Zavrieť

Porady

Choroba hrozna?

DObrý večer neviete náhodou čím sú napadnuté tieto listy hrozna? Resp. čo to vôbec je?
photo.jpg  
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Mne to na erinozu nevypadá. Tá vyzerá inak.
    Skús zobrať list do nejakého záhradkárstva, kde by vedeli poradiť

    bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

    bv_alexandra
    arizona Pozri príspevok
    Mne to na erinozu nevypadá. Tá vyzerá inak.
    Skús zobrať list do nejakého záhradkárstva, kde by vedeli poradiť
    Bolo to už ukázané v jednom záhradkárstve ale nevedeli, čo to je.

    jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

    jozka56
    bv alexandra popísala sam ten chorý list švagrovi, povedal, že ide o roztoče. Bolo by nutné postriekať kumulusom.
    Ešte doplním, bola som švagrovi ten záber listu ukázať, a navrhuje ten kumulus, čo najrýchlejšie postriekať.
    Naposledy upravil jozka56 : 22.06.09 at 08:39

    bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

    bv_alexandra
    jozka56 Pozri príspevok
    bv alexandra popísala sam ten chorý list švagrovi, povedal, že ide o roztoče. Bolo by nutné postriekať kumulusom.
    Ešte doplním, bola som švagrovi ten záber listu ukázať, a navrhuje ten kumulus, čo najrýchlejšie postriekať.
    JOžka ďakujem krásne za radu, to je kamaratkine tak som jej už dooslala info. ešte raz dakujem a prajem krásny deň

    bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

    bv_alexandra
    Jožka prosím ťa volala som s kamarátkou amám ešte otázočku, môže sa to postriekať ked už su malé hrozienka? a že z čoho táto choroba vzniká, resp. kvôli čomu. dakujem ti krásne.

    karino je offline (nepripojený) karino

    karino
    no podla mna aj ked neskoro je to akarinoza a da sa jej zabranit postrekom bud skoro na jar pred pucanim Sulkou alebo aj teraz uz hore uvedenym postrekom .Ale da sa zabranit tejto chorobe ktoru sposobuje roztoc , dravym roztocom ktoreho dostanete v obchde firmy biotomal Rubaň a je to taka plstena handricka ktora sa uviaze na kmienok vinica a uz to funguje same....

    karino je offline (nepripojený) karino

    karino
    Kučeravosť (akarinóza) a plstnatosť (erinóza) listov viniča
    Kučeravosť (akarinózu) a plstnatosť (erinózu) listov viniča vyvolávajú drobné, voľným okom neviditeľné roztoče z čeľade vlnovníkovitých. Plstnatosť je dielom vlnovníkovca viničového (Eriophyes vitis), ktorý cicia na spodnej strane listov. Podráždené pokožkové pletivá reagujú tvorbou obrovských buniek, ktoré vyzerajú ako chĺpky. Tieto sa do určitej miery podobajú na hubové povlaky, ktoré vytvára peronospóra na spodnej strane listov viniča. Kým pri peronospóre sa na vrchnej strane týchto škvŕn nachádzajú olejové a neskôr hnedé škvrny, pri plstnatosti sa pocicané miesta na vrchnej strane zduria a vznikajú niekoľko milimetrov veľké hrbolčeky.
    Hálkovec viničový (Calepitrimerus vitis) je pôvodcom kučeravosti listov. O prítomnosti škodcu svedčia drobné vpichy - miesta cicania škodcu, ktoré ľahko zistíme, ak listy pozorujeme v protisvetle. Ešte nápadnejšie sú však napadnuté kry v poraste, pretože v porovnaní so zdravými rastlinami mávajú silno zakrpatené výhonky a výrazne skučeravené listy (odtiaľ pomenovanie poškodenia). Ak sa napadnutie opakuje viac rokov za sebou, rastliny zoslabnú, v zime ľahšie namrznú a môžu aj uhynúť.
    MOŽNOSTI OCHRANY: Preventívny postrek viniča v čase pučania sírnatými prípravkami (Kumulus, Sulex, Sulikol, Thiovit) alebo krátko po vypučaní prípravkami určenými na predjarný postrek ovocných drevín a viniča (Oleo-Ekalux, Oleolux).

    toto je od matlaka foto sa mi nedarilo skopcit

    karino je offline (nepripojený) karino

    karino
    ja by som doporucil skor tu biologicku ochranu ale potom pozor na chemicke osetrenie aby ste neznicili aj draveho roztocika...ale to uz je vsetko sam mam asi 1000 korenov vinica takze trosku viem poradit

    veva.. je offline (nepripojený) veva..

    veva..
    Môže to byť aj FYLOXÉRA VINIČOVÁ, ktorá patrí medzi vošky. Poškodzuje korene a listy viniča. Na listoch vytvára asi 5 mm veľké hálky na spodnej strane listov. Našla som to v atlase chorôb a škodcov ovocnín a viniča od J.Matláka. Proti listovej forme sa chemicky ošetruje len podpníkový vinič.

    wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

    wegamizi
    Musim napisat, ze vcera som si myslela, ze tema je zle zaradena, ani som ju necitala. Az dnes po otvoreni som pochopila, ze nazov je choroba hrozna a nie, ako ja som myslela, ze choroba hrozná.
    Ja nepouzivam diakritiku a potom taketo nieco sa mi stane ( len tak na odlahcenie )

    aviator je offline (nepripojený) aviator

    slovenský človek v kristových rokoch ...viac aviator
    Tým, že sa nepestuje neštepený vinič, ale naštepený na odolný podpník. Myslel som, že fyloxéra sa už na SK nevyskytuje.
    V knihe Hečko - Červené víno / odporúčam / dávali nejakým aplikátorom do zeme chémiu.
    Kvôli tvrdému y som pozrel do googla a našiel som toto:
    http://www.plantprotection.hu/modulo...oxera_grap.htm
    v tomto článku dole odporúčajú aj nejakú chémiu:
    http://www.invinotrading.sk/?go=slovnik&sid=388&lng=1
    Držím palce

    veva.. je offline (nepripojený) veva..

    veva..
    Ak sa chceš poradiť priamo s Ing. J. Matlákom, tak mu môžeš zavolat každú stredu v čase od 10 do 12 a potom od 13 do 15:30 hod. na tel. 02 / 207 071 77 - poradňa ochrany rastlín. Číslo je uvedené v časopise ZÁHRADKÁR - v každom čísle.

    karino je offline (nepripojený) karino

    karino
    no este mi neda napisat v casopise sady a vinice pise moj kamarat jozko teplan o inerspecifickych odrodach stoloveho hrozna sam ma doma asi dvesto odrod. firma euplan pri novych zamkoch pestuje asi sedem milionov sadenic vinica na predaj .zaujimave su ruske samorode hrozna t.j. take ktore sa daju pestovat bez chemickej ochrany napr.VOSTORG,PRIMA,ARKADIA,KISMIS MOLDAVSKIJ a ine...podotykam ze ich netreba vobec alebo minimalne osetrovat a su vyborne .....

    aviator je offline (nepripojený) aviator

    slovenský človek v kristových rokoch ...viac aviator
    No neviem, niektore interšpecifické chutia nič moc, ako samorodáky, odrodu Kristal sme ako jedinú vyhodili zo záhrady.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.