Zavrieť

Porady

Umiestnenie adresy

Tak hneď využívam možnosť a chcem si upresniť ako rozumiem ja písaniu adresy.

Teda ak má firma predtlačený firemný list, do ktorého vpisujem niektoré údaje podľa predlače a na adresu je tam vyznačené miesto vpravo, tak píšem adresu vpravo.
Inak ak píšem na čistý hárok papiera, aj keď mám urobený "firemný list" vo svojich dokumentoch (je tam hlavička a päta s firemnými údajmi) adresu vľavo.
Keď píšem list ako súkromná osoba, napr. žiadosť o prijatie do zamestnania, tak píšem adresu tiež vľavo.

Prosím tých, ktorí vedia "po novom" (ja som končila Strednú ekonomickú školu v r. 1965), aby poradili.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    juko je offline (nepripojený) juko

    štátny zamestnanec juko
    Pre tých, ktorým sa nechce čítať celá norma o pravidlách písania a úprave písomností, by som si dovolil tu vložiť výber týkajúci sa písaniu adries:



    1. ADRESY
    Rozmery adries sú limitované adresovým pásmom vnútri adresového poľa.



    Adresové pole je oblasť určená na umiestnenie adresového pásma. Výška adresového poľa je 38,1 mm, čo je 9 riadkov jednoduchým riadkovaním. Prvý riadok a posledné dva riadky poľa musia ostať prázdne. Medzi prázdnymi riadkami je umiestnené adresové pásmo.



    Adresové pásmo určuje maximálnu plochu na napísanie adresy adresáta. Výška adresového pásma je 25,4 mm, čo umožňuje napísať najviac 6 riadkov jednoduchým riadkovaním. Šírka adresového pásma (76,2 mm) umožňuje napísať najviac 30 znakov.



    V listoch sa adresa adresáta môže umiestniť vľavo alebo vpravo.

    Na listových papieroch bez predtlače sa adresa adresáta píše vľavo. Na listových papieroch s predtlačou je adresové pásmo vyznačené orientačnými bodmi.



    Umiestnenie adresy

    Pri umiestnení adresy vľavo je stanovené adresové pásmo rozmerov 25,4 x 76,2 mm a umiestnené 44 mm od horného okraja papiera a 22,5 mm od ľavého okraja papiera. Do adresového pásma sa píše najviac 6 riadkov jednoduchým riadkovaním. Adresa sa začína písať 2,54 mm od ľavého okraja adresového pásma.

    Pri umiestnení adresy vpravoje stanovené adresové pásmo rozmerov 25,4 x 76,2 mm a umiestnené 44 mm od horného okraja papiera a 15 mm od pravého okraja papiera. Do adresového pásma sa píše najviac 6 riadkov jednoduchým riadkovaním. Adresa sa začína písať 2,54 mm od ľavého okraja adresového pásma.



    Obsah adresy vymedzujú tieto údaje: presné označenie adresáta, miesto dodania a prepravné údaje.

    Označenie adresáta právnických osôb obsahuje tieto základné údaje:




    • názov organizácie alebo oficiálne používaná skratka organizácie,


    • právna forma organizácie,


    • podľa potreby odbor podnikania,


    • podľa potreby označenie organizačnej zložky (závod, úsek, odbor, oddelenie ...),


    • podľa potreby meno a priezvisko pracovníka,


    • ak je vhodné, aj funkcia pracovníka.


    Označenie adresáta fyzických osôb obsahuje tieto základné údaje:




    • oslovenie (Vážený pán, Vážená pani, Slečna)


    • meno a priezvisko (s uvedením titulov a hodností),


    • podľa potreby funkcia adresáta,


    • podľa potreby spresňujúci údaj.


    Príklad Slovnaft, a. s.

    Ing. Jolana Petrášová

    viceprezidentka





    Miesto dodania označujú tieto údaje:




    • názov ulice, námestia, verejného priestranstva doplnený číslom domu,


    • v prípade potreby označenie bloku, vchodu,


    • označenie “ Poštový priečinok” alebo “P.O.Box” a číslo priečinka,


    • názov obce, ak nemá vlastnú dodávaciu poštu.


    Prepravné údaje – poštové smerovacie číslo (PSČ) s názvom a číslom dodávacej pošty




    • PSČ sa píše na poslednom riadku adresy vľavo od názvu dodávacej pošty,


    • k názvu dodávacej pošty v mestách s viacerými poštami sa musí pripojiť aj číslo dodávacej pošty,


    • názov dodávacej pošty sa píše arabskou číslicou bez bodky a oddeľuje sa medzerou,


    • názov dodávacej pošty sa nepodčiarkuje.


    Príklad Bratislavská 1/A

    P. O. Box 7

    840 08 Bratislava 48

    Zásady písania adries

    Pri písaní adries platia tieto pravidlá:




    • adresa sa píše rovnakým druhom písma rovnakej veľkosti,


    • adresa sa začína písať vždy s veľkým písmenom,


    • všetky riadky sa píšu od ľavej zvislice, s jednoduchým riadkovaním,


    • prázdne riadky sa do adresy nevkladajú,


    • v adrese sa nepoužíva podčiarkovanie, tučné ani riedené písmo,


    • na konci riadkov sa nepíše interpunkčné znamienko (s výnimkou bodky za skratkou),


    • názvy štátnych organizácií sa píšu s veľkým začiatočným písmenom, názvy obchodných organizácií sa píšu v súlade s ich zaregistrovaným názvom v obchodnom registri,


    • namiesto úplného názvu organizácie sa môže uviesť aj oficiálne používaná skratka,


    • ak sa uvádza označenie právnej formy organizácie na samostatnom riadku, právna forma sa vypisuje v neskrátenom tvare alebo dlhším tvarom skratky,


    • názov ulice, námestia, verejného priestranstva, lokality sa píše s veľkým začiatočným písmenom,


    • názov obce alebo lokality bez vlastnej dodávacej pošty sa uvádza na poslednom riadku.

    nikulik je offline (nepripojený) nikulik

    nikulik
    bea
    Tak hneď využívam možnosť a chcem si upresniť ako rozumiem ja písaniu adresy.

    Teda ak má firma predtlačený firemný list, do ktorého vpisujem niektoré údaje podľa predlače a na adresu je tam vyznačené miesto vpravo, tak píšem adresu vpravo.
    Inak ak píšem na čistý hárok papiera, aj keď mám urobený "firemný list" vo svojich dokumentoch (je tam hlavička a päta s firemnými údajmi) adresu vľavo.
    Keď píšem list ako súkromná osoba, napr. žiadosť o prijatie do zamestnania, tak píšem adresu tiež vľavo.

    Prosím tých, ktorí vedia "po novom" (ja som končila Strednú ekonomickú školu v r. 1965), aby poradili.
    V podstate je to jedno ci sa pise vpravo alebo vlavo, vpravo myslim vyuzivaju ti ktori davaju do obalky s ramcekom, aby nevypisovali zbytocne aj adresu na obalku. Ja pisem listy vsetky vlavo. Takže s tym sa netrap

    nikulik je offline (nepripojený) nikulik

    nikulik
    juko: pôvodne som mala nieco podobne pripravene aj ja, ale nakoniec som sa rozhodla, že to tu nedam, a dovod....myslim si, a hovorim to z vlastnej skusenosti, ze nie kazdemu sa chce citat take dlhe litanie, myslim si, ze skor by sme uvitali konkretne otazky, a konkretne odpovede.
    Nemyslim to v zlom, to co si napisal je super, ale trosku by sme mohli to skôr prediskutovat.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    ak nájdem doma vzor, resp. šablónu podľa novej normy, tak ju skúsim priložiť - a ak nie, tak sa ju pokúsim vytvoriť

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Ste úplne najvynikajúcejší poradcovia, ďakujem.
    (Inak nedávno som v "Slovenčina na slovíčko"-myslím, že tak sa volá relácia v SRO, počula, že by bolo dobre, keby sa miesto "super" už začali znova používať zodpovedajúce slovenské výrazy, tak sa začínam "odsuperovávať".)

    Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

    ta som to ja :-) Hlinkovx
    juko
    Pre tých, ktorým sa nechce čítať celá norma o pravidlách písania a úprave písomností, by som si dovolil tu vložiť výber týkajúci sa písaniu adries:
    Juko...a náhodou celú normu v takej forme na prilepenie nemáš?

    juko je offline (nepripojený) juko

    štátny zamestnanec juko
    Po veľmi dlhom čase som opäť navštívil poradu. Je mi ľúto, ale tú normu nemám. Dostal som sa iba k jej výpiskom. Ako som už na inom mieste písal, rozširovanie noriem nie je dovolené. Môžu to robiť iba PO, ktoré na to dostanú súhlas.A samozrejme za peniaze.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.