Zavrieť

Porady

Spoločná anténa

Prosím o radu. Po rokoch nám doslúžila spoločná anténa na príjem tel. signálu. Nakoľko platíme poplatky RTVS a niektorí obyvatelia bytovky nemôžu pozerať z dôvodu nefunkčnej antény televíziu, je "Spoločenstvo" povinné zabezpečiť príjem tel. signálu, ak áno, podľa akého zákona? ĎAKUJEM
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    vlastinka1 Pozri príspevok
    Prosím o radu. Po rokoch nám doslúžila spoločná anténa na príjem tel. signálu. Nakoľko platíme poplatky RTVS a niektorí obyvatelia bytovky nemôžu pozerať z dôvodu nefunkčnej antény televíziu, je "Spoločenstvo" povinné zabezpečiť príjem tel. signálu, ak áno, podľa akého zákona? ĎAKUJEM
    Poplatky pre RTVS nemajú s povinnosťou STA nič spoločné. Ti musia platiť všetci, aj tí, čo nemajú na dome anténu.

    SPoločenstvo je povinné zabezpečiť príjem tel. signálu vtedy, ak to odsúhlasí väčšina vlastníkov bytov. Teda ak je záujem o STA a si to odsúhlasia, tak STA sa bude financovať z FO. Pokiaľ záujem nie je, tak je možné STA zrušiť. Povinnosť mať STA nevyplýva zo žiadneho zákona.

    vlastinka1 je offline (nepripojený) vlastinka1

    vlastinka1
    Doslúžila nám spoločná anténa na príjem tel. signálu. Je Spoločenstvo povinné zabezpečiť nový príjem tel. signálu inou anténou (starú sa neoplatí opravovať), nakoľko všetci zo zákona platíme poplatky RTVS? Niektorí obyvatelia týmto stratili signál a nemôžu pozerať televíziu, hoci si platia poplatky RTVS. Ak áno, podľa akého zákona? Ďakujem za odpoveď
    Elena Navrátilová
    http://www.porada.sk/t113994-spolocn...ml#post1075267 Nerozumiem prečo dve témy. Totožné. Koncesionárske poplatky platíš za to že máš prijímač. Televízny alebo rádio.Tieto poplatky sa neodvádzajú na účet SVB ale idú do ŠR. Nie za príjem signálu. Pozri si zmluvu o odkúpení bytu. Máš tam že si bytom nadobudla aj spoločné rozvody k televíznej anténe. Teda si ich vlastníčka rovnako ako aj spoločnej televíznej antény. Podielovou spoluvlastníčkou.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Koncesionárske poplatky sa platia za to, že máš elektrickú zásuvku (podľa nového znenia zákona).
    Spoločenstvo nemôže rozhodnúť, že všetci budú platiť spoločnú anténu, pretože napr. mágio na ňu nejde.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Mária27 Pozri príspevok
    Koncesionárske poplatky sa platia za to, že máš elektrickú zásuvku (podľa nového znenia zákona).
    Spoločenstvo nemôže rozhodnúť, že všetci budú platiť spoločnú anténu, pretože napr. mágio na ňu nejde.
    Dá sa na schôdzi ešte aj dohodnúť tak, že prevádzku STA si budú hradiť tí, ktorí ju budú využívať. Tam je ale problém, že ako zamedziť ostatným nepoužívať STA, ak na ňu nebudú prispievať, keďže rozvody v dome existujú. Neviem si predstaviť, že by ostatným prišiel správca odstrihnúť kábel, alebo odmontovať zástrčku.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Tak to je problém tých, čo spoločnú anténu chcú. Neviem, čo sa na ňu chytá, ale keď si platím mágio, nebudem prepínať ...

    V našom dome dvaja vlastníci chcú obnoviť spoločnú práčovňu. Miestnosť stále máme, len im nikto nechce prispieť na novú práčku. Myslíš, že by som tam chodila, keď sa mi perie automaticky?

    Janiela je offline (nepripojený) Janiela

    jednoduchý človek, ako ostatní ...viac Janiela
    Ja som žiadala ministerstvo dopravy ... atď o vyjadrenie sa k uvedenej téme, no dodnes mi neodpovedalo. Pokiaľ viem, tak spoločenstvo, ktoré si byty neodkúpilo spolu s STA, tak povinnosť TV príjem nemá. Tieto povinnosti boli za socializnu z dôvodu informovania v prípade nebezpečentva. Teraz v čase internetu a pod to už nie je nutné. My sme napr byty odkúpili bez STA, dnes má štvrtina iný príjem TV vysielania, tak ja nevidím dôvod, aby sa správca zaoberal TV príjmom. Ako by k tomu prišli tí, ktorí majú napr Mágio, Digi a pod? Ak by si to tí, ktorí chcú mať spoločnú anténu hradili zo svojho vrecka, prosím, je to možné. Je to môj názor, len neviem nikde v zákone nájsť, či správny. Ak by niekto z bytového spoločnstva žiadal o TV príjem, určite by som sa ohradila, nech mi ukáže zákon, ktorý mi to nariaďuje. Ja by som sa "oháňala" zmluvou o spoločenstve, kde je zakúpenie bytov bez STA.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    vlastinka1 Pozri príspevok
    Doslúžila nám spoločná anténa na príjem tel. signálu. Je Spoločenstvo povinné zabezpečiť nový príjem tel. signálu inou anténou (starú sa neoplatí opravovať), nakoľko všetci zo zákona platíme poplatky RTVS? Niektorí obyvatelia týmto stratili signál a nemôžu pozerať televíziu, hoci si platia poplatky RTVS. Ak áno, podľa akého zákona? Ďakujem za odpoveď

    Poplatky budete platiť aj vtedy keď nebudete mať televízor. Platí sa od "zásuvky".

    Pred tým stačilo mať nefunkčný televízor aby si platila poplatky, ale vývoj ide dopredu. Teraz ho nemusíš mať vôbec a budeš platiť.



    U nás sa rozhoduje na schôdzi čo sa bude na spoločnej anténe upravovať a aké programy tam budú. Zatial je väčšina ludí ktorí používajú spoločnú anténu.
    Naposledy upravil Orim : 19.06.09 at 10:16

    Gaaspi je offline (nepripojený) Gaaspi

    Soľmi chudobný, neschopný sa uživiť. Veľakrát nemám ani na kredit. ...viac Gaaspi
    Viem že my zákony nezmeníme a je tu jasne povedané že ak máš elektrinu tak nikoho nezaujíma či máte signál televízie alebo nie. Ale ide aj o princíp že človek nechce platiť súkromníkovi za signál ako káblovka, magio, digi atď. Ale zároveň spoločná anténa nieje lebo väčšina obyvateľov nemá o ňu záujem. Izbová anténa je nepožiteľná lebo sme ďaleko od vysielača. Tak platiť za službu ktorá je nedostupná je správne? Lebo ako by sa na to pozeral obchodný zákon? Platiť za niečo čo (bez ďalšieho platenia tretej strane) nemôžem mať?
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Chobot Obchodný zákonník na to nebude pozerať nijako, ten rieši úplne iné veci.
    misoft Otázka by mal znieť inak!
    Majitelia bytov v bytových domov by MOHLI využívať "spoločnú" anténu, len by MUSELI do toho pohnať svojho správcu, aby NAMONTOVAL potrebnú infraštruktúru (anténu, správne nasmerovanú + koaxiál + účastnícke prípojky).
    Pretože aj v tých multiplexoch je cca 10 staníc, ktoré sú voľne dostupné - z toho zo zákona STV1 a STV2 - dokonca v HD v multiplexe3. Okrem toho - koncesionársky - neplatíš za signál, ale za jeho distribúciu. T.z. môžeš distribúciu signálu v akejkoľvek forme a podobe prijímať kdekoľvek na SK na akomkoľvek TV prijímači (aj na kus drôtu).
    Je to podobné, ako keby si sa pýtal, prečo mám platiť odvody do zdravotnej, keď som zdravý a nevyužívam služby nemocnice a lekára?

    Obchodný zákon tu nemiešaj. Toto nariaďuje telekomunikačný zákon.
    Gaaspi To so zdravotným bolo dobré prirovnanie. Aj zdravý človek môže raz prísť k úrazu a nečakane to využije ten fond ZP čo platí. Tak aj koncesionár je myslený tak že možno niekedy budem bývať v dome kde spoločnú anténu majú a budem môcť pozerať TV v budúcnosti. Rozhlas je v tom tiež a FM signál chytím všade aj v pivnici. Takže to beriem tak, že platím za počúvanie rádia, čo aj robím.
      zbaliť

    mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

    mackoivan
    Nie som si istý, ale rozdelovat digitálny signál sa nedá tak ako anagonalny
    Bolo by treba viesť do každého bytu samostatne káble.
    misoft Naozaj? No to sú mi novoty. Voľne šírený digitálny signál je MOŽNÉ viesť jedným káblom a potom do jednotlivých bytov robiť odbočky.
    VŠETKO sa tá rozdeliť. Iný prípad je pri digitálnom dátovom prenose. Aj UPC môže svoj káblový rozvod viesť v dome od hoa až dole a rozdeľovať. Ak má niekto niečo platené, má na to dekódovaciu kartu - každá so svojou dekódovacou sekvenciou, ktorú pozná poskytovateľ a posiela spolu so signálom.

    Veď by pri takom vežiaku nap. 13 posch. a 3 byty na poschodí sa ťahalo do počiatku 39 káblov (39-36-33-30......6-3).
    mackoivan Vidieť že sa vyznaš.. ja len, že rozborovac mi bol už nanic... To vieš nie každému stačia len voľné kanály...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.