Zavrieť

Porady

PRENAJOM MIESTNOSTI - DPH

AHOJTE, VIE MI NIEKTO PORADIT?

PRENAJIMAME BUDOVU PLATCOM A NEPLATCOM DPH, MY SME PLATCOVIA, JEDNOTLIVE NAJMY KANCELARII FAKTURUJEME VSETKYM BEZ DPH.
PRENAJIMAME IM ESTE PRILEZITOSTNE ZASADACKU. CHCEM SA SPYTAT, CI TOTO IM FAKTUROVAT S DPH ALEBO BEZ?

DAKUJEM ZA RYCHLU ODPOVED.
Usporiadat
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Je to, podľa mňa, tiež prenájom nebytového priestoru, tak sa môžete rozhodnúť, či s DPH alebo bez.
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

§ 38 ods. 2 zakona o DPH:

oslobodeny od dane je najom nehnutelnosti alebo jej casti s vynimkou:
a/ najmu v ubytovacich zariadeniach,
b/ najmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c/ najmu trvalo instalovanych zariadeni a strojov,
d/ najmu bezpecnostnych schranok.

§ 38 ods. 5 zakona o DPH:

platitel, ktory prenajima nehnutelnost, alebo jej cast inemu platitelovi, sa moze rozhodnut, ze najom nebude oslobodeny od dane.

takze? najom nehnutelnosti okrem bodov a/, b/, c/ a d/ je oslobodeny, ale ak to prenajimas inemu platitelovi, mozes sa rozhodnut, ze oslobodeny nebude...
0 0
schreiterka schreiterka

schreiterka je offline (nepripojený) schreiterka

takze ked vacsina nasich najomcov je neplatitelov, tak to musi byt bez dph? Tak to je pruser, lebo sme uz vystavili faktury, aj su zaplatene, aj priznanie dph urobene a poslane.Poradte co robit???
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Riešenie je jednoduché , ale otravné - dodatočné daňové priznanie.
0 0
Rupert Rupert

Rupert je offline (nepripojený) Rupert

schreiterka
takze ked vacsina nasich najomcov je neplatitelov, tak to musi byt bez dph? Tak to je pruser, lebo sme uz vystavili faktury, aj su zaplatene, aj priznanie dph urobene a poslane.Poradte co robit???
vsak v prvom prispevku si napisala ze vsetkym to fakturujete bez DPH.
tak potom ak je to pravda co si pisala v prvom prispevku. tak nemas problem.
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Naša firma prenajíma priestory a ja faktúrujem všetkým s DPH,aj platcom,aj neplatcom. Predsa par.38 ods.5 sa píše,že sa môžeme rozhodnúť či bude oslobodený od dane.Dúfam že to takto môže byť, prečo hovoríte o dadatočných priznaniach?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Príspevok vymazaný.
Naposledy upravil liba2 : 27.07.05 at 04:35
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

ilona
Naša firma prenajíma priestory a ja faktúrujem všetkým s DPH,aj platcom,aj neplatcom. Predsa par.38 ods.5 sa píše,že sa môžeme rozhodnúť či bude oslobodený od dane.Dúfam že to takto môže byť, prečo hovoríte o dadatočných priznaniach?
§ 38 ods. 5 zakona o DPH:

platitel, ktory prenajima nehnutelnost, alebo jej cast inemu platitelovi, sa moze rozhodnut, ze najom nebude oslobodeny od dane.

rozhodnut sa, ze to bude fakturovane s DPH sa mozes, iba ak to fakturujes inemu platitelovi...
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

a kde je to napísané v zákone,že neplatičovi sa musí faktúrovať bez DPH?Ja všetkým faktúrujem s DPH,je to niečo nové,však som mala aj kontrolu,síce je tomu už pol roka,ale na nič takéto ma neupozornili,napíšte mi to lopaticky.Ďakujem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ilona , já som mala debatu s daňovým poradcom , záver bol taký , že faktúrujeme prenájom s DPH každému / či je plátca DPH alebo nie je plátca /na základe nášho rozhodnutia a dohody s nájomcom . Je to ale smutné , že aj v tomto prípade sa objavuje nejednotný výklad zákona . Já si myslím , že to máš dobré . Vždy je lepšie , aby plátca faktúroval s DPH a čo najmenej využíval oslobodené od DPH .
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ilona
a kde je to napísané v zákone,že neplatičovi sa musí faktúrovať bez DPH?Ja všetkým faktúrujem s DPH,je to niečo nové,však som mala aj kontrolu,síce je tomu už pol roka,ale na nič takéto ma neupozornili,napíšte mi to lopaticky.Ďakujem.
§ 38 zákona o DPH, uvádza že nájom nehnuteľnosti je oslobodený od dane okrem výnimiek /uvedené vyššie/. Ďalej v bode 3 zákon dáva možnosť platiteľovi sa rozhodnúť, že ak prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, že nájom nebude oslobodený od dane. Teda len voči platiteľovi mu dáva túto možnosť a z tohto znenia vyplýva, že voči neplatiteľovi je nájom od DPH oslobodený.

V komentári ku zákonu je to vysvetlené i tak, že zákon dáva platiteľovi dane možnosť dobrovoľne zdaňovať nájom nehnuteľnosti, aby nemal z tohto dôvodu oslobodené zdaniteľné obchody, a aby si zachoval možnosť plného nároku na odpočítanie dane a upozorňuje, že možnosť dobrovoľného zdaňovania nájmu nehnuteľností (napr. aj bytov) sa týka len nájmu voči platiteľom dane – netýka sa nájmu voči neplatiteľom dane, pre ktorých je nájom nehnuteľností zo zákona vždy oslobodený od dane./ Bolo to v niektorom Poradcovi aj bohužiaľ neviem v ktorom./
0 0
dvd dvd

dvd je offline (nepripojený) dvd

Co myslite, ako je to s prenajmom casti nehnutelnosti "nachadzajucej sa v ubytovacom zariadeni" neplatitelovi DPH?????
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

ja osobne to vidim jednoznacne v uz citovanom §38 - najomne je oslobodene, tzn. nepatri nan DPH (okrem vynimiek), pricom sa ale mozem rozhodnut, ze nebude oslobodene, tzn. dam nan DPH, ale to len v pripade, ze prenajimam inemu platitelovi.

s pohladu danoveho uradu to vidim tak, ze DU je v podstate aj rad, ak fakturujem s DPH vsetkym, nakolko potom viac odvediem do rozpoctu...

z pohladu najomnika - neplatitela DPH vsak verim tomu, ze by som s namietkou voci uplatnovaniu DPH na najomnom bol uspesny...

a este z pohladu uctovnika - aj ja by som bol najradsej, keby vsetky moje plnenia boli s DPH - nebolo by potom vlastne ani treba posudzovat a rozdelovat DPH na vstupe...
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

V zákone je jednoznačne povedané, že rozhodnúť sa platiteľ môže len ak fakturuje inému platiteľovi. Ak fakturuje neplatiteľovi, tak prenájom nehnuteľnosti je od dane oslobodený. Nie je na výber! Presne ako píše evina.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Súhlasím so všetkým , ale keď sa obrátime na daňového poradcu a zaplatíme si daňové poradenstvo , tak predsa nám nemôže , resp.by nemal dať odpoveď takú , akú sme dostali . Teraz čo včul ???


Som prekvapená , že ilone to prešlo aj cez daň.kontrolu .
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

dvd
Co myslite, ako je to s prenajmom casti nehnutelnosti "nachadzajucej sa v ubytovacom zariadeni" neplatitelovi DPH?????
§ 38 ods. 3 pism. a/
- nájom v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie sluzby) nie je oslobodeny od DPH
- teda ak predmetny najom splna tuto podmienku, nie je podstatne, ci najom je uctovany platitelovi alebo neplatitelovi, stale podlieha DPH...
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

Zita5
Súhlasím so všetkým , ale keď sa obrátime na daňového poradcu a zaplatíme si daňové poradenstvo , tak predsa nám nemôže , resp.by nemal dať odpoveď takú , akú sme dostali . Teraz čo včul ???


Som prekvapená , že ilone to prešlo aj cez daň.kontrolu .
vymenit danoveho poradcu...
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

S takým daňovým poradcom veru neviem čo?!
Ale je tu ešte iný problém, netýka sa toho, kto vystavuje faktúru neplatiteľovi s DPH, lebo ak sa ten neohradí, asi problém nebude mať.
Nemôže mať problém práve ten neplatiteľ, ktorý dostane takúto faktúru, ak si dá DPH do nákladov, keď tá by mu nemala byť fakturovaná?
0 0
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

ja by som tu videl (pri troske fantazie, ktora vsak niektorym danovym kontrolam nechyba...) este jeden problem a sice:
§49 ods. 3 hovori, ze platitel nemoze odpocitat dan z tovarov a sluzieb, ktore pouzije na dodavky tovarov a sluzieb, ktore su oslobodene od dane podla §§ 28 az 41, cize aj najomne. cize cisto hypoteticky, hoci aj najomne uplatnene voci neplatitelom bolo, podla zakona uplatnene byt nemalo a teda ani vstupy by nemali byt uplatnene (resp. uplatnene v plnej vyske, ak berieme do uvahy § 49 ods. 4 a §50)... to by uz ale bola riadna potvora ta kontrola...
0 0
IvanaK IvanaK

IvanaK je offline (nepripojený) IvanaK

mam taku otazocku...prenajímame ( sme platcami DPH) kancelárske priestory firme platitelovi podla zmluvy nam musia zaplatit najom napr. za august do 31.7., ja im vystavuje fakturu za tento nájom, ake dátumy tam mam dat? kolegyna to robila datum vystavenia napr. 2.8. dátum splatnoti 31.7. a dátum dodania 1.8. je to podla Vas ok?

Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať