na fa je 10 100, ale skutočná spotreba za celý dom, teda za prenajímatelov bola v maji, kedže sa už nekúri, len 500. Ja im ale vyfakturujem celých tých 601,80 a ked prídu preplatky, všetkým im v podstate vrátim, teda keby som mala uviest presny vypočet tak vlastne vydelím sumu na fa čo je 601,80 : skutočna spotreba teda 500 rovná sa 1,2036 € a touto sumou vynasobim každému ich skutočnú spotrebu. teda každý mesiac mi výjde iná suma, pretože každý mesiac je iná spotreba, raz mi v podstate ten plyn vychádza drahší, raz lacnejší. Ked mi príde preplatok, tak prevádzakam budem plyn dobropisovat. Myslíte že je to takto správne????
Dufam že som to napísala dost zrozumitelne, prosím POMOŽTE niekto
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  blcha je offline (nepripojený) blcha

  blcha
  Priznám sa, na prvé rýchle čítanie som to nepochopila, ako ti môže vychádzať iná cena plynu.
  Ale ak REfakturuješ, to znamená, že obsah svojej faktúry posúvaš na niekoho iného. Nič iné s tým nerobíš. Ak sama odčítavaš plynomer a podľa svojho odpočtu fakturuješ svojim odberateľom, nerob to. Tvoje výpočty v konečnom súčte nemusia súhlasiť s výpočtom plynárov. Tvoje odčítanie nie je záväzné, podstatné je jedine to, čo je uvedené na faktúre z SPP. Navyše si pridávaš zbytočnú robotu.
  Stanovovať vlastnú cenu plynu - mám taký pocit - je protizákonné, ceny plynu schvaľuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.
  Ty jednoducho s plynomerom nič nerieš, aká faktúry ti príde od plynárov, presne to isté refakturuj svojim nájomníkom. Je vlastne jedno, či je to záloha alebo zúčtovacia faktúra. Ak vyjde preplatok, tak ho vrátiš (veď aj tebe ho plynári vrátia) !!

  lydinka je offline (nepripojený) lydinka

  lydinka
  Ale ako budem vediet, kolko mam ktoremu najomnikovi REfakturovat? každý má inú mesačnú spotrebu, každý má svoj plynomer, ale faktúru plynárne vystavuju zálohovo

  lydinka je offline (nepripojený) lydinka

  lydinka
  ked vlastne príde faktura od plynárov je vystavená na 601,81€, je tam 10 120 kWh
  ale skutočne sa v ten mesiac spotrebovalo len okolo 450kWh
  ale ja podla zákona o DPH musím predsa o nájomníkov v ten mesiac dostat tých 601,81€??????? ale´bo nie?

  blcha je offline (nepripojený) blcha

  blcha
  skutočnú spotrebu netreba sledovať. Sleduješ iba faktúry od plynárov, čo je vystavené na nich, to posúvaš ďalej.
  Neviem, koľko máte odberných miest - plynomerov, a či na každý plynomer dostávate samostatne faktúru. Neviem tiež, aké máte podpísané zmluvy s Vašimi nájomníkmi.
  Napríklad: jeden plynomer, dvaja nájomníci, každý platí podľa m2 plochy - nech je to 30% a 70%. Ak im chcete presne refakturovať zálohovú faktúru, jednému vystavíte faktúru na 0,3 * 601,81 € a druhému vystavíte fa na 0,7 * 601,81 €.
  Je možné, že máte s nimi zmluvne dohodnuté iné zálohy - napríklad jeden platí 200 € mesačne a druhý neplatí nič. Vy zaplatíte svoje preddavky plynárom vo výške 601,81 . Vyberiete od nájomníkov 200 €. Keď príde zúčtovacia faktúra podľa skutočnej spotreby plynu, napríklad na 1000 €, vy doplatíte plynárom 398,19 € a zároveň vystavíte faktúru pre jedného nájomníka 0,3 * 1000 € (300,- € )a pre druhého nájomníka 0,7 * 1000 - 200 € (500,- €).

  Samozrejme, sumy sú bez DPH.

  Celé je to iba o faktúrach, nie o stave plynomera.

  lydinka je offline (nepripojený) lydinka

  lydinka
  Momentalne su na ten plynomer, kde sa plati tych 601€ 4 najomnici, ale pribudnu ešte dvaja.
  V zmluvach maju energie fakturovane podla skutočnej spotreby. Podla m2 sa to velmi nedá, lebo su to obchody, ale najpr aj reštauracie ktore na tom plyne aj varia, aj v zime kuria a su otvorene do 23, obchod len kuri, aj ked je napr. skoro taky velky na m2 ako reštauracia, takže preto to byvale učtovničky takto preratávali podla meradiel tej ktorej prevadzky. Len neviem prist na postup ich prepočtov, majitelka, netuši ako k tým číslam došla.

  blcha je offline (nepripojený) blcha

  blcha
  To, akým kľúčom sa prepočítava spotreba, by malo byť stanovené v nájomnej zmluve. A takýmto vopred dohodnutým pomerom sa prepočítavajú všetky faktúry od plynárov.
  Vy sa vlastne na merač ani nemusíte pozerať.

  Refakturácia energií

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.