Zavrieť

Porady

nulová spotreba tepla

Ahojte, všetci,
prosím Vás, je možné mať za celú vykurovaciu sezónu, teda za kalendárny rok nulovú spotrebu tepla(meranú na meračoch v troch izbách v štvorizbovom byte), za predpokladu, že domáca pani opatruje deti, chodia k nej každý deň v týždni? Čo si o tom myslíte, je to možné, podotýkam, že deti sú malé asi ročné a sú u nej celý deň od rána, cca 7,00 hod do 17,00 hod. Dá sa nejako ošetriť "kradnutie" tepla?
Plada
Usporiadat
Téma je uzavretá.
judita1971 judita1971

judita1971 je offline (nepripojený) judita1971

azda opatruje eskimákov ?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

plada Pozri príspevok
Ahojte, všetci,
prosím Vás, je možné mať za celú vykurovaciu sezónu, teda za kalendárny rok nulovú spotrebu tepla(meranú na meračoch v troch izbách v štvorizbovom byte), za predpokladu, že domáca pani opatruje deti, chodia k nej každý deň v týždni? Čo si o tom myslíte, je to možné, podotýkam, že deti sú malé asi ročné a sú u nej celý deň od rána, cca 7,00 hod do 17,00 hod. Dá sa nejako ošetriť "kradnutie" tepla?
Plada
Na to slúži tá fixná zložka tepla, tú musí uhradiť podľa plochy. Pokiaľ na variabilnej bolo namerané 0 a evidentne nekúrila (možno máte tak priepustné steny, že odoberala teplo od susedov, ak nemá rožnú ani podkrovnú izbu), tak variabilná zložka bude nulová. Poznám jedných v jednom paneláku, že celú zimu nemali zapnutý radiátor a stačilo im, čo ich vykúrili susedia zdola, zhora aj zboku. Balkón majú zasklený, takže tadiaľ tiež nemali úniky.

Jedine si odsúhlasiť vyšší pomer fixnej zložky a znížiť variabilnú zložku.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Tie peniaze uhradené cez m2, akože rozkúria radiátory? Pri pomere 50 : 50 % budu do polovice teplé? Vertikálne, alebo horizontálne? Nebola by lepšia nejaká sankcia v súlade s vyhláškou 630/2005?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

sito Pozri príspevok
Tie peniaze uhradené cez m2, akože rozkúria radiátory? Pri pomere 50 : 50 % budu do polovice teplé? Vertikálne, alebo horizontálne? Nebola by lepšia nejaká sankcia v súlade s vyhláškou 630/2005?
Nerozumiem tomu čo si napísal....
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Základná zložka sa rozdeľuje podľa m2. Donúti táto úhrada vlastníka bytu nastaviť termostatické hlavice tak aby do bytu bolo dodané množstvo tepla v rozmedzí 30 až 50 % priemernej spotreby tepla na byt?

Keď minie toľko tepla, zaznamenajú sa mu jednotky, a teplo zaplatí, preto, že ho minul. Podstatné je, aby sa dosiahlo to, že kúriť je pre nich výhodnejšie ako nekúrenie. Teda kúrenie ho vyjde lacnejšie, ako nekúrenie.

Dá sa nejako ošetriť "kradnutie" tepla?
Plada

Ošetrené je, keď sa kradne.

Otázka by skôr mohla znieť: Dá sa nejako odstrániť " kradnutie" tepla?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

sito Pozri príspevok
Tie peniaze uhradené cez m2, akože rozkúria radiátory? Pri pomere 50 : 50 % budu do polovice teplé? Vertikálne, alebo horizontálne? Nebola by lepšia nejaká sankcia v súlade s vyhláškou 630/2005?
Prečo sa takto vyjadruješ? Strácaš tým na vážnosti Tvojich príspevkov, ktoré skutočne často môže pochopiť len ten čo vie o čom píšeš. Buď napíš aké sankcie si môžu v domoch odsúhlasiť, ktoré sú legálne alebo navrhni riešenie. Aj s Tebou publikovanými eskimákmi.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Prečo sa takto vyjadruješ? Strácaš tým na vážnosti Tvojich príspevkov, ktoré skutočne často môže pochopiť len ten čo vie o čom píšeš. Buď napíš aké sankcie si môžu v domoch odsúhlasiť, ktoré sú legálne alebo navrhni riešenie. Aj s Tebou publikovanými eskimákmi.
Preto, že je to pravda, sankcia úhrady nákladov rozdelením podľa m2 je pre "eskimákov" len povzbudením. Treba časť nákladov rozdeliť reakčne na nastavenie termostatických hlavíc v bytoch. Tak začnú "eskimáci" kúriť. Inak im zamrzne úsmev pri úhrade nákladov za teplo.

"eskimákov" som nespomenul ja. Ja som spomenul "masajov" Tým tiež zamrzne úsmev pri úhrade nákladov za teplo.
Naposledy upravil sito : 15.06.09 at 17:20
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

plada Pozri príspevok
Ahojte, všetci,
prosím Vás, je možné mať za celú vykurovaciu sezónu, teda za kalendárny rok nulovú spotrebu tepla(meranú na meračoch v troch izbách v štvorizbovom byte), za predpokladu, že domáca pani opatruje deti, chodia k nej každý deň v týždni? Čo si o tom myslíte, je to možné, podotýkam, že deti sú malé asi ročné a sú u nej celý deň od rána, cca 7,00 hod do 17,00 hod. Dá sa nejako ošetriť "kradnutie" tepla?
Plada
Nulová spotreba tepla??? To už je aký tunel,hmhm--je to skoro vylúčené...
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Je mozne tie merace obist?

Ja mam skor inu skusenost - nakolko sme nemali v bytovke a zdrzovali sme sa tam tak 1-2 noci v tyzdni, platili sme rovnako, ako ti, co tam byvali 24 hod. denne 7 dni v tyzdni - to je asi dovod, preco dodnes obyvatelia nesuhlasili s meracmi - lebo by platili za realne spotrebovane teplo, a nikto by im ho nedotoval, ako sme im ho dotovali my. Asi som jedina, kto ma zaujem o merace - bodaj by ten zakon o povinnych meracoch uz konecne platil!
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Lianka Pozri príspevok
Je mozne tie merace obist?

Ja mam skor inu skusenost - nakolko sme nemali v bytovke a zdrzovali sme sa tam tak 1-2 noci v tyzdni, platili sme rovnako, ako ti, co tam byvali 24 hod. denne 7 dni v tyzdni - to je asi dovod, preco dodnes obyvatelia nesuhlasili s meracmi - lebo by platili za realne spotrebovane teplo, a nikto by im ho nedotoval, ako sme im ho dotovali my. Asi som jedina, kto ma zaujem o merace - bodaj by ten zakon o povinnych meracoch uz konecne platil!

Asi máte v dome málo bytov. Inak si neviem vysvetliť, že len Váš záujem o pomerové meranie odradzoval ostatných vlastníkov od jeho montáže. V obytnom dome nie je možné rozdeliť náklady na teplo spravodlivo.

Merače už asi nebudú povinné. Kto ich zaplatí tým, ktorí na ne nemajú, prípadne majú, ale ich nechcú.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Bytov je asi 60 v 1 vchode a spolu sme asi 4 vchody, ale z toho udajne vela bytov je neobyvanych (preto pisem nejasno, lebo tam trvalo nebyvam, nemam podrobny prehlad) a zbytok bytov je skor obyvanych ludmi s nizsimi prijmami a dochodcami, ktori nechcu nic riesit, ani nechcu ziadne "novinky" a zmeny. Ano, pokial viem, na tomto to stroskotalo, ze kto tie merace zaplati, ze merace vela stoja, nakolko sa mnohi (ak nie vacsina) ozyvali, ze na to nemaju... (neviem objektivne posudit, ci ozaj nemaju alebo len "nechcu" mat) Raz, ked to zrejme bude musiet byt, budu musiet hadam na to mat, nie? Tam su ludia, ktori velmi ekonomicky zmyslat nevedia . A spravca ma k tomu nacisto pasivny postoj.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Lianka Pozri príspevok
Je mozne tie merace obist?

Ja mam skor inu skusenost - nakolko sme nemali v bytovke a zdrzovali sme sa tam tak 1-2 noci v tyzdni, platili sme rovnako, ako ti, co tam byvali 24 hod. denne 7 dni v tyzdni - to je asi dovod, preco dodnes obyvatelia nesuhlasili s meracmi - lebo by platili za realne spotrebovane teplo, a nikto by im ho nedotoval, ako sme im ho dotovali my. Asi som jedina, kto ma zaujem o merace - bodaj by ten zakon o povinnych meracoch uz konecne platil!
Nemôžem súhlasiť. Práve preto že sa tam zdržujete alebo zdržovali ste sa len krátko tak okolité byty dotovali práve Váš byt. Nevymrzol, nevychladol. Keby si mala dom skús nechať napustený vykurovací systém vodou a nekúriť v ňom v zime. Aj vodovodné rúry, WC. Potrhá Ti rúry. Ale v bytovom dome kde okolité byty kúria a vlastne Ty "kradneš teplo" nepotrhá Tvoje rúry. Preto sú vo vyhláške 630/2005 doporučované pomery aj k podlahovej ploche bytu. Skutočne si presvedčená že Ty si tá čo dopláca? Preto nechcú merače lebo je veľa bytov prázdnych, neobývaných a doplácajú Tí čo trvale obývajú byty. Kúria totiž na vlastné náklady prázdne, neobývané byty s vypnutými termohlavicami.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Elenka, po technickej stranke mas pravdu, mne sa nezda ta financna. Ciastka za kurenie nas stala viac ako polovicu celej platby za sluzby, ktore sme platili spravcovi. Myslela som to tak (alebo si aspon myslim, ze s meracmi to tak funguje), ze kazdy si zaplati za to, co skutocne spotrebuje. Nemyslim si, ze mam platit nula EUR, ale neviem sa stotoznit s tym, ze mam platit rovnako, ako ti co tam trvale byvaju a teda kuria.

Elenka, mozem este technicku otazku? Ak by sa v byte nekurilo (ziadne ustredne kurenie nie je, ide o dom, resp. byt s vlastnym kurenim), pri ake teplote hrozi potrhanie rur v zime?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Lianka Pozri príspevok
Bytov je asi 60 v 1 vchode a spolu sme asi 4 vchody, ale z toho udajne vela bytov je neobyvanych (preto pisem nejasno, lebo tam trvalo nebyvam, nemam podrobny prehlad) a zbytok bytov je skor obyvanych ludmi s nizsimi prijmami a dochodcami, ktori nechcu nic riesit, ani nechcu ziadne "novinky" a zmeny. Ano, pokial viem, na tomto to stroskotalo, ze kto tie merace zaplati, ze merace vela stoja, nakolko sa mnohi (ak nie vacsina) ozyvali, ze na to nemaju... (neviem objektivne posudit, ci ozaj nemaju alebo len "nechcu" mat) Raz, ked to zrejme bude musiet byt, budu musiet hadam na to mat, nie? Tam su ludia, ktori velmi ekonomicky zmyslat nevedia . A spravca ma k tomu nacisto pasivny postoj.
Tak som sa sekol. To sú kasárne. To čo píšeš, jediná rada, predaj.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

To neviem... ale viem že v robote potrhalo vodovodné rúry už pri prvých prízemných mrazíkoch. V bytovom dome sú prirodzeným fyzikálnym javom prestupy tepla medzi bytmi so spoločnými stenami. A je teda pre platbu za teplo veľký rozdiel ako má kto v ktorom byte nastavené termohlavice. Aj pri "vlastnom kúrení" sú prirodzené prestupy tepla medzi bytmi so spoločnými stenami. Tak ako je prirodzené že teplo ide hore. Úplné základy z fyziky na základných školách.
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

Lianka Pozri príspevok
Elenka, po technickej stranke mas pravdu, mne sa nezda ta financna. Ciastka za kurenie nas stala viac ako polovicu celej platby za sluzby, ktore sme platili spravcovi. Myslela som to tak (alebo si aspon myslim, ze s meracmi to tak funguje), ze kazdy si zaplati za to, co skutocne spotrebuje. Nemyslim si, ze mam platit nula EUR, ale neviem sa stotoznit s tym, ze mam platit rovnako, ako ti co tam trvale byvaju a teda kuria.

Elenka, mozem este technicku otazku? Ak by sa v byte nekurilo (ziadne ustredne kurenie nie je, ide o dom, resp. byt s vlastnym kurenim), pri ake teplote hrozi potrhanie rur v zime?
voda obvykle mrzne pri 0 stupňoch Celzia, takže 0 a menej t.j. -1,-2,-3 atp.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Rozumiem, dakujem.

Ako si vysvetlujete tu nulovu spotrebu kurenia v uvodnom prispevku? Je technicky mozne tie merace "obabrat"? Nikdy som nad tym nerozmyslala, kedze sa ma to bytostne nedotykalo, ale ak je to tak, tak je otazka, ci je meranie objektivne, ked to niekto dokaze vlastnym zasahom ovplyvnit. Keby to tak robili viaceri...
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

K tej nulovej spotrebe asi toľko. Vidím ako ľudia nepustia to teplo do miestnosti. Jednodcho preto lebo si neuvedomujú že ak sa schvália pomery, koeficienty tepla tak zaplatia aj tak od plochy bytu. Nielen zo spotreby na merači. Samozrejme treba zobrať do úvahy aj prestupy tepla od susedov. Ale oni majú na merači nulu a teda chcú platiť za nulu. Aj keď v byte nepomrzli. Ale neviem si predstaviť ako sa dám elektronický merač obabrať. Dávali už aj také veci že ľudia menia radiatory len aby nemali žiadnu spotreb na merači. Serioznosť sa stáva neznámym pojmom.
0 0
plada plada

plada je offline (nepripojený) plada

Elena Navrátilová Pozri príspevok
K tej nulovej spotrebe asi toľko. Vidím ako ľudia nepustia to teplo do miestnosti. Jednodcho preto lebo si neuvedomujú že ak sa schvália pomery, koeficienty tepla tak zaplatia aj tak od plochy bytu. Nielen zo spotreby na merači. Samozrejme treba zobrať do úvahy aj prestupy tepla od susedov. Ale oni majú na merači nulu a teda chcú platiť za nulu. Aj keď v byte nepomrzli. Ale neviem si predstaviť ako sa dám elektronický merač obabrať. Dávali už aj také veci že ľudia menia radiatory len aby nemali žiadnu spotreb na merači. Serioznosť sa stáva neznámym pojmom.
Súhlasím s Tebou, Elenka, aj ja mám ten pocit, že menili radiátory. alebo nejaký iný zásah tam bol, len neviem, ako im to dokázať. V stredu máme schôdzu, som zvedavá, ako sa tam budú ľudia k danej problematike vyjadrovať.
S pozdravom
Plada
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Lianka Pozri príspevok
... pri ake teplote hrozi potrhanie rur v zime?
Bod tuhnutia vody pri štandartnom tlaku 101325 Pa, je približne pri teplote 0.0002°C V skutočnosti je to však nižšia teplota keď sa trhá potrubie okolo (mínus 3-5°C).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať