Zavrieť

Porady

zamestnanec+SZČO=2 osoby?

Som zamestnanec aj SZČO a moja hrubá mzda je 20-24 tisíc,kedy ako.DZ za rok 2004 bol 105.454,-/2 :52.727,-/12je 4394,- na mesiac.Mala by som platiť:
NP:194,-
DP:791,-
Inv.:264,-
F sol.:209,- spolu:1458,-
Lenže v soc. poistovni mi povedali že musím platiť 2155,- a oni mi to raz za 3 mesiace vyúčtujú, pretože sa platí z min. mzdy. Nemáte niekto už s tým skúsenosť? podľa môjho názoru pre mňa nieje ukazovateľom min. mzda nakoľko už jeden odvod robím ako zamestnanec.
Usporiadat
Zombor Zombor

Zombor je offline (nepripojený) Zombor

Zial bohu v zakone je rieseny len subeh viacerych zamestnani. Poistne musis platit z minimalnej mzdy v socialnej poistovni. V zdravotnej poistovni z realneho vymeriavacieho zakladu z danoveho priznania. Ak ti mzdy presahuje 1,5 nasobok priemernej mzdy na slovensku, t.j. hornu hranicu pre nemocenske poistenie, tak nemocenske poistenie platit nemusis ale musis o to poziadat socialnu poistovnu aby ti spravila subeh poisteni. Dochodkove starobne, dochodkove invalidne a do fondu musis platit z minimalneho vymeriavacieho zakladu minimalnej mzdy. Aj podla mna je to nespravodlive. Zas na druhej strane si zarobila viac ako 12 nasobok minimalnej mzdy v predchadzajucom roku a zamestnanci by z toho museli odvadzat vyssie poistne. Ide o uhol pohladu.
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

Nejde o NP,ale keĎ budem platiť za 2 osoby dôchodkové potom mi budú dávať aj 2 krát dôchodok-keď už trvajú na tej min. mzde.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

sklenkova
Nejde o NP,ale keĎ budem platiť za 2 osoby dôchodkové potom mi budú dávať aj 2 krát dôchodok-keď už trvajú na tej min. mzde.
Bohužiaľ nebudú, ale je to tak, treba platiť z min. mzdy
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

evina
Bohužiaľ nebudú, ale je to tak, treba platiť z min. mzdy
AKO TO, ze nebudu?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

hron
AKO TO, ze nebudu?
nebudú jej predsa dávať dvakrát dôchodok. Tak znela otázka. Že sa príjem započítava je druhá vec. Príjem SZČO je však v skkutočnosti nižší ako je VZ pre povinnosť odvodu
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
sklenkova
Nejde o NP,ale keĎ budem platiť za 2 osoby dôchodkové potom mi budú dávať aj 2 krát dôchodok-keď už trvajú na tej min. mzde.
No Ivka, len čakaj na dva dôchodky! Ani jeden nebude poriadny, len odvody sú za dvoch občanov. Vieš akú krásnu budovu má Sociálna poisťovňa v Žiline?
Tak, aj na to treba dva odvody.
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

evina
nebudú jej predsa dávať dvakrát dôchodok. Tak znela otázka. Že sa príjem započítava je druhá vec. Príjem SZČO je však v skkutočnosti nižší ako je VZ pre povinnosť odvodu
Aha :-), noale to je len dobre. Bude vraj mat dvakrat stastnejsi zajtrajsok. Teda, tag mi vravia...sice sa cudujem, a krutia nadomnou hlavou. Je to vymozenost, platit legalne viac, nez je dovolene.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

hron
Aha :-), noale to je len dobre. Bude vraj mat dvakrat stastnejsi zajtrajsok. Teda, tag mi vravia...sice sa cudujem, a krutia nadomnou hlavou. Je to vymozenost, platit legalne viac, nez je dovolene.
Je dovolené, dokonca prikázané platiť viac, ale neboj aj ten lepší zajtrajšok príde
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

evina
Je dovolené, dokonca prikázané platiť viac, ale neboj aj ten lepší zajtrajšok príde
No, prikazane nie je lubovolne :-). Len do vysky 22,75%. Vsetko nad je uplne dobrovolne. Akurat sa zapocitaju danove prijmy a nie zaplatene odvody.
A zajtrajsky prichadzaju zasadne - zajtra, nekonecny cyklus cirkulujuci od vitazneho februara do dnesnych cias a bude az naveky vekov
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

Vážení,
dôchodok síce bude jeden, ale bude sa ratať z úhrnú VZ, teda aj z toho poistného, čo zaplatí ako SZČO.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Naile
Vážení,
dôchodok síce bude jeden, ale bude sa ratať z úhrnú VZ, teda aj z toho poistného, čo zaplatí ako SZČO.
To my vieme! Aj my sme mali veľké oči, ale výmer na dôchodok ma prebudil a dal mi poriadnu facku! Aj ja som platila 2x, no a čo, aspoň som platila...
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

ja som to nemyslela vážne, že mi budú dáváť dva dôchodky,len som na seba nahnevaná,že som to nerozdelila už minulý rok na dva príjmy a teraz budem musieť platiť. Všetkým ďakujem,pretože som sa domnievala,že je to ako pri zdravotnom poistení. Aspoň ste sa trochu aj pobavili.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Ahojte Poraďáci v túto neskorú nočnú hodinu,

píšem túto otázku do témy, ktorá sa jej najviac podobá.
Nie som si istý, ako je to s odvodmi na NP, ak človek platí dobrovoľné nemocenské poistenie z maxima (t.z. z 23.738 Sk), a stane sa zamestnancom so mzdou, ktorá prevyšuje toto maximum. Vychádza mi to tak, že ak chce pokračovať v dobrovoľnom NP ( a chce ), potom by v mesiaci, keď má súbeh s pracovným pomerom mal platiť iba jeho zamestnávateľ a on 1,4+1,4% na NP zo zamestnania, a z dobrovoľného NP by nemal platiť nič. Je to moja logická domnienka, ale neviem, či je správna a či je v takomto prípade nutné nejaké "špeciálne administrovanie" so SP ???
Vďaka za pomoc.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Ajobs aj mne to tak z príslušného paragrafu vychádza. Nerozumiem celkom presne, či sa to týka len jedného mesiaca, ale myslím si, že so SP je administratíva nutná, prinajmenšom na oznámenie prerušenia dobrovoľného platenia odvodov, alebo ako ich poznám, či nebudú chcieť odhlášku a potom zas prihlášku. Ak neurobíš nič, budú na Tebe asi to poistenie vymáhať. Nenašla som nič také v zákone....
Citácia zo zákona:
" Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinností platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Ak poistenec vykonáva zárobkovú činnosť a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu zárobkovej činnosti. Ak poistenec vykonáva viacero zárobkových činností a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z výkonu viacerých zárobkových činností; na poradie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti z výkonu viacerých zárobkových činností prvá veta až tretia veta platia rovnako."
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
evina
Ajobs aj mne to tak z príslušného paragrafu vychádza. Nerozumiem celkom presne, či sa to týka len jedného mesiaca, ale myslím si, že so SP je administratíva nutná, prinajmenšom na oznámenie prerušenia dobrovoľného platenia odvodov, alebo ako ich poznám, či nebudú chcieť odhlášku a potom zas prihlášku. Ak neurobíš nič, budú na Tebe asi to poistenie vymáhať. Nenašla som nič také v zákone....
Citácia zo zákona:
" Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinností platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu. Ak je výška vymeriavacích základov zamestnanca rovnaká, prednostná povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa viaže na vymeriavací základ dosiahnutý u toho zamestnávateľa, u ktorého poistenie zamestnanca vzniklo skôr. Ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby, poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca. Ak poistenec vykonáva zárobkovú činnosť a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu zárobkovej činnosti. Ak poistenec vykonáva viacero zárobkových činností a súčasne je dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba alebo dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti sa platí vždy prednostne z výkonu viacerých zárobkových činností; na poradie povinnosti platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti z výkonu viacerých zárobkových činností prvá veta až tretia veta platia rovnako."
Ďakujem Evina,
vtip je však v tom, že dotyčný človek chce pokračovať v dobrovoľnom nemocenskom poistení, a ja som mu vlastne radil, že toto dobrovoľné NP nemusí platiť, ak má maximálne poistenie ako zamestnanec. No mám pochybnosti, či to naozaj tak je.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ajobs
Ďakujem Evina,
vtip je však v tom, že dotyčný človek chce pokračovať v dobrovoľnom nemocenskom poistení, a ja som mu vlastne radil, že toto dobrovoľné NP nemusí platiť, ak má maximálne poistenie ako zamestnanec. No mám pochybnosti, či to naozaj tak je.
Podľa mňa je to tak.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

evina
Podľa mňa je to tak.
... aj podľa mňa je to tak. Poznám jeden podobný prípad a po konzultácii Sociálna poisťovňa sumu zaplatenú nad maximum vrátila ako preplatok.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

liba2
... aj podľa mňa je to tak. Poznám jeden podobný prípad a po konzultácii Sociálna poisťovňa sumu zaplatenú nad maximum vrátila ako preplatok.
A čo bolo treba na to aby to vrátila? Aké doklady predložiť?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
tonkat
A čo bolo treba na to aby to vrátila? Aké doklady predložiť?
Pravdepodobne napísať žiadosť v zmysle § 145 zákona o soc.poistení.
Vrátiť by to mali do 30 dní.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

tonkat
A čo bolo treba na to aby to vrátila? Aké doklady predložiť?
No, bolo to zaujímavé. Išlo o obdobie 2 rokov.
Žiadali si to takto: na Prílohe k mesač. výkazu poistného každé poradové číslo bol jeden mesiac toho zamestnanca. Takto sa im odovzdali podklady zo závislej činnosti za 2 roky. Oni si v PC zistili a pripočítali každý mesiac to, čo bolo zaplatené inou cestou. Tak v mnohých mesiacoch vznikol preplatok. Preplatok vrátili priamo dotyčnému. Či k tomu písal žiadosť, to neviem, ale bol osobne viackrát v SP predtým, kým SP povedala akou formou chce podklady. Potom to už išlo rýchlo.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať