Zavrieť

Porady

Ubytovanie pri pracovnej ceste

Dobrý deň, vedel by niekto poradiť? Jeden náš zamestnanec bol na tuzemskej pracovnej ceste, vyúčtoval si stravné a nocľažné. Od nocľažného máme blok z registr. pokladne. Chcela by som vedieť, či si zo sumy nocľažného môžme uplatniť DPH s tým, že nocľažné by som mu z cesťáku vyhodila? Náklad na takéto ubytovanie by som potom mohla dať na 512? Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    nika.sum Pozri príspevok
    Ahoj, klient organizuje akcie zabavne (moderovanie, tanecne vystupenie a pod). Mam dodavatelske faktury v ktorych je rozpisane : Ubytovanie, ranajky, konzumacia bar, poplatok za psa, dan z ubytovania. Faktury su vystavene na firmu. Mam problem ako zauctovat :ranajky, konzumaciu bar, poplatok za psa (nie je firemny) - asi to vsetko nemozem dat ako danovy naklad vsak?
    O sumu raňajok znížiť nárok na stravné. Bar - ako repre, pes ako nedaňový náklad.
    Alebo bar a psa ako pohľadávku voči zamestnancovi.

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    evelien Pozri príspevok
    hanbim sa.... motam sa v zakladnych veciach, pritom doteraz som doklady za ubytko uctovala so samozrejmostou. som K.O. (cestne prehlasujem, hladala som a nie len 5 minut - nechcem do temy "uctovnik samostatno-nesamostatny)

    prosim potvrdit, resp. opravit

    vyuctovanie zahr. cestaku za skolenie (ubytovanie, strava, nakup odbornej literatury) - vsetko 512 alebo odbornu literaturu na 501
    literatúra 501, zbytok 512
    doklad z ERP do pokladne (nie sucast cestaku):
    ubytovanie - 518 + 343
    strava (diety budu vyuctovane v cestaku) - 518 nedanovy alebo 513
    poplatok za ubytovanie 538
    parkovanie (firma nema auto) - 518 nedanovy

    Moc dakujem
    Ten druhý prípad, všetko by som dala na 512,spolu s DPH, s tým, že ak nie je dôvod, doklad o strave by som nezahrnula do UCE, budú predsa vyplatené diéty. Ak je doklad o strave spolu s ubytovaním, nebrala by som tú časť do úvahy a stravné by som uplatnila len v CP. Taktiež poplatok za ubytovanie je nutný výdavok pri pracovnej ceste, 512, parkovanie - ak mal zamestnanec povolenú cestu svojim vozidlom, 512. Ak nie, nie je dôvod parkovanie preplatiť . Ak je faktúra vystavená na firmu, ubytovanie, poplatok, strava, potom by mal zamestnanec len diéty, stravné ako pohľadávka voči zamestnancovi, kompenzované záväzkom za diéty, a vyplatený len rozdiel. Alebo doplatený. Zbytok 518. (Poplatok za ubytovanie asi 538).

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    babi2 Pozri príspevok
    Ano môžeš uplatniť DPH a ubytovanie na 512
    Babi2, mohla by si to trošku rozviesť? doteraz som bola presvedčená, že 512 je výdavok, ktorý platím pri vyúčtovaní cestovného zamestnancovi a vtedy si nemôžem uplatniť DPH (zamestnanec nie je platiteľ).
    Ak účtujem faktúru za ubytovanie vystavenú na firmu, potom účtujem 518 a uplatním DPH.

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    Nutricia Pozri príspevok
    Dakujem

    1.)a ak si do vyúčtovania prac.cesty dá blok z obeda napr. za 6eur?
    na PC bol cca 17 hodín.Zamestnávateľ to prepláca čiže mu bezplatne zabezpečil stravu.Diéty samozrejme skrátim o 35% ale kam to v tomto prípade naúčtovať?
    2.) ak ej na faktúre za ubytovanie aj napr. internet alebo parkovné tiež to dávate spolu celú fa na 512? alebo to parkovanie a internet rozdelíte na 518 a ubytovanie na 512?
    K budu 1:
    Ja to nedávam na 513, ale na 512AE. Mám vytvorené 512001 daňové náklady na PC a 512002 nedaňové náklady na PC. Každý výdavok zamestnanca počas pracovnej cesty, ktorý zamestnanec vyúčtuje a doklad priloží k vyúčtovaniu PC, mi tvorí náklad na pracovnú cestu. Repre používam, ak nejde o pracovnú cestu, ale pozvem obchodných partnerov na obed v mieste, kde bežne vykonávam prácu.
    Ak sa bol najesť a priložil blok, závisí aj od int.smerníc, či zamestnávateľ prepláca zamestnancovi stravné aj nad rámec zákona, ak áno, sú dve možnosti:
    1) riadne vypočítam náhrady za stravné podla zákona, krátim len o tie raňajky, zaúčtujem na 512001 daňové a uznám aj preplatenie bločka od obeda , to zaúčtujem ako 512002 nedaňové (ak to takto ošetrím v smernici) Zamestnancovi vyplatím sumu diét+obeda.

    2) ak to nemám v smernici ošetrené a zamestnávateľ neprepláca zamestnancovi stravné nad rámec zákona, tak sú možnosť dve:
    1) bud mu riadne vypočítam náhrady za stravné podla zákona, vyúčtujem v CP a tieto mu budú vyplatené a blok o obede ak aj priloží, nezahrnieme ho do vyúčtovania a preplatenia náhrad zamestnancovi
    stravné bude na 512 daňové, o bločku nebudem ani účtovať, je to jeho osobný výdaj, ktorý nesúvisí s účtovníctvom firmy, bude síce priložený, ale ho na náhradu neuznám.
    2).možnosť, blok síce po priložení a vyúčtovaní zamestnancom schválim a preplatím, ale o čiastku bloku ponížim diéty, ktoré by mu inak prislúchali, tak aby som v daňových nákladoch nepresiahla zákonom stanovenú hranicu diét. (lepšie sa mi vidí tá prvá)
    3) Najlepšie je žiaden doklad o zaplatení obeda navyše neprikladať a vôbec ho neevidovať, vypočítať len bežné stravné podla zákona, uznať prípadné vedlajšie náklady na PC - parkovné, mhd, DIALNIčNý POPLATOK A POD.

    Trošku je problém, ak nakúpi obed a zaplatí zaň firmenou platobnou kartou. O tom musím účtovať a robím to cez ID, ak doklad nepriloží k CP, ale samostatne, toto evidentne zaplatila firma, ale dala by som to určite na nedaňový náklad podla povahy nákupu, 501,513,518,548,568, ak nie je bloček priložený k CP.
    Ak je to pri CP, tak 512AE/261AE vrátane DPH vrámci zúčtovania CP, DPH neodpočítať. A následne zaúčtovať pohladávku voči zamestnancovi, ak by mu to nemalo byť uznané. a na CP k preplateniu len uznané výdavky. 2x tá istá suma nebude preplatená.

    V zásade ale daňovo uznať len do výšky podla zákona. Nemôže byť daňovo uznaná aj diéta a aj preplatenie obeda navyše.

    K Tvojmu bodu 2
    - ak sú bločky a faktúry priložené k CP, treba o nich účtovať ako o vedlajších nákladoch na pracovnú cestu, ak s ňou súviseli a budú preplatené, takže 512 EA daňové resp. nedaňové podla povahy. takže žiadna 518, všetko na 512.
    Naposledy upravil Betina2 : 13.08.10 at 10:32

    evelien je offline (nepripojený) evelien

    evelien
    hanbim sa.... motam sa v zakladnych veciach, pritom doteraz som doklady za ubytko uctovala so samozrejmostou. som K.O. (cestne prehlasujem, hladala som a nie len 5 minut - nechcem do temy "uctovnik samostatno-nesamostatny)

    prosim potvrdit, resp. opravit

    vyuctovanie zahr. cestaku za skolenie (ubytovanie, strava, nakup odbornej literatury) - vsetko 512 alebo odbornu literaturu na 501

    doklad z ERP do pokladne (nie sucast cestaku):
    ubytovanie - 518 + 343
    strava (diety budu vyuctovane v cestaku) - 518 nedanovy alebo 513
    poplatok za ubytovanie 538
    parkovanie (firma nema auto) - 518 nedanovy

    Moc dakujem

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Ahoj, klient organizuje akcie zabavne (moderovanie, tanecne vystupenie a pod). Mam dodavatelske faktury v ktorych je rozpisane : Ubytovanie, ranajky, konzumacia bar, poplatok za psa, dan z ubytovania. Faktury su vystavene na firmu. Mam problem ako zauctovat :ranajky, konzumaciu bar, poplatok za psa (nie je firemny) - asi to vsetko nemozem dat ako danovy naklad vsak?

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    Ahoj,

    kam zaúčtovať ranajky ak ich zamestnanec nemohol využiť, nakolko skoro ráno odchádzali z hotela?
    Na faktúre je vyčíslené zvlášť ubytovanie a zvlášť ranajky.Zaúčtovať celú fa na 512? alebo ubytovanie na 512 a ranajky na 513?

    Dakujem

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    Nutricia Pozri príspevok
    Ahoj,

    kam zaúčtovať ranajky ak ich zamestnanec nemohol využiť, nakolko skoro ráno odchádzali z hotela?
    Na faktúre je vyčíslené zvlášť ubytovanie a zvlášť ranajky.Zaúčtovať celú fa na 512? alebo ubytovanie na 512 a ranajky na 513?

    Dakujem
    raňajky mu náležali a že ich nezjedol z dôvodu skôršieho odchodu, nie je problém ubytovacieho zariadenia. Kedže mu formálne boli poskytnuté podla faktúry, tak by som o ne krátili stravné tak ako keby ich bol skonzumoval (boli mu poskytnuté, len on ich neskonzumoval !) Ak je doklad (faktúra na firmu a obsahuje aj Vaše IČ DPH, tak by sa to dalo vyňať z CP a zaúčtovať samostatne a uplatniť odpočet DPH. Ak to bolo na zamestnanca alebo chýba IC DPH, nechala by som to ako súčasť vyúčtovania PC a celé účtovala na 512. A prečo by si dala raňajky na repre? Ved nikoho nehostil ani ich nespotreboval na svoju súkromnú spotrebu ....

    Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

    Nutricia
    Dakujem

    1.)a ak si do vyúčtovania prac.cesty dá blok z obeda napr. za 6eur?
    na PC bol cca 17 hodín.Zamestnávateľ to prepláca čiže mu bezplatne zabezpečil stravu.Diéty samozrejme skrátim o 35% ale kam to v tomto prípade naúčtovať?
    2.) ak ej na faktúre za ubytovanie aj napr. internet alebo parkovné tiež to dávate spolu celú fa na 512? alebo to parkovanie a internet rozdelíte na 518 a ubytovanie na 512?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.