Zavrieť

Porady

Výška odstupného

Dobrý deň vopred ďakujem za rady všetkým.
Som zástupkyňa riaditeľa na strednej škole. Dovolila som si ísť do volieb na obsadenie funkcie riaditeľa, uchádzal sa aj sám riaditeľ. Voľby boli neplatné nik z nás nezískal 8 hlasov. Ja som mala 7 a on 5. Voľby budú opäť v septembri. Na druhý deň riaditeľ zrušil funkciu zástupcu od 1. 7 a dal mi výpoveď z nydbytočnosti. Od júla mi začnie plynúť 3 mesačná výpovedná lehota. Zaujíma ma či mi môže na tie tri mesiace znížiť dekrétovaný plat na plat učiteľky / to asi ano / a z akej výšky platu sa bude počítať výška odstupného. Bude sa vychádzať z toho stavu keď mi bola doručená výpoveď? Ďakujem. Eva
Usporiadat
judita1971 judita1971

judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

a je výpoveď platná ? stihol to prejednať z odbormi?

§ 74
Účasť zástupcov zamestnancov pri skončení pracovného pomeru

Výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa je zamestnávateľ povinný vopred prerokovať so zástupcami zamestnancov, inak je neplatná. Zástupca zamestnancov je povinný prerokovať výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa do desiatich kalendárnych dní odo dňa doručenia písomnej žiadosti zamestnávateľom. Ak v uvedenej lehote nedôjde k prerokovaniu, platí, že k prerokovaniu došlo.


odstupné sa ti vypočíta z funkčného platu, ktorý budeš mať v tom treťom mesiaci.
Naposledy upravil judita1971 : 15.06.09 at 09:46
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Eva Matejíčková Pozri príspevok
Dobrý deň vopred ďakujem za rady všetkým.
Som zástupkyňa riaditeľa na strednej škole. Dovolila som si ísť do volieb na obsadenie funkcie riaditeľa, uchádzal sa aj sám riaditeľ. Voľby boli neplatné nik z nás nezískal 8 hlasov. Ja som mala 7 a on 5. Voľby budú opäť v septembri. Na druhý deň riaditeľ zrušil funkciu zástupcu od 1. 7 a dal mi výpoveď z nydbytočnosti. Od júla mi začnie plynúť 3 mesačná výpovedná lehota. Zaujíma ma či mi môže na tie tri mesiace znížiť dekrétovaný plat na plat učiteľky / to asi ano / a z akej výšky platu sa bude počítať výška odstupného. Bude sa vychádzať z toho stavu keď mi bola doručená výpoveď? Ďakujem. Eva
Na základe čoho zrušil funkciu zástupcu riaditeľa školy? To akože škola nepotrebuje zástupcu riaditeľa , alebo ste boli dvaja? Prejednal toto zrušenie miesta s odborovou organizáciou alebo zástupcami zamestnancov? Podľa môjho názoru tvoja výpoveď nie je kóšer, obráť sa na zriaďovateľa školy.
0 0
Eva Matejíčková Eva Matejíčková
Áno výpoveď je platná. Stihol to všetko v jeden deň. Dakujem
0 0
Eva Matejíčková Eva Matejíčková
Ano sme viacerí zástupcovia. Jasné že to nieje kóšer. Zriaďovateľ je informovaný a bude vyčkávať ako dopadnú voľby v septembri.
Dakujem
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
Eva Matejíčková Pozri príspevok
Ano sme viacerí zástupcovia. Jasné že to nieje kóšer. Zriaďovateľ je informovaný a bude vyčkávať ako dopadnú voľby v septembri.
Dakujem
Dúfam, že do tých volieb ideš aj v septembri. Ak áno držím palce.
0 0
Eva Matejíčková Eva Matejíčková
Sabadka Pozri príspevok
Dúfam, že do tých volieb ideš aj v septembri. Ak áno držím palce.
Zvažovala som, ale teraz už ozaj nemám čo stratiť a tým jeho rozhodnutím sa moja podpora zo strany učiteľov a rodičov ešte zväčšila. Ďakujem za palce, budem to potrebovať. Eva
0 0
Sojka 007 Sojka 007

Sojka 007 je offline (nepripojený) Sojka 007

To je dobre. Ľudia jeho typu nemajú čo hľadať na vedúcich pozíciách.
0 0
Eva Matejíčková Eva Matejíčková
A ešte k tomu všetkému je dôchodca a škola mu je totálne ľahostajná... katastrófa....
0 0
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

viem ze ucitelia to maju ine ako klasicki zamestnanci ( v tych platovych triedach a stupnoch a priplatkoch sa netrufam vyznat ). Ale pri klasickom pracovnom pomere, pri vypovedi z nadbytocnosti pri organizacnej zmene, plati pracovna zmluva aj pocas vypovednej doby, t.j. aj ustanovenia o mzde. To je problem zamestnavatela ze miesto zrusil tak ze vypovedna doba nestihne uplynut, je stale viazany pracovnou zmluvou. To ze funkciu zastupcu realne vykonavat nebudete, pretoze miesto zrusil a nebude teda moct pridelovat prislusnu pracu je pre vysku mzdy irelevantne...
V pripade ucitelov t.j. pri vykone prac vo ver. zaujme je to inak?
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
mlisa Pozri príspevok
viem ze ucitelia to maju ine ako klasicki zamestnanci ( v tych platovych triedach a stupnoch a priplatkoch sa netrufam vyznat ). Ale pri klasickom pracovnom pomere, pri vypovedi z nadbytocnosti pri organizacnej zmene, plati pracovna zmluva aj pocas vypovednej doby, t.j. aj ustanovenia o mzde. To je problem zamestnavatela ze miesto zrusil tak ze vypovedna doba nestihne uplynut, je stale viazany pracovnou zmluvou. To ze funkciu zastupcu realne vykonavat nebudete, pretoze miesto zrusil a nebude teda moct pridelovat prislusnu pracu je pre vysku mzdy irelevantne...
V pripade ucitelov t.j. pri vykone prac vo ver. zaujme je to inak?
Myslím, že ak zrušil miesto od 01.7.2009 tak jej zrušil príplatok za riadenie a ostal jej len tarifný plat a zvýšenie tarifu za odpracované roky, ešte jej po prípade mohol odobrať aj osobný príplatok,ale to neviem ako by bol odôvodnil. Je to môj názor. Možno sa mýlim.
0 0
koniky koniky

koniky je offline (nepripojený) koniky

podľa 553- učitelia majú funkčný plat ten je zložený z tarifného-to maš podľa vzdelania a odpr.rokov a príplatkov napr. osobný, za riadenie, za triednictvo , a odmeny a práve tieto príplatky a odmeny sú pohyblivá mzdová zložka. U zamestnancov podľa 553 sa neuvádza plat v pracovnej zmluve - pri každej úprave sa vydáva platový dekrét kde máš špecifikované všetky zložky, ak ti niečo zamestnávateľ dá - musí to odôvodniť, ak ti odoberie mal by to tiež odôvodniť.Odstupné je vyplácané podľa zákonika práce + kolektívna zmluva ak ju mate.
0 0
mlisa mlisa

mlisa je offline (nepripojený) mlisa

koniky Pozri príspevok
podľa 553- učitelia majú funkčný plat ten je zložený z tarifného-to maš podľa vzdelania a odpr.rokov a príplatkov napr. osobný, za riadenie, za triednictvo , a odmeny a práve tieto príplatky a odmeny sú pohyblivá mzdová zložka. U zamestnancov podľa 553 sa neuvádza plat v pracovnej zmluve - pri každej úprave sa vydáva platový dekrét kde máš špecifikované všetky zložky, ak ti niečo zamestnávateľ dá - musí to odôvodniť, ak ti odoberie mal by to tiež odôvodniť.Odstupné je vyplácané podľa zákonika práce + kolektívna zmluva ak ju mate.
dakujem, uz v tom mam trochu jasnejsie:-)
0 0
eby eby

eby je offline (nepripojený) eby

koniky Pozri príspevok
podľa 553- učitelia majú funkčný plat ten je zložený z tarifného-to maš podľa vzdelania a odpr.rokov a príplatkov napr. osobný, za riadenie, za triednictvo , a odmeny a práve tieto príplatky a odmeny sú pohyblivá mzdová zložka. U zamestnancov podľa 553 sa neuvádza plat v pracovnej zmluve - pri každej úprave sa vydáva platový dekrét kde máš špecifikované všetky zložky, ak ti niečo zamestnávateľ dá - musí to odôvodniť, ak ti odoberie mal by to tiež odôvodniť.Odstupné je vyplácané podľa zákonika práce + kolektívna zmluva ak ju mate.
pridám len, že aj Kolektívna zmluva vyššieho stupňa platná na rok 2009.
0 0
Eva Matejíčková Eva Matejíčková
Práve že nie. Pre pracovno právne vzťaky platí aj pre nás Zákonník práce. Otázkou je len, či vymenovanie do funkcie mení pôvodnú pracovnú zmluvu ktorú som podpisovala ako učiteľka. Z rôznych porád viem, že vymenovanie znamená, že pôvodná pracovná zmluva sa mení a už neplatí, čo by bolo dobré, lebo potom by ozaj musel vychádzať zo súčasného stavu. Myslím si že keď aj chce zrušiť miesto zástupcu mal by urobiť dohodu o zmene pracovných podmienok. Ahojki Eva
0 0
judita1971 judita1971

judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

Eva Matejíčková Pozri príspevok
Práve že nie. Pre pracovno právne vzťaky platí aj pre nás Zákonník práce. Otázkou je len, či vymenovanie do funkcie mení pôvodnú pracovnú zmluvu ktorú som podpisovala ako učiteľka. Z rôznych porád viem, že vymenovanie znamená, že pôvodná pracovná zmluva sa mení a už neplatí, čo by bolo dobré, lebo potom by ozaj musel vychádzať zo súčasného stavu. Myslím si že keď aj chce zrušiť miesto zástupcu mal by urobiť dohodu o zmene pracovných podmienok. Ahojki Eva
Evka, máš pracovnú zmluvu a k tomu menovací dekrét ? alebo dohodu o zmene pracovného pomeru z učiteľky na zástupkyňu. Ak máš menovací dekrét, čo tam máš napísané ? My máme napísané to : Odvolaním z funkcie ani vzdaním sa funkcie pracovný pomer nekončí. Pre skončenie Vášho pracovného pomeru platia príslušné ustanovenia Zákonníka práce.

Čiže ak nechce, aby si bola zástupkyňa mal by ťa odvolať. Menovací dekrét na zástupkyňu riaditeľa prestáva byť platný. Platnú máš však pracovnú zmluvu ako učiteľka. a potom byť ťa mal riešiť ako učiteľku, kde sa môžeš stať nadbytočnou..... . no ništ aj tak pevne verím, že spravodlivosť na svete nevymrela a budem ti gratulovať v septembri.
0 0
Eva Matejíčková Eva Matejíčková
judita1971 Pozri príspevok
Evka, máš pracovnú zmluvu a k tomu menovací dekrét ? alebo dohodu o zmene pracovného pomeru z učiteľky na zástupkyňu. Ak máš menovací dekrét, čo tam máš napísané ? My máme napísané to : Odvolaním z funkcie ani vzdaním sa funkcie pracovný pomer nekončí. Pre skončenie Vášho pracovného pomeru platia príslušné ustanovenia Zákonníka práce.

Čiže ak nechce, aby si bola zástupkyňa mal by ťa odvolať. Menovací dekrét na zástupkyňu riaditeľa prestáva byť platný. Platnú máš však pracovnú zmluvu ako učiteľka. a potom byť ťa mal riešiť ako učiteľku, kde sa môžeš stať nadbytočnou..... . no ništ aj tak pevne verím, že spravodlivosť na svete nevymrela a budem ti gratulovať v septembri.
Mám pracovnú zmluvu na učiteľku a dekrét na vymenovanie do funkcie - jednou vetou podľa zákona č.80/1991 o stredných školách. A teraz vydal list - zrušenie funkcie z nadbytočnosti.Zabil dve muchy jednou ranou. Ale ja som vedela že funkcia sa bude rušiť lebo máme menej tried a učiť by som už teraz pri ňom nezostala. Hrala som od začiatku vabank. Ďakujem za podporu - pomáha to. Aj ja verím že v septembri mi to vyjde a keď nie ideme ďalej!!! Dám určite vedieť. Ahojki
0 0
bjanko bjanko

bjanko je offline (nepripojený) bjanko

Zdravim,

Vidim ze "mor sa siri ako rakovina"
Ja som pracoval v jednej prispevkovej organizacii a za dva dni som bol vybaveny sposobom 1.hrube porusenie pracovnej discipliny=znizenie platu na minimum 2.zrusenie pracovneho miesta kvoli nadbytocnosti a ahoj,cau,servus...kedze sa odstupne pocita z funkcneho platu (ktory mi bol znizeny dokonca retrospektivne) tak na mne usetrili 6x332EUR. Z tohto pribehu mi vyplyva jedno: Zakonnik prace je len zdrap papiera. Kedze ja som nemal moznost uz nic zmenit tak som odmietol ponuku pracovat ako montaznik a uz som slobodny (bez vypovednej lehoty).

Tebe drzim palce a dufam ze mas nejaku podporu od kolegov - ak je co i len malicka sanca zastavit ten mor, tak treba k tomu prispiet!
0 0
urad.skol urad.skol

urad.skol je offline (nepripojený) urad.skol

Dobrý deň,
poraďte mi:ak učiteľka bola 5 rokov na PN,teraz dostane 100% invaliditu,podá si žiadosť o rozviazanie pr.pomeru.Ako ukončiť prac.pomer?Patrí jej odstupné?Odchodné?Ďakujem.
0 0
Sabadka Sabadka

Sabadka je offline (nepripojený) Sabadka

Kto ma pozná vie.
urad.skol Pozri príspevok
Dobrý deň,
poraďte mi:ak učiteľka bola 5 rokov na PN,teraz dostane 100% invaliditu,podá si žiadosť o rozviazanie pr.pomeru.Ako ukončiť prac.pomer?Patrí jej odstupné?Odchodné?Ďakujem.
Rozviazanie pracovného pomeru dohodou - ak o to požiada a ak odchádza do invalidného dôchodku, má nárok na odchodné -
Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na
a) invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %,
b) predčasný starobný dôchodok alebo
c) starobný dôchodok.

Podľa kolektívnej zmluvy v školstve sa vypláca odchodné vo výške 2 mesačných funkčných platov.

Dôraz je na slovách - pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku - teda na odchodné má nárok len vtedy ak spĺňa podmienku nároku na niektorí z uvedených druhov dôchodku.
0 0
urad.skol urad.skol

urad.skol je offline (nepripojený) urad.skol

Ďakujem za rýchlu odpoveď!(Ste strašne užitočná žienka)
Odstupné jej teda nepatrí?Nemôže dostať aj -aj.Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať