Zavrieť

Porady

Potrebujem ako zivnostnik podnikatelsky ucet v banke?

Zdravim,
chcel by som sa opytat, ci potrebujem podnikatelky ucet v banke, ked startujem zivnost. Nestaci mi len obycajny sukromny, ktory budem vyuzvat len na tento ucel?
Podnikatelsky ucet je totiz o dost drahsi ako pre sukromnu osobu. Aj ked si jeho vedenie nemozem dat do odpisov (aspon si myslim), stale to bude menej vyhodnejsie (financne) ako mat sukromny.
Par ludi ma presviedcalo ze nad tym ze nemat podnikatelsky aby som ani nerozmyslal, ze ho mam mat.
Ako je to teda?

A ak ho mam mat, kde ho zalozit? (vela pohybov tam mat nebudem).

Tiez by ma zaujmalo, ako potom robit sukromne vybery (vlastne moju vyplatu :-). Spravit si napr. raz mesacne nejaky trvaly prikaz na sukromny ucet v objeme xxx EUR? Lebo z podnikatelskeho by asi manzelka nemala platit v potravinach...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    dragan.michal je offline (nepripojený) dragan.michal

    dragan.michal
    Ako podnikatel Ti staci mat aj bezny ucet, nemusi sa jednat o podnikatelsky ucet. Dolezite je aby Ti na ucet ktorí budes vyuzívat na podnikanie chodili platby v suvislosti s podnikanim to iste aj vydavky, spojene len s podnikanim.

    Ja kedze este nemam 26 mam ucet ako student a mam ho za free a pritom ho mam na podnikanie

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    pistik71 Pozri príspevok
    A ako realizovat sukromne vybery?
    Vyberieš peniaze a potom to zaúčtuješ ako " osobná spotreba".

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    Ale lepšie by bolo mať tie účty oddelené, jeden pre Teba ako SZČO a druhý pre manželku (a aj Teba), z ktorých by ste vyberali na svoje súkromné účely.

    pistik71 je offline (nepripojený) pistik71

    pistik71
    No prave, doteraz som mal 2 sukromne ucty, jeden bol spolocny (teda moj ale kartu mala aj manzelka :-) kde mi chodila vyplata zo zamestnana, a na druhy som odkladal prijmy s roznych dohod o vykonani prace a podobnych vedlajsich zarobkov.
    Teraz ked budem SZCO, tak by som ten druhy vyuzival len na podnikanie (kedze jeho vedenie je ovela lacnejsie ako podnikatelsky). A raz a cas by som si sravil prevod na ten prvy.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    pistik71 Pozri príspevok
    No prave, doteraz som mal 2 sukromne ucty, jeden bol spolocny (teda moj ale kartu mala aj manzelka :-) kde mi chodila vyplata zo zamestnana, a na druhy som odkladal prijmy s roznych dohod o vykonani prace a podobnych vedlajsich zarobkov.
    Teraz ked budem SZCO, tak by som ten druhy vyuzival len na podnikanie (kedze jeho vedenie je ovela lacnejsie ako podnikatelsky). A raz a cas by som si sravil prevod na ten prvy.
    nezabudni účet ktorý budeš využívať na podnikanie, nahlásiť na DU.

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    pistik71 Pozri príspevok
    No prave, doteraz som mal 2 sukromne ucty, jeden bol spolocny (teda moj ale kartu mala aj manzelka :-) kde mi chodila vyplata zo zamestnana, a na druhy som odkladal prijmy s roznych dohod o vykonani prace a podobnych vedlajsich zarobkov.
    Teraz ked budem SZCO, tak by som ten druhy vyuzival len na podnikanie (kedze jeho vedenie je ovela lacnejsie ako podnikatelsky). A raz a cas by som si sravil prevod na ten prvy.
    A určite je ten druhý (ktorý budeš používať na podnikanie) lacnejší? Budeš tam mať rôzne pohyby mesačne (odvody do poisťovní, úhrady faktúr...)

    pistik71 je offline (nepripojený) pistik71

    pistik71
    veronikasad Pozri príspevok
    nezabudni účet ktorý budeš využívať na podnikanie, nahlásiť na DU.
    A to je potrebne? Do kolkych dni? Je na to nejaky formular? Alebo tam len pridem a poviem ze chcem nahlasit...
    Sorry za blbe otazky, ale v tejto oblasti som blbec (ale ucim sa :-)

    pistik71 je offline (nepripojený) pistik71

    pistik71
    Blankake Pozri príspevok
    A určite je ten druhý (ktorý budeš používať na podnikanie) lacnejší? Budeš tam mať rôzne pohyby mesačne (odvody do poisťovní, úhrady faktúr...)
    No, budem to musiet spocitat, pripadne obehnut banky to ma aku ponuku. Ktora banka je v tomto najlepsia?

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    podáš na obyčajnom liste s tvojou hlavičkou / nie tou čo máš na krku

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    pistik71 Pozri príspevok
    A to je potrebne? Do kolkych dni? Je na to nejaky formular? Alebo tam len pridem a poviem ze chcem nahlasit...
    Sorry za blbe otazky, ale v tejto oblasti som blbec (ale ucim sa :-)
    Do 30 dní od nadobudnutia účinnosti ŽL si povinný registrovať sa na DU, kde ti pridelia DIČ. Bankový účet - ak už ho máš založený, uvádzaš v tejto žiadosti. Ak BU zakladáš neskôr, príp. nejaký účet ktorý bol využívaný na podnikanie rušíš, oznamuješ to DU listom /treba si dať potvrdiť v podatelni kopiu/.

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    pistik71 Pozri príspevok
    No, budem to musiet spocitat, pripadne obehnut banky to ma aku ponuku. Ktora banka je v tomto najlepsia?
    Treba si pozisťovať, čo ktorá banka ponúka (služby, poplatky...) podľa Tvojich potrieb (či budeš mať veľa pohybov na účte, výbery z bankomatov, internetbanking, či budeš mať aj platby z/do zahraničia...).
    Ja mám konkrétne Tatrabanku a som spokojná.

    Nejaká diskusia bola tu:
    http://www.porada.sk/t108116-v-ktore...lsky-ucet.html

    pistik71 je offline (nepripojený) pistik71

    pistik71
    veronikasad Pozri príspevok
    Do 30 dní od nadobudnutia účinnosti ŽL si povinný registrovať sa na DU, kde ti pridelia DIČ. Bankový účet - ak už ho máš založený, uvádzaš v tejto žiadosti. Ak BU zakladáš neskôr, príp. nejaký účet ktorý bol využívaný na podnikanie rušíš, oznamuješ to DU listom /treba si dať potvrdiť v podatelni kopiu/.
    Vdaka. Teraz to vraj ale uz vsetko robi Zivnostensky - staci ist tam, oni si vyziadaju aj vypis z registra trestov, poslu potrebne udaje na danovy. A na zivnostenskom vraj nie je potrebne cislo uctu.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    pistik71 Pozri príspevok
    Vdaka. Teraz to vraj ale uz vsetko robi Zivnostensky - staci ist tam, oni si vyziadaju aj vypis z registra trestov, poslu potrebne udaje na danovy. A na zivnostenskom vraj nie je potrebne cislo uctu.
    ŽU ti urobi registráciu na DU. Ak tam nie je kolonka na nahlásenie č.účtu, musíš to urobiť osobne na DU do 30 dní - formou listu.

    pistik71 je offline (nepripojený) pistik71

    pistik71
    veronikasad Pozri príspevok
    nezabudni účet ktorý budeš využívať na podnikanie, nahlásiť na DU.
    Tak som sa dnes pytal na DU, a povedali mi ze nahlasit je potrebne len podnikatelsky ucet. Ak pouzivam sukromny na podnikanie, tak to nie je vraj potrebne.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    pistik71 Pozri príspevok
    Tak som sa dnes pytal na DU, a povedali mi ze nahlasit je potrebne len podnikatelsky ucet. Ak pouzivam sukromny na podnikanie, tak to nie je vraj potrebne.
    Na takú informáciu z daňového úradu by som sa nespoliehala. Podstatné je, čo hovorí zákon a ten v § 31 ods. 5 písm. a) zákona o správe daní a poplatkov hovorí.
    " (5) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt, ktorým je
    a) fyzická osoba, povinný oznámiť meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, miesto podnikania, rodné číslo, identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,"

    T.j zákon neukladá oznamovať podnikateľské účty, ale účty na ktoré prichádzajú príjmy z podnikateľskej činnosti a z ktorých odchádzajú úhrady. Za nesplnenie oznamovacej povinnosti sa ukladajú pokuty. Z vlastnej skúsenosti viem, že je lepšie oznámiť z opatrnosti niečo navyše, ako neoznámiť a dostať pokutu. Verte, bolo už veľa prípadov, keď zamestnanec daňového úradu usmernil nesprávne a potom prišla pokuta.

    pistik71 je offline (nepripojený) pistik71

    pistik71
    Mária.K. Pozri príspevok
    Na takú informáciu z daňového úradu by som sa nespoliehala. Podstatné je, čo hovorí zákon a ten v § 31 ods. 5 písm. a) zákona o správe daní a poplatkov hovorí.
    " (5) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt, ktorým je
    a) fyzická osoba, povinný oznámiť meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, miesto podnikania, rodné číslo, identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,"

    T.j zákon neukladá oznamovať podnikateľské účty, ale účty na ktoré prichádzajú príjmy z podnikateľskej činnosti a z ktorých odchádzajú úhrady. Za nesplnenie oznamovacej povinnosti sa ukladajú pokuty. Z vlastnej skúsenosti viem, že je lepšie oznámiť z opatrnosti niečo navyše, ako neoznámiť a dostať pokutu. Verte, bolo už veľa prípadov, keď zamestnanec daňového úradu usmernil nesprávne a potom prišla pokuta.
    Dakujem za info. Pre istotu oznamim aj sukromny.

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    pistik71 Pozri príspevok
    Dakujem za info. Pre istotu oznamim aj sukromny.
    Oznám proste ten, ktorý budeš používať na podnikateľské účely ako SZČO. (Je jedno, či je to "súkromný" alebo "podnikateľský").

    grammatika je offline (nepripojený) grammatika

    grammatika
    Pod svojou hlavičkou pošleš takýto list:

    Oznámenie o založení podnikateľského účtu

    Oznamujem Vám, podľa zákona 511/1992 Z.z. § 31- zriadenie podnikateľského účtu nasledovne:

    Názov banky-pobočky
    ulica
    mesto
    číslo účtu: ........................ - druh účtu:....................


    účty boli založené dňa........

    S pozdravom
    Naposledy upravil grammatika : 25.06.09 at 05:51

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    pistik71 Pozri príspevok
    Dakujem za info. Pre istotu oznamim aj sukromny.

    "Pre istotu " by som vylúčila , je to Vašou zákonnou povinnosťou nahlásiť akýkoľvek bežný účet , ktorý používate v súvislosti s podnikaním . Takže bez ohľadu na to či je to súkromný účet , alebo podnikateľský účet.

    Niekedy treba kontrolovať aj daňové úradníčky , čo povedia .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.