Zavrieť

Porady

autorske pravo

Dobry den,

chcel by som sa poradakov spytat ohladne autorskych prav, mozno aj inych...

Som zivnostnik, pracujem v jednej firme na zmluvu, vsetky dolupopisane predmetne otazky, nie su ani priamo ani nepriamo zahrnute v zmluve.

Ide mi o vlastnictvo fotiek a grafickych prac. Komu to vlastne patri.

Fotky fotene mojim privatnym fotoaparatom, su vsak publikovane na firemnej stranke. patria mne, nemoze si na ne firma robit narok?

Graficke spracovanie vizualov pre tlacenu aj internetovu reklamu. Komu to patri? Mne alebo firme?

Zaujima ma hlavne pravna stranka a co sa s tym da robit.
Dakujem vopred za odpovede.

S pozdravom
Tomas
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    fulmaja je offline (nepripojený) fulmaja

    fulmaja
    LenkaBr Pozri príspevok
    Dobrý večer, ja by som mala otázku ohľadom použitia fotografií, ktoré sa nachádzajú na internte. Píšem prácu, ktorá bude súčasťou učebných textov a rada by som tam použila fotky, ktoré majú zverejnené na svojich webových stránkach rôzne inštitúcie venujúce sa danej problematike.
    Je potrebné vyžiadať si písomný súhlas alebo by postačovalo uviesť na jednotlivé fotografie zdroj?
    http://www.lita.sk/index.php?c=54&a=171

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    zdenka131, terezamaria, arizona, Mária27, wagner, Danielle369
    6

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    LenkaBr Pozri príspevok
    Dobrý večer, ja by som mala otázku ohľadom použitia fotografií, ktoré sa nachádzajú na internte. Píšem prácu, ktorá bude súčasťou učebných textov a rada by som tam použila fotky, ktoré majú zverejnené na svojich webových stránkach rôzne inštitúcie venujúce sa danej problematike.
    Je potrebné vyžiadať si písomný súhlas alebo by postačovalo uviesť na jednotlivé fotografie zdroj?
    Ak na tom nezarábaš, nemusíš nič.

    § 24 autorského zákona (č 618/2003)
    Vyhotovenie rozmnoženiny
    zverejneného diela



    (1) Rozmnoženinu zverejneného diela môže fyzická osoba vyhotoviť bez súhlasu autora pre svoju osobnú potrebu a na účel, ktorý nie je priamo ani nepriamo obchodný; za také použitie nevzniká povinnosť uhradiť autorovi odmenu.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    zdenka131, Danielle369, Lubaba, arizona, terezamaria, wagner
    6
    Zdravím, neviem, či je Vaša otázka ešte aktuálna vzhľadom na časové obdobie, ktoré uplynulo, ale skúsim Vám odpísať aj tak. Základná otázka vo Vašom prípade bude, aký je zmluvný vzťah medzi Vami a spoločnosťou, pre ktorú pracujete, či ste jej zamestnanec, alebo nie. Ak ste zamestnancom spoločnosti, osobnostné práva (podľa autorského zákona) patria Vám, ale majetkové práva patria zamestnávateľovi, inak povedané, zamestnávateľ Vás musí uviesť ako autora fotky, ale on vo vlastnom mene bude dávať súhlas na použitie Vašich fotiek, ich rozmnožovanie a podobne (§18 autorského zákona). Ak nie ste zamestnancom spoločnosti, osobnostné aj majetkové práva k fotke patria Vám, inak povedané, jedine Vy budete rozhodovať o použití Vašich fotografií. Snáď Vám to pomôže.

    LenkaBr je offline (nepripojený) LenkaBr

    LenkaBr
    Dobrý večer, ja by som mala otázku ohľadom použitia fotografií, ktoré sa nachádzajú na internte. Píšem prácu, ktorá bude súčasťou učebných textov a rada by som tam použila fotky, ktoré majú zverejnené na svojich webových stránkach rôzne inštitúcie venujúce sa danej problematike.
    Je potrebné vyžiadať si písomný súhlas alebo by postačovalo uviesť na jednotlivé fotografie zdroj?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.