Zavrieť

Porady

Susedský spor

Ahojte poraďáci.
Sused má dva stromy na hranici pozemku. Jedná sa o dve veľké moruše. Dvor je pokrytý vrstvou plodov a konáre mi derú strechu na dome. Roky ho žiadam aby urobil nápravu. Bol som už aj na obecnom úrade. Ani starosta s ním nepohol. Mám čakať kedy mi strom preborí strechu ?
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Podľa § 127 občianskeho zákonníka nemôžeš len "v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na tvoj pozemok".
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
iwancok iwancok

iwancok je offline (nepripojený) iwancok

. . . aha. No ja som bezradný aj vo vhodnej ročnej dobe. Tie stromy majú 30 rokov a na bezpečné odstránenie konárov presahujúcich na môj pozemok bude treba plošinu. Nedá sa to nejako napadnúť ?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Roky si to napádal. Môžeš žiadať aj súd, ale to budú ďalšie roky. Poznám to čierne blato pod morušami, navyše strecha ... Zdá sa, že on tú plošinu dobrovolne nezaplatí, ty môžeš žiadať odškodné.
0 0
iwancok iwancok

iwancok je offline (nepripojený) iwancok

odtiaľ sa nedočkám ničoho . . .
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Lacnejšia je plošina ako nová strecha. A treba prirátať aj pocit z dobre vykonanej práce.
Dlhý rebrík nestačí ? Alebo lešenie ?
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
iwancok Pozri príspevok
Ahojte poraďáci.
Sused má dva stromy na hranici pozemku. Jedná sa o dve veľké moruše. Dvor je pokrytý vrstvou plodov a konáre mi derú strechu na dome. Roky ho žiadam aby urobil nápravu. Bol som už aj na obecnom úrade. Ani starosta s ním nepohol. Mám čakať kedy mi strom preborí strechu ?
Váš problém bezprostredne súvisí s vlastníckym právom, ktoré patrí medzi základné ľudské práva a slobody.
Je jedno z najvýznamnejších práv vôbec. Ani jedno právo, vlastnícke nevynímajúc, nie je však úplne neobmedzené.
Jedným zo zákonných obmedzení vlastníckeho práva je aj problematika susedských práv vymedzená v Občianskom zákonníku. Obmedzenie práv vlastníkov je vzájomné.
Všetci sa musia podriadiť tomu, aby pri výkone vlastníckeho práva nebol iný vlastník ohrozený zakázaným konaním.
Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo vážne ohrozoval výkon jeho práv.

Pojem "nad mieru primeranú pomerom" si treba vysvetliť tak, že je hranica medzi dovoleným správaním (od optimálneho stavu po stav ešte prípustný) a nedovoleným správaním (nad prípustnú mieru). Prerastaním konárov a koreňov nad mieru primeranú pomerom na susedov pozemok dochádza k rušeniu nielen tienením, ale aj vysávaním živín z pôdy, či napríklad aj bránením výhľadu. Osoba, do ktorej vlastníckeho práva sa takto zasahuje, je oprávnená sama odstrániť zo svojej pôdy korene stromov presahujúce na jej pozemok a prerastajúce konáre stromov, nesmie to však urobiť v nevhodnej ročnej dobe a nešetrným spôsobom.

Nevhodnosť doby je daná vegetačným obdobím. Za šetrný treba považovať primeraný zásah s prihliadnutím na druh stromu.
"Aj vlastnícke právo má isté hranice!"

inf. z http://www.vop.gov.sk


Ak by konáre stromu mali poškodiť moju strechu, určite nečakám na vhodnú dobu, ktorú nariaďuje zákon, ale konám okamžite...
Naposledy upravil alla66 : 19.06.09 at 21:48
0 0
iwancok iwancok

iwancok je offline (nepripojený) iwancok

. . . z rebríka by to nešlo. Padalo by mi to rovno na strechu. Z plošiny by sa to dalo postupne rezať od konca po malých kusoch. Lenže bez jeho povolenia tam tú plošinu nedostanem.
Zdá sa že ma susedova ľahostajnosť vyjde poriadne draho.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona


Podľa §127 Občianskeho zákonníka - "vlastník/nájomca veci (bytu/domu) sa musí zdržať všetkého čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami“.



Neviem, prečo starosta nechce pomôcť, je to jeho povinnosť. Podal si žiadosť o nápravu písomne?


I. konanie pred orgánom obce
Môžete sa obrátiť so sťažnosťou na príslušnú Mestskú časť (obec) - podľa miesta bydliska. Obec má v zmysle § 5 Občianskeho zákonníka právomoc predbežne zásah do pokojného stavu zakázať alebo uložiť povinnosť niečoho sa zdržať alebo uviesť situáciu do pôvodného stavu. Obec tak urobí vydaním rozhodnutia v správnom konaní, obec neskúma právny stav, obmedzuje sa len na zisťovnie či nastal zrejmý zásah do pokojného stavu (faktického stavu), napr. ohliadkou na mieste. Toto rozhodnutie je predbežné a jeho účelom je poskytnutie ochrany pred zrejmým zásahom do práva, zabezpečenie pokoja a poriadku. Ochrana sa poskytne tam, kde zrejmý zásah trvá alebo existuje nebezpečenstvo z jeho opakovania.
Konanie sa začína na návrh oprávneného, z návrhu musí byť zrejmé, kto ho podáva (meno adresa prípadne štátne občianstvo alebo dátum narodenia), akej veci sa týka (občianske spolunažívanie - obťažovanie susedov nad mieru primeranú pomerom ) a čo navrhuje (odstránenie stromov, príp. konárov do určitej vzdialenosti od domu.... Samozrejme treba opísať, čo sa deje, čím susedia škodia. Návrh je potrebné podať písomne (zaslať na Referát verejného poriadku alebo priamo starostovi) alebo ústne do zápisnice - v podateľni. Proti rozhodnutiu starostu v správnom konaní je možné podať opravný prostriedok - odvolanie, o ktorom rozhoduje súd. Odvolanie nemá odkladný účinok. Právoplatné rozhodnutie možno vykonať. Návrh možno podať odo dňa zásahu do pokojného stavu až do doby, keď sa stav, vzniknutý rušením, sám nestane pokojným. Predbežné opatrenie je vždy opatrením dočasným. Obec nerozhoduje o náhrade škody, o škode rozhoduje vždy súd.


II. konanie pred súdom
Môžete podať aj žalobu na súd. Žaloba na určenie povinnosti zdržať sa zásahov do vlastníckeho práva, o žalobu na určenie povinnosti zdržať sa obťažovania, ohrozovania či poškodzovania majetku,nad mieru primeranú pomerom. Pred podaním žaloby by ste najprv mali najlepšie písomne susedov na rušenie upozorniť a vyzvať ich, aby s tým aby situáciu napravili (kópiu výzvy si treba nechať, použije sa ako dôkaz). Ak susedia aj napriek vašej výzve ďalej pokračujú v rušení, obťažovaní, poškodzovaní , podáte jeden alebo oba spomínané právne prostriedky. Pri súdnom konaní dochádza k samotnému riešeniu sporu o právo.

Môžete využiť oba prostriedky – návrh na správne konanie pred obcou a návrh na súd. Súdne konanie môže nasledovať kedykoľvek po vydaní predbežného opatrenia obcou alebo aj pred jeho vydaním. Súd, samozrejme, nemôže odoprieť ochranu ani vtedy, ak poškodený neuplatnil postup podľa § 5 OZ a obrátil sa priamo na súd.
Správne konanie je rýchlejšie, i keď rozhodnutie má povahu predbežnú a dočasnú. Súdne rozhodnutie je však rozhodnutím o práve, po nadobudnutí právoplatnosti je konečné.

Ak rozhodnutie povinný subjekt nebude rešpektovať dobrovoľne, po uplynutí lehoty na dobrovoľné splnenie povinnosti (spravidla 3 dni) sa stáva rozhodnutie vykonateľné, čiže nastupuje donútenie. V tomto prípade by išlo o výkon uložením pokuty, aj opakovane, prostredníctvom pracovníka obecného úradu, v prípade súdneho rozhodnutia prostredníctvom exekútora. Na začatie exekúcie treba podať návrh.
0 0
iwancok iwancok

iwancok je offline (nepripojený) iwancok

Písomne som sa obrátil na obecný úrad 21.7.2008. Potvrdenú kópiu sťažnosti mám odloženú. Následne po prešetrení sťažnosti bol sused starostom obce vyzvaný urobiť nápravu. Prešiel rok a mne došla trpezlivosť.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
iwancok Pozri príspevok
. . . z rebríka by to nešlo. Padalo by mi to rovno na strechu. Z plošiny by sa to dalo postupne rezať od konca po malých kusoch. Lenže bez jeho povolenia tam tú plošinu nedostanem.
Zdá sa že ma susedova ľahostajnosť vyjde poriadne draho.

iwancok Pozri príspevok
Písomne som sa obrátil na obecný úrad 21.7.2008. Potvrdenú kópiu sťažnosti mám odloženú. Následne po prešetrení sťažnosti bol sused starostom obce vyzvaný urobiť nápravu. Prešiel rok a mne došla trpezlivosť.
Keď bude sused v práci, nemôžeš vyliezť na strom a urobiť fik-fik ???
0 0
samuelovic samuelovic

samuelovic je offline (nepripojený) samuelovic

Nechcem byť sviniar, ale existuju povedzme že hnojivká, a stromček vedne a vedne .......
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
samuelovic Pozri príspevok
Nechcem byť sviniar, ale existuju povedzme že hnojivká, a stromček vedne a vedne .......
To nieee...moruša je vzácny strom...

iwancok urobí potajomky "nápravné opatrenia" .... vlk bude sýty a ovca živá
0 0
Andy Kralik Andy Kralik

Andy Kralik je offline (nepripojený) Andy Kralik

Ja by som asi pisomne upozornil suseda, ze mi konare poskodzuju strechu, ze napriek tomu ze bol pred rokom vyzvany urobit napravu ta sa zatial nestala. A sucasne ho upozornil ze v pripade poskodenia strechy budem nuteny naklady na opravu vymahat od neho. A hlavne vsetko by som nafotil aby bol dokaz ze skutocne konare poskodzuju strechu.
0 0
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
Andy Kralik Pozri príspevok
Ja by som asi pisomne upozornil suseda, ze mi konare poskodzuju strechu, ze napriek tomu ze bol pred rokom vyzvany urobit napravu ta sa zatial nestala. A sucasne ho upozornil ze v pripade poskodenia strechy budem nuteny naklady na opravu vymahat od neho. A hlavne vsetko by som nafotil aby bol dokaz ze skutocne konare poskodzuju strechu.
Pomôže to??? Nie....
Zbytočné papierovačky a prípadné behanie po súdoch... ak by mal sused "charakter" a trocha rozumu, mohol pred rokom obrezať strom sám...
Môže mi niekto dať pokutu za to, že si chránim vlastnú strechu???
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

iwancok Pozri príspevok
Písomne som sa obrátil na obecný úrad 21.7.2008. Potvrdenú kópiu sťažnosti mám odloženú. Následne po prešetrení sťažnosti bol sused starostom obce vyzvaný urobiť nápravu. Prešiel rok a mne došla trpezlivosť.
Tak sa opäť ozvi ob. úradu-písomne, že náprava dodnes nebola vykonaná, nech to znovu prešetria.
Kopiu pošli susedovi spolu s upozornením, že danú vec postúpiš právnikovi a na súd . Pekne mu tam "vyčísli" koľko ho to bude stáť...snád si uvedomí, že sa nevzdáš. Ved jemu by sa to tiež nepáčilo...
0 0
iwancok iwancok

iwancok je offline (nepripojený) iwancok

tak to by mohlo zabrať. Mňa už ignoruje dávno, ale také čísla na papieri by ho mohli priviezť k rozumu. A keď ani to nepomôže, tak sa obrátim na súd.
Ďakujem vám všetkým za rady.
0 0
jarecko jarecko

jarecko je offline (nepripojený) jarecko

Nieco podobne caka riesit aj mna v rodicovskom dome so susedovym stromom nad nasou strechou. Najhorsie je na tom to, ze ked je potrebne opravovat nieco na nom zo susedovej strany, kedy je potreba vstupu na jeho pozemok a su medziludske vztahy pre strom na bode mrazu je problem ako to vykonzultovat, ked zaujem o dialog nie je. Ziadat sud o povolenie vstupit na pozemok za asistencie policie na chuti do opravy domu nepridava.
Naposledy upravil jarecko : 20.06.09 at 14:35
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
Z čoho je tvoja strecha ? Nestálo by to zato, kúsok rozobrať a vetvičky odstrániť? Lebo - ak ti konáre strechu poškodia a zatečie ti, budeš ju musieť rozoberať. Aj potom budeš mať so susedom problémy. Zrejme ti nikdy dobrovoľne nedovolí vstúpiť na jeho pozemok. Tolerantný sused nepotrebuje, aby ste svoje problémy riešili na nejakom úrade.
0 0
nike.kiss nike.kiss

nike.kiss je offline (nepripojený) nike.kiss

Dobry den !
Chcela by som sa Vas niekoho opytat , pripadne poradit so susedmi , ktori .nam kazu aby sme odpilili smreky , ovocne stromy atd, pretoze im vadia konare , ktore presahuju az na ich pozemok , ale jasne ze tie stromy su posadene na nasom pozemku (zacali prvi oni orezavat pocas vegetacneho obdobia , ked sme neboli doma , a dalsi susedia oproti nam to videli , mame aj fotodokumentacu,orezanych vetiev), nakolko oni maju odkvapove rury do naseho pozemku co aj ich plot uz podmyva aj ich dom , mame aj staru letnu kuchynu ,este aj my mame sadnutu a podmyvanu stenu , riesili sme susedsky spor aj na obecnom urade , nakolko vsetko co susedia maju aj nacierno garaz postaveny aj vyspadovanu strechu do naseho pozemku , my sme mali pod podmienkou orezat smrek , aj sme to splnili , ale oni mali tiez podmienku odstranit odkvapy a vyspadovanu strechu z garaze (ktoru som spomenula), ked sme sa ich isli opytat kedy to odstrania , zacali susedia slovne utocit , a zrazu ze oni tie veci neodstrania ked nezrezeme vsetky stromy , nakolko na obecnom urade bola zapisnica , ze pod podmienkou , ze oni odstrania odkvapy a strechu a my odstranime len 1 smrek !!!! Dodnes to neurobili , nakolko este nemaju pomaly 25 alebo 27 rokov skolaudovany dom , plan domu nema zakresleny ako novu stavbu , na katastralnom urade ani nevedia ze on ma uz novy poschodovy dom ,aj na katastral.mape ma uvedeny ako stary dom, nakolko plati dan este zo stareho gazdovskeho domu , ako to je ked nema pomaly 25 r.skolaudovany dom a plati dan zo stareho domu, a nema dom postaveny na starych zakladoch ale na uplne novych a este je postaveny na hranici pozemku,a stale hovori ze jemu patri 50cm alebo 1m 80cm z naseho pozemku!???Ale vsetko mozne im vadi , nakolko my mame vsetko v poriadku aj s domom , aj s geodeziou aj na katastri, aj na katastralnej mape aj stromy sme odstranili , a este furt nas susedia osucuju!!!pricom maju aj oznam na policii ako slovne napadnutie! ( s tou kolaudaciou domu sa on priznal na tom obecnom urade )!!!! Takze chcem sa opytat ake nasledky su u nich , a ci to uz ma riesit sud ????Dakujem Nika
ps :prosim pomozte , este raz dakujem , inak tento prispevok som uz pisala
0 0
nike.kiss nike.kiss

nike.kiss je offline (nepripojený) nike.kiss

este doplnim , ze tato zapisnica co sa konala na obec.urade bola minuly rok a uz pomaly bude rok a este stale tie podmienky s tymi odkvapovymi rurami a strechou ignoruje , nakolko nam stale sused dava dalsie a dalsie poziadavky co my mame odstranit , este aj na nasom pozemku , co do jeho je do toho absolutne nic !!!! ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať