Zavrieť

Porady

Vysporiadanie majetku po rozvode

Zdravím všetkých PORAĎÁKOV.
Touto cestou by som prosil radu pri mojom probléme s vysporiadaním BSM, nakoľko mám pocit, že moja situácia je z môjho pohľadu takmer neriešiteľná. Pred uzavretím manželstva moja bývalá manželka vlastnila malý jednoizbový RD, ktorý nadobudla pred naším uzavretím manželstva. Pod zámienkou nášho spoločného spolužitia najskôr ako druh a družka a neskoršieho uzavretia manželstva RD, ktoré sme uzavreli v r. 1995, v r.1994 predala za 130 000,-sk. Kúpila si 2-izbový družstevný byt, na ktorý som prispel aj ja sumou 50 000,-sk.(jednalo sa iba o členstvo v bytovom družstve). Všetko bolo iba na ústnom dohovore bez dokladov. Ona pri kúpe bytu spolu so mnou (ja a môj švagor som bol svedok) sme podpísali len strojom napísaný doklad o vyplatení danej sumy predávajúcemu, ktorý nebol overený notárom-ona ho však vlastní. Počas celého manželstva som nájomné uhrádzal z môjho účtu v plnej výške, ďalej som uhrádzal do r. 2008 jej mladomanželskú pôžičku 350,-sk z predošlého manželstva, za ktorú v roku 1992 nadobudla uvedený RD.V r. 2008 ešte poča manželstva sme družstevný byt predali a kúpili malý RD za 1 300 000,-sk. Zálohu vo výške 70-ti. som a prepis domu som zaplatil ja. Pred prepisom domu chcela manželka, aby jediným vlastnikém domu bola ona. Nesúhlasil som. Na liste som vlastníctva som vlastníko aj ja 1/1. K vôli tomu nastali u nás nezhody a krátko na tomanželka podala žiadosť o rozvod. Ja som to nevydržal aodišiel bývať k rodičom. Na rozvodovom konaní som je súhlasil s rozvodom aj stým , že sa obaja neodvoláme. Po rozvode naliehala na mňa aby som sa vzdal svojho vlastníckeho podielu v prospech detí, čo som odmietol . V deň rozvodu som jej ponúkol finačný podiel 1/2 z domu, čo odmietla s tým, že dom je jej, nakoľko aj byt bol jej. Vymenila zámky, bráni mi v užívaní. Mám tam stále trvalý pobyt, platím daň za dom, odpad, nemôžem byť práce neschopný, nakoľko sa nezdržujem v mieste trvalého pobytu. Všetko som oznámil polícii, no odporučili mi vysporiadanie BSM. Postupe vymieňa nábytok a zariadenie v dome bez môjho súhlasu. Vydiera ma, že akonáhle sa nesťahujem späť, tak deti nikdy neuvídím. Vraj ona tam má svoje súkromie.To sa deje všetko bez svedkov. Žiadal som radu u právnika-vraj nepochodím, nemám v podstate žiadne doklady, okrem výpisu z účtov. Ak by som nejakých svedkov mal, ktorý by mi dosvedčili to, že sme spolu žili ako druh a družka, tak vraj nemám šancu uspieť. Naozaj sa stým nedá nič urobyť? Začínam byť z toho zúfalý...chcem si poriešiť vlastnú strechu nad hlavou a uzavrieť smutnú kapitolu môjho života. Uvítam každú dobrú radu...
Ďakujem všetkým za ochotu pomôcť a želám všetko dobré...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Je potrebné vysporiadať BSM. Rodinný dom ste nadobudli počas manželstva, patrí do BSM. Všetko, čo ste nadobudli počas manželstva, je spoločné, akoby ste to platili napoly. Dokazovať budete len to, čo ste z výlučne vlastného majetku vložili do spoločného.

    Takže spočítate majetok ku dňu rozvodu, vrátane trhovej hodnoty domu k tomuto dátumu, odpočítate to, čo ste každý do tohto majetku vložili zo svojho, zvyšok podelíte napoly. Kto si nechá viac (napr. manželka dom), musí druhému vyplatiť hotovosť. To je už exekučný titul. Ak nemá peniaze, nech si vezme úver.
    Urob to do troch rokov od rozvodu, inak dostaneš len polovicu nehnuteťnosti.

    Nebude sa ti rátať to, čo si z výlučne svojho vložil do jej výlučného majetku.

    02Michaela je offline (nepripojený) 02Michaela

    02Michaela
    Je to predsa aj Tvoj dom. Spokojne sa späť nasťahuj, alebo ju prinúť sa vysporiadať. Najskôr ju prinútiš asi tak, keď sa nasťahuješ späť aj do svojho domu. Ak sa Ti vyhráža deťmi, pokiaľ viem, pri rozvode boli určené práva a povinnosti rodičov k maloletým deťom. Ak ich súd prisúdil jej, tak určite Tebe upravil styk, kedy máš deti Ty vo svojej starostlivosti. Takže sa nenechaj zastrašiť, pretože, keď Ti deti nedá v stanovenom čase (ako je v uznesení) môžeš spokojne ju ísť nahlásiť na políciu za marenie úradného rozhodnutia. Takže sa hlavne vschop a buď chlap. Nie násilný ale rozumný.

    army je offline (nepripojený) army

    army
    Chlap som...ale mi záleží mi na deťoch, nemôžem ich vystavovať psychickým traumám a bývalá ex to patrične využíva. A na takéto veci treba silný žalúdok...následok by bol jednoduchý... poťahovanie po detských psychológoch, sociálnom úrade, provokovala by až k tomu, že by mi praskli nervy a na to len čaká. Zaujímalo by ma, či právnik mal pravdu, že členské práva , ktoré nadobudla aj s mojim podielom 50-tis. , toho času 1 300 000 a následne ich použila už počas manželstva na obstaranie RD . Mohla by si danú sumu v rámci vysporiadania nárokovať späť?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Upresnim jednu vec: na PN ist mozes, u lekara nahlasujes adresu, kde sa budes pocas PN zdrzovat a tu on napise na PN a tam ti pride aj kontrola.
    Tato adresa vobec nemusi byt zhodna s adresou trvaleho pobytu.

    army je offline (nepripojený) army

    army
    Mohla by ma nejakým spôsobom zbaviť vlastníckych práv na dom? Mohol by byť k tomu dôvod, že tam nebývam?...platím za smeti, dane...súd mi upravil stretnutie s deťmi dvakrát v mesiaci- môžem požiadať súd o zrušenie tohto rozhodnutia, nakoľko tam mám trvalý pobyt? Chcem sa s nimi stretávať neobmedzene-ja som rodinu nerozbil. Nie som alkoholik ani grobian, iba slušný človek. Súd deti zveril ex, nakoľko som s tým súhlasil a oddôvodnil to tým, že som v tej dobe nemal vyriešené bývanie a nemám do teraz...

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    army Pozri príspevok
    Zaujímalo by ma, či právnik mal pravdu, že členské práva , ktoré nadobudla aj s mojim podielom 50-tis. , toho času 1 300 000 a následne ich použila už počas manželstva na obstaranie RD . Mohla by si danú sumu v rámci vysporiadania nárokovať späť?
    Podľa § 150 obč. zákonníka pri vysporiadaní BSM "Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. "

    To znamená, že peniaze, za ktoré predala členské práva, boli jej výlučným majetkom a môže ich žiadať späť (znížiť masu BSM). Ty si svojich 50 tisíc vynaložil na jej výlučný majetok - to zákon nerieši. Nebolo to vynaložené zo spoločného, lebo ste ešte spoločný majetok nemali. Nie je to ani dlh, lebo si jej to daroval - ťažko ich žiadať späť.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    army Pozri príspevok
    Mohla by ma nejakým spôsobom zbaviť vlastníckych práv na dom? Mohol by byť k tomu dôvod, že tam nebývam?...platím za smeti, dane......
    Nemôže ťa zbaviť vlastníckych práv preto, že tam nebývaš. Môže tak urobiť len vysporiadaním BSM. Za smeti platiť nemusíš, to nie je starostlivosť o spoločný majetok, dane sú.

    Pre teba by možno bolo lepšie počkať tri roky od rozvodu, potom budete mať vlastnícke práva k nehnuteľnosti vysporiadané napoly. Ona však predáva hnuteľný majetok (spíš si všetko, čo si pamätáš) a môže požiadať o vysporiadanie BSM jeden deň pred uplynutím polročnej lehoty, čo už by nebolo s nehnuteľnosťou napoly.

    Vysporiadanie majetku po rozvode

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.