Zavrieť

Porady

prijmanie platieb cez PayPal na podn. ucet

Dobry den,

je podla vas mozne prijmat platby cez PayPal za tovar fakturovany do zahranicia? Bude to splnat, alebo naopak porusovat platnu legislativu?

Pokla viem, PayPal funguje tek, ze si subkekt vytvori ucet u nich, kde zada (okrem ineho) svoj bankovy ucet, na ktory si potom prostriedky z PP uctu prevadza. Teda ak by sme platbu prijali cez PP, museli by sme potom tieto prostriedky presunut na nas podnikatelsky ucet.

Pre nas by to nebol problem, ale co na to DU?
Naposledy upravil Dav : 31.07.09 at 12:36
Usporiadat
Benny7500 Benny7500

Benny7500 je offline (nepripojený) Benny7500

Dolezite je uvodomit si:

1. ak priznate vsetky prijmy cestne, tak jedine co sa moze stat je ze dostanete pokutu za zle uctovanie. Dokazovanie danoveho uniku je na pleciach danoveho uradu. Vasou zakonnou povinnostou bolo priznat prijmy v plnej vyske.

2. PayPal uctujte ako vztah s akoukolvek inou firmou. Na peniaze dosle na ucet vystavte do uctovnictva fakturu za nejaku sluzbu (podla toho co mate v zivnosti). Fakturu vystavujte na PayPal europsku adresu. Ak predavate nejaky tovar cez internet tak na fa uvedte nieco ako: "balne", "pripravne a baliace prace", "sprostredkovanie predaja" a pod. Samozrejme ze FA si vystavte vzdy ked si presuniete peniaze na ucet na sumu ktora je na bankovom vypise. V podstate vystavujete FA PayPalu za to, ze ste pre nich sprostredkovali obchod (predaj tovaru), ze ste to zabalili a odoslali. PayPal za to zinkasoval peniaze a strhol si proviziu (poplatok). Netrapte sa tym co a ako to uradu vysvetlite. Nic nie je tajne, vsetky transakcie su im pristupne, vsetky peniaze ste zaevidovali a priznali. Na pochopenie operacii su plateni oni. Vasou ulohou je podnikat.
Ak tomu niekto z danoveho uradu nerozumie mal by vratit vysokoskolsky diplom.

3. otazky ohladne uctovania poplatkov v PayPali su bezpredmetne (to je ako keby ste chceli nejako uctovat inu cenu SMS poslanu pred 18.00 a po 18.00 - nikoho to nezaujima - to je vas interny obchodny vztah s operatorom)
0 0
xaver xaver

xaver je offline (nepripojený) xaver

Benny7500 Pozri príspevok
2. PayPal uctujte ako vztah s akoukolvek inou firmou. Na peniaze dosle na ucet vystavte do uctovnictva fakturu za nejaku sluzbu (podla toho co mate v zivnosti). Fakturu vystavujte na PayPal europsku adresu. Ak predavate nejaky tovar cez internet tak na fa uvedte nieco ako: "balne", "pripravne a baliace prace", "sprostredkovanie predaja" a pod. Samozrejme ze FA si vystavte vzdy ked si presuniete peniaze na ucet na sumu ktora je na bankovom vypise. V podstate vystavujete FA PayPalu za to, ze ste pre nich sprostredkovali obchod (predaj tovaru), ze ste to zabalili a odoslali. PayPal za to zinkasoval peniaze a strhol si proviziu (poplatok). Netrapte sa tym co a ako to uradu vysvetlite. Nic nie je tajne, vsetky transakcie su im pristupne, vsetky peniaze ste zaevidovali a priznali. Na pochopenie operacii su plateni oni. Vasou ulohou je podnikat.
Tá časť sa mi vôbec nepozdáva. PayPal je podla mna spôsob platby, zákaznici nám môžu platiť (a aj platia) prevodom na bankový učet, v hotovosti a prevodom na náš PayPal account. Spoločnosť PayPal teda žiaden obchodný vzťah (predaj tovaru, sluzieb) nesprostredkovava. Podľa mňa sprostredkovava len prevod finančnych prostriedkov.

Z tohto pohladu je mozne uctovat cinnost spoločnosti PayPal ako:
a. cinnost banky (pozri prispevok hrivika podla ceskeho vzoru)
b. cinnost dodavatelskej firmy (pozri prispevok profesionala)

Ci je spravne a. alebo b. (alebo oboje moznosti, alebo ziadna), to s istotou neviem.

Nasa s.r.o. uctuje PayPal ako bankovy ucet.
0 0
Benny7500 Benny7500

Benny7500 je offline (nepripojený) Benny7500

xaver Pozri príspevok
Tá časť sa mi vôbec nepozdáva. PayPal je podla mna spôsob platby, zákaznici nám môžu platiť (a aj platia) prevodom na bankový učet, v hotovosti a prevodom na náš PayPal account. Spoločnosť PayPal teda žiaden obchodný vzťah (predaj tovaru, sluzieb) nesprostredkovava. Podľa mňa sprostredkovava len prevod finančnych prostriedkov.

Z tohto pohladu je mozne uctovat cinnost spoločnosti PayPal ako:
a. cinnost banky (pozri prispevok hrivika podla ceskeho vzoru)
b. cinnost dodavatelskej firmy (pozri prispevok profesionala)

Ci je spravne a. alebo b. (alebo oboje moznosti, alebo ziadna), to s istotou neviem.

Nasa s.r.o. uctuje PayPal ako bankovy ucet.
1. PayPal určite nemôžete účtovať ako bankový účet, pretože to nie je banka (to sa tu už rozoberalo)
2. páči sa mi riešenie b. - činnosť dodávateľskej firmy
3. ak vám váš zákazník zaplatí cez PayPal tak z účtovného hľadiska máte obchodný vzťah s PayPalom, pretože od neho ste dostali peniaze (daňovníci sa s vami budú dokrvi hádať že je to tak aj keď je to nezmysel)

Aby sme mohli lepšie pochopiť celý problém skúšam nájsť podobný model niekde inde, napr.:

Predstavme si, že na propagáciu tovaru používame web stránku cez ktorú si zákazník objedná náš tovar. Na dodanie tovaru používame kuriérsku firmu, ktorá aj prevezme hotovosť pri prebraní tovaru zákazníkom. Ako je to robené účtovne? Od koho ste potom dostali peniaze?

Alebo iný píklad: Kupujete nehnuteľnosť ešte vo výstavbe a ako zábezpeku si od vás realitná agentúra vezme platbu v plnej výške (lebo cena bola super). Keď sa stavba dokončí realitka dá peniaze stavebnej firme. Od koho dostala stavebná firma peniaze? Je realitná agentúra banka, pretože previedla peniaze z jedného účtu na druhý a strhla si poplatok?
Naposledy upravil Benny7500 : 22.02.10 at 07:38 Dôvod: ďalší príklad
0 0
hrivik hrivik

hrivik je offline (nepripojený) hrivik

Ahojte,

tak som sa informoval na DRSR a poslali mi nasledovne odpovede.

1. odpoved bola v nasledovnom zneni:
Podnikateľ môže viesť svoj podnikateľský účet v tej finančnej inštitúcií pre ktorú sa rozhodne. Predpokladáme, že spoločnosť , ktorá prevádzkuje platobný systém PayPal má na území Slovenskej republiky povolenie pôsobiť ako banka a vykonávať bankové činnosti.
viac v prilohe
1094 Rok 2010 Roman Hrivik.doc


to mi vela nepovedalo.
Pisal som do NBS aby v suvislosti s touto odpovedou mi dali stanovisko ci PayPal má na území Slovenskej republiky povolenie pôsobiť ako banka a vykonávať bankové činnosti.

Z NBS som odpoved nedostal.
Ale ozvali sa mi este z DRSR zo Ziliny, vypytali si odomna dalsie informacie a postupili to na riaditelstvo do Banskej Bystrice.

Nakoniec prisla odpoved z Ministerstva financii - Odbor pre legislativu a metodiku uctovnictva
v tomto zneni (original prikladam v prilohe)
Vaše číslo/zo dňa Naše číslo Vybavuje / tel. Bratislava
nf./677/2009-113 Ing. Horváthová/ 26.8.2009
3478
Vec
Platba prostredníctvom systému Pay Pal

Na základe dopytu, poskytujeme nasledovné stanovisko.
Ministerstvo financií Slovenskej republiky osobitne nevypracovalo usmernenie k účtovaniu platby prostredníctvom systému Pay pal. V účtovníctve sa pri použití platby cez systém Pay pal postupuje v súlade so zákonom č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov a u podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v súlade s Opatrením MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcová účtová osnova pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov.
Úhrada záväzku sa účtuje na ťarchu účtu 321 – Dodávatelia na základe výpisu z účtu, ku ktorému je otvorený systém Pay pal, či priamo z účtu alebo prostredníctvom platobnej karte k danému účtu. V deň úbytku peňažných prostriedkov a vložením platby do Pay pal sýtemu nastáva úhrada dodávateľskej faktúry. V prípade úhrady v inej mene z účtu vedeného v eurách resp. zadanie úhrady do systému Pay pal, sa zaúčtuje úhrada kurzom podľa § 24 ods. 3 zákona o účtovníctve t.j. kurzom za aký banka výmenu realizuje. Súčasťou analytickej evidencie k bankovému účtu je prehľad úhrad realizovaný platobnou kartou a prehľad zo systému Pay pal.
Z hľadiska odberateľa, platiteľa dane z pridanej hodnoty (DPH) právo na odpočítanie DPH z tovaru alebo služby upravuje § 49 až 51 zákona o DPH. Podľa § 49 ods. 1 zákona o DPH právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi dane v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť, pokiaľ sú splnené podmienky uvedené v § 49 ods. 2 zákona o DPH. Dodávateľovi, platiteľovi dane, vzniká v zmysle § 19 ods. 1 a 2 zákona o DPH daňová povinnosť dňom dodania tovaru alebo služby, a ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, daňová povinnosť mu podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH vzniká z prijatej platby dňom prijatia platby. Právo na odpočítanie dane si platiteľ dane môže uplatniť, ak má faktúru od platiteľa dane, čo upravuje § 51 ods. 1 písm. a) zákona o DPH. Povinnosť dodávateľa vystaviť faktúru za dodaný tovar alebo službu v tuzemsku a náležitosti, ktoré musí faktúra obsahovať, upravuje § 71 zákona o DPH.
Prepočet cudzej meny a zaokrúhľovanie dane upravuje § 26 zákona o DPH.
Zákon o DPH neupravuje vznik daňovej povinnosti ani právo na odpočítanie dane v nadväznosti na spôsob úhrady za dodaný tovar alebo službu.

S pozdravom

Ing. Viera Laszová
riaditeľka odboru
Pay pal.doc

Ja nie som ekonom ani uctovnik.
Podla mojho sedliackeho rozumu to hovori o tom ze PayPal uctujeme jednoducho ako obycajnu banku a tak isto ako bankovu uhradu/prijem uctujeme za nakupeny/predany tovar resp. sluzbu.

Mohol by sa k tomu vyjadrit nejaky uctovnik a prelozit do mojej jednoduchej reci co tato odpoved z ministerstva znamena v praxi ?

Dakujem

Roman
0 0
oriana oriana

oriana je offline (nepripojený) oriana

opat som sa pytala na NBS, tento krat pisomne, co je to paypal, a prislo mi toto vyjadrenie:


Dobrý deň,

v súvislosti s Vašim e-mailom, ktorým ste sa obrátili na Národnú banku Slovenska so žiadosťou o vyjadrenie, resp. stanovisko, či PayPal je bankou, si Vám týmto dovoľujeme uviesť nasledovné:

Zahraničná banka s obchodným názvom PayPal (Europe) S.á r.l. et Cie S.C.A. je úverová inštitúcia, ktorá má platnú bankovú licenciu udelenú svojim dohliadacím orgánom v krajine jej sídla - v Luxemburskom veľkovojvodstve, a to v súlade so Smernicou č. 2006/48/ES o začatí a vykonávaní činností úverových inštitúcií (ďalej len "Smernica"). Táto zahraničná banka má oprávnenie vykonávať cezhraničné bankové služby na území Slovenskej republiky od 6. augusta 2007, a to na základe oznámenia (notifikácie) luxemburského dohliadacieho orgánu podľa vyššie uvedenej Smernice. V súlade s predmetnou notifikáciou môže táto zahraničná banka na území Slovenskej republiky vykonávať nasledujúce činnosti:

- prijímanie vkladov a iných vratných prostriedkov,

- poskytovanie úverov,
- vydávanie a správa platobných prostriedkov (napr. kreditné karty, cestovné šeky a bankové zmenky), ktorá sa s účinnosťou od 1. 12. 2009 považuje za poskytovanie platobných služieb, na ktoré sa vzťahuje osobitný zákon, a to zákon č. 492/2009 Z. z. o platobných službách.

Banka je priamo zo zákona považovaná za poskytovateľa platobných služieb.
Dohľad nad vykonávaním bankových činností touto zahraničnou bankou vykonáva domáci dohliadací orgán - v tomto prípade Commission de Surveillance du Secteur Financier, Luxemburské veľkovojvodstvo.


Štruktúra čísla účtu je stanovená opatrením NBS č. 8/2009 - podľa tohto opatrenia je bankovým spojením číslo účtu (predčíslie účtu a základné číslo účtu) a identifikačný kód poskytovateľa platobných služieb (napríklad banky).

Ak spoločnosť PayPal chce viesť vlastné platobné účty pre svojich klientov v štruktúre podľa opatrenia NBS č. 8/2009, môže NBS požiadať o pridelenie identifikačného kódu poskytovateľa platobných služieb.

Spoločnosť PayPal môže viesť platobné účty pre svojich klientov aj v inej štruktúre - takýmto jedinečným identifikátorom môže byť napríklad e-mail, telefónne číslo a podobne.

Ak spoločnosť PayPal má účty vedené v komerčnej banke, potom dostáva výpis z účtu, na ktorom je okrem iného uvedené číslo účtu a IBAN.
0 0
Benny7500 Benny7500

Benny7500 je offline (nepripojený) Benny7500

Som asi nechapavy, ale co to vlastne znamena? Moze sa to uctovat ako bankovy ucet?
0 0
hrivik hrivik

hrivik je offline (nepripojený) hrivik

Benny7500 Pozri príspevok
Som asi nechapavy, ale co to vlastne znamena? Moze sa to uctovat ako bankovy ucet?
Ano, uctuje sa to ako klasicky ucet v banke.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

No dobre, ale co legislativna povinnost mat bud "papierovy" vypis, alebo elektonicky, podpisany elekt. podpisom? PayPal neposkytuje ani jedno, ani druhe.
0 0
xaver xaver

xaver je offline (nepripojený) xaver

misomiso Pozri príspevok
No dobre, ale co legislativna povinnost mat bud "papierovy" vypis, alebo elektonicky, podpisany elekt. podpisom? PayPal neposkytuje ani jedno, ani druhe.
S tym mame aj mi problem, pouzivame vytlacene mesacne reporty a tvarime sa ze to su tie pisomne vypisy (ani na slovenskom vypise z banky co nam chodi postou nie je nejaka peciatka alebo vlastnorucny podpis, takze tazko nam DU dokaze, ze prave toto nam postou nedoslo a ze to nie je pisomny vypis).
0 0
oriana oriana

oriana je offline (nepripojený) oriana

tomu rozumiem tak, ze du akceptuje zmluvu, ktoru uzatvara klient s paypal, alias vseobecne obchodne podmienky a tam by mali byt tieto veci definovane. (kopia sa da vytlacit, alebo stiahnut v el. forme, resp. tieto vop su kedykolvek k nahliadnutiu aj na webe - kym sa nezmenia)
cize tak ako sa da vypis "zohnat" - vytlacenim, alebo stiahnutim zo systemu paypal.
myslim, ze by v tych vop mohla byt riesena otazka neporusitelnosti obsahu tych vypisov, alias, nieco co nahrada el. podpisu, alebo popripade ina ochrana. Vypisy sa stahuju priamo zo systemu paypal, myslim, ze v tom pripade sa nepouziva el. podpis, aspon som to tak doposial nevidela. nase banky pouzivaju protokol https://. overit, ci porovnat ten vypis sa da asi jedine porovnanim s datami v paypal.

napadlo ma, ze aj v zakone o uctovnictve - zakonom 61/2009 § 32, ods. 2 bol doplneny o podciarknutu vetu:

(2) Ak účtovná jednotka prenáša účtovný záznam mimo účtovnej jednotky prostredníctvom informačného systému, považuje sa účtovný záznam za preukázateľný, ak sa prenášal spôsobom podľa § 33. Účtovný záznam určený na prenášanie musí obsahovať podpisový záznam, ktorým môže byť účtovnými jednotkami vzájomne uznávaný obdobný preukázateľný účtovný záznam v technickej forme. Účtovný záznam musí byť podpísaný najneskôr v okamihu jeho odovzdania na prenos.

drsr vo svojom usmerneni k nasledovnemu pise, citujem:
uctovny zaznam (napriklad faktura), ktory sa prenasa elektronicky mimo uctovnu jednotku, musi obsahovat podpisovy zaznam. podpisovym zaznamom moze byt okrem zaruceneho el. podpisu aj obdobny preukazatelny uctovny zaznam v technickej podobe uznavany uctovnymi jednotkami (kod, sifra, heslo). uznavanie podpisoveho zaznamu v technickej forme je vecou dohody medzi uctovnymi jednotkami.

co ma opat vracia k tomu, co pisem na zaciatku, ze je to vecou zmluvy.
a plus to, ze tento vypis nie je el. zasielany.
co myslite?
0 0
stoporko stoporko

stoporko je offline (nepripojený) stoporko

Dobrý deň,

z toho čo sa tu doteraz napísalo mi vyplýva, že Daňový úrad i NBS vedie Paypal ako cudzokrajnú banku. Vzniká teda povinnosť nahlásiť založenie účtu okrem Daňovému úradu i NBS?
0 0
xaver xaver

xaver je offline (nepripojený) xaver

stoporko Pozri príspevok
z toho čo sa tu doteraz napísalo mi vyplýva, že Daňový úrad i NBS vedie Paypal ako cudzokrajnú banku. Vzniká teda povinnosť nahlásiť založenie účtu okrem Daňovému úradu i NBS?
My sme založenie účtu (PayPal accountu) nahlasili na DÚ. O povinnosti hlásiť takýto učet do NBS neviem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať